ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2012 р. Справа № 2а/0470/2038/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юркова Е.О.
при секретарі - Кисельові К.П.
за участю: прокурора - Зіма В.Б.
представників позивача - Курочкіна І.С., Кравченко Ж.І.
представників відповідача - Рисіна О.О., Лєдовських Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Прокурора Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35», треті особи: Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради, Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Прокурор Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35», треті особи: Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради, Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради у якому позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить стягнути до бюджету кошти Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» (код ЄДРПОУ 20247412) з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація № 35» (код ЄДРПОУ 20247412) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 1389722 грн. 19 коп.
В обгрунтування позову позивач зазначив, що податковий борг з податку на додану вартість виник ще 30.03.2011р., податковий боргу обліковується з 2002 року, який не переривався, а лише частково погашався відповідачем. У зв'язку з відсутністю повного погашення самостійно задекларованих податкових зобов'язань з боку КП «ЖЕО № 35» утворилася заборгованість відповідача перед бюджетом.
В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, наполягали на їх задоволенні в повному обсязі.
В ході судового розгляду справи було залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради та Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради, та здійснено заміну первинного позивача Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області на належного - Криворізьку центральну міжрайонну державну податкову інспекцію Дніпропетровської області Державної податкової служби.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, представником відповідача було надано до суду заперечення на позов в обґрунтування якого зазначено, що КП «ЖЕО № 35» відповідно до свого Статуту є комунальним підприємством, засновником та власником майна якого є Криворізька міська рада, а саме підприємство у своїй діяльності підпорядковане і підзвітне Управлінню житлово-комунального господарства виконавчого комітету Криворізької міської ради та знаходиться в управлінні Саксаганської районної у місті ради.
Крім того, відповідно до п. 6.8 Статуту КП «ЖЕО № 35» - майно підприємства є власністю територіальної громади міста Кривого Рогу і закріплюється за Підприємством на праві господарського відання.
Таким чином, позивач зобов'язаний був перед зверненням з позовом про стягнення податкового боргу, спочатку звернутися до Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради (далі - УБЖП), яке є правонаступником прав та зобов'язань Управління житлово-комунального господарства виконкому Криворізької міської ради та до виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, в управлінні яких знаходиться КП «ЖЕО № 35».
Таким чином позивачем не в повному обсязі було дотримано досудову процедуру погашення податкового боргу комунальних підприємств, дотримання якої, відповідно до ст. 96 Податкового кодексу України є обов'язковою, що свідчить про передчасність звернення Прокурора з відповідним позовом до адміністративного суду.
Крім того, оскільки КП «ЖЕО № 35» знаходиться в управлінні УБЖП та виконкому Саксаганської районної у місті ради, то відповідно до п. 96.3 ст. 96 ПК України Прокурор має право звертатися з зазначеним адміністративним позовом до даних державних органів, а не до КП «ЖЕО» № 35», яке в даному випадку є неналежним відповідачем.
Позовні вимоги Прокурора також не можуть бути задоволені, оскільки в додатку позовної заяви позивач розписує узгоджені податкові зобов'язання КП «ЖЕО № 35» з податку на додану вартість за період з 01.03.2011р. по 01.12.2011р., в якому не враховує, що більшість даних зобов'язань з ПДВ була погашена КП «ЖЕО № 35» своєчасно, що підтверджується копіями платіжних доручень.
Також, Прокурором не враховано, що зобов'язання за податковим повідомленням-рішенням Центральної МДПІ у м. Кривому Розі № 0004071502 від 21.04.2011р. на суму 467 957,01 грн. є неузгодженими і їх правомірність є предметом розгляду адміністративної справи № 2а/0470/6323/11, що знаходиться в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду, (ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011р. по справі № 9101/13/9855/2011 скасовано ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2011р. про залишення без руху адміністративного позову КП «ЖЕО № 35» до Центральної МДПІ у м. Кривому Розі про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення та направлено справу для розгляду по суті до суду першої інстанції).
Представники третіх осіб в судове засідання не з'явились, про дату та час судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №35» (далі - КП «ЖЕО №35») зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності розпорядженням виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області, що підтверджується Довідкою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - 20247412.
Відповідно до довідки Центральної МДПІ КП «ЖЕО №35» за № 147 від 26.11.2011р. на облік платників податків в податковому органі КП «ЖЕО №35» було взято 24.01.1994р. за №232 (471).
В судовому засіданні було встановлено, що станом на 19.12.2011р. КП «ЖЕО №35» мало податковий борг на загальну суму 3348925 грн. 94 коп., а саме:
- податковий борг з податку на додану вартість на суму 3331 440 грн. 03 коп., в т.ч. 3148300 грн. 37 коп. - податкові зобов'язання, 183139 грн. 66 коп. - пеня, яка виникла внаслідок неповної сплати податкових зобов'язань визначених податковими деклараціями з податку на додану вартість у період за лютий - жовтень 2011р.;
- податковим повідомленням - рішенням від 21.04.2011р. №0004071502, прийнятим на підставі акту перевірки від 30.12.2010р. №5411/371/1640/20247412 внаслідок порушення пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України №2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»;
- податковий борг з податку на прибуток на суму 17485 грн. 91 коп., в т.ч. 17782 грн. 96 коп. - податкові зобов'язання, 2 грн. 95 коп. - пеня, яка виникла внаслідок неповної сплати податкових зобов'язань визначених податковими деклараціями з податку на прибуток від 07.11.2011р. №9010206673 та від 01.12.2011р. №9011913919.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового грошового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Статтею 100 ПК України визначено порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
Згідно п. 100.6 ст. 100 ПКУ розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
На підставі ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.14 Закону України №2181 - Центральною МДПІ на підставі заяви КП «ЖЕО №35» було прийнято рішення від 29.07.2011р. про розстрочення податкових зобов'язань з податку на додану вартість КП «ЖЕО №35» за податковою декларацією від 18.07.2011р. №9004861260 із зазначенням термінів сплати.
Підпунктом 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Проте в порушення вищезазначених норм чинного законодавства КП «ЖЕО №35» не було своєчасно сплачено самостійно задекларовані податкові зобов'язання.
Крім того, п.п.129.1.1 п.129.1, п.129.4 ст.129 ПК України встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Пеня, визначена пп. 129.1.1 п. 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Отже, на виконання п.п.129.1.1 ст.129 ПК України Центральною МДПІ в автоматичному режимі було здійснено нарахування пені з податку на додану вартість у розмірі 183139 грн. 66 коп. та з податку на прибуток у розмірі 2 грн. 95 коп.
Таким чином, станом на 19.12.11 КП «ЖЕО №35» мало податковий борг на загальну суму 3348925 грн. 94 коп.
Слід зазначити, що податковий борг з податку на додану вартість виник 30.03.2011р., податковий боргу обліковується з 2002 року, який не переривався, а лише частково погашався відповідачем. У зв'язку з відсутністю повного погашення самостійно задекларованих податкових зобов'язань з боку КП «ЖЕО № 35» утворилася заборгованість відповідача перед бюджетом.
Аналізуючи зміст заперечень відповідача, суд не погоджується з його твердженнями відносно недотримання позивачем процедури досудового погашення податкового боргу КП «ЖЕО № 35», а саме про передчасність звернення Прокурора з відповідним позовом до адміністративного суду, що повинно було передувати зверненню Криворізької центральної МДПІ з поданням до Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради, яке є правонаступником прав та зобов'язань Управління житлово-комунального господарства виконкому Криворізької міської ради та до виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, в управлінні яких знаходиться КП «ЖЕО № 35» щодо врегулювання погашення заборгованості.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України - платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України - орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст.95 цього Кодексу передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що порядок погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств, зокрема, визначений ст.96 ПК України.
Відповідно до п.96.1 ст.96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Судом встановлено, що Центральною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі Дніпропетровської області були направлені листи:
- про надання фінансової підтримки стосовно виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу до міського голови м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18.01.2011р. за №1338/10/240 від 11.02.2011р. за №3749/10/240;
- про виділення коштів з місцевого бюджету стосовно виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу до першого заступника міського голови м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14.02.2011р.№3873/10/240;
- щодо включення до фінансових планів на 2012р. відповідних витрат на погашення податкового боргу до начальника Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради від 01.12.2011р. № 26824/10/240.
Проте, позитивного результату на зазначені звернення податковим органом отримано не було та кошти на сплату податкового боргу із місцевого бюджету не виділялись.
З огляду на вищевикладене, податковим органом були вчиненні всі передбачені чинним законодавством України заходи щодо стягнення з КП «ЖЕО №35» заборгованості, а тому позов пред'явлено до належного відповідача.
Тому, суд не бере до уваги твердження відповідача щодо невірного обрання податковим органом порядку стягнення податкового боргу.
Твердження відповідача стосовно того, що більшість даних зобов'язань з ПДВ була погашена КП «ЖЕО № 35» своєчасно, а тому заборгованість по ПДВ становить лише 166289 грн. - суд розцінює критично, тому що як вже було зазначено податковий борг з податку на додану вартість у відповідача виник 30.03.2011р., податковий боргу обліковується з 2002 року, який не переривався, а лише частково погашався відповідачем.
Відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України - у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Таким чином, позивач правомірно зараховував здійснені відповідачем платежі, як за певний період, в рахунок погашення податкової заборгованості, яка існувала у КП «ЖЕО № 35» раніше.
В ході судового розгляду справи Прокурором Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби було подано заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої станом на 02.04.2012 року, у зв'язку зі з частковою сплатою відповідачем податку на додану варіть у розмірі 1620838 грн. 69 коп. та податку на прибуток у розмірі 147782 грн. 96 коп. та у зв'язку з несвоєчасною сплатою грошових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 50631 грн. 55 коп., з податку на прибуток у розмірі 411 грн. 81 коп. - сума заборгованості КП «ЖЕО №35» перед Криворізькою ЦМДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби склала 2525191,65 грн., в т.ч. з податку на додану вартість в сумі 2524776 грн. 89 коп. (де 2291005 грн. 68 коп. - податкові зобов'язання, 233771 грн. 21 коп. - пеня) з податку на прибуток - 414,76 грн.
Вищезазначене було підтверджено Актами звірки взаєморозрахунків між Криворізькою центральною МДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби та КП «ЖЕО №35» від 29.03.2012р. станом на 19.12.2011р. та станом на 29.03.2012р.; деклараціями з ПДВ від 19.04.2011р. за березень 2011р. та від 19.05.2011р. за квітень 2011р.; розрахунком суми податкового боргу по КП «ЖЕО №35» з урахуванням сплачених платежів станом на 29.03.2012р.
У зв'язку з тим, що Акти звірки взаєморозрахунків між Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби та Комунальним підприємством «Житлово-експлуатаційна організація № 35» станом на 19.12.2011р. та станом на 29.03.2012р. були зроблені лише Криворізькою ЦМДПІ Дніпропетровської області ДПС - ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2012р. провадження у справі було зупинено до проведення взаєморозрахунків між позивачем та відповідачем по існуючій заборгованості із податкового боргу за період з лютого 2011р. по березень 2012р.
За результатом проведених взаєморозрахунків по існуючій заборгованості відповідача з податку на додану вартість та податку на прибуток за період з 01 лютого 2011р. по 30 березня 2012р. було встановлено, що КП «ЖЕО №35» повністю сплачено податок на прибуток у розмірі 414 грн. 76 коп. та частково сплачено податок на додану вартість у розмірі 1135054 грн. 70 коп.
Таким чином, станом на 18.06.2012р. сума боргу КП «ЖЕО №35», яка підлягає до стягнення з податку на додану вартість складає - 1389722 грн. 19 коп., (2524776,89 грн. - 1135054,70 грн. = 1389722,19 грн.).
Сума 1389722 грн. 19 коп. становить - (1150615 грн. 39 коп. - податкові зобов'язання, 239106 грн. 80 коп. - пеня), що підтверджується розрахунком суми податкового боргу з урахуванням сплачених платежів Криворізькою центральною МДПІ, яка підлягає до сплати станом на 18.06.2012р.
Проте суд вважає, що вимога Криворізької центральної МДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби щодо стягнення заборгованості у розмірі 1389722 грн. 19 коп. з КП «ЖЕО №35» підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно п.56.18 ст.56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Так, позивачем не враховано що, зобов'язання за податковим повідомленням-рішенням Центральної МДПІ у м. Кривому Розі № 0004071502 від 21.04.2011р. на суму 467957,01 грн. є неузгодженими та його правомірність є предметом розгляду адміністративної справи № 2а/0470/6323/11 за позовом Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Центральної МДПІ у м. Кривому Розі від 21.04.2011р. за № 0004071502 на суму 467957,01 грн., яка знаходиться в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду (ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011р. по справі № 9101/13/9855/2011 скасовано ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.06.2011р. про залишення позовної заяви без руху по справі №2а/0470/6323/11 та направлено справу для розгляду по суті до суду першої інстанції).
Відтак, суд доходить висновку, що податкове зобов'язання на суму 467957,01 грн. є неузгодженим, а тому загальна сума заборгованості з податку на додану вартість КП «ЖЕО №35» перед Криворізькою МДПІ становить 921765 грн. 18 коп. (1389722,19 грн. - 467957,01 грн. = 921765,18 грн.).
Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) джерел самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу плата податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплаче сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Згідно п.87.2 ст.87 ПКУ джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених і Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п.20.1 ст.20 ПКУ органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно вимог п.п.49.18.1 п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України - податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податку зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, становить сума грошового зобов'язання ( з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію (п. 14.1.39). Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп.14.156)).
Відповідно до вимог п.п.46.1, 46.2 ст. 46 ПКУ податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.
У складі фінансової звітності платник податків зазначає тимчасові та постійні податкові різниці за формою, встановленою Міністерством фінансів України.
Згідно п.п. 49.18.1, 49.18.2. 49.18.3, 49.18.4, 49.18.5 п. 49.18, 49.19, 49.20 ст. 49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків), згідно з відповідним розділом цього Кодексу, зазначена податкова декларація подається у строки, визначені пунктом 49.18 цієї статті для такого базового звітного (податкового) періоду.
Для цілей цього Кодексу під терміном "базовий звітний (податковий) період" слід розуміти перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу.
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до вимог п.14.1.153 ст. 14 ПКУ податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно вимог п. 58.3 ст. 58 ПКУ податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Згідно п. 95.3 ст. 95 ПКУ стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючий такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам ДПС, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом Державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, позов Прокурора Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Саксаганського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35», треті особи: Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради, Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути до бюджету кошти Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація № 35» (код ЄДРПОУ 20247412) з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація № 35» (код ЄДРПОУ 20247412) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 921765 грн. 18 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 25.06.2012 року.
Суддя Е.О. Юрков