ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2012 р. Справа № 2а/0470/5918/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юркова Е.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом прокурора Амур-Нижньодніпровському району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора Амур-Нижньодніпровському району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська з вимогою щодо стягнення з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 на користь управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська недоїмки в розмірі 33947,62 грн.
В обгрунтування позову позивач зазначив, що в зв'язку з несплатою відповідачем у зазначені строки суми пені та штрафів до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська у відповідача виникла заборгованість по штрафних санкціях та пені у сумі 33947,62 грн.
Представник позивача та прокуратури в судове засідання не прибули, подали до суду письмові клопотання з проханням розглянути справу без участі представника прокуратури та представника позивача, позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, представник відповідача подав до канцелярії суду письмове клопотання, у якому позовні вимоги щодо стягнення заборгованості в сумі 33947,62 грн. - визнав.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство № 19 зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, як платник страхових внесків на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що проведеними прокуратурою Амур - Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська перевірками дотримання вимог Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємствами Амур - Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська встановлено наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Управлінням Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська було проведено перевірку КЖЕП № 19 з питань дотримання вимог законодавства, щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року.
Згідно акту документальної перевірки № 74 від 20.05.2011 року у відношенні КЖЕП № 19 було прийнято рішення № 533 від 20.05.2011 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у сумі 534,70 грн.
Рішенням № 532 від 20.05.2011 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків на підставі п.7 ч. 9 ст. 106 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до КЖЕП № 19 була застосована фінансова санкція у сумі 369,57 грн.
Рішенням № 551 від 31.05.2011 року про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на підставі п. 3 ч. 9 ст. 106 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до КЖЕП № 19 була застосована фінансова санкція у сумі 2084,48 грн.
Рішенням № 79 від 13.02.2012 року про застосування фінансових санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування)страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду до КЖЕП № 19 була застосована фінансова санкція у сумі 30251,62 грн. за період з 20.04.2010 року по 06.06.2011 року.
Таким чином загальна сума заборгованості Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19, відповідно до довідки розрахунку УПФУ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська склала 33947,62 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Частиною 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць. У ч. 12 ст. 20 Закону вказано, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до п.п. 9.3.2. п. 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19.12.203 року № 21-1, зареєстрованою в МЮУ 16.01.2004 року № 64/8663, фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що діяла до 1 січня 2011 року, у таких розмірах:
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Відповідно до п. 10.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції, за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.
Відповідно до п.п. 9.3.4 п. 9.3 Інструкції за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Для розрахунку зазначеного штрафу кількість місяців розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми внесків, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким страхувальником акта перевірки від органу Пенсійного фонду або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми.
Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованих (своєчасно не обчислених) та не сплачених страхових внесків, то за кожне таке донарахування накладається штраф у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 16 цієї Інструкції.
Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки або акт звірки, розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України, звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.п. 9.3.7 п. 9.3 Інструкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків накладається штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 19 цієї Інструкції.
Розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки.
Частиною 13 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Статтею 23 цього ж закону передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст. 25 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Відповідно до вимог ч.11 п. 3 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Відповідно до вимог ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що позов прокурора Амур-Нижньодніпровському району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статями 2, 9, 11, 18, 70-71, 86, 94, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора Амур-Нижньодніпровському району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська до Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Комунального житлово-експлуатаційного підприємства № 19 (49000, м. Дніпропетровськ пр. Правди, 17, ЄДРПОУ 32495331 р/р - 26007050400236 в ЗАТ КБ «Приватбанк» МФО - 305299) на користь управління Пенсійного фонду України в Амур- Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська недоїмку в сумі 33947,62 грн.: - 33890,32 грн. на р/р 37194072000401; - 57,30 грн. на р/р 37191086000401. Одержувач Управління Пенсійного фонду України в Амур - Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська. Банк одержувача Головне управління Державного казначейства в Дніпропетровській області МФО 805012, (ОКПО код одержувача 21928462.)
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.О. Юрков