Постанова № 24837156, 05.06.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2012
Номер справи
0870/2019/12
Номер документу
24837156
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2012 року (о 12 год. 45 хв.) Справа № 0870/2019/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.

за участю секретаря Тєтєрєвої К.О.

за участю представника позивача Розновської Н.В.

представників відповідача Мостовій І.В., Мілейко А.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Оптвинторг»

до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя

про визнання нечинним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій

ВСТАНОВИВ:

У березні 2012 року Приватне підприємство «Оптвинторг» (далі - ПП «Оптвинторг», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя, відповідач), в якому просить суд скасувати рішення № 112 від 10.02.2012 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у сумі 11567,53 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Зазначає, що 14.02.2012 позивачем одержано від УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя рішення № 112 від 10.02.2012 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у сумі 11567,53 грн. (далі - Рішення № 112 від 10.02.2012). Позивач вважає Рішення № 112 від 10.02.2012 таким, що прийнято всупереч нормам діючого законодавства та є незаконним, оскільки позивачем своєчасно сплачено страхові внески за 2010 рік. Крім того, вказує, що відповідачем безпідставно застосовано до ПП «Оптвинторг» штрафні санкції, які скасовано з 01.01.2011 у зв'язку з вступом в законну силу Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». На підставі вищевикладеного, просить суд скасувати Рішення № 112 від 10.02.2012.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили з підстав, викладених у наданих запереченнях (вх. № 15619 від 09.04.2012). Зокрема, посилаються на абз. 6 п. 7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003 № 21-1 та зазначають, що відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Вказують, що відповідно до акту перевірки № 107 від 21.11.2011 відповідачем встановлено неподання позивачем до УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за жовтень 2010, хоча заробітна плата працівникам за зазначений період виплачувалася. Таким чином, УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя донараховано позивачу страхові внески у сумі 17709,90 грн., сформувало та направило вимогу про сплату боргу від 21.11.2011 № Ю-4905 та застосувало фінансові санкції, про що направило Рішення від 22.11.2011 № 867. Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 16.01.2012 № 321/05 Рішення про застосування фінансових санкцій від 22.11.2011 № 867 було скасовано (оскільки фінансова санкція розрахована не в повному обсязі), а УПФУ в Леніському районі м. Запоріжжя зобов'язано прийняти нове Рішення. Таким чином, УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 10.02.2012 № 112. На підставі викладеного, просять суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ПП «Оптвинторг» в повному обсязі.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

ПП «Оптвинторг» (ідентифікаційний код 32607804) є юридичною особою, яка зареєстрована 17.07.2003 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 021634.

Із матеріалів справи вбачається, що на підставі направлення від 01.11.2011 № 01/01/04-233, ст. 13 та абз. 6 п. 7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та відповідно до плану проведення перевірок платників єдиного внеску посадовою особою УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя проведена планова перевірка ПП «Оптвинторг», за результатами якої складено акт від 21.11.2011 №107 «Про результати планової перевірки ПП «Оптвинторг» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою за якими покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 26.08.2003 по 20.10.2011» (далі - Акт).

Відповідно до Акту перевіркою правильності нарахування та сплати єдиного внеску встановлені порушення, зокрема, п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, в результаті чого донараховано страхових внесків за 2010 рік на загальну суму 17709,90 грн.

За результатами проведеної перевірки, якою донараховано страхових внесків за 2010 рік на загальну суму 17709,90 грн., відповідачем прийнято рішення № 867 від 22.11.2011 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, яким до ПП «Оптвинторг» застосовані фінансові санкції у розмірі 11513,88 грн. (далі - Рішення № 867 від 22.11.2011).

Не погоджуючись з прийнятим відповідачем Рішенням № 867 від 22.11.2011 позивачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області скаргу від 02.12.2011 за вих. № 73, в якій позивач просить скасувати Рішення № 867 від 22.11.2011.

За результатами розгляду скарги Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення від 16.01.2012 № 321/05, яким Рішення УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя про застосування фінансових санкцій від 22.11.2011 № 867 скасовано. Зобов'язано Управління прийняти на направити скаржнику нове рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків згідно з діючим законодавством та вимогами цього рішення.

10.02.2012 УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя прийнято Рішення № 112 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків у сумі 11567,53 грн.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ПП «Оптвинторг» за жовтень 2010 була нарахована заробітна плата працівникам у розмірі 49772,89 грн. Відповідно до платіжного доручення № 319 від 12.11.2010 ПП «Оптвинторг сплачено до УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя суму страхових внесків з нарахованої заробітної плати за жовтень 2010 у розмірі 16188,80 грн. та відповідно до платіжного доручення № 317 від 12.11.2010 у розмірі 995,46 грн.

Таким чином, ПП «Оптвинторг сплачено до УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя страхові внески з нарахованої заробітної плати за жовтень 2010 на загальну суму 17184,26 грн.

З Акту вбачається, що станом на 21.11.2010 недоплата ПП «Оптвинторг» зі сплати страхових внесків складає 355,64 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем подавалась інформація стосовно нарахованої заробітної плати за жовтень 2010 в органи статистики, державної податкової служби та фонди соціального страхування.

Так, 05.11.2010 ПП «Оптвинторг» подано до Держкомстату звіт з праці за січень-жовтень 2010, а 06.01.2011 до Держкомстату подано звіт з праці за січень-грудень 2010.

14.01.2011 позивачем подано звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 2010 рік.

17.01.2011 ПП «Оптвинторг» подано розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за 2010 рік.

18.01.2011 позивачем подано розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік.

25.01.2011 ПП «Оптвинторг» подано до ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за IV квартал 2010 (форма № 1 ДФ).

Оскільки ПП «Оптвинторг вважає, що Рішення № 112 від 10.02.2012 прийняте УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя всупереч обставинам справи та діючому законодавству, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування зазначеного Рішення.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами абз. 6 п. 7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Згідно з п. 9.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.

Таким чином, відносини у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який є спеціальним нормативно-правовим актом та розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14, ч. 1 ст. 15 Закону № 1058-IV ПП «Оптвинторг» є страхувальником та платником страхових внесків до Пенсійного фонду.

Як встановлено п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно з ч. 3, 4, 6 ст. 18 вищезазначеного Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

За змістом ч. 5, 6, 12 ст. 20 Закону № 1058-IV страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, до яких відноситься позивач, базовим звітним періодом є календарний місяць. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем самостійно у строк, встановлений ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-IV, сплачено суму страхових внесків з нарахованої заробітної плати за жовтень 2010 на загальну суму 17184,26 грн. відповідно до платіжного доручення № 317 від 12.11.2010 та № 319 від 12.11.2010.

Проте, відповідачем на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-IV прийнято Рішення № 112 від 10.02.2012, яким позивачу нараховані фінансові санкції у розмірі 11567,53 грн. за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058-IV Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Судом встановлено, що ПП «Оптвинторг» подано передбачені чинним законодавством звіти до всіх контролюючих органів, проте помилково не подано відповідного звіту до УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та норми законодавства, суд вважає, що позивачем своєчасно обчислено та сплачено страхові внески з нарахованої заробітної плати за жовтень 2010 на загальну суму 17184,26 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 317 від 12.11.2010 та № 319 від 12.11.2010, а тому підстав для прийняття Рішення № 112 від 10.02.2012 у відповідача не було.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку

Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність прийнятого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Скасувати рішення № 112 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків від 10 лютого 2012 року у сумі 11567,53 грн. (одинадцять тисяч п'ятсот шістдесят сім гривень п'ятдесят три копійки)

Присудити на користь Приватного підприємства «Оптвинторг» з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 115,68 грн. (сто п'ятнадцять гривень шістдесят вісім копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) І.В. Батрак

Постанова не набрала законної сили.

Суддя І.В. Батрак