Постанова № 24836992, 15.05.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2012
Номер справи
0870/2532/12
Номер документу
24836992
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2012 року 09:50 Справа № 0870/2532/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Бердянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м.Бердянську та Бердянському районі Запорізької області

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості в розмірі 3181 грн.79 коп.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

19 березня 2012 року до Запорізького окружного адміністративного суду звернувся Бердянський міжрайонний прокурор (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м.Бердянську та Бердянському районі Запорізької області (далі - позивач або УПФУ) з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач або ФОП ОСОБА_1.) в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 3181 грн.79 коп.

В зв'язку з тим, що адміністративний позов було подано з порушенням вимог, встановлених ст.106 КАС України, ухвалою від 22 березня 2012 року суд зобов'язав позивача усунути недоліки в адміністративному позові в строк до 13 квітня 2012 року.

Позивач усунув недоліки позовної заяви зазначені в ухвалі від 22.03.2012.

Ухвалою суду від 16 квітня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі №0870/2532/12, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 15 травня 2012 року.

Прокурор в судове засідання не з'явився, надав суду заяву (вх.№20711 від 15.05.2012) про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання (вх.№20260 від 14.05.2012) про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач у справі свого представника у судове засідання 15 травня 2012 року не направив, відзиву на позов не надав. Судова повістка, направлена відповідачу у справі на адресу, зазначену у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернулася до суду. Відповідно до змісту частини другої статті 17, частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та з урахуванням положень частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України така адреса вважається достовірною, а повістка, направлена за нею, врученою юридичній особі.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до положень статті 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд, керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України, не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2, відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків до Пенсійного фонду.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

У ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон № 400/97-ВР) зазначено, що платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 1058-IV, страхувальниками є роботодавці, інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 3 ст. 15 зазначеного вище Закону передбачено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків з дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду України.

У ч. 2. ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до п. п. 1.3 пункту 1 та пункту 2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі за текстом - Інструкція), страхувальники є платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 11.11. ст. 11 Інструкції, зазначеної вище, платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків. Оригінал розрахунку подається платником до органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника. Усі примірники розрахунку страхових внесків підписуються керівником, головним бухгалтером підприємства (установи чи організації) та завіряються печаткою. Розрахунки подаються платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Частиною 2 ст. 20 Закону № 1058-IV передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та ін. документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які, відповідно до цього Закону, нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону № 1058-IV, обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фону України у випадках, передбачених законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та ін. документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які, відповідно до цього Закону, нараховуються страхові внески.

Як встановлено з матеріалів справи та підтверджено наданими до матеріалів справи документами, на виконання Угоди про міжвідомче співробітництво між Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України (Протокол №1 від 23.11.2010) проведено співставлення даних ПФУ з інформацією ДПА, за результатами співставлення виявлено розбіжності щодо розміру оподаткованого чистого доходу (за 2010 рік згідно декларації).

На підставі співставлення даних, фахівцями УПФУ складено Акт №122 від 27.05.2011 року про вчинене правопорушення (несвоєчасне подання звітності щодо суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), в якому зазначено, що перевіркою своєчасності надання звітності щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлено, що звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів ПФУ (далі додаток № 5) за 2010 рік не надано. ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги пункту 2.2 Порядку формування та подання страхувальником звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 № 26-1 відповідно до якого граничний термін надання додатку 5 за 2010 рік припадає на 01 квітня 2011 року.

Частиною 2 ст.106 Закону № 1058-IV (яка була чинною в період за який повинні нараховуватись страхові внески) встановлено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органа Пенсійного фонду, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків ( далі недоїмка ) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Пунктом 9.3.5 Інструкції визначено, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 та/або додатком 17а цієї Інструкції.

Згідно з п.9.5 Інструкції, факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції, посадова особа органу Пенсійного фонду оформляє актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обгрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт підписується посадовими особами органу Пенсійного фонду та страхувальника.

Рішення про застосування штрафу за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.

На підставі висновків Акту прийнято Рішення №79 від 23.11.2011 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України, яким до відповідача застосовані фінансові санкції в розмірі 3181,79 грн.

Вказане рішення відповідачем не оскаржувалось, сума фінансових санкцій сплачена не була. Докази іншого в матеріалах справи відсутні.

В пункті 9.8 Інструкції зазначено, що рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафу є виконавчим документом.

У разі якщо страхувальник чи банк отримали рішення про накладення штрафу і не сплатили зазначені в них суми протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання органу державної виконавчої служби та страхувальнику. (п.9.9 Інструкції).

Суми фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків, стягуються в тому самому порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. (п.9.10 Інструкції).

Строки давності щодо стягнення штрафів не застосовуються. (п.9.11 Інструкції).

Абзацем 8 ч.3 ст. 106 Закону №1058-ІV (яка була чинною в період за який повинні нараховуватись страхові внески) передбачено право звернення органу Пенсійного фонду до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Згідно ч. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Абзацем 5, 6 частини 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 визначено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

У зв'язку із наведеним вище суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача про стягнення заборгованості в сумі 3181,79 грн., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Бердянську та Бердянському районі Запорізької області заборгованість в розмірі 3181,79 грн. (три тисячі сто вісімдесят одна гривна 79 коп.) на розрахунковий рахунок 25601301201073 в ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», м. Запоріжжя, МФО 313957, ЄДРПОУ 37963785.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) Ю.П.Бойченко