Постанова № 24836403, 16.05.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2012
Номер справи
0670/2831/12
Номер документу
24836403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/2831/12

категорія 8.1.3

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Липи В.А.,

при секретарі - Карасюк Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" про накладення арешту на кошти платника податків,-

встановив:

10 травня 2012 року державна податкова інспекція у Андрушівському районі Житомирської області Державної податкової служби звернулася до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просила накласти арешт на кошти платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" у банках, обслуговуючих такого платника, а саме: 26005010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (долар США); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (долар США); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (Євро); 26005010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (українська гривня); 26049010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (українська гривня); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (українська гривня) та визнати обґрунтованим рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків ТОВ "Червоне-Продсервіс" від 08.05.2012 року. У обґрунтування вимог, позивач посилається на приписи ст. 94 Податкового кодексу України, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Станом на 08.05.2012 року за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 370165,58 грн., а саме: по податку на прибуток у сумі 101093,85 грн.; по податку на додану вартість у сумі 265113,16 грн.; по збору за спеціальне використання води в розмірі 1448,66 грн.; по орендній платі з юридичних осіб у сумі 2509,91 грн. 06.09.2011 року податковим керуючим було складено Акт опису майна № 7, що передається у податкову заставу. 07.05.2012 року завідувачем сектору погашення податкового боргу ДПІ в Андрушівському районі Житомирської області ДПС Захлібним В.А. було складено Акт про неможливість проведення перевірки стану збереження активів платника податків ТОВ "Червоне-Продсервіс", які перебувають у податковій заставі та Акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого, а саме не допуск податкового керуючого до перевірки збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.

На підставі вищевикладеного начальником ДПІ у Андрушівському районі Житомирської області ДПС 08.05.2012 року прийняте рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив, заперечення не надав.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване Андрушівською РДА Житомирської області 12.04.2007 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 569220, довідка з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України та як платник податків перебуває на податковому обліку в ДПІ у Андрушівському районі Житомирської області ДПС, згідно довідки про взяття на облік платника податків.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно із п.1 ч.1 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції зокрема виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Відповідно до абз.1-2 ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби є, зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

У відповідності із пп. 41.1.1 п. 4.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є, зокрема органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 20.1.4 п .20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Таким чином, позивач, Державна податкова інспекція у Андрушівському районі Житомирської області ДПС - є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законом України "Про державну податкову службу в Україні".

Сторона, до якої застосовуються заходи підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, Товариство з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" - є юридичною особою.

Як вбачається із матеріалів справи, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" існує податкова заборгованість у сумі 370165,58 грн., а саме: по податку на прибуток у сумі 101093,85 грн.; по податку на додану вартість у сумі 265113,16 грн.; по збору за спеціальне використання води в розмірі 1448,66 грн.; по орендній платі з юридичних осіб у сумі 2509,91 грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пунктом 30 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що органи стягнення є податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно із пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У відповідності із п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пп. 20.1.17 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатись до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Згідно із п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Пунктом 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України встановлено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується, що платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 94.4 ст. 94 Податкового кодексу України, арешт може бути накладено органом державної податкової служби на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Пунктом 94.5 ст. 94 Податкового кодексу України передбачено, що арешт майна може бути повним або умовним.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного органу державної податкової служби на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником органу державної податкової служби, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Керуючись пп.. 94.6.1 п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України, керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна.

Відповідно до пп. 94.6.2 п. 94.6 ст. 94 цього ж Кодексу, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.

Так на виконання норм п. 94.10 ст. 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

За таких обставин, 08.05.2012 року начальник ДПІ у Андрушівському районі Житомирської області Державної податкової служби Вознюк І.С. розглянувши звернення та додані до нього матеріали підрозділу органу державної податкової служби сектору погашення податкового боргу ДПІ у Андрушівському районі про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне- Продсервіс", вирішив застосувати умовний адміністративний арешт майна з вимогою тимчасової заборони відчуження майна, яке належить відповідачу. Зазначене рішення було отримано відповідачем.

Оскільки матеріалами справи підтверджуються обставини перешкоджання посадовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" виконанню повноважень податкового органу щодо перевірки збереження майна, яка перебуває у податковій заставі, суд приходить до висновку про обґрунтованість рішення начальника Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області ДПС від 08.05.2012 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків.

Також враховуючи, що узгоджена сума податкового зобов'язання, всупереч вимог приписів Податкового Кодексу України, своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи відповідачем не погашена та складає в загальному розмірі 370165,58 грн., доказів погашення боргу відповідачем надано не було, суд, приймаючи до уваги приписи пп. 20.1.17 п. 20.1 ст. 20, пп. 94.6.2 п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України дійшов висновку, що вимоги ДПІ в Андрушівському районі Житомирської області ДПС про накладення арешту на кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс", що знаходяться на рахунках, відкритих у банках 26005010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (долар США); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (долар США); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (Євро); 26005010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (українська гривня); 26049010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (українська гривня); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (українська гривня) на суму наявного станом на 08.05.2012 року. боргу в розмірі 370165,58 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну податкову службу в Україні", Податковим кодексом України, ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Андрушівському районі Житомирської області Державної податкової служби задовольнити.

Накласти арешт на кошти платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" у банках, обслуговуючих такого платника, а саме: 26005010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (долар США); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (долар США); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (Євро); 26005010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (українська гривня); 26049010046964 ПАТ "ВТБ Банк", МФО 321767 (українська гривня); 26000033000296 АТ "Фінростбанк", МФО 328599 (українська гривня) в межах наявної станом на 08.05.2012 року суми податкового боргу у розмірі 370165,58 грн.

Визнати обґрунтованим рішення Державної податкової інспекції у Андрушівському районі Житомирської області Державної податкової служби від 08.05.2012 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Червоне-Продсервіс" (ЄДРПОУ 34747374).

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: В.А. Липа