справа № 0670/9259/11
категорія 8.2.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сичової О.П. ,
при секретарі - Прохорчуку П.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "Агромакс Трейд"
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
Позивач, Приватне підприємство "Агромакс Трейд", звернулося до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.09.2011 року № 0000922304 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 4353 грн. ( в т. ч. на 165 грн. за березень 2011 року та на 238 грн. за квітень 2011 року) та застосування штрафної санкції в сумі 1,00 грн. , винесеного державною податковою інспекцією в м. Житомирі.
Ухвалою cуду від 14 травня 2012 року згідно ст. 55 КАС України відповідача по справі- Державну податкову інспекцію в м. Житомирі було замінено його правонаступником Державною податковою інспекцією у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що податковим органом невірно застосовані норми п.198.2 ст.198, п.201.6, п.201.10 ст.201, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Відповідач просив суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав зазначених в запереченні на позов .
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать, що працівниками податкового органу була проведена виїзна позапланова перевірка ПП " Агромакс Трейд " з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2011 року , які виникли за рахунок від'ємного значення з ПДВ ,що декларувалось в період лютого 2011 року та сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за квітень 2011 року ,які виникли за рахунок від'ємного значення з ПДВ ,що декларувалось в березні 2011 року.
Результати вказаної перевірки оформлені актом від 06.06.2011р. за № 2663/23-2/32411974.
Відповідачем видано податкове повідомлення-рішення від 15 червня 2011 року № 0000592304 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 4353,00 грн. в т. ч. на 2140 грн. за березень 2011 року та на 2213 грн. за квітень 2011 року) та застосування штрафної санкції в сумі 2,00 грн.
Підставою для рішення щодо зменшення суми бюджетного відшкодування було встановлене перевіркою: завищення заявленої в березні 2011 року суми бюджетного відшкодування внаслідок:
-завищення за лютий 2011 року податкового кредиту в сумі 1975 грн. за операціями із послуг оренди, отриманими від ТОВ "Аларіт Трейд", через не включення постачальником цієї ж суми до складу своїх податкових зобов'язань;
- завищення за лютий 2011 року податкового кредиту в сумі 164,86 грн. за податковими накладними від ФОП ОСОБА_1 і ТОВ "Альфабізнесгруп", які враховані підприємством у складі податкового кредиту за лютий 2011 року, однак стосувались господарських операцій, здійснених в січні 2011 року;
- завищення заявленої в квітні 2011 року суми бюджетного відшкодування через завищення за березень 2011 року податкового кредиту в сумі 1975 грн. за операціями із послуг оренди, отриманими від ТОВ "Аларіт Трейд" та через не включення ним цієї ж суми до складу своїх податкових зобов'язань;
- завищення за березень 2011 року податкового кредиту в сумі 238,33 грн. за податковими накладними від ПП ОСОБА_2, ТОВ "Інтернаціональні комунікації" і ТОВ "Термінал Славута-Центр", які враховані підприємством у складі податкового кредиту за березень 2011 року, однак стосувались господарських операцій, здійснених в лютому 2011 року.
Позивач оскаржив до ДПА у Житомирській області висновки податкового органу. Згідно рішення про результати розгляду скарги від 29.08.2011р. №18512/Ч-С/25-009(а.с.15-17) скаргу задоволено частково в частині 3950 грн. (в тому числі в частині завищення бюджетного відшкодування за березень 2011 року в сумі 1975 грн. та за квітень 2011 року в сумі 1975 грн.), а в частині 403 грн. (в тому числі за березень 2011 року в сумі 165 грн. та за квітень 2011 року в сумі 238 грн.) рішення залишено без змін та винесено нове рішення від 05.09.2011р. №0000922304 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 403 грн. ( в т. ч. на 165 грн. за березень 2011 року та на 238 грн. за квітень 2011 року) та застосування штрафної санкції в сумі 1,00 грн.
Після апеляційного оскарження залишилось не визнано відповідачем податковий кредит за лютий 2011 року в сумі 165 грн. та правомірність заявленої суми бюджетного відшкодування за березень в такій же сумі (за операціями із ФОП ОСОБА_1 в сумі 31,53 грн. за податковою накладною від 27.01.2011р. № 27 та із ТОВ "Альфабізнесгруп" в сумі 133,33 грн. за податковою накладною від 26.01.2011р. № 124) ,а також податковий кредит за березень 2011 року в сумі 238 грн. та правомірність заявленої суми бюджетного відшкодування за квітень в такій же сумі (за операціями із ТОВ "Інтернаціональні комунікації" в сумі 25,00 грн. за податковою накладною від 25.02.2011р. № 8070; із ПП ОСОБА_2 в сумі 38,33 грн. за податковою накладною від 28.02.2011р. № 14 та із ТОВ "Термінал Славута-Центр "в сумі 175,00 грн. за податковою накладною від 16.02.2011р. № 145).
Загальна причина невизнання відповідачем податкового кредиту та у зв'язку із цим висновку про завищення суми бюджетного відшкодування - невизнання податкового кредиту звітного місяця за податковими накладними попереднього місяця.
Дата виникнення права на податковий кредит регулюється п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України ( далі ПКУ) відповідно до якого датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.відповідно до якого право на податковий кредит виникає у платника по даті здійснення першої з подій: або списання коштів з рахунку в оплату товарів (робіт, послуг), або отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Пунктом 198.6 статті 198 ПКУ прямо встановлено право платника податків на врахування у складі податкового кредиту податкових накладних, не включених у відповідному звітному періоді, протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.
Такої ж позиції дотримується департамент Державної податкової служби в узагальнюючій податковій консультації щодо окремих питань відображення у податковому обліку з податку на додану вартість звітного періоду податкових накладних,виписаних у попередніх періодах, та формування на їх підставі податкового кредиту,яка затверджена наказом Державної податкової служби № 127 від 16.02.2012 року( зокрема питання 9)(а.с.31-36)
Посилання податкового органу в акті перевірки на наявність листа з рекомендованим повідомленням про вручення, як обов'язкової умова для врахування податкового кредиту за отриманими із запізненням податковими накладними, не передбачена ні Податковим кодексом, ні Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, ні Порядом ведення реєстру виданих та отриманих податкових накладних.
За таких обставин суд доходить висновку, що позивач мав право на декларування податкового кредиту в тому місяці, коли виникла подія, яка дає право на податковий кредит - або сплата постачальнику, або отримання податкової накладної, яка свідчить про придбання товарів (робіт, послуг). Оскільки з першою подією - отримання товару (робіт, послуг) у платника податку за відсутності податкових накладних не виникло права на віднесення цих сум до податкового кредиту, то датою першої події в розумінні п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України слід вважати дату отримання податкової накладної.
З наданих позивачем реєстрів отриманих та виданих податкових накладних, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що Приватним підприємством "Агромакс Трейд" було задеклароване право на податковий кредит в період отримання спірних податкових накладних від своїх постачальників .
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, судом встановлено, що позивач діяв в межах приписів чинного законодавства, висновки перевіряючих про порушення вимог п.п п.198.2 ст.198, п.201.6, п.201.10 ст.201, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України є безпідставними, відповідач не виконав приписи ч.2 ст.71 КАС України і не довів належним чином правомірність таких висновків, а також правильність та законність прийнятих ним податкових повідомлень-рішень, а тому позовні вимоги є нормативно і документально обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-164 КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги задоволити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.09.2011 року № 0000922304.
Відшкодувати приватному підприємству "Агромакс Трейд" з державного бюджету 3 грн.40 коп. судових витрат.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 18 травня 2012 р.