ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2012 р. Справа № 2а/0470/5235/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коблової О.Д.
при секретарі судового засідання Туранській С.О.
без участі представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом П'ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як матеріальна допомога по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
П'ятихатський районний центр зайнятості звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 коштів, виплачених як матеріальна допомога по безробіттю в сумі 10 045,19 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскільки середня заробітна плата для розрахунку допомоги по безробіттю помилково обчислена, відповідачу помилково нараховано та виплачено 10 045,19 грн., які мають бути повернуті до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Заперечень проти адміністративного позову суду не надав. На адресу суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення про неможливість вручення «за закінченням терміну зберігання».
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
14 серпня 2008 року відповідач звернувся до П'ятихатського районного центру зайнятості з питань пошуку роботи. 21 серпня 2008 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», призначена допомога по безробіттю тривалістю 360 календарних днів з 21.08.2008 по 15.08.2009, виплата якої скорочена у зв'язку із звільненням з останнього місця роботи за власним бажанням на 90 календарних днів з 21.08.2008 по 18.11.2008, припинена з 26 серпня 2008 року у зв'язку з працевлаштуванням.
22 вересня 2008 року відповідач повторно звернувся до П'ятихатського районного центру зайнятості з питань пошуку роботи. 29 вересня 2008 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», призначена допомога по безробіттю тривалістю 355 календарних днів з 29.09.2008 по 18.09.2009 (з урахуванням попередньої реєстрації). Виплата допомоги по безробіттю розпочата з 29 вересня 2008 року, припинена з 29 вересня 2008 року у зв'язку з проходженням професійного навчання за направленням державної служби зайнятості. На період проходження професійного навчання відповідачу призначена матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації з 29.09.2008 по 17.10.2008, виплата якої розпочата з 29 вересня 2008 року, припинена - з 17 жовтня 2008 року у зв'язку з закінченням навчання. 3 17 жовтня 2008 року відповідачу продовжена виплата допомоги по безробіттю. 31 жовтня 2008 року за заявою відповідача прийняте рішення про виплату залишку належної відповідачу допомоги по безробіттю за період з 31.10.2008 по 18.09.2009 одноразово для організації підприємницької діяльності. 31 жовтня 2008 року виплата допомоги по безробіттю припинена у зв'язку з закінченням строку її виплати. Загалом відповідачу виплачена допомога по безробіттю, у тому числі одноразово для організації підприємницької діяльності, та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації у розмірі 23 465 грн. 33 коп.
Згідно із поданими документами відповідач у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку працював у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з 26 серпня 2008 року по 19 вересня 2008 року та у ВАТ «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» з 03 липня 2006 року по 08 серпня 2008 року. Розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати є квітень-вересень 2008 року. Тобто, середню заробітну плату відповідача для розрахунку допомоги по безробіттю слід обчислювати сумарно на підставі довідок про середню заробітну плату від ФОП ОСОБА_2 та ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго». Відповідачем до П'ятихатського районного центру зайнятості подана довідка про середню заробітну плату, видана ФОП ОСОБА_2 26.09.2008 року за № 1, на підставі якої помилково і була обчислена середня заробітна плата для розрахунку допомоги по безробіттю. Розмір помилково обчисленої середньоденної заробітної плати склав 186 грн. 95 коп.
02 березня 2012 року при перевірці бази даних зазначена помилка була виявлена та виправлена 22 березня 2012 року після отримання довідки про середню заробітну плату відповідача від ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» (довідка від 14.03.2012 року № 1020). Розмір обчисленої відповідно до вимог чинного законодавства середньоденної заробітної плати склав 86 грн. 22 коп. 22 березня 2012 року здійснений перерахунок проведених відповідачу виплат. Розмір помилково нарахованих та виплачених відповідачу коштів складає 10 045 грн. 19 коп., у тому числі 9 452 грн. 51 коп. як допомога по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності.
06 квітня 2012 року відповідачу направлений лист-прохання повернути протягом п'ятнадцяти календарних днів надлишкові виплати у вказаному розмірі, який згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення вручений адресату 10 квітня 2012 року. Надходження коштів від відповідача не було.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття, з незалежних від застрахованих осіб обставин, та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з пунктом 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, допомога по безробіттю надається застрахованим і незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними.
У статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» зазначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості, як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, мають застраховані та незастраховані особи - військовослужбовці, звільнені у зв'язку із скороченням чисельності штату без права на пенсію, в т.ч. особи, які вперше шукають роботу та інші не застраховані особи, у разі їх реєстрації в установленому законом порядку, як безробітних.
Пунктами 4, 5, 6 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (для страхування на випадок безробіття - в якому припинено дію трудового договору). Якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески. У разі коли застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менше ніж календарний місяць, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку.
Відповідно до п.17 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у разі коли застрахованій особі страхові виплати призначаються в робочому органі виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і така особа перед настанням страхового випадку працювала на кількох підприємствах або на одному підприємстві з перериванням трудових відносин чи виконувала роботи (надавала послуги) за декількома цивільно-правовими договорами або виконувала роботи за різними видами зайнятості, середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється таким робочим органом сумарно за шість календарних місяців (менш як шість календарних місяців) у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку, не враховуючи повні календарні місяці (з першого до першого числа) перерви в роботі, на підставі довідок про середню заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), починаючи з останнього місця роботи. Неповні календарні місяці, зазначені у довідках, включаються до розрахункового періоду.
Таким чином, зважаючи на те, що у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку відповідач працював у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з 26 серпня 2008 року по 19 вересня 2008 року та у ВАТ «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» з 03 липня 2006 року по 08 серпня 2008 року, розрахунковим періодом для обчислення середньої заробітної плати для визначення розміру належної відповідачу допомоги по безробіттю є квітень-вересень 2008 року.
Відповідно до ст. 1212 Цивільного Кодексу України, особа, яка набула майно за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави, встановленої законом, зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» саме у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи кошти в сумі 10 045,19 грн. відповідачем до П'ятихатського районного центру зайнятості не повернені.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи наведені правові положення, обставини справи та факту безпідставного отримання допомоги по безробіттю в сумі 10 045,19 грн., який підтверджується доказами, суд вважає, що позов є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов П'ятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів виплачених, як матеріальна допомога по безробіттю - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь П'ятихатського районного центру зайнятості надлишкові виплати у розмірі 10 045,19 грн. (десять тисяч сорок п'ять грн. 19 коп.), які підлягають перерахуванню на р/р 37176001003044 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20274544, одержувач П'ятихатський РЦЗ, призначення платежу: повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 08 червня 2012 року.
Суддя О. Д. Коблова