ОКРЕМА УХВАЛА
15 червня 2012 року Справа № 2а/0370/1322/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волдінера Ф.А.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю представника позивача Щербюка О.Ю.,
представника відповідача Вознюк А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Продтехоптторг» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Продтехоптторг» звернулося з позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання нечинними та скасування податкового повідомлення-рішення №0001692301 від 20.06.2011 року, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за основним платежем на суму 35707 грн. та за штрафними санкціями на суму 8926,75 грн., всього - 44633,75 грн.; та частково в сумі 19071,83 грн., в тому числі 15257,46 грн. за основним платежем та 3814,37 грн. штрафні санкції, податкове повідомлення-рішення №0001702301 від 20.06.2011 року, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на суму 19072 грн. та за штрафними санкціями на суму 4768 грн., всього - 23840 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 15.06.2012 року адміністративний позов було задоволено повністю.
Під час розгляду справи судом було встановлено наступне.
Працівниками Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та Державної податкової адміністрації у Волинській області з 11.05.2012 року по 31.05.2012 року було проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Продтехоптторг» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.03.2011 року та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.03.2011 року. За результатами перевірки було складено акт №4583/23-2/20138025 від 08.07.2012 року. Перевіркою було встановлено заниження податку на прибуток в сумі 19072 грн. в результаті віднесення до складу валових витрат за 2-й та 3-й квартал 2008 року суми витрат по купівлі в ТзОВ «Прайм-Юес» паливо-мастильних матеріалів, які не підтвердженні прибутковими накладними. Також було встановлено завищення податкового кредиту з податку на додану вартість в загальній сумі 35707 грн., внаслідок включення до складу податкового кредиту за відсутності податкових накладних суми податку на додану вартість, в тому числі, по зазначених господарських операціях з ТзОВ «Прайм-Юес» на суму 15257,46 грн.
За наслідками перевірки відповідачем було складено податкове повідомлення-рішення №0001692301 від 20.06.2011 року, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за основним платежем на суму 35707 грн. (при визначеній в акті сумі заниження податку 19072 грн.) та за штрафними санкціями на суму 8926,75 грн., всього - 44633,75 грн., а також податкове повідомлення-рішення №0001702301 від 20.06.2011 року, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на суму 19072 грн. (при визначеній в акті сумі завищення податкового кредиту 35707 грн.) та за штрафними санкціями на суму 4768 грн., всього - 23840 грн.
Таким чином, судом встановлено невідповідність сум грошових зобов'язань визначених до сплати в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях, сумам зафіксованим в акті перевірки.
Відповідно до пункту 86.1 статті 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Пунктом 86.8 тієї ж норми визначено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим чинним законодавством України, зокрема, за наслідками перевірки платника податків.
Відтак, посадовою особою Луцької об'єднаної податкової інспекції при складанні податкових повідомлень-рішень №0001692301 від 20.06.2011 року та №0001702301 від 20.06.2011 року, було грубо порушено приписи чинного законодавства України, зокрема Податкового кодексу України, в частині визначення сум грошових зобов'язань, які підлягають до сплати платником податків.
Суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу і направити її до Державної податкової служби у Волинській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Керуючись статтею 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Довести до відома Державної податкової служби у Волинській області про виявлені під час розгляду даної справи порушення закону для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Копію окремої ухвали направити до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області.
Про вжиті заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ф.А. Волдінер