Постанова № 24819475, 14.06.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2012
Номер справи
2а/0570/6521/2011
Номер документу
24819475
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бойко В.Г.

Суддя-доповідач - Васильєва І. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2012 року справа №2а/0570/6521/2011

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.

секретар Братченко О.В.

за участі представника позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5 (на підставі довіреності)

представника відповідача ОСОБА_6 (на підставі довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Науково-дослідницького інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки "Респіратор" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 р. у справі № 2а/0570/6521/2011 (головуючий І інстанції Бойко В.Г.) за позовом Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька до Науково-дослідницького інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки "Респіратор" про стягнення витрат на виплату різниці між сумою пенсій призначених науковим співробітникам у розмірі 65514,87 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька звернулось 26 квітня 2011 року до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Науково-дослідного інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки «Респіратор» з адміністративним позовом про стягнення витрат на виплату різниці між сумою пенсії науковим працівникам, призначеною відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 22 грудня 2010 року по 28 березня 2011 року у розмірі 65514,87 грн..

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року адміністративний позов задоволено та стягнуто з Науково-дослідного інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки «Респіратор» на користь управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Донецька заборгованість з фінансування різниці між сумою пенсій призначених науковим співробітникам у розмірі 65514, 87 гривень.

Не погодившись з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 року, відповідач подав апеляційну скаргу в якій зазначив на порушення судом норм матеріального і процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В судовому засіданні представники позивача заперечували проти доводів апеляційної скарги, просили її залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову якою відовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 195 ч.1 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не був перевірений розрахунок заборгованості наданий Управлінням Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Донецька на підставі якого з підприємства стягнута сума 65514,87 гривень. По розрахункам відповідача сума витрат на виплату різниці між сумою пенсій призначених науковим співробітникам становить 29 907,73 гривні.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи та висновок судово-економічної експертизи № 6360/24-2314/25 від 24 травня 2012 року, судова колегія встановила наступне.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції Науково-дослідний інститут гірничорятувальної справи та пожежної безпеки «Респіратор», ідентифікаційний код 00174102, є юридичною особою, зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради 23.06.2003 р., реєстраційний номер в ЄДР 10003054855, є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності зі Статутом Науково - дослідного інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки «Респіратор», затвердженого Міністром вугільної промисловості за наказом № 250 від 21.04.2006 р. та зареєстрованого виконавчим комітетом Донецької міської ради 06.05.2006 р., відповідач є юридичною особою державною науково - дослідною установою. Відповідач здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України, Галузевої угоди, колективного договору, статуту, який затверджується Органом управління майном за участю трудового колективу, рішень Органу управління майном та внутрішніх нормативних актів відповідача. Відповідач веде самостійний баланс, має поточні та вкладні (депозитні) рахунки в установах банків, реєстраційний рахунок у Держказначействі, печатку зі своїм найменуванням та зображенням фірмового знаку, а також знак для товарів і послуг.

Згідно з п.4.1 Статуту майно відповідача становлять основні фонди, інші необоротні та оборотні активи, вартість яких відображається у самостійному балансі відповідача. Майно відповідача є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання, Джерелами формування майна відповідача є: майно, передане йому органами державного управління; доходи, одержані від реалізації продукції, виконання робіт і надання послуг, а також від інших видів фінансово-господарської діяльності; доходів від цінних паперів; кредитів банків та інших кредиторів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі бюджетні.

У відповідності з розділом 7 Статуту відповідач самостійно планує свою діяльність і визначає перспективи розвитку, виходячи з попиту на науково-технічну продукцію, що виробляється, роботи, послуги та необхідність забезпечення виробництва. Відповідач, здійснюючи господарську та інші види діяльності має право з власної ініціативи приймати будь-які рішення, що не суперечать чинному законодавству України.

Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності відповідача є прибуток (доход). Прибуток відповідача, що залишається після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат, витрат на оплату праці, оплати відсотків за кредитами банків, сплати передбачених законодавством України податків та інших загальнообов'язкових платежів до бюджету та цільових фондів, залишається у повному його розпорядженні. Джерелом формування фінансових ресурсів відповідача є прибуток (доход), амортизаційні відрахування, бюджетні кошти, кошти, одержані від продажу цінних паперів, безоплатні або благодійні внески членів трудового колективу, підприємств, організацій, громадян та інші надходження, включаючи централізовані капітальні вкладення та кредити.

Бюджетний Кодекс України визначає, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. Кошторис -основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

Науковим працівникам пенсії призначаються згідно ст. 24 Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність».

У відповідності до ст. 24 вказаного Закону, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних

наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації -

за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств,

установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок

коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного

бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних установ, організацій та вищих навчальних закладів ПІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

На виконання наведеної норми Закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 13.12.2000 р. № 1826 «Про затвердження Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» (далі -Порядок).

Пунктами 2 і 3 цього Порядку визначеного фінансування витрат на виплату різниці у розмірі пенсії працівникам державних бюджетних установ і організацій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передаються до Пенсійного фонду на фінансування пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, а фінансування витрат на виплату різниці у розмірі пенсії працівниками державних не бюджетних підприємств і організацій здійснюється за рахунок коштів цих підприємстві організацій, які сплачують Пенсійному фонду кошти на виплату зазначеної різниці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372 затверджено «порядок» фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ПІ-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи».

Згідно зазначеного Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ПІ-ІУ рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах Ш-ІУ рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ПІ-ІУ рівнів акредитації.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Відповідач не надав як суду першої так і апеляційної інстанції доказів повного його утримання за рахунок державного бюджету. Крім того, як встановлено судо першої інстанції та не спростовано відповідачем у відповідності до довідки Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України від 24.06.2011 р. № 1/06-2-426 відповідач щодо проходження державної атестації наукових установ відповідно до ст. 11 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», згідно з якою державній атестації підлягають наукові установи усіх форм власності, що віднесені або претендують на внесення до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави не звертався. До Державного реєстру наукових установ , яким надається підтримка держави, внесений не був.

Отже відповідачем як в суді першої так і апеляційної інстанції не доведено дого факту, що «Респіратор» повністью фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Щодо доводів апеляційної скарги про невірне визначення Управлінням Пенсійного Фонду суми витрат на виплату різниці між сумою пенсіцй призначених науковим співробітникам 65 514,87 гривень, судова колегія зазначає наступне.

На вимогу відповідача судовою колегією було призначено у справі судово-економічну експертизу, проведення якої доручено Донецькому НДІ судових експертиз, на вирішення якою було постановлено питання провести розрахунок 50% різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на яку мають право наукові працівники пропорційно до наукового стажу кожної особи НДІГС «Респіратор», як передбачає п.п.2, 3 порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеною науковим працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації, затвердженого Постановою КМУ від 24.03.2004 року № 372 за період з 22 грудня 2010 року по 28 березня 2011 року.

Судовий експерт з урахуванням наданого позивачем та відповідачем власного розрахунку та з урахуванням наданого на запит судового експерта розгорнутого розрахунку Управлінням Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Донецька надала відповідь на питання: чи обґрунтовано документально розрахунок 50% різниці між сумою пенсії, призначеною науковим працівникам та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники пропорційно до наукового стажу кожної особи в НДІГС «Респіратор», як передбачає п.п. 2,3 порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеною науковим працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації, затвердженого Постановою КМУ від 24.03.2004 року № 372, за період з 22 грудня 2010 року по 28 березня 2011 року за даними Науково-дослідного інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки «Респіратор» у розмірі 29907,73 грн. та даними Управління ПФУ в Київському районі м. Донецька в розмірі 65514,87 грн.?

Відповідно до висновку експерта за результатами проведеного дослідження експертом встановлено, що розрахунок 50% різниці між сумою пенсії, призначеною науковим працівникам та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники пропорційно до наукового стажу кожної особи в НДІГС «Респіратор», як передбачає п.п. 2,3 порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеною науковим працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації, затвердженого Постановою КМУ від 24.03.2004 року № 372, за період з 22 грудня 2010 року по 28 березня 2011 року складає 30962,31 грн., тобто сума цієї різниці за даними Науково-дослідного інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки «Респіратор» у розмірі 29907,73 грн. та даними Управління ПФУ в Київському районі м. Донецька в розмірі 65514,87 грн. документально обґрунтовано частково.

Розбіжності даних дослідження та даним НДІГС «Респіратор» по сумі цієї різниці в бік збільшення складає 1054,51 грн. (30962,31-29907,80) та виникли за рахунок різниці в розрахунку частки суми у відсотках в залежності від наукового стажу набутого працівниками в НДІГС «Респіратор».

Розбіжності даних дослідження та даних УПФУ в Київському районі м. Донецька в бік зменшення складають -34552,56 грн. ( 30962,31-65514,87) та виникли за рахунок проведення УПФУ розрахунку виходячи зі 100% різниці між пенсіями та частково за рахунок різниці в розрахунку частки суми у відсотках в залежності від наукового стажу набутого працівниками в НДІГС «Респіратор».

В судовому засіданні після ознайомлення з висновком судово-економічної експертизи, сторони не заперечували правильність проведеного математичного розрахунку з урахуванням наданих обома сторонами розрахунків.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення дл справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, що відповідно до вимог ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.

Керуючись ст. ст.195, 196, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Науково-дослідницького інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки "Респіратор" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 р. у справі № 2а/0570/6521/2011 задовольнити частково.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2011 р. у справі № 2а/0570/6521/2011 скасувати.

Позовні вимоги Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Донецька до Науково-дослідного інституту гірничорятуваної справи та пожежної безпеки «Респіратор» про стягнення витрат та виплату різниці між сумою пенсій призначених науковим співробітникам, задовольнити частково.

Стягнути з Науково-дослідного інституту гірничорятувальної справи та пожежної безпеки «Респіратор» на користь Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Донецька заборгованість з фінансування різниці між сумою пенсій призначених науковим співробітникам та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники пропорційно до наукового стажу кожної особи за період з 22 грудня 2010 року по 28 березня 2011 року в сумі 30 962,31 гривня.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 15 червня 2012 року

Головуючий суддя Васильєва І.А.

Судді Яманко В.Г.

Казначеєв Е.Г.