Постанова № 24809589, 01.06.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2012
Номер справи
2-а/1970/2112/12
Номер документу
24809589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/2112/12

"01" червня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

при секретарі судового засідання Воробець Н.М.

за участю:

представника позивача Тернопільського обласного центру зайнятості ОСОБА_2, довіреність від 04.01.2012 року № 2

представника відповідача відділу освіти Бучацької районної державної адміністрації Тернопільської області ОСОБА_3, довіреність від 31.05.2012 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільського обласного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до відділу освіти Бучацької районної державної адміністрації Тернопільської області про стягнення штрафу

В С Т А Н О В И В:

Тернопільський обласний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу освіти Бучацької районної державної адміністрації Тернопільської області про стягнення штрафу за порушення вимог статті 5 Закону України "Про зайнятість населення" в розмірі 8584,00 грн. у зв'язку з відмовою у прийнятті на роботу громадян із категорій соціально незахищених у межах встановленої броні для підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, який накладений згідно акта № 22 від 22 березня 2012 року в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за кожну відмову і в добровільному порядку не сплачений.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позову не визнав, свою позицію виклав в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Просить відмовити повністю в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до вимог статті 5 Закону України "Про зайнятість населення" держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту на ринку праці. До таких громадян належать жінки, які мають дітей віком до шести років, одинокі матері, які мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, молодь, яка закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних або вищих навчальних закладах, звільнилися зі строкової військової служби або альтернативної (невійськової) служби і якій надається перше робоче місце, дітям-сиротам, які залишилися без піклування батьків, а також особам, яким виповнилося п'ятнадцять років і які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть прийматись на роботу, особи передпенсійного віку, особи, звільненні після відбуття покарання або примусового лікування, інваліди, які не досягли пенсійного віку. Для працевлаштування вищезазначених категорій громадян місцеві державні адміністрації за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними 5 відсотків загальної кількості робочих місць.

У разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій соціально незахищених (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Одержані кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і можуть використовуватися для фінансування витрат підприємств, установ та організацій, які створюють робочі місця для цих категорій понад встановлену квоту.

Стаття 20 Закону України "Про зайнятість населення" покладає на підприємства, установи, організації обов'язок щодо працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці

На підставі Положення про інспекцію по контролю за додержанням законо давства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47, позивачем Тернопільським обласним центром зайнятості 22 березня 2012 року проведено перевірку додержання вимог Законів України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відділу освіти Бучацької районної державної адміністрації, за результатами якої складено акт № 22 від 22.03.2012 року, де встановлено факт порушення відповідачем положень статті 5 Закону України "Про зайнятість населення" при працевлаштуванні двох осіб квотної категорії з числа безробітних громадян.

Так, розпорядженням голови Бучацької районної державної адміністрації від 21 грудня 2010 року № 761 "Про бронювання робочих місць на підприємствах, організаціях та установах Бучацького району на 2011 рік", для відповідача - відділу освіти Бучацької районної державної адміністрації була доведена квота на ІIІ квартал 2011 року в кількості 2 чоловік із категорії молоді, яка закінчила навчання у вищих закладах освіти і якій надається перше робоче місце на посади вчителів.

На виконання вказаного розпо рядження голови Бучацької районної державної адміністрації, Бучацький ра йонний центр зайнятості 04.07.2011 року видав направлення № 19051107010009001 ОСОБА_4, випускнику Тернопільського націо нального педагогічного університету імені Володимира Гнатюка 2011 року за спеціальністю "Педагогіка і методика середньої освіти. Географія" для працевлаштування в раху нок квоти, так як здобув кваліфікацію вчителя географії, основ економіки, біології, екології.

Однак відповідачем по справі йому було відмовлено в прийнятті на роботу і в корінці направлення на роботу методистом по кадрах зроблено запис - "питання про працевлаштування ОСОБА_4 буде вирішено з 01.09.2011 р."

В судовому засіданні встановлено, що ні на вказану дату, ні на даний час ОСОБА_4 не працевлаштований.

Крім того відділом освіти Бучацької районної державної адміністрації безпідставно відмовлено у працевлаштуванні без робітного ОСОБА_6, випускника Кременецького обласного гуманітарного педагогічного інституту ім. Тараса Шевченка 2011 року, зареєстрова ного в центрі зайнятості 12.07.2011 року, за направленням виданим 12.07.2011 року № 19051107010010001, з мотивів зайнятості вакансії.

На зазначені вакансії наказом по відділу освіти Бучацької районної державної адміністрації № 99-к від 23.08.2011 року прийнято ОСОБА_7 за направленням, виданим 23.08.2011 року № 19051107010010002 та наказом № 118-к від 29.08.2011 року прийнято ОСОБА_8 за направленням № 19051107010009002 від 13.07.2011 року.

На підставі ч. 3 ст. 5 Закону України "Про зайнятість населення", яка передбачає, що у разі відмови у прийомі на роботу громадян із категорії соціально незахищених у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій дер жавна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмір 4 мінімальних заробітних плат, на відділ освіти Бучацької районної державної адміністрації було накладено штраф в сумі 8 584,00 грн. (1073 грн. - мінімальна заробітна плата х 4 = 4292 грн. за одну відмову і 4292 грн. х 2 особи = 8584 грн.)

22.03.2012 року інспекцією по контролю за додержанням законо давства про зайнятість населення Тернопільського обласного центру зайнятості винесено припис на усунення порушення законодавства про зайнятість населення стосовно дотримання відділом освіти Бучацької районної державної адміністрації вимог ст. 5 Закону України "Про зайнятість населення" щодо працевлаштування окремих категорій громадян на заброньовані робочі місця та п.4 ст. 20 цього Закону шляхом своєчасного та повного подання в десятиденний строк в Бучацький районний центр зайнятості звітів про всіх прийнятих працівників, в тому числі і за сумісництвом та за строковими трудовими договорами, а також запропоновано у 30-денний строк внести штраф в сумі 8584 грн.

На день розгляду справи в суді зазначений штраф відповідачем в добровільному порядку не сплачений.

Згідно п.п. 14,15,18 Положення про порядок бронювання на підприємствах, в організаціях і установах робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 року № 578 працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця здійснюється тільки за направленням державної служби зайнятості. У разі потреби центри зайнятості організовують попередню їх професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації за рахунок коштів державного фонду сприяння зайнятості населення. Підприємства зобов'язані працевлаштовувати громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця за направленням державної служби зайнятості і про прийняте рішення у триденний термін повідомити центр зайнятості. У разі відмови у працевлаштуванні громадян підприємства повідомляють про це державну службу зайнятості з викладенням мотивів відмови у прийнятті на роботу. У разі відмови підприємства від сплати штрафу до державного фонду сприяння зайнятості населення державна служба зайнятості у встановленому порядку вирішує питання про його стягнення.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2,6,7,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з відділу освіти Бучацької районної державної адміністрації Тернопільської області (48400 м. Бучач, Майдан Волі 1, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 02145932) в користь Тернопільського обласного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття 8584 (вісім тисяч п'ятсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. штрафу за порушення вимог статті 5 Закону України "Про зайнятість населення" на розрахунковий рахунок Бучацького районного центру зайнятості № 37172305900160, код 21130681, МФО 838012 в ГУДКСУ в Тернопільській області.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.