ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2012 р. Справа № 5024/677/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Джафаровій М.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона", м. Херсон,
до Житлово-експлуатаційної контори житлово-будівельних кооперативів Суворовського району, м. Херсон,
про визнання укладеним договору,
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 - представник, довіреність № 01-04-08/2275 від 11.10.2011 р.;
від відповідача - ОСОБА_2 - юрисконсульт, довіреність № 12 від 17.01.2012 р., ОСОБА_3 - головний інженер, довіреність № 174 від 05.06.2012 р.
Позивач у позовній заяві просить визнати укладеним договір про розмежування зон експлуатаційної відповідальності від 01.03.2012 р. між міським комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" та житлово-експлуатаційною конторою житлово-будівельних кооперативів виконавчого комітету Суворовської районної ради народних депутатів у запропонованій Позивачем редакції без врахування протоколу розбіжностей Відповідача. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на рішення Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2009р. № 376, яким затверджений типовий договір про розмежування зон експлуатаційної відповідальності.
Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Відповідач в ході судового засідання заперечував проти частини позовних вимог, відповідно до відзиву на позовну заяву, посилаючись на наступні обставини. П 1.1. абз. 2, п. 2.1., п. 2.2., п. 2.3., п. 3.2.5. відповідач пропонує залишити без змін по тексту протокола розбіжностей тому, оскільки відповідачем внесені зміни до типового договору відповідно до діючих нормативних документів - Постанов Кабінету Міністрів України. Як стверджує відповідач, запропоновані позивачем у П. 3.1.4. спірного Договору роботи відсутні в переліку послуг на утримання будинку і прибудинкової території, які виконуються ЖЕК ЖБК Суворовського району згідно з укладеними договорами з житлово - будівельними кооперативами, а зазначені у П. 3.1.8. Договору транзітні трубопроводи, до яких без попереднього погодження з МКП «ВУВПКГ м. Херсону»приєднані внутрішньобудинкові мережі в будинках ЖБК, які знаходяться на обслуговувані ЖЕК ЖБК Суворовського району, відсутні. Підставою для виключення П. 3.2.14. по тексту договору, на думку відповідача, є додані копії нормативних документів. П. 3.12.12., п. 3.12.13. за згодою сторін можуть бути залишені в редакції позивача.
Судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
Пунктом 5 рішення Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2009 р. № 376, затверджено типовий договір про розмежування зон експлуатаційної відповідальності.
02.04.2012 р. міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (надалі за текстом - Позивач, МКП «ВУВКГ м. Херсона») надіслало житлово-експлуатаційній конторі житлово-будівельних кооперативів Суворовського району (надалі за текстом - Відповідач, ЖЕК ЖБК Суворовського району) проект договору про розмежування зон експлуатаційної відповідальності (надалі за текстом - Договір) в двох примірниках.
24.04.2012 р. ЖЕК ЖБК Суворовського району направило на адресу позивача один примірник вищезазначеного договору, скріплений печаткою та підписаний уповноваженою особою і 2 примірника протоколу розбіжностей до Договору.
Згідно з зазначеним протоколом розбіжностей, відповідач запропонував: виключити з тексту Договору п. п. 3.1.4, 3.1.18, 3.2.12, 3.2.13, 3.2.14. Крім того, відповідач запропонував позивачу у п. 1.1. після слів: «Постановою Кабінету Міністрів України від 01.05.2009р. № 529»- додати наступний текст «та Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2001р. № 869». Підпункт 2.1. відповідач запропонував викласти у такій редакції: «Межею експлуатаційної відповідальності Сторони домовились вважати: по водопостачанню - зовнішній зріз стіни житлового будинку (крім транзитних водопроводів); по водовідведенню - місце скидання стоків у перший колодязь на випуску з будинку». Підпункт 2.2. відповідач запропонував викласти у такій редакції: «До зони експлуатаційної відповідальності Сторони 1 належить: внутрішньо будинкові мережі холодного водопостачання, що розташовані в межах від зовнішньої стіни будинку (крім транзитних трубопроводів) до внутрішньо квартирних водопровідних мереж; в разі коли через техпідпілля будинку прокладено транзитний трубопровід - від точки врізки в транзитний трубопровід внутрішньо квартирних мереж; для водовідведення - від місця скидання стоків у перший колодязь на випуску з будинку до внутрішньо квартирних мереж водовідведення». Підпункт 2.3. відповідач запропонував викласти у такій редакції: «До зони експлуатаційної відповідальності Сторони 2 згідно із актом визначення меж обслуговування водопровідно-каналізаційних мереж належать: водопровідні вводи до зовнішньої стіни житлового будинку, усі магістральні, в тому числі внутрішньо квартальні та вуличні-мережі водопроводу, а також вуличні водозабірні колонки, призначені для колективного водокористування, окремо розміщені насосні станції для підкачування холодної води та прирівняни до них окремо стоячі об'єкти підкачки холодної води, транзитні трубопроводи водопостачання; для каналізації - далі по тексту». Підпункт 3.2.5. відповідач запропонував викласти у такій редакції: «Здійснювати технічне обслуговування та ремонт транзитних трубопроводів водопостачання».
За вказаних обставин, підпункти договору 1.1., 2.1., 2.2., 2.3., 3.1.4., 3.1.18., 3.2.5., 3.2.1.2, 3.2.13., 3.2.14. залишились неврегульованими.
Загальний порядок укладення господарських договорів врегульований ст. 181 Господарського кодексу України (далі - ГК України). Так, відповідно до вимог зазначеної статті, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.
Статтею 184 ГК України встановлено, що укладення господарських договорів на основі типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 ГК України та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Відповідно до вимог статті 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначити зміст договору на основі зазначених законодавством обов'язкових умов договорів, але мають право конкретизувати умови договорів.
21.07.2009 р. з метою впорядкування правовідносин, що виникають між виробниками, виконавцями та споживачами в процесі надання та споживання комунальних послуг із централізованого постачання холодної води та водовідведення і послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій, посилення відповідальності виконавців цих послуг перед споживачами Виконавчий комітет Херсонської міської ради ухвалив рішення № 376 "Про визначення виконавця комунальних послуг із централізованого постачання холодної води та водовідведення в м. Херсоні та делегування окремих функцій житловим та відомчим підприємствам усіх форм власності, ОСББ, ЖБК, що здійснюють утримання житлових будинків і споруд та при будинкових територій, затвердження Положення про розмежування зон експлуатаційної відповідальності та типового договору про розмежування зон експлуатаційної відповідальності" (надалі за текстом - Рішення).
Відповідно до п. 2 зазначеного Рішення, житловим та відомчим підприємствам усіх форм власності, ОСББ, ЖБК, що здійснюють утримання житлових будинків і споруд та при будинкових територій делеговані окремі функції з проведення періодичної повірки квартирних засобів обліку води і забезпечення їх обслуговування та ремонту (в тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) - що відповідає п. 3.1.4 Договору.
Пунктом 3 Рішення, затверджено Положення про розмежування зон експлуатаційної відповідальності (далі - Положення). Пунктом 5 Рішення, затверджено типовий договір про розмежування зон експлуатаційної відповідальності.
Відповідно до п. п. 1 п. а ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
В ході судового розгляду справи встановлено необхідність конкретизації пунктів 1.1., 2.1., 2.3., 3.1.4., 3.2.5., 3.2.14.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача та позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати укладеним договір про розмежування зон експлуатаційної відповідальності від 01.03.2012 р. між міським комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" та житлово-експлуатаційною конторою житлово-будівельних кооперативів виконавчого комітету Суворовської районної ради народних депутатів у наступній редакції.
П. 1.1., абз. 2, додати після слів: "Постановою Кабінету Міністрів України від 01.05.2009 р. № 529" текст: "та Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869", далі - по тексту.
П. 2.1.: "Межею експлуатаційної відповідальності Сторони домовились вважати: по вдопостачанню - зовнішній зріз стіни житлового будинку (крім транзитних трубопроводів); по водовідведенню - місце скидання стоків у перший колодязь на випуску з будинку".
П. 2.2.: "До зони експлуатаційної відповідальності Сторони 1 належать: внутрішньобудинкові мережі постачання холодної води та водовідведення, що розташовані в межах від зовнішньої стіни будинку, за виключенням внутрішньоквартирних водопровідних мереж: трубопроводи, прокладені уздовж стін усередині будинку, у техпідвалах і техканалах, а також прилади та пристрої на них, у тому числі запірна арматура, за наявності, стабілізатори тиску й обмежувачі витрат, насосні станції для підкачування холодної води, встановлені всередині житлового будинку, транзитні трубопроводи водопостачання, до яких без попереднього погодження Сторони 2 приєднані внутрішньобудинкові мережі; для каналізації - внутрішньобудинкові каналізаційні мережі і випуски до поперечного зрізу труби в першому від будинку робочому колодязі, в тому числі контрольний колодязь за виключенням внутрішньоквартирних каналізаційних мереж".
П. 2.3.: "До зони експлуатаційної відповідальності Сторони 1 належить: внутрішньобудинкові мережі холодного водопостачання, що розташовані в межах від зовнішньої стіни будинку (крім транзитних трубопроводів) до внутрішньо квартирних водопровідних мереж; в разі коли через техпідпілля будинку прокладено транзитний трубопровід - від точки врізки в транзитний трубопровід до внутрішньоквартирних мереж; для водовідведення - від місця скидання стоків у перший колодязь на випуску з будинку до внутрішньо квартирних мереж водовідведення".
П. 3.1.4.: "Проводити роботи з періодичної повірки, обслуговування, ремонту квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки. Витрати з проведення періодичної повірки і обслуговування квартирних засобів обліку води, в тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів".
П. 3.1.18.: "Здійснювати технічне обслуговування, ремонт транзитних трубопроводів водопостачання, до яких без попереднього погодження з Виконавцем приєднані внутрішньобудинкові мережі".
П. 3.2.5.: "Здійснювати технічне обслуговування та ремонт транзитних трубопроводів водопостачання ".
П. 3.2.12.: "Проводити два рази на рік планове комісійне обстеження стану підготовки до роботи у відповідний період внутрішньобудинкових систем житлового будинку зі складанням відповідного акта".
П. 3.2.13.: "Здійснювати контроль за технічним станом санітарно-технічного та інженерного обладнання квартир".
П. 3.2.14: "Технічне обслуговування, ремонт транзитних трубопроводів водопостачання, до яких приєднані внутрішньобудинкові мережі за попереднім погодженням Сторони 2".
3. В задоволенні іншої частини позову відмовити.
4. Стягнути з Житлово-експлуатаційної контори житлово-будівельних кооперативів Суворовського району (ідентифікаційний код - 22738373, адреса - 73000, місто Херсон, вул. Блюхера, 4) на користь Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (ідентифікаційний код -03355726, адреса -73000, місто Херсон, пл. ім. Ю.Тутушкіна, 9) 536грн.50коп. витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).
Дата оформлення та підписання рішення відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України "18" червня 2012 р.
Суддя Ю.В. Гридасов