Постанова № 24787989, 14.06.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2012
Номер справи
2а-2262/12/1370
Номер документу
24787989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2012 р. № 2а-2262/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Дем'яновського Г.С.

за участю секретаря судового засідання Бугара Д.Р.

представника позивача Завалишина Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця»до Берегівського об`єднання Державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення , -

в с т а н о в и в:

Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця», яке є юридичною особою, про що свідчить Довідка про включення до ЄДРПОУ, звернулась з адміністративним позовом до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції ДПС, з приводу визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.11.2011р. № 0014601740, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб - найманих працівників на суму 38245,19 грн., у т.ч. за основним платежем 38244,19 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 1 грн., як акта індивідуальної дії, що винесений стосовно Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО «Львівська залізниця».

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідача подав в судове засідання клопотання про розгляд справи у відсутність представника відповідача ,в клопотанні зазначив,що вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

На підставі наказу від 19.10.2011р. № 1559 «Про проведення документальної позапланової перевірки»за період з 01.07.2010р. по 30.06.2011р. проведено перевірку та складено акт позапланової виїзної перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця»від 02.11.2011р. № 2467/17-319/10/05391324. На підставі такого акта, прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21.11.2011р. № 0014601740.

Як свідчать матеріали справи, у відповідності до вимог п.56.1-56.3 ст.56 ПК України податкове повідомлення-рішення Берегівської ОДПІ від 21.11.2011р. № 0014601740 позивачем оскаржені в адміністративному порядку до органів державної податкової служби вищого рівня. Проте, рішенням ДПС України про результати розгляду повторної скарги від 01.03.2012р. № 3672/6/10-2315 повторна скарга ДТГО «Львівська залізниця»від 30.12.2011р. № НПЕ-10/415 залишена без задоволення, а податкове повідомлення рішення Берегівської ОДПІ від 21.11.2011р. № 0014601740 без змін.

Відповідно до висновків ДПІ у м. Ужгороді, викладеними в акті перевірки від 02.11.2011р. № 2467/17-319/10/05391324, виявлено порушення вимог ст.168 ПК України по Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО «Львівська залізниця». Виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 476789,70 грн., у т.ч. Берегівський район - 38244,19 грн.

Позивач вважає що наведений висновок є протиправним, упередженим, та таким, що не ґрунтується на даних бухгалтерського обліку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО «Львівська залізниця».

Відповідно до пп. 168.4.3 п. 168.4 ст.168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно з пп.168.4.4 цього пункту юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів. Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів. Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО «Львівська залізниця»належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та відповідно до перелічених вище положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгорода, що, зокрема, підтверджено висновками акта перевірки ДПІ у м. Ужгороді від 02.11.2011р. № 2467/17-319/10/05391324.

Позивач посилається на те, що Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця»розташоване на території 7-ми областей Західної України та безпосередньо не нараховує (утримує, сплачує, перераховує) податок з доходів фізичних осіб за свої відокремлені підрозділи, оскільки останні є уповноваженими вчиняти зазначені дії самостійно. Органи державної податкової служби Закарпатської області помилково прирівнюють окремі дільниці (обертові депо, околотки, чергові пункти, енергодиспетчерські пункти тощо), які входять до складу відокремлених підрозділів, до самих відокремлених підрозділів. Вважає таку позицію хибною, оскільки дільниці не являються ні філіями, ні представництвами, ні відокремленими підрозділами, не включені до ЄДРПОУ та не мають затвердженого положення.

Обов'язок розподілу коштів податку з доходів фізичних осіб нормами податкового задаткового та Бюджетного кодексів України покладено на територіальні органи Державного казначейства України, а не на податкового агента, яким є відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО Львівська залізниця».

Позивачем також надано додаткові пояснення, в яких посилається на наступні обставини.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету визначено у ст.168 ПК України. Зокрема, згідно з пп.168.1.1 п. 168.1 цієї статті податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 цього Кодексу.

Відповідно до пп. 168.1.2 цього пункту податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Згідно з п. 168.3 ст.168 ПК України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем).

Порядок сплати (перерахування) податку до бюджету визначено у п. 168.4 цієї статті, відповідно до якої податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Згідно з ч.2 ст.64 Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом -юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку. У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це органи державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку.

Відповідно до пп.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого розділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно з пп.168.4.4 п. 168.4 ст.168 ПК України юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

За визначенням пп. 14.1.180 п.14.1 ст.14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV цього Кодексу.

Також, відокремлені підрозділи, за визначенням пп. 14.1.30 цього ж пункту ПК України, вживаються у значенні, визначеному Цивільним кодексом України.

Зокрема, згідно з ст.95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

За визначенням абз. 2 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що заходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Що стосується Господарського кодексу України, то положення про організаційну структуру підприємства наведені у його ст.64. Так, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо, а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, у листі від 10.10.2007 № 7688 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичних осіб», з цього приводу, зокрема, вважає, що між визначеннями «структурний підрозділ»та «відокремлений підрозділ»є суттєва різниця. Тобто структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Тобто структурний підрозділ не є відокремленим ані організаційно, ані територіально від підприємства (організації, установи), оскільки керівник такого підрозділу призначається на посаду та діє відповідно до штатного розпису підприємства (організації, установи), а не на підставі довіреності від імені юридичної особи, як це передбачено чинним законодавством для відокремлених підрозділів (філій, представництв тощо). Іншою суттєвою відмінністю є те, що відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами її місцезнаходження та виконує всі або частину її функцій і є платником податку на прибуток.

Статтею 176 ПК України визначено вимоги щодо забезпечення виконання податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб.

Зокрема, згідно з п. 176.2 цієї статті особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:

а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;

б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

Статус податкового агента у розумінні п. 176.2 ст.176 ПК України має саме відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця».

У зв'язку з чим, позивач стверджує, що свої обов'язки щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходу фізичних осіб зазначений відокремлений підрозділ повністю виконав, зокрема, сплативши (перерахувавши) належні суми податку за своїм місцезнаходженням (до бюджету м. Ужгорода).

Позивач також наголошує на тому, що на Львівській залізниці не має таких відокремлених підрозділів, які б не мали статусу податкового агента щодо податку на доходи фізичних осіб та не були уповноважені нараховувати (сплачувати) такий податок. Водночас, органи державної податкової служби, у т.ч. відповідач, помилково прирівнюють складові Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»(райони контактної мережі, електропостачання, ремонтно-ревізійні дільниці, тягові підстанції, майстерня тощо) до відокремлених підрозділів, хоча останні безперечно позбавлені ознак відокремленого підрозділу відсутність положення про відокремлений підрозділ, відокремленого майна, відокремленого балансу, рахунків в банках, будь-яких фінансових операцій, реєстрації у ЄДРПОУ, статусу платника податків, довіреностей керівників таких складових від юридичної особи на право вчинення будь-яких дій тощо, перелічених у вищенаведених законодавчих та нормативно-правових актах.

Позивач вважає, що органи державної податкової служби, у т.ч. відповідач, невірно трактують норми чинного законодавства, стверджуючи, що податковим агентом - Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання»Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» в порушення вимог пп.168.4.4 п.168,4 ст.168 ПК України податок на походи фізичних осіб перераховано загальною сумою «...за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії ВП до бюджету м.Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу Відокремленого підрозділу...».

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»взятий на облік як платник окремих податків (плати за землю або земельного податку) в органах державної податкової служби Закарпатської області: Берегівській ОДПІ, В. Березнянському відділенні Ужгородської МДПІ, ДПІ у Виноградівському районі, Воловецькому відділенні Свалявської МДПІ, Мукачівській ОДПІ, Перечинському відділенні Ужгородської МДПІ, Свалявській і Ужгородській МДПІ.Обов"язки в частині нарахування,утримання та сплати \перерахування\ податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ „Ужгородська дистанція електропостачання" повністю виконав ,сплативши \перерахувавши\ суму податку за своїм місцезнаходженням :до бюджету м.Ужгорода. Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень відділу відокремленого підрозділу в м.Берегово діяти від імені Відокремленого підрозділу „Ужгородська дистанція електропостачання" у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такий не наділений правом та обов"язками податкового агента \нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати \перераховувати\ відповідний податок до бюджету.

Тому суд вважає,що позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Берегівської об"єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби від 21.11. 2011 року №0014601740 .

Стягнути з Державного бюджету на користь Державного територіально-галузевого об"єднання „Львівська залізниця" 382 грн.45 коп.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя:підпис-з оригіналом звірено.

Суддя Дем'яновський Г.С.