Постанова № 24787942, 13.06.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2012
Номер справи
2а/1270/3788/2012
Номер документу
24787942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 червня 2012 року Справа № 2а/1270/3788/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Любімовій Г.Ю.,

за участю представників

позивача: не з'явився,

відповідача: ОСОБА_1 (довіреність № 11 від 03.01.2012),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, -

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго», у якому позивач просив стягнути кошти відповідача в сумі 1267981,00 грн. у рахунок погашення податкового боргу по податку на додану вартість.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що Антрацитівське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго» (далі - АМКП «Теплокомуненерго») зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 21.05.1996, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 1 379 120 0000 000481.

АМКП «Теплокомуненерго» перебуває на податковому обліку в Антрацитівській ОДПІ з 09.01.1992 за № 29, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 15.09.2011 № 471, та є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва № 16146474 від 11.07.2003.

Станом на 03.05.2012 за відповідачем утворився податковий борг по податку на додану вартість у сумі 1267981,00 грн., у тому числі: за основним платежем - 1267866,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 115,00 грн.

Податкові зобов'язання по сплаті податку на додану вартість у сумі 1267981,00 грн., у тому числі штрафні (фінансові) санкції, самостійно визначені відповідачем у такій податковій звітності з ПДВ:

- уточнюючий розрахунок № 9006975264 від 20.02.2012;

- податкова декларація № 9009101254 від 01.03.2012;

- уточнюючий розрахунок № 9009102399 від 01.03.2012;

- податкова декларація № 9011523724 від 14.03.2012.

У зв'язку з несплатою податкового боргу відповідачу направлено першу та другу податкові вимоги від 05.10.2001 № 1/22 та від 19.11.2001 № 2/189.

Податковий борг на час звернення до суду не погашений.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17.05.2012 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом та справу призначено до розгляду у відкрите судове засідання.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутності (а.с.45).

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що надав відзив на позовну заяву (а.с.30-31). Крім того, представником відповідача заявлено клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення у справі шляхом відстрочення виконання рішення суду до 01.01.2013 та розстрочення виконання рішення суду з 01.01.2013 по грудень 2017 року шляхом сплати податкового боргу рівними частинами відповідно до графіка.

В обґрунтування заявленого клопотання зазначив, що фінансове становище відповідача не дозволяє у повному обсязі виконувати свої зобов'язання перед бюджетом, робітниками, постачальниками у зв'язку з тим, що АМКП «Теплокомуненерго» надає послуги з централізованого опалення та станом на 01.05.2012 заборгованість населення перед відповідачем складає 20729,7 тис.грн. Відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирних платежів, плати за житлово-комунальні послуги, спожитий газ та електроенергію» підприємство зобов'язано при зверненні споживачів укладати договір про реструктуризацію заборгованості на термін до 60 місяців, що тягне за собою часткове надходження коштів на рахунки підприємства.

Крім того, АМКП «Теплокомуненерго» є планово-збитковим підприємством, яке отримує державну підтримку на собівартість. Майно відповідача знаходиться у податковій заставі. Станом на 01.05.2012 заборгованість відповідача перед банками складає 1600 тис.грн., перед фондами - 717,6 тис.грн.

Виплата заборгованості частками дозволить зберегти підприємство та забезпечити виплату заборгованості перед бюджетом у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з огляду на таке.

У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що АМКП «Теплокомуненерго» зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 24.12.1991, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР - 1 379 120 0000 000481 від 21.05.1996, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.5, 8).

АМКП «Теплокомуненерго» перебуває на податковому обліку в Антрацитівській ОДПІ з 09.01.1992 за № 29, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 15.09.2011 № 471, та є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва № 16146474 від 11.07.2003 (а.с.9, 10).

За АМКП «Теплокомуненерго» станом на 03.05.2012 утворився податковий борг по податку на додану вартість у сумі 1267981,00 грн., у тому числі: за основним платежем - 1267866,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 115,00 грн., що підтверджено розрахунком податкового боргу (а.с.11).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із ст.14 ПК України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Матеріалами справи підтверджено, що податковий борг виник за відповідачем через несплату податкових зобов'язань по сплаті податку на додану вартість у сумі 1267981,00 грн., у тому числі штрафні (фінансові) санкції, самостійно визначених відповідачем у такій податковій звітності з ПДВ:

- уточнюючий розрахунок № 9006975264 від 20.02.2012;

- податкова декларація № 9009101254 від 01.03.2012;

- уточнюючий розрахунок № 9009102399 від 01.03.2012;

- податкова декларація № 9011523724 від 14.03.2012 (а.с.12-20).

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).

Позивачем, у відповідності із ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011), відповідачу вручено першу та другу податкові вимоги від 05.10.2001 № 1/22 та від 19.11.2001 № 2/189, які отримано відповідачем, що підтверджено підписами уповноважених осіб відповідача на корінцях податкових вимог (а.с.22).

Податкові вимоги є чинними (сторонами не надано суду доказів відкликання податкових вимог).

Таким чином, з викладеного вбачається, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 ПК України.

На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується клопотання представника відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення суду, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

На підтвердження наявності обставин, зазначених у клопотанні про встановлення порядку та способу виконання судового рішення, представником відповідача до матеріалів справи приєднано: державне статистичне спостереження про оплату населенням житлово-комунальних послуг та електроенергії, яким підтверджено наявність боргу населення перед відповідачем за спожиті послуги (а.с.34), повідомлення ПФУ про здійснення розподілу сплачених коштів, якими підтверджено наявність боргу відповідача перед УПФУ (а.с.35-37), звіт про фінансові результати підприємства за 1 квартал 2012 року, яким підтверджено факт того, що АМКП «Теплокомуненерго» є збитковим підприємством (а.с.48).

Представником позивача приєднано до матеріалів справи відзив на клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення суду (а.с.41), у якому зазначено, що позивач проти відстрочення та розстрочення виконання рішення суду не заперечує.

Заслухавши заявлене клопотання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлене клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення суду є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження обставини, наведені відповідачем у заявленому клопотанні, що свідчать про неможливість погашення податкового боргу одним платежем.

За таких обставин суд вважає за можливе встановити порядок та спосіб виконання рішення суду шляхом відстрочення виконання рішення суду до 01.01.2013 та розстрочення виконання рішення суду на 60 місяців з 01.01.2013 по грудень 2017 року шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 21133,01 грн. щомісяця, починаючи з січня 2013 року, та 21133,41 грн. у грудні 2017 року.

Суд також вважає за необхідне зобов'язати позивача провести у картці особового рахунку АМКП «Теплокомуненерго» по податку на додану вартість відстрочення та розстрочення податкового боргу у сумі 1267981,00 грн.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 13 червня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 18 червня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.14, 16, 20, 54, 57, 95 Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, - задовольнити повністю.

Стягнути кошти Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» (місцезнаходження: 94613, Луганська область, м. Антрацит, вул. Горноспасательна, 4, ідентифікаційний код 03076618) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 1267981,00 грн. (один мільйон двісті шістдесят сім тисяч дев'ятсот вісімдесят одна гривня) на користь Державного бюджету на р/р 31114029700010, код платежу 14010100, отримувач Антрацитівське УДКСУ Луганської області, код отримувача 37983403, банк: ГУДКСУ Луганської області, МФО 804013.

Відстрочити Антрацитівському міському комунальному підприємству «Теплокомуненерго» сплату податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 1267981,00 грн. до 01 січня 2013 року.

Розстрочити Антрацитівському міському комунальному підприємству «Теплокомуненерго» сплату податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 1267981,00 грн. на 60 місяців з січня 2013 року по грудень 2017 року шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 21133,01 грн. щомісяця, починаючи з січня 2013 року по листопад 2017 року включно, та у грудні 2017 року - 21133,41 грн.

Зобов'язати Антрацитівську об'єднану державну податкову інспекцію Луганської області Державної податкової служби провести у картці особового рахунку Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» по податку на додану вартість відстрочення та розстрочення податкового боргу у сумі 1267981,00 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 18 червня 2012 року.

СуддяК.О. Пляшкова