Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/4069/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 20 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Козаченка А.В.
при секретарі Шалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Білокур В.М.
представника відповідача 1 Михайленко І.І.
представника відповідача 2 Уралова І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» до Донецької обласної ради, Донецької обласної державної адміністрації про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» звернулася до суду з позовом до Донецької обласної ради, Донецької обласної державної адміністрації про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку з виникненням критичного фінансового положення у інвалідів загального захворювання, Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» звернулася до Президента України, Донецької обласної ради, Донецької обласної державної адміністрації із заявою про надання фінансової та іншої допомоги для створення підприємства для інвалідів загального захворювання, мотивуючи тим, що це підприємство повністю змінить тяжке фінансове положення інвалідів загального захворювання. Згідно відповіді відповідача 1 на звернення від 18.11.2011 № 31-4399, в наданні матеріальної та фінансової допомоги позивачу було відмовлено. Позивач просив визнати неправомірним рішення про відмову в наданні фінансової та іншої допомоги та зобов'язати відповідачів розробити програму про виділення допомоги для інвалідів та надати фінансову допомогу Донецькій обласній громадській організації інвалідів «Асоціація «Скіфи».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що реалізацію державної політики в галузі соціального забезпечення та соціального захисту інвалідів покладено на місцеві державні адміністрації. Зазначив, що надання фінансової допомоги громадським організаціям можливо лише при наявності відповідної програми, затвердженої обласною радою в установленому порядку. На теперішній час відповідної програми не існує та кошти на вказані цілі в обласному бюджеті не передбачено. Підготовка та внесення на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку належить до делегованих повноважень місцевих державних адміністрації. Крім того, питання стосовно надання фінансової допомоги позивачу на розгляд обласної ради не вносилося. Таким чином, вважає, що надання фінансової допомоги для створення підприємства для інвалідів загального захворювання є правом обласної ради, а не обов'язком і можливе лише за наявності відповідних фінансових ресурсів. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні заперечував проти позову, надав письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування повинні подавати допомогу і сприяти громадським організаціям інвалідів в їх діяльності, однак, одержувачами бюджетних коштів є всеукраїнські громадські організації інвалідів, їх спілки. Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінсоцполітики, а відповідальним виконавцем бюджетної програми - Державна служба з питань інвалідів та ветеранів. Зазначив, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Так, фінансування видатків можна здійснювати за умови наявності місцевої програми, затвердженої відповідною радою. Програмою економічного та соціального розвитку Донецької області на 2012 рік та основними напрямками розвитку на 2013 та 2014 роки, затвердженими рішенням Донецької обласної ради від 23.02.2012 № 6/9-219, не передбачено коштів на надання фінансової допомоги позивачу. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представників відповідачів, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» зареєстрована як юридична особа 29.10.2009 виконкомом Горлівської міської ради Донецької області, включена в ЄДРПОУ за № 36685854, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
18.11.2011 позивач звернувся до Донецької обласної ради із заявою про надання фінансової допомоги для створення підприємства для інвалідів загального захворювання.
Згідно з відповіддю Донецької обласної ради від 08.12.2011 № к 31-4399 у задоволенні заяви позивача було відмовлено з тих підстав, що на теперішній час відповідна програма відсутня та кошти на вказані цілі в обласному бюджеті не передбачені.
Крім того, як вбачається з листа Донецької обласної державної адміністрації від 18.11.2011 № 01-08571-08/01, остання на звернення Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» до Адміністрації Президента України від 14.10.2011 № 03 01/3114 стосовно питання виділення коштів на створення підприємства для інвалідів ІІ і ІІІ груп загального захворювання, повідомляє, що фінансове забезпечення місцевих державних адміністрацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Кошти на створення підприємства для інвалідів Державним бюджетом України на 2010 та 2011 рік для облдержадміністрації не передбачалися. У переліку видатків місцевих бюджетів не передбачена можливість здійснювати видатки на фінансову підтримку організацій інвалідів. Така підтримка із місцевих бюджетів може надаватись лише ветеранським організаціям. За інформацією Горлівської міської ради, до якої надходили аналогічні звернення з приводу надання фінансової допомоги та на будівництво підприємства для інвалідів, позивачу було запропоновано надати статутні документи та відповідні проектні розрахунки, проте цього не було зроблено.
Вважаючи зазначені відмови протиправними, позивач Донецька обласна громадська організація інвалідів «Асоціація «Скіфи» звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що відповідачами доведена правомірність їх дій з огляду на наступне.
Соціально-економічні, особисті права та свободи інвалідів в Україні захищені рядом нормативно-правових актів. Так, Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено основи соціальної захищеності інвалідів в України і гарантовано їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальних сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам нести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.
Статтею 12 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» передбачено, що громадські організації інвалідів та спілки громадських організацій інвалідів створюються з метою здійснення заходів щодо соціального захисту, реабілітації інвалідів, залучення їх до суспільно корисної діяльності, занять фізичною культурою і спортом та мають право користуватися пільгами і преференціями, передбаченими законодавством.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування повинні надавати допомогу і сприяти громадським організаціям інвалідів в їх діяльності.
Частиною 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» передбачено, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування» до відання органів місцевого самоврядування віднесено забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку відповідної території, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів; здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету. Мінімальні розміри місцевих бюджетів визначаються на основі фінансових нормативів бюджетної забезпеченості з урахуванням економічного, соціального, природного та екологічного стану відповідних територій, виходячи з рівня мінімальних соціальних потреб, встановлених законом. Правові засади бюджетного процесу та міжбюджетних відносин щодо місцевих бюджетів визначаються Бюджетним Кодексом України.
Крім того, згідно зі ст. 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», реалізацію державної політики в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян - пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб із їх числа, одиноких матерів, багатодітних сімей, інших громадян, які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави, покладено на місцеві державні адміністрації.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації взаємодіють з громадськими організаціями для забезпечення прав і свобод громадян, задоволення їх інтересів з урахуванням загальнодержавних і місцевих інтересів, сприяють виконанню статутних завдань та забезпечують додержання законних прав об'єднань громадян. Громадські організації можуть вносити пропозиції з питань їх діяльності на розгляд місцевих державних адміністрацій.
З огляду на вищенаведене розгляд питань фінансування громадських організацій інвалідів повинен узгоджуватись з приписами бюджетного законодавства.
На підставі статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом.
Відповідно до ст. 91 Бюджетного кодексу України видатки на надання фінансової допомоги громадським організаціям не враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів, тому фінансування зазначених видатків з обласного бюджету можливо лише при наявності відповідної програми, затвердженої обласною радою в установленому порядку.
У судовому засіданні встановлено і сторонами не оспорювалося, що Програмою економічного та соціального розвитку Донецької області на 2012 рік та основними напрямками розвитку на 2013 та 2014 роки, затвердженими рішенням Донецької обласної ради від 23.02.2012 № 6/9-219, не передбачено коштів на надання фінансової допомоги Донецькій обласній громадській організації інвалідів «Асоціація «Скіфи».
Згідно відповіді Донецької обласної ради від 08.12.2011 на звернення позивача від 18.11.2011 № 31-4399, відповідно до ст. 21 Закону України «Про об'єднання громадян» та ст. 91 Бюджетного кодексу України витрати на надання фінансової допомоги громадським організаціям не враховуються при визначенні об'єму міжбюджетних трансфертів, тому фінансування вказаних витрат може бути здійснено лише за умови наявності відповідної програми, затвердженої обласною радою у встановленому порядку. На теперішній час відповідна програма відсутня, а кошти на вказані цілі в обласній раді не передбачені, з огляду на що відсутні підстави для надання фінансової допомоги позивачу на створення підприємства для інвалідів.
Крім того, згідно зі ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень які приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» підготовка і внесення на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідно районів і областей, цільових програм з інших питань належить до делегованих повноважень місцевих державних адміністрацій.
Як встановлено у судовому засіданні, станом на 14 травня 2012 питання щодо надання Донецькій обласній громадській організації інвалідів загального захворювання на розгляд обласної ради не вносилися, тобто позивач із відповідними вимогами про розгляд зазначеного питання до відповідачів не звертався, у зв'язку з чим в даному випадку не можливо стверджувати про порушення прав позивача з боку відповідачів.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що з боку відповідачів не було допущено протиправних дій, у зв'язку з чим позовні вимоги Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Донецької обласної громадської організації інвалідів «Асоціація «Скіфи» до Донецької обласної ради, Донецької обласної державної адміністрації про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова в повному обсязі виготовлена 14.06.2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністрацій справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Козаченко А.В.