УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2012 р.Справа № 2030/2а-6308/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Любчич Л.В.
Суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 11.01.2012р. по справі № 2030/2а-6308/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області , Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації
про визнання бездіяльності щодо нарахування та невиплати разової допомоги до 5 травня як учасника війни , протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
27.09.11 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області (далі - УПСЗН Первомайської РДА), Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності щодо нарахування та невиплати разової допомоги до 5 травня як учасника війни , протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 11.01.2012 року адміністративний позов було задоволено частково.
Визнано дії УПСЗН Первомайської РДА щодо відмови у донарахуванні та доплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік позивачу - неправомірними.
Зобов'язано УПСЗН Первомайської РДА здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу, як особі зі статусом учасника війни у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та провести відповідні виплатити з урахуванням виплаченої суми за 2011 рік відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, просив скасувати оскаржувану постанову, та ухвалити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про порушення вимог діючого законодавства. Позивачу щорічна разова грошова допомога за 2011 рік була виплачена на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та "Про жертви нацистських переслідувань"№341. Окрім того, відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності бюджетного призначення.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання щорічної разової грошової допомогу до 5 травня згідно ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", а відповідач у 2011 році провів виплату зазначеної компенсаційної виплати у розмірі меншому, ніж це передбачено відповідним Законом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач є учасником війни та має право на отримання щорічної разової грошової допомогу до 5 травня згідно ч.5 ст.14 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту".
Як вбачається з наявної в матеріалах справи, позивачу разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік було виплачено на підставі наказу від 04.04.2011 року №130/510 у розмірі 120 грн.
Відповідачем виплату щорічну разову грошову допомогу до 5 травня згідно ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" було проведено на підставі постанов Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"та "Про жертви нацистських переслідувань"№341.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 21 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" була змінена вище зазначена стаття Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме зазначено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно виплати щорічної разової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У 2011 році зміни до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вносилося.
Таким чином, відповідач у 2011 році повинен був застосовувати законодавство, яке діяло на час проведення відповідних щорічних виплати грошової допомоги до 5 травня, а саме, ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції від 09.07.2007 року, а саме щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Право на встановлення у 2011 році розміру разової грошової допомоги до 5 травня надано Кабінету Міністрів України законодавцем не було. А тому при виплаті позивачу даної допомоги, відповідач повинен був керуватися положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Посилання відповідача, як на правомірність своїх дій, щодо проведення виплати щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення позивачу відповідно до постанов Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"№341 колегія суддів вважає безпідставними, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Також відповідно до ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при здійсненні позивачу нарахування або перерахунку пенсії застосуванню підлягають положення Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанов КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Таким чином, відповідачі, провівши виплату щорічної допомоги до 5 травня у 2011 році в розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України діяли всупереч вимогам чинного законодавства.
З огляду на вищезазначене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Доводи апеляційної скарги щодо правомірності дій по нарахуванню та виплаті допомоги позивачеві є безпідставними з вище наведених підстав і висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скарзі без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. .
Керуючись ст.ст. 183-2, 195, п. 3 ч. 1 ст. 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 11.01.2012р. по справі № 2030/2а-6308/11 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Любчич Л.В.Судді (підпис) (підпис) Сіренко О.І. Спаскін О.А.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Любчич Л.В.