Постанова № 24738263, 12.06.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2012
Номер справи
1498/12/2170
Номер документу
24738263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2012 р. Справа № 2-а-1498/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Гомельчука С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Промінь" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області (далі-позивач, УПФУ) звернулося до суду з адміністративним позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Промінь» (далі-відповідач, СВК «Промінь», кооператив), в якому просить суд стягнути заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в розмірі 4342 грн. 69 коп.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що у трудових відносинах з сільськогосподарським виробничим кооперативом «Промінь» знаходились та вийшли на пенсію особи, які були зайняті повний робочий день на роботі зі шкідливими і важкими умовами праці на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідач зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку цим працівникам пільгових пенсій, однак не виконує свого обов'язку добровільно, а тому заборгованість по даних витратах в розмірі 4342 грн. 69 коп. за березень 2012 року підлягає стягненню в судовому порядку.

Позивач надіслав до суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника.Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач надав до суду письмове заперечення, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та розглядати справу в письмовому провадженні. В обгрунтування своєї позиції зазначив, що даний позов поданий суб'єктом владних повноважень для захисту прав, свобод та інтересів саме суб'єкта владних повноважень та не входить до сфери адміністративного судочинства, оскільки не відповідає вимогам ст. 2 КАС України щодо завдання адміністративного судочинства. Наголосив, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 01 січня 2011 року не є ні загальнодержавним, ні місцевим податком чи збором, а тому вимога управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області про його сплату порушує принципи верховенства права та законності. Крім того, стверджує, що розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій надіслані йому пенсійним органом разом з позовною заявою з зазначенням назви підприємства, як СТОВ "Котовського".

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.

У зв'язку з набранням чинності Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) з 01 вересня 2005 року до юрисдикції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50 названого Кодексу).

За змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Пунктом 5 ч.2 ст. 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Визначення суб'єкта владних повноважень наведено в п. 7 ч.1 ст. 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; внесення пропозицій Міністру щодо формування державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.

Згідно з пунктом 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2, основними завданнями Управління є: 1) облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску) та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; 2) збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення; 3) призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; 4) забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; 5) ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення; 6) забезпечення функціонування в районі (місті) Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр).

За змістом статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

У даному випадку позивач виступає саме як суб'єкт владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до статті 1 Цивільного кодексу України та статей 1,12 Господарського процесуального кодексу України до відносин з загальнообов'язкового державного соціального страхування цивільне та господарське законодавство не застосовуються.

Таким чином, даний спір є публічно-правовим та на нього поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач - сільськогосподарський виробничий кооператив "Промінь" зареєстрований як юридична особа 20 березня 2000 року Великоолександрівською районною державною адміністрацією Херсонської області та є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон №1788-XII), право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці при наявності пільгового стажу.

У сільськогосподарському виробничому кооперативі "Промінь", який відповідно до довідки голови Голобородька А.А. від 18 серпня 2009 року № 91 до 14 травня 1993 року мав назву - колгосп імені Котовського та до 01 березня 2000 року іменувався як КСП "Промінь", працювали ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, яким на підставі довідок відповідача та протоколів органів Пенсійного фонду, що містяться серед матеріалів справи, призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список № 2). За березень 2012 року сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій таким працівникам складає 4342 грн. 69 коп.

Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XI зі змінами та доповненнями визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000 р. вказана стаття, крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 р. № 1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. №400/97-ВР.

Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР(далі - Закон № 400/97-ВР) передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст.1 цього Закону, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст.4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст.2 цього Закону.

Відповідно до абзацу 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР об'єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

За приписами п.1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону: 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Абзацом 5 п.2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який з 01.01.2006 р. стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п.п."б"-"е" та "ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і має зворотну дію, врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядок відшкодування та не звільнено підприємства, зазначені у ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.

У відповідності з вимогами ст.3 Закону № 400/97-ВР платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Відповідно до частини 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII. Частиною 2 Прикінцевих положень Закону, який набрав чинності з 01.01.2004 р., збережено порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто, діяв зазначений вище порядок відшкодування.

Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп.6.4, пп.6.8 п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду № 21-1 від 19.12.2003 р. зі змінами та доповненнями .

Відтак, розрахунок - повідомлення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на загальну суму 4342 грн. 69 коп. по пенсіонерах - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 було направлено відповідачу 18 січня 2012 року за вих. № 248/01 (до 20-го січня поточного року), про що зроблено запис у журналі реєстрації розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, витяг з якого міститься серед матеріалів справи.

Із дослджених письмових доказів, судом з'ясовано, що розмір пенсій протягом січня - березня 2012 року не змінювався та є дійсним протягом першого кварталу 2012 року.

Чинним законодавством не передбачено обов'язку органів Пенсійного фонду України щомісячно надсилати вищезначені розрахунки підприємствам, що слугуватимуть підставою для внесення ними щомісяця до 25-го числа місячної суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Ураховуючи наведене та зваживши на те, що розмір сум до відшкодування за березень 2012 року - 4342 грн. 69 коп. не стосується новопризначених (перерахованих) пенсій, які направляються підприємствам протягом 10 днів та беручи до уваги те, що СВК «Промінь» не спростовано факту отримання розрахунків разом з позовною заявою, суд приходить до висновку про безпідставне твердження відповідача про відсутність у нього обов'язку щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, у зв'язку з неотриманням повідомлень та розрахунків.

На час розгляду справи сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за березень 2012 року складає 4342 грн. 69 коп.

Доказів погашення заборгованості по пільгових пенсіях відповідачем суду не надано.

З огляду на викладені норми законодавчих актів, суд дійшов висновку про те, що сільськогосподарський виробничий кооператив "Промінь", як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пенсію за віком на пільгових умовах, зобов'язаний сплачувати Пенсійному фонду збір у 100 % розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто відшкодувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача, у повному розмірі.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати відповідно до ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу "Промінь", ідентифікаційний код 03785148, на користь управління Пенсійного фонду України в Великоолександрівському районі Херсонської області заборгованість по пільгових пенсіях, що виникла за березень 2012 року в сумі 4342 (чотири тисячі триста сорок дві) грн. 69 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.2.4