Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4099/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Широкої К.Ю.;
при секретарі судового засідання Бондар Ю.М.;
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув;
від відповідача - не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" про стягнення заборгованості у розмірі 148367,34 грн., -
ВСТАНОВИВ:
28 травня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" про стягнення заборгованості у розмірі 148367,34 грн..
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
Сума боргу відповідача є заборгованістю зі сплати страхових внесків, яка виникла за період з 01.11.2008 року по 20.01.2011 року і складає 148 367,64 грн., що підтверджується карткою особового рахунку платника та вимогами про сплату боргу. З них заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - 117 685,37 грн., штрафні санкції - 20 278,14 грн., пеня - 10 403,83 грн.. У зв'язку з невідшкодуванням відповідачем недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ускладнюється виконання Пенсійним фондом України повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, чим порушуються інтереси держави. На підставі вищевикладеного позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" недоїмку зі сплати страхових внесків загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 148 367,34 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, 07 червня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надав клопотання про визнання адміністративного позову та просив розглянути справу за без його участі.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
У судовому засіданні встановлено, що Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" (код ЄДРПОУ 19076980) зареєстрована в якості юридичної особи 21.12.1991 року Виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області за реєстраційним номером №1 391 107 0006 000075 (а.с.22), до 01.01.2011 був зареєстрований в УПФУ в Свердловську Луганської області в якості платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" у порушення норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI не сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим станом на 01.05.2012 року за період з 01.11.2008 року по 20.01.2011 року рахується заборгованість (недоїмка) у сумі 148 367,64 грн., з них заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - 117 685,37 грн., штрафні санкції - 20 278,14 грн., пеня - 10 403,83 грн., що підтверджується розрахунком суми позову (а.с.9-10), картками особового рахунку платника та вимогами про сплату боргу. (а.с.13,23,26),
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 цього Закону від 08.07.2010 №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з положеннями ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Частинами 11,12 статті 9 Закону від 08.07.2010 №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Так, через несвоєчасну сплату єдиного внеску Управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" рішенням №1072 від 03.07.2009 року застосовано штрафні санкції на загальну суму 20 278,14 грн. (а.с.30). Вищезазначене рішення про застосування штрафних санкцій уповноваженою особою відповідача отримано 10.07.2009 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.33).
Відповідно до ч.3 ст.25 Закону від 08.07.2010 №2464-VI суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч.4 ст.25 Закону від 08.07.2010 №2464-VI Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Так, 04.05.2012 УПФУ в місті Свердловську Луганської області рекомендованим листом з повідомленням на адресу відповідача було надіслано вимогу про сплату боргу №Ю-713 від 04.05.2012 на суму недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 01.05.2012 у загальному розмірі 148 367,34 грн., яка була отримана уповноваженою особою відповідача 14.05.2012, що підтверджується підписом останнього на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.13,14).
Даних про оскарження відповідачем зазначеної вимоги на час розгляду справи судом не встановлено, а тому вона вважається узгодженою та чинною на час розгляду справи.
Даних про добровільну сплату відповідачем заборгованості зі сплати єдиного внеску за період з 01.11.2008 року по 20.01.2011 року у суду на час розгляду справи не має.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" про стягнення заборгованості у розмірі 148367,34 грн., документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, у зв'язку з чим підлягають до повного задоволення.
Питання по судових витратах судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 18 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" про стягнення заборгованості у розмірі 148367,34 грн., задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Ремо" на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області на р/р 25606312737 в ЛОУ «Державний ощадний банк України», м. Луганськ недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 117 685,37 грн., штрафні санкції - 20 278,14 грн. та пеня - 10 403,83 грн. за період з 01.11.2008 року по 21.01.2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяК.Ю. Широка