Постанова № 24737416, 14.06.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2012
Номер справи
2а/1270/4025/2012
Номер документу
24737416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 червня 2012 року Справа № 2а/1270/4025/2012

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Широка К.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

В С Т А Н О В И В:

24 травня 2012 року Сватівська міжрайонна державна податкова інспекція Луганської області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, в якому посилалася на наступне.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1) знаходиться на обліку у Сватівській міжрайонній державній податковій інспекції Луганської області (далі Сватівська МДПІ) з 05.10.2010 року за № 9401. 04.10.2010 року ФОП ОСОБА_1 видано свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності за № 2 364 000 0000 001036. Сватівською МДПІ було проведено перевірку ФОП ОСОБА_1, за підсумками якої складено акт від 07.03.2012 року № 17/17-НОМЕР_1 за період з 04.10.2010 року по 30.09.2011 року (далі акт перевірки). Актом перевірки встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 п. 44.1, п. 44.3, п. 44.5, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України, а саме не забезпечено зберігання первинних документів та не надано відповідачем контролюючому органу оригіналів документів чи їх копій під час здійснення перевірки. Враховуючи вищевикладене, начальником Сватівської МДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення від 20.03.2012 року за №0000021700/0, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію в розмірі 510 грн. Вказане повідомлення рішення отримане відповідачем 22.03.2012 року про що свідчить його підпис на корінці даного повідомлення-рішення. З огляду на те,що ФОП ОСОБА_1 не оскаржив податкове повідомлення-рішення від 20.03.2012 року за №0000021700/0 на суму 510 грн., протягом 10 календарних днів у строк до 02.04.2012 року, дана сума є узгодженою платником податку. Враховуючи вищевикладене, позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 в дохід державного бюджету податковий борг у сумі 510 грн. відповідно до податковогоо повідомлення-рішення 20.03.2012 року за №0000021700/0.

Ухвалою суду від 25 травня 2012 року справу призначено до розгляду у скороченому провадженні.

Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні (аркуші справи 18). У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.

Тому, суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-XII. Відповідно до ч.1 ст.13 вказаного Закону посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 (і.к.НОМЕР_1) зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Білокуракинською районною державною адміністрацією Луганської області 04.10.2010 за № 2 364 000 0000 001036 (а.с.16). 05.10.2010 року за №9401 узятий на облік в якості платника податків та зборів.у Сватівській міжрайонній податковій інспекції (Білокуракинське відділення).(а.с.14).

З матеріалів справи вбачається, що Позивачем була проведена документальна планова невиїзна перевірка дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, платника податків ОСОБА_1 за період з 04.10.2010 року по 30.09.2011 року, за підсумками якої складено акт від 07.03.2012 року № 17/17-НОМЕР_1.(а.с.9-11) Актом перевірки встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 п. 44.1, п. 44.3, п. 44.5, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України, а саме не забезпечено зберігання первинних документів та не надано відповідачем контролюючому органу оригіналів документів чи їх копій під час здійснення перевірки. 20.03.2012 року на підставі акту перевірки начальником Сватівської МДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення за №0000021700/0, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію в розмірі 510 грн. Вказане повідомлення рішення не оскаржене та отримане відповідачем 22.03.2012 року про що свідчить його підпис на корінці даного повідомлення-рішення. (а.с.8)

Згідно із п. 44.3 ст. 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності.

Відповідно до п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України порушення встановлених законодавством строків зберігання документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи Незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.

Контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку з доходів фізичних осіб відповідно підпункту 16.3.4 пункту 16.3 статті 16 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (який був чинним на час виникнення податкового боргу та до 01.01.2011) здійснює податковий орган.

Питання фінансової відповідальності за порушення норм Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» (який був чинним на час виникнення податкового боргу та до 01.01.2011) врегульовано у статті 20 цього Закону.

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно рахується податковий борг у сумі 510 грн., відповідно до податкового повідомлення-рішення від 20 березня 2012 року №0000021700/0. А відтак, позовні вимоги податкового органу щодо стягнення в судовому порядку коштів за вказаним податковим боргом з ОСОБА_1, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають до повного задоволення.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції Луганської області до ОСОБА_1, задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід Державного бюджету України р/р 31113029700118, УДКСУ у Білокуракинському районі Луганської області, код ЄДРПОУ - 38016022, ГУДКСУ у Луганській області,МФО 804013, податковий борг в сумі 510 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 20.03.2012 року за №0000021700/0.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяК.Ю. Широка