ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2012 року 13:04 Справа № 0870/2826/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Татаринова Д.В.
при секретарі судового засідання Урсуленко Ю.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: ОСОБА_1
до: Шевченківського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції
про: визнання незаконними дії , -
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 виданий 05.02.2010 року),
від відповідача: ОСОБА_2 (дор. №16 від 17.11.2011 року), -
ВСТАНОВИВ:
27.03.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла скарга ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківського відділу державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції, у якому позивач просить суд визнати дії відповідача незаконними та визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню повністю.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, з підстав зазначених у позовній заяві та просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В судому засіданні щодо предмету спору надала пояснення, що вважає незаконними дії відповідача саме по виконанню виконавчого листа по справі № 2а-0870/3609/11, оскільки вважає виконавчий лист незаконним.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила та зазначила, що стягнення з позивача суми заборгованості здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого Запорізьким окружним адміністративним судом по справі № 2а-0870/3609/11, у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження» та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши матеріали справи і з'ясувавши обставини спору та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
16.06.2011 Запорізьким окружним адміністративним судом винесено постанову в адміністративній справі №2а-0870/3609/11 за позовом Веселівського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення отриманої допомоги по безробіттю. Даним судовим рішенням постановлено стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Веселівського районного центру зайнятості суму отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 5 928,94 грн.
Вищезазначена постанова набрала законної сили 22.07.2011.
Відповідно до ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
28.07.2011 Запорізьким окружним адміністративним судом Веселівському районному центру зайнятості видано виконавчий лист.
04.10.2011 Відділом ДВС Веселівського району управління юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження (№27918891), якою встановлено, що боржник (ОСОБА_1) працює головним інженером проекту - начальником проектно-конструкторського відділу з 15.07.2009 року. У боржника зареєстровано Ѕ частина квартири на яку накладено арешт. За виконавчим документом борг, виконавчий збір та витрати на проведення виконавчих дій не стягнуто. Виконавчий документ підлягає направленню за територіальністю до ВДВС Шевченківського ЗМУЮ.
17.10.2011 до Шевченківського ВДВС Запорізького МУЮ від Відділу ДВС Веселівського району управління юстиції, за належністю, надійшли матеріали виконавчого провадження, щодо виконання виконавчого листа в адміністративній справі №2а-0870/3609/11.
18.10.2011 державним виконавцем Шевченківського ВДВС Запорізького МУЮ Вертилецьким М.О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (№29432088), якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а-0870/3609/11, виданого 28.07.2011, про стягнення з ОСОБА_1 борг у розмірі 5 928,94 грн. Даною постановою зобов'язано боржника виконати постанову до 24.10.2011. У постанові також зазначено, що при невиконанні рішення в наданий для самостійного виконання строк виконати його в примусовому порядку зі стягненням з боржника виконавчого збору та витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій.
19.10.2011 відповідачем на адресу ОСОБА_1, зазначену у виконавчому листі (АДРЕСА_1) направлено постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.10.2011 для виконання та до відома. У даному супровідному листі зобов'язано боржника з'явитись до Шевченківського ВДВС 27.10.2011 з 09-00 до 12-00, за адресою: вул. Брюлова, буд. 5, каб. 8. У листі також зазначено, що у разі невиконання вимог державного виконавця на ОСОБА_1 буде накладено штраф у розмірі 170,00 грн. та стягнуто виконавчий збір у розмірі 10% від суми боргу за виконавчим документом.
Факт надіслання позивачу постанови про відкриття виконавчого провадження також підтверджується реєстром відправки кореспонденції від 19.10.2011.
Зазначені дії відповідача відповідають ч. 1 ст. 31 Законом України «Про виконавче провадження».
25.10.2011 відповідачем винесено постанову, якою встановлено місце роботи ОСОБА_1 - АТ «Мотор Січ» та постановлено, зокрема:
1. Звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника.
2. Проводити щомісячне утримання з усіх видів заробітку (доходу), що належить до виплати боржнику, після відрахування податків, в розмірі 20% доходу щомісячно, які розподіляються таким чином: Витрати виконавчого провадження стягнути одноразово. За виконавчим документом утримувати - 15%. За постановою про стягнення з боржника виконавчого збору, утримувати 5% доходу, після повного виконання постанови про стягнення з боржника виконавчого збору, утримувати 20% доходу до повного погашення суми боргу за виконавчим документом.
25.10.2011 вищезазначену постанову, постанову про стягнення виконавчого збору та постанову про стягнення витрат направлено головному бухгалтеру АТ «Мотор Січ» (вул. 8-го Березня, буд. 15, м. Запоріжжя, 69068).
Суд вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно ч. 4 ст. 257 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року, у даному випадку із змінами та доповненнями відповідно до Закону України №3319-VI від 12.05.2011. (далі - Закон № 606-XIV).
Стосовно першої вимоги щодо визнання дій відповідача незаконними.
За приписами п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону № 606-XIV підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, зокрема виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті.
Частиною 1 статті 18 Закону № 606-XIV передбачено, що у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові за наявності) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника за наявності (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника за наявності (для фізичних осіб - платників податків), а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо;
4) резолютивна частина рішення;
5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням;
6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Перевіривши оригінал виконавчого листа, який знаходився в матеріалах виконавчого провадження №29432088, судом встановлено, що виконавчий лист відповідав вимогам ст. 18 Закону № 606-XIV.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 19 Закону № 606-XIV державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону в інших передбачених законом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону № 606-XIV виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
У даному випадку виконавчі дії проводились державним виконавцем за місцем роботи ОСОБА_1
Як вбачається з чч. 1, 2 ст. 25 Закону № 606-XIV державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
За приписами ч. 1 ст. 27 Закону № 606-XIV у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 606-XIV у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 31 Закону № 606-XIV копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до статті 47 цього Закону, що надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Твердження позивача стосовно того, що до 13.04.2012 державним виконавцем Ветрелецьким М.О. виконавчі документи не були доведені до відома позивача; при винесенні постанови Шевченківського ВДВС Запорізького МУЮ від 25.10.2012 не були виконані виконавчі дії щодо роз'яснення позивачу її прав та обов'язків; не надана можливість позивачу ознайомитись з матеріалами виконавчого провадження спростовуються наступним.
Відповідачем усі документи по виконавчому провадженню були надіслані за адресою АДРЕСА_1, тобто за адресою реєстрації позивача.
Також позивач, з моменту отримання інформації щодо наявності виконавчого провадження, не зверталась до відповідача щодо надання можливості ознайомлення із матеріалами виконавчого провадження. Крім того, позивачем, у судовому засіданні, підтверджено факт державної реєстрації місця проживання за вказаною адресою. Також позивач зазначала, що у зв'язку із зміною місця проживання на м. Запоріжжя до органів реєстрації місця проживання задля внесення відповідних змін не зверталась.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що у зв'язку з відсутністю інформації місця мешкання позивача, то необхідні документи направлялись за адресою зазначеною у виконавчому листі.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 32 № 606-XIV заходами примусового виконання рішень є звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника.
У зв'язку з встановленням судом місця мешкання позивача та місця реєстрації позивача, то дії відповідача по направленню постанови про відкриття виконавчого провадження простою кореспонденцією не тягне за собою негативних наслідків неналежного повідомлення позивача.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що Шевченківський ВДВС Запорізького МУЮ при виконанні виконавчого листа Запорізького окружного адміністративного суду №2а-0870/3609/11, діяв на підставі та у межах Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV.
Стосовно другої позовної вимоги щодо визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 259 КАС України суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, або визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню, та стягнути на користь боржника безпідставно одержане стягувачем за виконавчим листом.
Тобто, Кодексом адміністративного судочинства України стосовно визнання виконавчого листа таким що не підлягає виконанню встановлено інший порядок. Позивач повинен звернутись із заявою до Запорізького окружного адміністративного суду по справі №2а-0870/3609/11 задля визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, з викладенням необхідних обставин.
Через наведене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог позивача, через що у задоволенні позову необхідно відмовити у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 15.06.2012.
Суддя (підпис) Д.В. Татаринов