ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2012 року Справа № 2а/0370/950/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання - Піянзіну О.К.,
за участю представників позивача Мельника Ю.В., Ніколаєнко К.В., Макарук С.Є.,
представників відповідача Костюка А.Ю., Гедзуна П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»» до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»» звернулося в суд із позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції від 29 серпня 2011 року за №0000131701, яким збільшено суму грошового зобов'язання з прибуткового податку з робітників і службовців в розмірі 7 708,25 грн.; від 30 серпня 2011 року за №0000112301, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету в розмірі 142 355 грн., в тому числі 113 884 грн. за основним платежем та 28 471 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями; від 30 серпня 2011 року за №0000122301, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій в розмірі 141 191 грн., в тому числі 73 974 грн. за основним платежем та 67 217 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач виніс оскаржувані податкові повідомлення-рішення на підставі акту №719/36/2301/35671961 від 15 серпня 2011 року «Про результати планової виїзної перевірки ДП «Передпускова дирекція шахти №10» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2011 року». Перевіркою встановлено порушення підприємством Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті чого встановлено завищення податку на прибуток у сумі 73 974 грн. та Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» підприємством при виплаті заробітної плати не перераховувався податок з доходів фізичних осіб у строки протягом 30 календарних днів наступних за місяцем нарахування доходу за період 1 квітня 2008 року по 31 грудня 2010 року. Позивач вважає, що сума заниження скоригованого валового доходу відповідачем визначена не на підставі первинного документа, який підтверджує отримані доходи, а на підставі виконаної арифметичної дії шляхом додавання сум по кредиту бухгалтерських рахунків, що зазначені в головній книзі.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та просили задовольнити.
Відповідач у запереченні від 25 квітня 2012 року на позовну заяву та представник в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що податковим органом правомірно зроблено висновок про завищення податку на прибуток у сумі 73 974 грн. та Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» підприємством при виплаті заробітної плати не перераховувався податок з доходів фізичних осіб у строки протягом 30 календарних днів наступних за місяцем нарахування доходу за період 1 квітня 2008 року по 31 грудня 2010 року.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.
Нововолинська об'єднаною державною податковою інспекцією 15 серпня 2011 року проведено планову виїзну перевірку ДП «Передпускова дирекція шахти №10» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2008 року по 31 березня 2011 року, за результатами якої складено акт за №719/36/2301/35671961.
Перевіркою встановлено, що підприємством порушено Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті чого встановлено завищення податку на прибуток у сумі 73 974 грн. та Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» підприємством при виплаті заробітної плати не перераховувався податок з доходів фізичних осіб у строки протягом 30 календарних днів наступних за місяцем нарахування доходу за період 1 квітня 2008 року по 31 грудня 2010 року.
За наслідками перевірки Нововолинською об'єднаною державною податковою інспекцією складені податкові повідомлення-рішення від 29 серпня 2011 року за №0000131701, яким збільшено суму грошового зобов'язання з прибуткового податку з робітників і службовців в розмірі 7 708,25 грн.; від 30 серпня 2011 року за №0000112301, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету в розмірі 142 355 грн., в тому числі 113 884 грн. за основним платежем та 28 471 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями; від 30 серпня 2011 року за №0000122301, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій в розмірі 141 191 грн., в тому числі 73 974 грн. за основним платежем та 67 217 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із отриманими податковими повідомленнями-рішеннями, ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»» подано скарги до Державної податкової адміністрації у Волинській області та Державної податкової служби України.
Державна податкова адміністрація у Волинській області рішенням від 5 жовтня 2011 року за №4261/10/25-006 про результати розгляду первинної скарги вирішила скаргу задовольнити частково, скасувати податкове повідомлення рішення від 30 серпня 2011 року за №000122301 в частині зайво застосованої штрафної санкції у сумі 50 605,50 грн., а податкові повідомлення рішення за №0000112301 і №0000131701 залишити без змін.
Державна податкова служба України рішенням від 19 грудня 2011 року за №9646/7/10-2315 про результати розгляду повторної скарги залишила без змін податкові повідомлення-рішення від 30 серпня 2011 року за №000122301 і №0000112301 та скасувала податкове повідомлення-рішення від 29 серпня 2011 року за №0000131701.
Актом перевірки від 15 серпня 2011 року за №719/36/2301/35671961 встановлено, що між ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»» та ДП «ШПУ №3 ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» було укладено ряд договорів, а саме: від 20 лютого 2008 року за №1/2, від 5 січня 2009 року за №1, від 31 грудня 2009 року за №19, від 28 квітня 2010 за №83/11, від 30 липня 2010 року за №13, від 21 вересня 2010 року за №33, згідно умов яких ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»» щомісячно надавало наступні послуги: транспортування в шахті та на шахтній поверхні гірничої маси та інших вантажів по вузькоколійних шляхах, управління в шахті та на поверхні всіма комплексами обслуговування руху по вузькоколійних шляхах, дизеле-електровозна відкатка на поверхні та в шахті, технічне обслуговування дизеле-електровозів та іншого обладнання (механізмів, вагонеток та ін.), необхідних для транспортування, утримання шляхового господарства, обслуговування роботи кліткового стволу по спуску-підйому людей, вантажів, обладнання, обслуговування поверхневих опрокидувачів №1, №2, обслуговування (чистка та ін.) вагонеток.
Про надання щомісячних послуг свідчать книга щоденних нарядів працівникам, нарахована та виплачена зарплата, щомісячне списання інструментів, матеріалів, МШП та ПММ, відсутність залишку незавершеного виробництва на кінець кожного місяця, помісячні бухгалтерські довідки щодо операцій з собівартості виконаних робіт. Проте, посадовими особами ДП «Передпускова дирекція шахти №10»Нововолинська» акти виконаних робіт виписувались не щомісячно, а сумарно за певний період часу, зокрема, за лютий 2009 року - квітень 2009 року в квітні 2010 року, за листопад 2009 року - травень 2010 року в липні 2010 року, за червень 2010 року - серпень 2010 року в серпні 2010 року, за вересень 2010 року в жовтні 2010 року, за жовтень 2010 року в грудні 2009 року, за листопад 2010 року - березень 2011 року акти виконаних робіт не виписувались.
Перевіркою встановлено, що оскільки виконані роботи було відображено по бухгалтерському і податковому обліку не в періоди їх фактичного виконання, перевіркою здійснено перерахунок валового доходу, валових витрат по факту виконання робіт та з посиланням на підпункт 4.1.1 пункту 4.1 статті 4, підпункту 11.3.1 пункту 11.3 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено заниження ДП «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»» валового доходу на 2 414 246 грн.
Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.
Валовий дохід включає, зокрема, загальні доходи від реалізації товарів (робіт, послуг), доходи з інших джерел та від позареалізаційних операцій, у тому числі у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку в звітному періоді (підпункти 4.1.1, 4.1.6 пункту 4 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»).
Підпунктом 11.3.1 пункту 11.3 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають реалізації, у разі реалізації товарів (робіт, послуг) за готівку - дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Датою збільшення валових витрат виробництва (обігу) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку - день їх видачі з каси платника податку; або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг) (підпункт 11.2.1 пункту 11.2 статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»).
З урахуванням норм пункту 5.3 цієї статті до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг), згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами закону, що регулює питання оподаткування доходів фізичних осіб (законодавства, що встановлює правила оподаткування прибутковим податком з громадян) (підпункт 5.6.1 пункту 5.6 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»).
Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про податок на додану вартість» об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України.
Підпунктом 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Дохід від надання послуг та виконання робіт визнається за датою складення акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг (пункт 137.1 статті 137 Податкового кодексу України).
Крім того, пункт 135.2 статті 135 Податкового кодексу України передбачено, що доходи визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують отримання платником податку доходів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку
Таким чином, підставою для визнання доходів, як в бухгалтерському так і в податковому обліку є документ, оформлений належним чином - тобто акт здачі-приймання робіт (послуг), який підписаний виконавцем та замовником, а також скріплений печатками.
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена підпунктом 1.2 пункту 1, підпунктом 2.1 пункту 2 Положення про документальні забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року за №88 первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Надані послуги за лютий-квітень 2009 року підтверджені 30 квітня 2009 року після прийняття обсягів виконаних будівельно-монтажних робіт за вказаний період, та відповідно відображені в бухгалтерському обліку доходи по рахунку №703 на суму 1 257 412,97 грн., зобов'язання з ПДВ по рахунку №641/1 на суму 209 568,83 грн. про що свідчать дані, зазначені в журналах ордерах, головній книзі, деклараціях про прибуток та ПДВ.
Послуги надані в листопаді-грудні 2009 року, січні-травні 2010 року, підтверджені та прийняті 30 липня 2010 року на суму 3 125 497,67 грн.; червень - серпень 2010 року прийняті та підписані 31 серпня 2010 року на суму 1 485 191,60 грн.; вересень 2010 року - 31 жовтня 2010 року на суму 232 130,40 грн.; жовтень 2010 року - 20 грудня 2010 року на суму 618 881,08 грн.; жовтень-грудень 2010 року включно прийняті та підписані 28 квітня 2011 року на суму 1 414 112,47 грн., січень-березень 2011 року - 31 травня 2011 року на суму 1 617 365,99 грн. В місяці прийняття актів, доходи було взято до обліку та нараховано податки.
Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України встановлені вимоги до підтвердження даних, визначених в податковій звітності, а саме ведення обліку доходів та витрат на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку (підпункт 5.3.9. пункту 5.3 статті 5 «Про оподаткування прибутку підприємств»).
Крім того, платникам забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами.
Встановлена перевіркою сума заниження скоригованого валового доходу визначена не на підставі первинного документу, який підтверджує отримані доходи, а на підставі виконаної арифметичної дії шляхом додавання сум по кредиту бухгалтерських рахунків №23, №92, що зазначені в головній книзі. На підставі визначеного таким чином значення об'єкта оподаткування перевіркою неправомірно нарахована сума збільшення грошового зобов'язання з податку прибуток. В свою чергу, безпідставне визначення об'єкта оподаткування для розрахунку податку на прибуток, відповідно привело до невірного розрахунку частини чистого прибутку, що підлягало сплаті до державного бюджету.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до підпунктів 1, 2 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач - Нововолинська об'єднана державна податкова інспекція не довела правомірності складених податкових повідомлень-рішень 30 серпня 2011 року за №0000122301 та №0000112301.
Крім того, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29 серпня 2011 року за №0000131701, оскільки дане рішення скасоване рішенням Державної податкової служби України від 19 грудня 2011 року за №9646/7/10-2315 про результати розгляду повторної скарги.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з Державного бюджету України слід стягнути понесені позивачем витрати по сплаті судового збору. Пропорційно до задоволених витрат.
Керуючись статтею 94, частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Податкогового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції від 30 серпня 2011 року за №0000122301 та №0000112301.
Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Передпускова дирекція шахти №10 «Нововолинська»» 2 835,46 грн. (дві тисячі вісімсот тридцять п'ять гривень 46 копійок) витрат по сплаті судового збору.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк