Постанова № 24715106, 07.06.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2012
Номер справи
2а-1432/12/1370
Номер документу
24715106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2012 р. № 2а-1432/12/1370

16 год. 00 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Качур Р.П.,

за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.

представника позивача Виджак І. В., представника відповідача Василів О. А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»в особі Львівської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про скасування та рішення про накладення штрафу та нарахування пені, -

В С Т А Н О В И В:

17 лютого 2012 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»в особі Львівської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про скасування та рішення про накладення штрафу та нарахування пені № 1021 від 25.11.2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення про накладення штрафу та нарахування пені прийнято з порушенням норм законодавства, оскільки суми пенсії у розмірі 8965,78 грн. були використані для здійснення пенсійних виплат та виплачені позивачем належній особі на підставі виплатних документів. Позивач стверджує, що відповідачем безпідставно застосовано ч. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відтак позивач вважає спірне рішення про накладення штрафу та нарахування пені протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена в запереченні на позовну заяву № 4970/06-12 від 28.03.2012 року (вх. № 14207), де вказано, що під час проведення перевірки позивача встановлено випадки виплати пенсії померлого пенсіонера неналежній особі на загальну суму 8965,78 грн. Вказаними діями позивачем порушено ч. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», внаслідок чого відповідачем застосована фінансова санкція на суму 8965,78 грн. та на підставі п. 4.2.2. Договору про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання об'єктами поштового зв'язку нараховано пеню у сумі 896,58 грн. Вважає оскаржуване рішення про накладення штрафу та нарахування пені таким, що відповідає вимогам законодавства та просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у запереченні на позовну заяву, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.

Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта»зареєстровано 15.12.1993 року відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців № 11361994 від 12.10.2011 року, відокремлений підрозділ позивача Львівську дирекцію Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»узято на облік в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова 02.02.1995 року за № 07/00-3126, що підтверджено повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску № 3983/04 06.03.2012 року.

2 червня 2011 року Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області (замовник) в особі голови комітету з конкурсних торгів Сафіна Олександра Равільйовича і Українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта»(виконавець) в особі заступника директора Львівської дирекції УДППЗ «Укрпошта»Морміль Лілії сергіївни та Управлінням Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова в особі начальника управління Паленик Ольги Іванівни укладено договір № 1Т/05-234.

Пунктом 1.1 договору передбачено, що виконавець зобов/язується у 2011 році надати замовникові послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання у м. Львові, а замовник -прийняти і оплатити послуги.

У період з 02.11.2011 року по 15.11.2011 року управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова проведено перевірку відділення поштового зв'язку № 8 Поштамту -Центру поштового зв'язку № 1 Львівської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», про що складено Акт № 9 від 15.11.2011 року про результати перевірки щодо цільового використання коштів Пенсійного фонду, призначених на виплату пенсій та допомоги. Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог абзацу 1 п. 5.3. розділу V та абзацу 1 п. 5.3. розділу V Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, пункту 4.2.2. Договору про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання об'єктами поштового зв'язку Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»від 14.07.2010 року, п.7.4. Договору про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти від 02.06.2011 року. Зайво виплачені кошти на суму 8965,78 грн. повернені на рахунок головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 06.10.2011 року.

25.11.2011 року відповідачем прийнято Рішення № 1021 про накладення штрафу та нарахування пені за несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, яким на підставі ч. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до позивача застосовано штраф у розмірі 8965,78 грн. та на підставі пункту 4.2.2. Договору про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання об'єктами поштового зв'язку Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»від 14.07.2010 року, пункту 7.4. Договору про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти від 02.06.2011 року нараховано пеню в сумі 896,58 грн.

Позивач із вказаним рішенням не погодився, оскаржив його в адміністративному порядку. За наслідками адміністративного оскарження рішення залишено без змін, а скарги позивача - без задоволення.

Приймаючи рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають мiж суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватись лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Згідно з ч. 1 ст. 47 цього ж Закону пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до ч. 11 ст. 106 цього ж Закону виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.

Відповідно до п. 1.2. Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України № 464/156від 28.04.2009 року ця Інструкція визначає порядок виплати та доставки національним оператором поштового зв'язку (далі - національний оператор) пенсій, допомог, субсидій та інших виплат населенню, визначених законодавством, які надаються у грошовій формі (далі - пенсії, соціальні допомоги).

Згідно з п. 5.3. вказаної Інструкції виплата пенсій, соціальних допомог провадиться працівником зв'язку особисто одержувачу після звірення даних пред'явленого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними органом Пенсійного фонду, органом праці та соціального захисту населення у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М). За отримання грошей одержувач розписується у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М) і проставляє дату одержання, а працівник зв'язку розписується за здійснення виплати.

Згідно з п. 5.6. вказаної Інструкції виплата пенсій, соціальних допомог може здійснюватися за довіреністю.

Після першої виплати довіреність на виплату пенсій, соціальних допомог відбирається і зберігається у виплатному об'єкті поштового зв'язку в порядку, що забезпечує наявність довіреності в окремій справі. Якщо виплата пенсій, соціальних допомог провадиться за довіреністю на вчинення ряду дій, у виплатному об'єкті поштового зв'язку зберігається ксерокопія такої довіреності.

Судом встановлено, що позивачем за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року було виплачено пенсію пенсіонера ОСОБА_4, який помер 18.12.2010 року, на загальну суму 8965,78 грн. До матеріалів справи долучено копії відомостей на виплату пенсій за лютий, квітень, червень місяці 2011 року (а.с. 39-41). Позивач стверджує, що пенсія виплачувалась за довіреністю синові померлого пенсіонера, проте довіреність позивачем втрачено. У акті перевірки УПФ України у Галицькому районі м. Львова зазначено, що перевіркою журналу довіреностей за 2009-2011 р.р. виявлено, що у 2010 році за № 11 зареєстровано довіреність ОСОБА_4 терміном дії з 11.10.2010 року по 11.10.2013 року на ОСОБА_9 Проте зазначену довіреність втрачено. У відомостях на виплату пенсій, соціальних допомог за лютий, квітень та червень 2011 року проставлені підписи особи, яка отримала кошти, проте відсутні відмітки про отримання пенсії за довіреністю. Сторонами не заперечується факт повернення коштів у сумі 8965,78 грн. 06.10.2011 року на рахунки відповідача.

Із змісту пункту 7.4 договору № 1Т/05-234 від 02.06.2011 року вбачається, що у разі використання коштів на цілі, відмінні від цілей виплати пенсій та допомоги на поховання, на виплату поштових переказів, виплату коштів неналежній особі та/або в неналежному розмірі, а також використання коштів з рахунка № 2604 на покриття залучених на пенсійні виплати власних коштів Виконавця у необґрунтованих розмірах, останній відшкодовує замовнику кошти у сумі, використаних не за призначенням, а також сплачує Замовнику пеню у розмірі 0,1 відсотка суми коштів, використаних не за призначенням, за кожний день такого використання, але не більше 10 відсотків від суми коштів, використаних не за призначенням. Крім того, позивачем долучено договір № 3/23/05-289 від 14.07.2010 року про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання об'єктами поштового зв'язку Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта», укладений позивачем та головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, відповідно до пункту 4.2.2. якого у разі використання коштів на цілі, відмінні від цілей виплати пенсій та допомоги на поховання, на виплату поштових переказів, виплату коштів неналежній особі та/або в неналежному розмірі, а також використання коштів з рахунка № 2604 на покриття залучених на пенсійні виплати власних коштів Виконавця у необґрунтованих розмірах, останній відшкодовує Центру кошти у сумі, використаних не за призначенням, а також сплачує Центру пеню у розмірі 0,1 відсотка суми коштів, використаних не за призначенням, за кожний день такого використання коштів, але не більше 10 відсотків суми коштів, використаних не за призначенням.

Судом допитано в якості свідка ОСОБА_10, яка пояснила, що здійснювала пенсійні виплати родичам померлого пенсіонера ОСОБА_4, про смерть пенсіонера їй не було відомо, відмінність між підписами у відомостях на виплату пенсій, соціальних допомог за лютий, квітень та червень 2011 року пояснила тим, що пенсію отримував син та невістка померлого пенсіонера. Довіреність у сина померлого пенсіонера була, проте свідок під час здійснення пенсійних виплат вказану довіреність не перевіряв.

Дослідивши подані сторонами докази та заслухавши пояснення свідка, Суд дійшов висновку про виплату позивачем пенсій на загальну суму 8965,78 грн. неналежній особі, яка не мала права на отримання вказаної пенсії, належних доказів наявності у третіх осіб права на отримання пенсій померлого пенсіонера позивачем Суду не надано. Враховуючи вказане, Судом встановлено правомірність нарахуванням відповідачем пені за виплату коштів неналежній особі відповідно до умов п. 7.4. договору № 1Т/05-234 від 02.06.2011 року про закупівлю послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти та п. 4.2.2. договору № 3/23/05-289 від 14.07.2010 року про надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання об'єктами поштового зв'язку Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта».

Стосовно застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій за несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування у сумі 8965,78 грн., Суд дійшов висновку про протиправність застосування відповідачем положень ч. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки кошти в сумі 8965,78 грн. були використані позивачем для здійснення пенсійних виплат, хоча були виплачені неналежній особі.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують у підставності позовних вимог стосовно скасування оскаржуваного рішення в частині застосування штрафних санкцій у сумі 8965,78 грн.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 3 ст. 159 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином, із врахуванням змісту ст. 162 КАС України, рішення управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про накладення штрафу та нарахування пені № 1021 від 25.11.2011 року в частині застосування штрафу у розмірі 8965,78 грн. є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки судом встановлено відсутність порушень позивачем вимог ч. 11 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про накладення штрафу та нарахування пені № 1021 від 25.11.2011 року в частині застосування штрафу у розмірі 8965,78 грн.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити повністю.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта»(ЄДРПОУ 21560045, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22) 29 (двадцять дев'ять) грн. 26 коп. сплаченого судового збору.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 12 червня 2012 року.

Суддя Качур Р.П.