Рішення № 24701754, 13.06.2012, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
13.06.2012
Номер справи
5013/499/12
Номер документу
24701754
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2012 р.Справа № 5013/499/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 5013/499/12

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Добровеличківський район електричних мереж;

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації;

про стягнення 15 937 грн. 24 коп.

Представники:

позивача - юрисконсульт першої категорії ОСОБА_1, довіреність № 507/07 від 20.01.12;

позивача - юрисконсульт Добровеличківського РЕМ ОСОБА_2, довіреність № 11535/107 від 27.12.11;

відповідача - начальник Насуліч Л.П.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Добровеличківський район електричних мереж, звернулось до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації 15 937 грн. 24 коп. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електричну енергію та 1 609 грн. 50 коп. судового збору.

11.06.12 до господарського суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що проводить відшкодування організаціям - надавачам послуг витрат згідно чинного законодавства:

- постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.96 № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" визначено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема електричної енергії;

- п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державний бюджет на 2012 рік: установити, що у 2012 році норми положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 5, 6, Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. ст. 14, 22, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 22 Закону України "Про міліцію", ст. 49 Закону України "Про прокуратуру", ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, ст. ст. 12, 13, 14, 15 та 16 закону України "Прос статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст. 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в України", ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку", ст. 20 Закону України "Про захист рослин", ст. 43 Гірничого закону України, ст. ст. 61, 62, 63, 64 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін у засіданні господарський суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в особі Добровеличківського району електричних мереж, згідно Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.97 (далі по тексту - Закон № 575), Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі по тексту - Правила), у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, з січня по березень 2012 року включно постачало споживачам пільгових категорій електричну енергію зі знижкою у сумі її оплати відповідно до Закону України "Про міліцію" від 20.12.90 № 565-XII (далі по тексту - Закон № 565), Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 № 509-ХІІ (далі по тексту - Закон № 509), згідно переліку споживачів, зазначених у звітах.

Відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня. Пунктом 10 ст. 13 вказаного закону визначено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема соціального захисту.

Відшкодування за поставлену електроенергію громадянам пільгових категорій у Добровеличківському районі повинно здійснювати Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації. Внаслідок того, що відшкодування проводилося не у повному обсязі, станом на 01.05.12, утворилась заборгованість відповідача на користь заявника позову у сумі 15 937 грн. 24 коп.

Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано п. 31 Правил: споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.

Відповідно до частини 5 ст. 17 Конституції України Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частинами 4, 7 ст. 22 Закону № 565 встановлено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-ти відсоткова знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.

У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.08 № 10-рп/2008, визначено, що вказане рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Таким чином, зазначена норма Закону діє у редакції, що існувала до внесення до неї Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" змін.

Ст. 26 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" встановлено, що держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист.

Частиною другою ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Рішенням Конституційного Суду України від 19.06.2001, № 9-рп/2001 визначено, що Україна є правовою державою (стаття 1 Конституції України), а в правовій державі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність та зміст законів. Пунктами 1 і 6 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці тощо.

У Рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012, № 3-рп/2012 визначено що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

На даний час Кабінетом Міністрів України, з урахуванням п. п. 3, 4, 5, 6, ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України, п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", не встановлено відповідного порядку розміру відсоткової знижки, яку б необхідно було застосовувати до вказаної категорії осіб.

Постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.96 № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", на яку посилається відповідач у своєму відзиві на позов, суперечить нормам Законів України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку" і не є порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України на виконання названих норм Бюджетного кодексу України та Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік".

Ст. 24 Закону України "Про міліцію" встановлено, що фінансування і матеріально-технічне забезпечення міліції здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, коштів, які надходять на підставі договорів від міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до підпункту "б" п. 4 частини першої ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу між бюджетних трансфертів, належать видатки на, зокрема звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.04 затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (надалі Порядок). У п. 2 названої Постанови визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів: ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 N 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги"; здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п. 5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).

Згідно Порядку, фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій Київської та севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києва та м. Севастополі.

Управління праці і соціального захисту населення щомісяця: звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків, згідно з формою " 7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги, згідно з формою "3-пільга";

Згідно існуючих актів звірки, відшкодування за поставлену електроенергію громадянам пільгових категорій, як було зазначено вище, відбувалось не в повному обсязі, у зв'язку з чим утворилась заборгованість в сумі 15 937 грн. 24 коп.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" є правонаступником відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", що підтверджується наданими суду доказами.

Частиною шостою ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.

Позов публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" до Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації визнаний господарським судом поданим обґрунтовано і підлягає задоволенню повністю.

Судовий збір, сплачений позивачем у сумі 1 609 грн. 50 коп., стягується на його користь з відповідача, внаслідок неправильних дій якого виник спір, на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду підлягає виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

У засіданні 13.06.12 господарським судом проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації (адреса: 27000, Кіровоградська область, смт. Добровеличківка, вул. Поповича, 26; і. к. 03197701) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (адреса: 25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15: і. к. 23226362) 15 937 грн. 24 коп. боргу, 1 609 грн. 50 коп. судового збору.

3. Наказ видати заявнику позову після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 15.06.12

Суддя Н.В. Болгар