Харківський окружний адміністративний судП О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2012 р. № 2-а- 4526/12/2070
Харківській окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Лук`яненко М.О.,
при секретарі судового засідання - Гайворонському В.С.,
за участі сторін:
позивача -ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засідання в приміщені суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: стягнути з ОСОБА_2 (61029, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137 А, код ОКПО 36224721) суму заборгованості в розмірі 12765,35 грн..
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 07 квітня 2011 року був зареєстрований в Харківському міському центрі зайнятості з відкриття персональної картки НОМЕР_2. Згідно наказу від 14 квітня 2011 року №НТ110414 відповідачу наданий статус безробітного на загальних підставах та призначена допомога по безробіттю, як незастрахованій особі без урахування страхового стажу відповідно до п. 4 ст. 32 та п. 1 ст. 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.4.3, 4.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" у розмірі встановленому законодавством. Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, Жовтневим центром зайнятості м. Харкова проведена перевірка, в результаті якої було виявлено, що в період перебування на обліку в Харківському міському центрі зайнятості ОСОБА_2 належав до категорії зайнятого населення, в зв'язку з чим, незаконно отримувала матеріальне забезпечення за період з 14.04.2011 року по 10.10.2011 року в сумі 12765,35 грн..
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, надав аналогічні обставинам справи пояснення та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що він прийшов до центру зайнятості з метою працевлаштуватися на ВАТ "Харківський підшипниковий завод", однак коли його було направлено на це підприємство він не зміг там працювати за станом здоров'я. Зазначив, що при оформленні документів у центрі зайнятості його ніхто не питав про те, чи вчиться він у технікумі, тому він і не сказав, що є студентом бюджетної форми навчання Харківського індустріально-педагогічного технікуму і отримує стипендію.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, надали суду пояснення, з яких вбачається, що ОСОБА_2 не зазначив, що він є студентом ХІПТ, оскільки його про це ніхто не запитував. Під час навчання на заводі ОСОБА_2 зайняття не пропускав і звільнений був за станом здоров'я, що є важливою причиною. Тому вважали, що позивач неправомірно нарахував суму завданих Фонду збитків, просили відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 р. функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вище вказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ст. 22 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" мають право на отримання допомоги по безробіттю застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Згідно з п.1 ст. 23 Вище зазначеного Закону застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як такий, що шукає роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_2 (а.с.7).
В графі "рівень освіти" ОСОБА_2 зазначено - "повна загальна середня".
14 квітня 2011 року відповідач надав до Харківського міського центру зайнятості заяву з проханням надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де вказав, що пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, не є найманим працівником, не укладав договір цивільно - правового характеру, не отримує пенсію на пільгових умовах, і не зареєстрований як фізична особа - підприємець (а. с. 10).
Згідно з наказом позивача від 14 квітня 2011 року №НТ110414 ОСОБА_2 був наданий статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 14.04.2011 року по 10.10.2011 року відповідно до п. 4 ст. 32 та п. 1 ст. 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.4.3, 4.4 "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності".
З 18.04.2011 року наказом №НТ110418 Харківського міського центру зайнятості відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю, у зв'язку з проходженням безробітним професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням ДСЗ відповідно до п.п.4 п.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", та було нараховано та перераховано матеріальне забезпечення в сумі 714,01 грн. (а. с. 8-9).
Судовим розглядом встановлено, що 15.04.2012 року між Позивачем та Відповідачем було укладено договір №203911041501368 про направлення ОСОБА_2 на перепідготовку у ВАТ "Харківський підшипниковий завод" строком на 2,75 міс. (450 год.) з метою сприяння в подальшому працевлаштуванні (а. с. 15-16).
Наказом від 15.04.2011 року №334 Відповідача було направлено на індивідуальне професійне навчання за професією "наладчик автоматичних ліній та агрегатних станків" строк з 18.04.2011 року по 19.07.2011 року (а. с. 18).
24.06.2011 року Відповідача було відраховано з індивідуального професійного навчання, згідно наказу №603/к (а. с. 19).
Згідно довідки про вартість профнавчання для відшкодування коштів, наданої Позивачем до суду, вбачається, що сума, яка підлягає поверненню за навчання строком 1,37 міс. (з 18.04.201 року по 24.06.2011 року) складає 12051,34 грн. (а. с. 20).
Наказом від 25.08.2011 року №НТ110825 Харківським міським центром зайнятості було припинено виплату допомоги по безробіттю з 25.06.2011 року та знято Відповідача з обліку як такого, що шукає роботу (а. с. 9).
Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
Харківським міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та складено акт №135/ДПА від 17.01.2012 року (а. с. 52-53).
В результаті звірки встановлено, що гр. ОСОБА_2 навчався за профілем спеціальності "Будівництво та експлуатація будівель і споруд" на другому та третьому курсі денної форми навчання в ХІПТ за рахунок коштів державного бюджету з 01.09.2008 року, відрахований з технікуму з 22.06.2011 року у зв'язку з закінченням терміну навчання, та отримував дохід в розмірі стипендії (а. с. 53).
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вище зазначеного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до пп. "б" п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Так, на вимоги вище зазначеного Порядку, на підставі звірки з ДПА України, 20 січня 2012 року Харківським міським центром зайнятості видано наказ № 48 разом з листом -претензією №1670 від 23.01.2012 року про повернення в добровільному порядку коштів виплачених як допомога по безробіттю безробітному ОСОБА_2 за період з 14.04.2011 року по 25.05.2011 року в розмірі 714,01 грн. (а. с. 4, 11-12). Згодом, 30 січня 2012 року останнім видано наказ №84 з листом - претензією №2456 від 01.08.2012 року про повернення в добровільному порядку коштів виплачених як допомога по безробіттю безробітному ОСОБА_2 за період з 18.04.2011 року по 24.06.2011 року в розмірі 12051,34 грн. (а. с. 5, 13). Зазначені кошти підлягають поверненню протягом 15 календарних днів з дня отримання претензій.
Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржене не було та на час розгляду справи судом відповідачем кошти не повернуті до Харківського районного центру зайнятості.
Пунктом 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що він не надав відомостей про своє навчання в технікумі, тому що в нього про це ніхто не питав, оскільки в судовому засіданні відповідач зазначив, що в нього запитували про освіту наявну в нього і він зазначив, що закінчив тільки школу та ліцей.
На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки знаходився на денній формі навчання в ХІПТ та отримував дохід в розмірі стипендії, на час перебування на обліку в центрі зайнятості.
Також, суд звертає увагу на те, що заявою від 07.02.2012 року ОСОБА_2 не заперечував проти повернення коштів у сумі 714,01 грн., сплачених йому як допомогу по безробіттю та просив надати йому розстрочку (а.с.55)
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 12765,35 грн., а тому позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (61029, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137 А, код ОКПО 36224721) суму заборгованості в розмірі 12765.35 (дванадцять тисяч сімсот шістдесят п'ять гривень тридцять п'ять копійок) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Лук'яненко М.О.
Повний текст постанови виготовлено 15 червня 2012 року.