ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2012 року 15:35 Справа № 0870/3413/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Богомаз Г.А. та представників
позивача: Седлярова В.С.,
відповідача: Голікової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
12 квітня 2012 року Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (далі - позивач або ВАТ «Запоріжжяобленерго») звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжі Державної податкової служби (далі - відповідач або СДПІ) в якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо присвоєння статусу «не визнано, як податкова декларація» уточнюючій податковій декларації ВАТ «Запоріжжяобленерго» з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 р. від 19.03.2012 р. № 9016451412;
- зобов'язати СДПІ прийняти уточнюючу податкову декларацію ВАТ «Запоріжжяобленерго» з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 р. від 19.03.2012 № 9016451412;
- зобов'язати відповідача здійснити відповідні зміни в картках обліку ВАТ «Запоріжжяобленерго» з урахуванням даних уточнюючої податкової декларації ВАТ «Запоріжжяобленерго» з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 р. від 19.03.2012 № 9016451412.
В обґрунтування позовних вимог позивач зокрема посилається на те, що 21.03.2012 ВАТ «Запоріжжяобленерго» отримало від СДПІ лист від 21.03.2012 № 2123/10/08-70 «Про невизнання уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток як податкової звітності».
В листі зазначено, що за результатами перевірки уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток вх. № 9016451412 від 19.03.12 встановлено, що в порушення п. 48.1 ст. 48 ПКУ та наказу ДПС України від 28.02.2011 р. № 114 ВАТ «Запоріжжяобленерго» невірно визначено суму зменшення податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється та алгоритм заповнення якої передбачено формою податкової декларації.
На підставі вказаного вище, уточнюючій податковій декларації з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 р. від 19.03.2012 р. № 9016451412 (з відповідними додатками), спеціалістами СДПІ присвоєно статус «не визнано, як податкова декларація».
Тобто, підставою для невизнання податковою декларацією уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток вх. № 9016451412 від 19.03.12 СДПІ вказує невірне визначення суми зменшення податкового зобов'язання.
Однак, уточнююча податкова декларація вх. № 9016451412 від 19.03.12 складена за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 Податкового кодексу України, містить необхідні обов'язкові реквізити, передбачені ст. 48 ПК України, і відповідає нормам та змісту податку на прибуток. Вимоги щодо підпису додержані. Податкове законодавство не наділяє органи державної податкової служби правом не визнавати податковою отриману від платника податку податкову звітність в разі незгоди із вказаними у ній сумами податкового зобов'язання.
Ухвалою суду від 17 квітня 2012 року було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 15 травня 2012 року.
Представник позивач, у судовому засіданні, підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
14 травня 2012 року від відповідача надійшли письмові заперечення (вх.№20397), в яких СДПІ зазначила, що за результатами перевірки уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток вх. № 9016451412 від 19.03.2012 року встановлено, що в порушення п.48,1 ст.48 ПК України та наказу ДПА України від 28.02.2011 року № 114 ВАТ «Запоріжжяобленерго» невірно визначено суму зменшення податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється та алгоритм заповнення якої передбачено формою податкової декларації. Таким чином, уточнюючій податковій декларації з податку на прибуток за II - IV квартали 2011 року № 9016451412 (з відповідними додатками) поданій 19.03.2012 року, присвоєно статус «не визнано, як податкова декларація».
Представник відповідача, в судовому засіданні, надала пояснення аналогічні викладеному в запереченнях, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Камертон».
У судовому засіданні 15.05.2012 на підставі ст.160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №196642, ВАТ «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) зареєстровано 17.05.2000 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради в якості юридичної особи, номер реєстраційного запису 1 103 120 0000 001469.
Відповідно до п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
На виконання вказаної норми ВАТ «Запоріжжяобленерго» з додержанням строків, встановлених п. 49.18. ст. 49 ПК України, подало до СДПІ декларацію з податку на прибуток за 2-4-ий квартали 2011 року. Проти вказаного факту представник відповідача в судовому засіданні не заперечувала.
Згідно з вимогами п. 49.4. ст. 49 ПК України та Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку (затверджена Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року N 233, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 р. за N 320/15011) вказана декларація подана в електронній формі. Згідно з квитанцією № 2 отримана СДПІ 09.02.2012 о 01:33:32. Реєстраційний номер документу: 9015626657. Вказана квитанція долучена до матеріалів справи.
Відповідно до п. 50.1. ст. 50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
В зв'язку з виявленням помилки, з урахуванням вимог ст. 50 ПК України, ВАТ «Запоріжжяобленерго» подано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 р. від 19.03.2012 р. № 9016451412 з відповідними додатками, яка згідно з квитанцією № 2 отримана СДПІ 19.03.12 о 15:23:59. Реєстраційний номер документу: 9016451412.
21.03.2012 ВАТ «Запоріжжяобленерго» отримало від СДПІ лист від 21.03.2012 №2123/10/08-70 «Про невизнання уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток як податкової звітності».
В листі зазначено, що за результатами перевірки уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток вх. № 9016451412 від 19.03.12 встановлено, що в порушення п. 48.1 ст. 48 ПК України та наказу ДПС України від 28.02.2011 р. № 114 ВАТ «Запоріжжяобленерго» невірно визначено суму зменшення податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду, що уточнюється та алгоритм заповнення якої передбачено формою податкової декларації. Відповідно до 48.1. ст. 48 ПК України «Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання».
На підставі вказаного вище, уточнюючій податковій декларації з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 р. від 19.03.2012 р. № 9016451412 (з відповідними додатками), спеціалістами СДПІ присвоєно статус «не визнано, як податкова декларація».
Тобто підставою для невизнання податковою декларацією уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток вх. № 9016451412 від 19.03.2012 СДПІ вказує невірне визначення суми зменшення податкового зобов'язання.
Однак, суд не погоджується з даними висновками, з огляду на слідуючи обставини .
Надаючи правову оцінку відмові відповідача у визнанні декларації позивача з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 р. як податкової, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 50.1 ст. 50 ПК України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 ПК України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
В свою чергу п. 48.3 ст. 48 ПК України визначено обов'язкові реквізити, які повинна містити податкова декларація, це:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Згідно п. 48.4 ст. 48 ПК України, у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності ( КВЕД) ;
- код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України, податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Згідно п. 49.10. ст. 49 ПК України, відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Таким чином, статтею 49 ПК України визначено вичерпний перелік підстав для визнання податкової декларації неподаною, а саме - недотримання платником податків при заповненні декларації пунктів 48.3 і 48.4 ст. 48 ПК України.
Пункт 48.7. ст. 48 ПК України, визначає єдину підставу для невизнання звітності податковою: коли звітність складена з порушенням норм ст. 48 ПК України.
Пункт 48.1. ст. 48 ПК України встановлює правило, за яким податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Відповідно до п.46.5. ст. 46 ПК України форма податкової декларації встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Наказом ДПА України від 28.02.2011 N 114 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 березня 2011 р. за N 397/19135) затверджена форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємства.
Виходячи зі змісту листа СДПІ від 21.03.2012 № 2123/10/08-70 «Про невизнання уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток як податкової звітності», підставою для невизнання податковою декларацією уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток вх. № 9016451412 від 19.03.12 СДПІ вказує невірне визначення суми зменшення податкового зобов'язання.
Однак, уточнююча податкова декларація вх. № 9016451412 від 19.03.12 складена за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання (тобто відповідає формі, встановленій Наказом ДПА України від 28.02.2011 N 114). Вона містить необхідні обов'язкові реквізити, передбачені ст. 48 ПК України, і відповідає нормам та змісту податку на прибуток. Вимоги щодо підпису додержані При цьому правильність відображення тих чи інших показників податкової декларації може бути предметом документальної перевірки податкового органу, за наслідками якої, у разі виявлення порушень, податковим органом приймається відповідне рішення, і не можуть бути підставою для висновку про недотримання позивачем форми податкової декларації. Зворотня ситуація суперечила б положенням п. 49.10 ст. 49 ПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що дії відповідача щодо невизнання податкової звітності та присвоєння уточнюючій податковій декларації з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 року статусу «не визнано як податкова декларація» є неправомірними, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Що стосується іншої частини позовних вимог то позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача прийняти та визнати уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 року як податкову звітність, та здійснити відповідні зміни в картках обліку ВАТ «Запоріжжяобленерго» з урахуванням даних уточнюючої податкової декларації ВАТ «Запоріжжяобленерго» з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 року, не підлягають задоволенню, у зв'язку з дією положень п. 49.13 ст. 49 ПК України, згідно яких у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
З огляду на задоволення судом позовних вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо невизнання податкової звітності та присвоєння уточнюючій податковій декларації з податку на прибуток за 2-4 квартали 2011 року статусу «не визнано як податкова декларація», які фактично є неправомірною відмовою відповідача як органу держаної податкової служби у прийнятті податкової декларації позивача, остання повинна ввжатися прийнятою у день її фактичного отримання відповідачем в силу Закону і не потребує на час розгляду судом цієї справи прийняття рішення суду щодо зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби щодо присвоєння статусу «не визнано, як податкова декларація» уточнюючій податковій декларації Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» з податку на прибуток за II-IV квартали 2011 року від 19.03.2012 №9016451412.
3. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
4. Повернути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» судовий збір у розмірі 10,73 грн. (десять гривень сімдесят три копійки).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко