Постанова № 24694519, 20.03.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2012
Номер справи
2а/0470/16392/11
Номер документу
24694519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/16392/11 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Чорна В.В., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Глеюватського житлово-комунального підприємства, третя особа -Головне фінансове управління Дніпропетровської обласної державної адміністрації, про зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

01 грудня 2011 року Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області (далі -КРУ в Дніпропетровській області) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просило зобов'язати Глеюватське житлово-комунальне підприємство (далі -Глеюватське ЖКП) виконати вимоги Південного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу (далі -Південний ОКРВ) від 08.09.2011 р. № 27/1038 на суму 113 892 грн. 29 коп., а саме, у повному обсязі відшкодувати зайво отриману з державного бюджету субвенцію місцевим органам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання в сумі 84 110 грн. 29 коп., шляхом перерахування коштів з рахунку підприємства у дохід державного бюджету на код 21080500; у повному обсязі відшкодувати покриття витрат іншої юридичної особи з оплати питної води, шляхом перерахування грошових коштів з рахунку Глеюватського комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства (далі -Глеюватське КРЕП) на рахунок Глеюватського ЖКП в сумі 29 782 грн.

Ухвалою суду від 02.12.2011 р. за даним позовом відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено її до судового розгляду (а.с. 1).

Ухвалою суду від 24.01.2012 р. допущено заміну позивача у справі -з Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області, на його правонаступника -Державну фінансову інспекцію в Дніпропетровській області (а.с. 63).

Також, ухвалою суду від 24.01.2012 р. до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на боці відповідача залучено Головне фінансове управління Дніпропетровської обласної державної адміністрації (а.с. 64).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», вимоги органу контрольно-ревізійної служби про усунення порушень, виявлених в ході ревізії, є обов'язковими для виконання службовими особами суб'єктів, що ревізуються чи перевіряються. Враховуючи, що під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Глеюватського ЖКП було виявлено порушення у фінансово-господарській діяльності підприємства, відображені в акті ревізії № 960-19/020 від 23.08.2011 р., Південним ОКРВ на адресу відповідача направлено обов'язкові для виконання вимоги про усунення порушень (лист № 27/1038 від 08.09.2011 р.). Проте, зазначені обов'язкові вимоги залишилися невиконаними, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання свого представника не направив, заперечень проти позову не надав, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався. Надіслав копію розпорядження сільського голови с. Глеюватка Криворізького району Дніпропетровської області про звільнення з посади директора Глеюватського КРЕП ОСОБА_1 за власним бажанням з 10.01.2012 року.

Головне фінансове управління Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яке є третьою стороною у справі, належним чином повідомлене дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання свого представника також не направило, надало письмові пояснення, у яких підтвердило, що внаслідок допущених відповідачем порушень, державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 84 110 грн. 29 коп. З огляду на це, з метою захисту інтересів держави, просило зобов'язати Глеюватське ЖКП у повному обсязі відшкодувати суму зайво отриманої підприємством з державного бюджету субвенції місцевим органам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання в сумі 84 110 грн. 29 коп., шляхом перерахування коштів з рахунку підприємства у дохід державного бюджету на код 21080500 (а.с. 47-49).

За викладених обставин, у відповідності до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто без участі сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного на час виникнення спірних правовідносин вимог законодавства, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№ 2939-ХІІ від 26.01.1993 року, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 8, ст. 9 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) у районах, містах і районах у містах проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Судом встановлено, що в період з 11.08.2011 р. по 23.08.2011 р., у відповідності до питань програми ревізії, з відома начальника Глеюватського ЖКП ОСОБА_1, фахівцями Південного ОКРВ проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Глеюватського ЖКП за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2009 р.

За результатами ревізії, складено акт ревізії № 960-19/020 від 23.08.2011 р., в якому відображено ряд виявлених порушень фінансово-господарської діяльності відповідача. Акт ревізії із запереченнями підписано начальником Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 (а.с. 13-20).

На підставі ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Південним ОКРВ було сформовано та викладено у листі від 08.09.2011 р. № 27/1038 вимоги, які, згідно особистого підпису, 08.09.2011 р. отримані головою ліквідаційної комісії Глеюватського ЖКП ОСОБА_2 (а.с. 11-12).

Згідно пунктів 2, 3 вимог, відповідача було зобов'язано у термін до 01.10.2011 р. у повному обсязі забезпечити відшкодування зайво отриманої підприємством з державного бюджету субвенції місцевим бюджетам на погашення заборгованості, яка виникла внаслідок включення до складу фактичних витрат з надання послуг водопостачання для населення вартості понаднормативних витрат води та завищення обсягу інших матеріальних витрат, шляхом перерахування коштів з рахунку підприємства у дохід державного бюджету на код 21080500 в сумі 84 110 грн. 29 коп. (п. 2); у термін до 01.10.2011 р. у повному обсязі забезпечити відшкодування встановленого ревізією покриття Глеюватським ЖКП витрат іншої юридичної особи з оплати питної води, придбаної у ДПП «Кривбаспромводопостачання», та реалізованої споживачам Глеюватським КРЕП за вересень-грудень 2008 року на суму 29 782 грн., шляхом перерахування грошових коштів на зазначену суму з рахунку Глеюватського КРЕП на рахунок Глеюватського ЖКП з наступним перерахуванням зазначених коштів у дохід державного бюджету на код 21080500, або шляхом проведення претензійно-позовної роботи.

Відповідач зазначені обов'язкові вимоги органу контрольно-ревізійної служби у встановленому законом порядку не оскаржував, але в добровільному порядку їх не виконує. Вважаючи вимоги узгодженими, та з огляду на сплив встановленого строку на їх добровільне виконання, позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України щодо розгляду адміністративної справи судом не інакше як за позовною заявою та лише в межах заявлених позовних вимог, суд при розгляді даної справи досліджує питання лише щодо зобов'язання відповідача виконати пункти 2, 3 вимог Південного ОКРВ № 27/1038 від 08.09.2011 р. Інші порушення, виявлені під час ревізії, та питання з приводу їх усунення, знаходяться поза межами розгляду даної справи.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Ревізію обґрунтованості надання, цільового та законного використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання і водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами місцевого самоврядування, встановлено, що Глеюватський ЖКП відповідно до п. 4 Порядку перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 193 (далі по тексту - Порядок № 193), визначено обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання, що надавалися населенню за 2003-2008 роки в загальній сумі 223 935 грн. 17 коп., в тому числі: за 2003 рік - в сумі 64 251 грн. 23 коп.; за 2004 рік - в сумі 23 995 грн. 64 коп.; за 2005 рік - в сумі 25 582 грн. 05 коп.; за 2006 рік - в сумі 47 638 грн. 79 коп.; за 2007 рік -36 739 грн. 51 коп., за 2008 рік -25 727 грн. 95 коп.

Відповідно до п. 3 Порядку № 193, підприємством для проведення розрахунків укладено наступні договори про організацію взаєморозрахунків:

- від 07.09.2009 р. № 193Е/87 - щодо погашення заборгованості за питну воду ДПП «Кривбаспромводопостачання»в сумі 172 901 грн. 64 коп.;

- від 07.09.2009 р. № 193Е/88 - щодо погашення заборгованості за питну воду КП «Кривбасводоканал»в сумі 51 033 грн. 53 коп.

Завірені копії зазначених договорів наведені у додатках № 6, № 7 до акту ревізії (а.с. 22-25).

Кошти субвенції з відшкодування різниці в тарифах відповідно до Порядку № 193 перераховано Фінансовим управлінням Криворізької РДА в загальній сумі 223 935 грн. 17 коп. на казначейський рахунок Глеюватського ЖКП № 37126440097003 відповідно до банківської виписки від 14.10.2009 р.

Відповідно до платіжних доручень від 14.10.2009 р. № б/н та від 14.10.2009 р. № б/н, Глеюватським ЖКП перераховано кошти субвенції на рахунок ДПП «Кривбаспромводопостачання»- в сумі 172 901 грн. 64 коп., та на рахунок КП «Кривбасводоканал»- в сумі 51 033 грн. 53 коп., для погашення заборгованості за отримані послуги водопостачання згідно з укладеними договорами за 2005 - 2008 роки.

До ревізії підприємством надано наступні довідки Фінансового управління Криворізької райдержадміністрації:

- від 26.05.2009 р. №1/11-180 стосовно того, що протягом 2008 року підприємству не надавалася фінансова допомога на поповнення обігових коштів;

- від 28.05.2009 р. №1/11-181 стосовно того, що заборгованість з різниці в тарифах на послуги водопостачання, що надавалися населенню протягом 2003-2008 років на суму 223 935 грн. 17 коп. не обліковується у звітності Управління Державного казначейства у Криворізькому районі.

З метою перевірки достовірності визначення підприємством обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання за 2003 - 2008 роки, листом від 08.08.2011 р. № 25/818 направлено запит до Фінансового управління Криворізької райдержадміністрації щодо надання інформації стосовно виділення з районного бюджету фінансової допомоги, дотацій Глеюватському ЖКП за період з 01.01.2003 р. по 31.12.2008 р. із зазначенням підстави та конкретної мети, на яку виділялися кошти.

Згідно отриманої відповіді (лист від 09.08.2011 р. №1/11-211), за період з 01.01.2003 р. по 31.12.2008 р. дотації та фінансова допомога Глеюватському ЖКП з районного бюджету не надавалися.

Також, листом від 08.08.2011 р. № 25/819 направлено запит до Глеюватської сільської ради щодо виділення протягом 2003 - 2008 років з сільського бюджету дотацій та фінансової допомоги Глеюватському ЖКП, у відповідь на який позивача повідомлено, що за період з 01.01.2003 р. по 31.12.2008 р. дотації та фінансова допомога Глеюватському ЖКП з сільського бюджету не надавалися (лист від 15.08.2011 №5/2.09-483).

За даними Звітів про роботу водопроводу (форма №1-водопровід) встановлено, що протягом 2003 - 2008 років Глеюватським ЖКП проводилася реалізація споживачам питної води, придбаної у ДПП «Кривбаспромводопостачання»та у КП «Кривбасводоканал».

Власного підняття води насосними станціями першого підйому Глеюватським ЖКП протягом зазначеного періоду не проводилося.

З метою підтвердження обсягів відпущеної Глеюватському ЖКП питної води за 2006 - 2008 р.р., листом від 08.08.2011 р. № 25/820 направлено відповідний запит до КП «Кривбасводоканал», а також проведено зустрічну звірку в ДПП «Кривбаспромводопостачання».

Згідно отриманої відповіді (лист від 11.08.2011 р. № 629), та результатів проведеної зустрічної звірки в ДПП «Кривбаспромводопостачання», встановлено, що обсяги та вартість відпущеної постачальниками Глеюватському ЖКП питної води за 2006-2007 роки відповідають виставленим до сплати рахункам за відповідний період.

За результатами зустрічної звірки в ДПП «Кривбаспромводопостачання»випадків невідповідності обсягів та вартості реалізованої Глеюватському ЖКП питної води за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2008 р. з даними виставлених до сплати рахунків, не встановлено. Довідка зустрічної звірки від 23.08.2011 р. № 960-19/70 наведена у додатку № 13 до акту перевірки (а.с. 66-69).

В ході ревізії вибірково перевірено достовірність та обґрунтованість визначення підприємством фактичних витрат з надання послуг водопостачання за 2006 -2008 роки згідно з даними фінансової звітності, головної книги та первинних бухгалтерських документів за відповідний період.

У зв'язку з ненаданням до ревізії Глеюватським ЖКП фінансової звітності, облікових регістрів та первинних документів за 2003 - 2005 роки, перевірити достовірність включення до розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах фактичних витрат з надання послуг водопостачання за відповідний період, в ході ревізії не виявилося можливим. Також, Глеюватським ЖКП до ревізії не було надано головну книгу, облікові регістри бухгалтерського обліку підприємства за 2009 рік.

Причину не надання до ревізії первинних бухгалтерських документів та облікових регістрів, на підставі яких підприємством проведено розрахунок різниці в тарифах за 2003 - 2005 роки, начальник Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 та колишній головний бухгалтер ОСОБА_2 пояснили тим, що працюють на підприємстві з 2006 року.

Відповідних актів приймання-передачі начальником Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 та головним бухгалтером ОСОБА_2 документів підприємства за 2003-2005 роки в ході ревізії не надано.

Ревізією обґрунтованості складання Глеюватським ЖКП у 2009 році розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання, що постачалися населенню за 2003-2008 роки, встановлено завищення обсягу заборгованості за 2006-2008 роки та, як наслідок, зайве отримання коштів субвенції з державного бюджету на загальну суму 84 110 грн. 29 коп. внаслідок включення до складу фактичних витрат з надання послуг водопостачання для населення вартості понаднормативних втрат води та завищення обсягу інших матеріальних витрат, що є порушенням п.1 ст. 3, п.1, 3 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 р. № 996-ХІУ, п.4, п.6 Порядку № 193, п. 10 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959, п. 2.1, п. 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 24.05.1995 р. № 88 (за 2006 рік -на 24 428 грн. 55 коп., за 2007 рік -на 33 953 грн. 79 коп., за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2008 р. - на 25 727 грн. 95 коп.).

Внаслідок допущеного порушення, державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 84 110 грн. 29 коп.

Порушення встановлено шляхом співставлення вартості покупної води, зазначеної у рядку 20, інших матеріальних витрат, зазначених у рядку 21 «Звітів про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг водопостачання та водовідведення»(форма № 1С-водопостачання) за 2006 - 2008 роки з даними головної книги з доданими первинними документами та виставленими постачальниками рахунками за відпущену питну воду протягом зазначеного періоду.

Так, відповідно до п. 2 рішення Глеюватської сільської ради від 07.06.2006 р. № 27/V, підприємству затверджено норматив втрати води в обсязі 30 %.

Ревізією встановлено, що за даними виставлених КП «Кривбасводоканал»і ДПП «Кривбаспромводопостачання»рахунків за 2007 рік, Глеюватському ЖКП відпущено вищезазначеними постачальниками 346 944 куб. м питної води на загальну суму (з урахуванням ПДВ) 129 526 грн. Середньорічний тариф за придбану питну воду становить (з урахуванням ПДВ) - 0,3733 грн. за 1 м. куб.

Глеюватське ЖКП не є платником ПДВ, внаслідок чого до витрат операційної діяльності враховувалася вартість придбаної питної води з урахуванням ПДВ.

Натомість, нарахування споживачам вартості послуг водопостачання протягом 2003 - 2008 років проводилося за тарифами, затвердженими Глеюватською сільською радою, без обумовлення ПДВ.

За даними рядка 20 «Покупна вода»p. II форми №1С-водопостачання за 2007 рік встановлено, що підприємством до складу витрат операційної діяльності включено вартість води в сумі 129 510 грн. 17 коп., що становить майже повну вартість всієї води, придбаної у постачальників за вищевказаний період з урахуванням ПДВ в загальному обсязі 346 944 куб. м. на суму 129 526 гривень.

За даними р. 1 форми №1С-водопостачання встановлено, що підприємством реалізовано води споживачам за 2007 рік в обсязі 147 601 куб. м. Нормативні втрати (30%) від загального обсягу придбаної у постачальників води становлять 104 083 куб. м.

Таким чином, у складі витрат операційної діяльності за 2007 рік підприємству потрібно було врахувати вартість 251 684 куб. м води (147 601 куб. м + 104 083 куб. м), реалізованої споживачам, з урахуванням нормативного обсягу втрат води на суму 93 953 грн. 64 коп. (251 684 куб. м х 0,3733 грн.). Розрахунок вартості реалізованої споживачам з урахуванням нормативного обсягу втрат води підписано начальником та колишнім головним бухгалтером -головою ліквідаційної комісії Глеюватського ЖКП із запереченнями, та наведений у додатку 19 до акту (а.с. 26).

Фактично Глеюватським ЖКП віднесено до витрат операційної діяльності за 2007 рік майже повну вартість покупної води в сумі 129 510 грн. 17 коп., з урахуванням понаднормативних втрат (витоків) води, які становлять 95 260 куб. м (346 944 куб.м - 251 684 куб.м).

Крім того, за результатами проведеного в ході ревізії співставлення даних бухгалтерського обліку (головна книга, первинні бухгалтерські документи) з даними «Звіту про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності підприємств від надання послуг водопостачання та водовідведення»(форма №1С-водопостачання) (далі - звіт за ф.1С-водопостачання), в частині достовірності витрат операційної діяльності встановлено безпідставне завищення підприємством інших матеріальних витрат на суму 11 017 грн.

Так, ревізією встановлено, що в порушення п. 15 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318, кл. 2, pax. 23 Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291, Глеюватське ЖКП протягом 2006 - 2008 років узагальнення інформації про витрати на виробництво послуг здійснювало із застосуванням рахунків 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні витрати», 94 «Інші витрати операційної діяльності», без використання бухгалтерського рахунку 23 «Виробництво»та без здійснення аналітичного обліку витрат за видами послуг: водопостачання, вивіз сміття, інші послуги.

З приводу встановленого порушення колишній головний бухгалтер Глеюватського ЖКП ОСОБА_2 пояснила, що бухгалтерський рахунок 23 «Виробництво»на підприємстві помилково не застосовувався внаслідок того, що обсяг витрат на вивіз сміття та інші послуги був незначним.

Ревізією встановлено, що за даними головної книги підприємства кредитовий оборот по бухгалтерського рахунку 20 «Виробничі запаси»в розрізі субрахунків в кореспонденції з дебетом рахунків 9 класу «Витрати діяльності»за 2007 рік, за виключенням матеріальних витрат, не пов'язаних з наданням послуг водопостачання, становить суму 48 752 грн. 30 коп., у той час як до Звіту за ф. 1С-водопостачання враховано вартість інших матеріальних витрат в сумі 59 769 грн. 30 коп. Різниця становить 11 017 грн.

У той же час, за даними головної книги з доданими первинними документами встановлено, що інші операційні витрати підприємства за 2007 рік становлять 14 764 грн. 63 коп. (сплата податків, зборів, обов'язкових платежів, послуг банку тощо), що на 11 984 грн. 63 коп. більше, ніж враховано у рядку 27 «Інші операційні витрати»звіту за формою 1-С водопостачання за відповідний період в сумі 2 780 грн.

За результатами проведеного в ході ревізії перерахунку встановлено, що за даними бухгалтерського обліку витрати операційної діяльності Глеюватського ЖКП за 2007 рік, пов'язані з наданням послуг водопостачання, становлять загальну суму 308 357 грн. 11 коп., що на 34 357 грн. 80 коп. менше, ніж враховано підприємством у рядку 17 «Витрати операційної діяльності»звіту за ф.1С-водопостачання за 2007 рік в сумі 342 714 грн. 91 коп.

Завищення у звіті за ф.1С-водопостачання за 2007 рік витрат операційної діяльності на суму 34 357 грн. 80 коп. призвело до завищення Глеюватським ЖКП фактичних витрат з надання послуг водопостачання населенню та, як наслідок, до безпідставного завищення у складеному розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах за відповідний період на суму 33 953 грн. 79 коп., яку відшкодовано підприємству у жовтні 2009 року за рахунок субвенції з державного бюджету (підписано начальником та колишнім головним бухгалтером -головою ліквідаційної комісії Глеюватського ЖКП із запереченнями, та наведено у додатку 19 до акту ревізії) (а.с. 26).

Аналогічне завищення у розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах встановлено за 2006 рік на суму 24 428 грн. 55 коп. (підписано начальником та колишнім головним бухгалтером -головою ліквідаційної комісії Глеюватського ЖКП із запереченнями, та наведена у додатку 22 до акту ревізії) (а.с. 27).

Також, ревізією встановлено, що у розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання, що постачалися населенню Глеюватським ЖКП, завищено фактичні витрати з надання послуг для населення на суму 48 148 грн. 51 коп.

Однак, обсяг заборгованості з різниці в тарифах за 2008 рік підприємством визначено в сумі 25 727 грн. 95 коп. (фактичні витрати 267 955 грн. 55 коп. - фактичні нарахування в сумі 242 227 грн. 60 коп.).

Таким чином, завищення підприємством обсягу заборгованості з різниці в тарифах за 2008 рік становить суму 25 727 грн. 95 коп.

Розрахунок завищення обсягу заборгованості з різниці в тарифах за 2008 рік наведено у додатку 23 до акту ревізії (а.с. 28).

У зв'язку з ненаданням Глеюватським ЖКП до ревізії головної книги, зведених облікових-регістрів, журналів-ордерів за 2009 рік, перевірити відображення в бухгалтерському обліку підприємства господарської операції з отримання субвенції з державного бюджету у жовтні 2009 року під час ревізії не надається можливим.

Порушення допущено начальником Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 та колишнім головним бухгалтером - головою ліквідаційної комісії підприємства ОСОБА_2, якими підписано розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання за минулі роки.

Причину встановленого порушення начальник Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 та колишній головний бухгалтер ОСОБА_2 пояснили тим, що у звіті за формою №1С-водопостачання за 2006 - 2008 роки було включено повну вартість придбаної води, з понаднормативними втратами. Інші операційні витрати були помилково занижені.

Пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 наведені у додатках № 24, № 25 до акту (а.с. 70-73).

Ревізією обґрунтованості визначення обсягу кредиторської заборгованості по розрахунках з постачальниками питної води, погашення якої проводилося за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в жовтні 2009 року на підставі укладених договорів про організацію взаєморозрахунків, встановлено покриття Глеюватським ЖКП витрат сторонньої юридичної особи на суму 29 782 грн. внаслідок проведення розрахунків з ДПП «Кривбаспромводопостачання»за питну воду, відпущену за період з 01.09.2008 р. по 31.12.2008 р., реалізація якої споживачам проводилася Глеюватським КРЕП, що є порушенням п.1 ст. 3, п.п. 1, 3, 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 р. № 996-ХІУ, п.4, п.6 Порядку № 193, п. 10 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959, п.7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318.

Порушення встановлено шляхом співставлення актів про наявність та розмір заборгованості станом на 27.07.2009 р., які було подано для проведення розрахунків за рахунок коштів субвенції з державного бюджету, з актами звірки взаєморозрахунків з ДПП «Кривбаспромводопостачання» за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р., виставленими постачальником рахунками, та даними головної книги за 2008 рік.

Внаслідок допущеного порушення Глеюватським ЖКП завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 29 782 грн.

Так, ревізією встановлено, що за даними головної книги підприємства за 2008 рік, кредитові обороти по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»в частині придбання питної води у ДПП «Кривбаспромводопостачання»проведено лише за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2008 р. на загальну суму 70 454 грн. на підставі виставлених постачальником рахунків.

Нарахування споживачам плати за послуги водопостачання у 2008 році, згідно з даними головної книги Глеюватського ЖКП по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями і замовниками», також проводилося лише за період з 01.01.2008 р. по 31.08.2008 р.

Водночас, за даними акту про наявність та розмір заборгованості, укладеного Глеюватським ЖКП з ДПП «Кривбаспромводопостачання» станом на 27.07.2009 р., та акту звірки взаєморозрахунків з ДПП «Кривбаспромводопостачання»за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. встановлено, що загальна сума кредиторської заборгованості за питну воду за 2008 рік становить 42 086 грн. 40 коп. і визначена з урахуванням вартості питної води, відпущеної за період з вересня по грудень 2008 року на загальну суму 29 782 грн., доходи від реалізації якої споживачам Глеюватське ЖКП не отримувало. Реалізація послуг водопостачання споживачам з 01.09.2008 р. здійснювалася створеним на підставі рішення Глеюватської сільської ради від 24.07.2008 р. № 258У/ХІУ Глеюватським КРЕП.

Зазначені акти про наявність та розмір заборгованості, акти звірки взаєморозрахунків та розрахунки, виставлені ДПП «Кривбаспромводопостачання»за вересень -грудень 2008 року, наведені в додатках № 26, № 27, № 28 до акта ревізії (а.с. 74-78).

Ревізією встановлено, що вищевказана кредиторська заборгованість за відпущену ДПП «Кривбаспромводопостачання»питну воду за вересень - грудень 2008 року погашена Глеюватським ЖКП в жовтні 2009 року за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, на підставі договору від 07.09.2009 р. № 193Е/87 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 193, що призвело до покриття Глеюватським ЖКП витрат з оплати покупної води Глеюватського КРЕП.

За результатами проведеної в ході ревізії зустрічної звірки в ДПП «Кривбаспромводопостачання»встановлено, що вищевказаним підприємством у 2008 році здійснювалася реалізація питної води Глеюватському ЖКП на підставі договору від 15.12.2007 № 21.

Відповідно до п. 10.3 вищевказаного договору від 15.12.2007 р. № 21 на централізоване питне водопостачання у 2008 році, встановлено, що зазначений договір може бути розірваний достроково за домовленістю сторін, яка оформлюється додатковою угодою про розірвання договору, і вважається розірваним з моменту належного оформлення сторонами відповідної угоди.

Зустрічною звіркою встановлено, що документи, які підтверджують звернення Глеюватського ЖКП до ДПП «Кривбаспромводопостачання» з питання розірвання договору від 15.12.2007 р. № 21 на централізоване питне водопостачання у 2008 році, у зв'язку з припиненням з 01.09.2008 р. Глеюватським ЖКП діяльності, пов'язаної з наданням споживачам послуг водопостачання, в ДПП «Кривбаспромводопостачання»відсутні.

Також, зустрічною звіркою встановлено, що із загального обсягу дебіторської заборгованості Глеюватського ЖКП за відпущену у 2008 році питну воду на суму 42 086 грн. 40 коп., яка погашена в жовтні 2009 року за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці в тарифах, заборгованість безпосередньо за вересень - грудень 2008 становить загальну суму 29 782 грн., в тому числі: за вересень 2008 року -8 026 грн.; за жовтень 2008 року -6 799 грн. 20 коп.; за листопад 2008 року -6 745 грн. 60 коп.; за грудень 2008 року - 8 211 грн. 20 коп.

Таким чином, ревізією встановлено покриття Глеюватським ЖКП в жовтні 2009 року витрат сторонньої юридичної особи - Глеюватського КРЕП з оплати питної води, придбаної у ДПП «Кривбаспромводопостачання»у вересні -грудні 2008 року.

Порушення допущено начальником Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 та колишнім головним бухгалтером -головою ліквідаційної комісії підприємства ОСОБА_2, якими підписано акт наявності та розмір заборгованості з ДПП «Кривбаспромводопотачання»станом на 27.07.2009 р.

Причину допущеного порушення начальник Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 та колишній головний бухгалтер ОСОБА_2, яка на теперішній час працює головним бухгалтером Глеюватського КРЕП, пояснили тим, що договір Глеюватським КРЕП було укладено з ДПП «Кривбаспромводопостачання» лише з 01.01.2009 р. КП «Кривбасводоканал»при укладанні договору на водопостачання з Глеюватським КРЕП врахувало 4 місяця 2008 року і включило їх до кредиторської заборгованості Глеюватського КРЕП, а ДПП «Кривбаспромводопостачання»не врахувало кредиторську заборгованість за вересень - грудень 2008 року Глеюватському КРЕП.

Пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 наведені у додатках № 29, № 30 до акту ревізії (а.с. 79-82).

Ревізією встановлено, що Глеюватським ЖКП вартість питної води, відпущеної ДПП «Кривбаспромводопостачання»за вересень - грудень 2008 року на суму 29 782 грн., реалізація якої споживачам проводилася Глеюватським КРЕП, включено до рядка 090 «Матеріальні затрати»Звіту про фінансові результати (ф.2-м) Глеюватського ЖКП за 2008 рік.

Згідно з поясненням колишнього головного бухгалтера Глеюватського ЖКП, головного бухгалтера Глеюватського КРЕП ОСОБА_2, у Звіті про фінансові результати Глеюватського ЖКП за 2008 рік було завищено обсяг матеріальних затрат у зв'язку з тим, що ДПП «Кривбаспромводопостачання»не зарахувало Глеюватському КРЕП кредиторську заборгованість за питну воду за вересень - грудень 2008 року.

Пояснення ОСОБА_2 наведено у додатку № 31 до акту ревізії (а.с. 83-84).

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість пунктів 2, 3 Південного ОКРВ від 08.09.2011 р. № 27/1038.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Відповідно до п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Жодних доказів щодо усунення порушень, вказаних у вимогах, що викладені в листі Південного ОКРВ від 08.09.2011 р. № 27/1038, або вчинення дій, спрямованих на оскарження даних вимог, відповідачем до суду не надано.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідачем не було надано жодних доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.

Разом з тим, до матеріалів справи долучено копію постанови Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 02.02.2011 р. по кримінальній справі № 1-525/11 за обвинуваченням ОСОБА_2, яка на той час працювала головним бухгалтером Глеюватського ЖКП, та ОСОБА_1, який на той час працював директором Глеюватського ЖКП, у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України за ознаками службової недбалості, тобто неналежного виконання посадовою особою своїх службових обов'язків внаслідок несумлінного відношення до них, що призвело до тяжких наслідків, саме за ті порушення, по яким пред'явлено обов'язкові вимоги КРУ. Згідно зазначеної постанови, провадження у кримінальній справі № 1-525/11 припинено, з огляду на те, що зазначені особи підпадають під дію Закону України «Про амністію» від 08.07.2011 р. (а.с. 54-57).

Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із актом амністії не є реабілітуючою підставою, а тому не звільняє винних осіб від обов'язку відшкодувати заподіяну злочином шкоду, що прямо передбачено ч. 2 ст. 14 «Про амністію»від 08.07.2011 р.

Крім того, до матеріалів справи долучено копії постанов першого заступника начальника Державної контрольно-ревізійної служби в України від 22.09.2011 р., винесених за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення № 04-2270/2011, № 04-2269/2011, про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера Глеюватського ЖКП ОСОБА_2, та начальника Глеюватського ЖКП ОСОБА_1 за ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку в частині недостатнього контролю за фіксуванням фактів здійснення господарських операцій у первинних документах (розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах, акту про наявність товару та розмір заборгованості) за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2009 р., що призвело до завищення обсягу заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання, відшкодованих за рахунок субвенції з державного бюджету, та покриття витрат сторонньої юридичної особи при відсутності в обліку дебіторської заборгованості (а.с. 85-88).

Отже, вина посадових осіб Глеюватського ЖКП у порушенні порядку ведення бухгалтерського обліку була встановлена також при розгляді адміністративних справ № 04-2270/2011, № 04-2269/2011.

З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про зобов'язання відповідача виконати пункти 2, 3 обов'язкових вимог Південного ОКРВ тими способами, які викладений безпосередньо у вказаних вимогах, підлягають задоволенню.

Керуючись ч. 6 ст. 128, ст..ст. 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області - задовольнити.

Зобов'язати Глеюватське житлово-комунальне підприємство виконати вимоги Південного об'єднаного контрольно-ревізійного відділу від 08.09.2011 р. № 27/1038 на загальну суму 113 892 грн. 29 коп., а саме:

- пункту другого, щодо відшкодування у повному обсязі суми зайво отриманої підприємством з державного бюджету субвенції місцевим органам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги водопостачання в сумі 84 110 грн. 29 коп., шляхом перерахування коштів з рахунку підприємства у дохід державного бюджету на код 21080500;

- пункту третього, щодо відшкодування у повному обсязі покриття витрат іншої юридичної особи з оплати питної води, шляхом перерахування грошових коштів в сумі 29 782 грн. з рахунку Глеюватського комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства (далі - Глеюватське КРЕП) на рахунок Глеюватського ЖКП

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.В.Чорна