ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.06.2012 року Справа № 5005/3756/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Стрелець Т.Г. (доповідача),
суддів: Головка В.Г., Чус О.В.
секретар судового засідання Ревкова Г.О.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1, представник, довіреність №216 від 15.11.11;
від відповідача-1: представник у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином
від відповідача-2: ОСОБА_2, представник, довіреність №7/11-2519 від 23.12.11;
від 3-ої особи: представник у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну Дніпропетровської міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.12р. у справі № 5005/3756/2011
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Відповідача-1: Комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації", м. Дніпропетровськ
Відповідача-2: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Колективне виробниче підприємство "Дніпропетровський комбайновий завод", м. Дніпропетровськ
про визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.2012р. по справі № 5005/3756/2011 (суддя Чередко А.Є.) позов задоволено, визнано за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області право державної власності на нежитлове приміщення № 64, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147, площею - 106,6 м2; нежитлові приміщення № 32, 33, розташовані у підвалі та на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 22, площею - 105,5 м2; нежитлові приміщення № 1, 26, розташовані на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23, площею - 92,5 м2. В задоволенні позову до комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" - відмовлено.
Рішення мотивоване обґрунтованістю позовних вимог.
Не погодившись з рішенням, Дніпропетровська міська рада звернулася до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.2012р., прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом першої інстанції були порушені норми матеріального та процесуального права, зокрема зазначає, що судом не з'ясовано, яким чином Дніпропетровська міська рада порушила права і охоронювані законом інтереси держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна. Крім того, правовий режим власності на спірні об'єкти змінюється не на підставі наказу власника, а на підставі рішень виконавчого комітету обласної ради.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області у відзиві на апеляційну скаргу просить рішення суду зашити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Розпорядженням секретаря судової палати Лотоцької Л.О. від 13.04.2012р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого Стрелець Т.Г.(доповідач), Чус О.В., Євстигнеєв О.С.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.04.12р. апеляційну скаргу прийнято до розгляду. Розгляд справи призначено в судовому засіданні на 16.05.12р. о 11:00год.
Розпорядженням секретаря судової палати Лотоцької Л.О. від 16.05.2012р. справу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючого Стрелець Т.Г.(доповідач), Головко В.Г., Чус О.В.
16.05.12р. в судовому засіданні оголошено перерву до 11.06.2012р.
В судове засідання 11.06.12р. не з'явився представник відповідача-1 та третьої особи, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином, причини неявки суду невідомі.
Враховуючи те, що залучені до матеріалів справи докази дозволяють визначитись відносно законності оскаржуваного рішення, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представників відповідача-1 та третьої особи, які не скористалися своїм правом з`явитись в судове засідання.
В судовому засіданні 11.06.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача і пояснення представників сторін, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення господарського суд має бути змінено.
Матеріалами справи встановлено, що у вересні 1993р. відбулася приватизація колективного виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод" шляхом викупу на підставі договору купівлі-продажу державного майна цілісного майнового комплексу колективного виробничого підприємства від 10.09.1993р. №КП 215, укладеного між Фондом державного майна України, як продавцем, та колективним виробничим підприємством "Дніпропетровський комбайновий завод", як покупцем.
Відповідно до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу від 02.09.1993р., довідок №№ 8,10,11, в процесі приватизації зі складу цілісного майнового комплексу вилучалась вартість майна в сумі 199 678 тис. крб. державного житлового фонду, серед яких житлові будинки по вул. Мандриківська, 147; вул. Чкалова,22, пр. Калініна,23. Щодо житлових будинків, в тому числі й перелічених вище, органом приватизації встановлений особливий режим приватизації (довідки №№ 10,11).
Відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна" гуртожитки, як об'єкти державного житлового фонду, не підлягали приватизації.
Таким чином, об'єкти державного житлового фонду, серед яких і житлові будинки, розташовані за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147; вул. Чкалова,22; пр. Калініна,23 не увійшли до статутного фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" у складі іншого державного майна в процесі приватизації, залишились у державній власності та на балансі КВП "Дніпропетровський комбайновий завод".
Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 № 908/68, Позивачем було видано наказ № 12/10-16-УДМ "Про прийняття управлінського рішення" від 13.03.2007, згідно з яким було прийнято рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об'єктів державного житлового фонду разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують, які не увійшли до статутного фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод".
Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебуває у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затверджене Постановою КМУ від 06.11.1995 року № 891, визначає, що передача до комунальної власності житлового фонду, в тому числі гуртожитків, здійснюється з дотриманням вимог Законів України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів.
Відповідно до вимог ст. 2 та ч. 1 ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача житлового фонду та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації) із державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном.
Відповідно до ч. 2. ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача об'єктів із державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст -за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з п. 51 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність, вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідних рад.
Рішеннями Дніпропетровської міської ради № 3462 від 18.08.2005 "Про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста житлового фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" та № 2463 від 14.08.08р. "Про передачу у комунальну власність територіальної громади міста житлового фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" надано згоду на прийняття до комунальної власності міста об'єктів державного житлового фонду, які знаходяться на балансі КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", зокрема, житлових будинків по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська,147.
Відповідно до ст. 4 та ч. 5, 6 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів права з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном та оформлюється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Між тим, акт приймання-передачі жилих будинків по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська, 147 складений та підписаний не був, а відтак право власності на спірні приміщення залишилось за державою.
Вищевикладене підтверджується і відомостями про державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарської організації з Єдиного реєстру об'єктів державної власності від 22.09.2010р. та 06.03.2012р., наданими Фондом державного майна України.
Відповідно до п. 1 Положення про єдиний реєстр об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 № 467, єдиний реєстр об'єктів державної власності є автоматизованою системою збирання, обліку, накопичення, оброблення, захисту та надання інформації про корпоративні права держави на державне майно, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації.
Згідно з п. 6 Положення, відомості до реєстру вносяться на підставі бухгалтерської та статистичної звітності балансоутримувачів.
Житлові будинки по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська, 147 разом із вбудованими нежилими приміщеннями знаходяться на балансі КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", як майно, не включене в цілісний майновий комплекс при приватизації.
Відповідно до листів Управління комунальної власності Дніпропетровської міської ради від 03.06.2010р. №22/5-12 та від 16.06.2010р. №22/5-14 об'єкти нерухомості за вказаними вище адресами в Реєстрі об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська не значаться.
Наказ Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській області № 12/10-16-УДМ "Про прийняття управлінського рішення" від 13.03.2007, згідно з яким було прийнято рішення про передачу до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська об'єктів державного житлового фонду разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що його обслуговують, які не увійшли до статутного фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод" та рішення Дніпропетровської міської ради № 3462 від 18.08.2005 та № 2463 від 14.08.08р. про прийняття до комунальної власності житлових будинків разом із спірними нежитловими приміщеннями, не виконані.
На виконання рішення засідання постійно діючої Комісії по прийняттю управлінських рішень стосовно державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених в процесі приватизації (протокол №11 від 27.08.2010р.) Регіональним відділенням Фонду державного майна по Дніпропетровській області прийнято наказ №12/10-29-УДМ від 09.09.2010р. "Про внесення змін до наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ", вирішено внести зміни до п.1 наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ щодо передачі у комунальну власність територіальної громади м. Дніпропетровська об'єктів житлового фонду, які в процесі приватизації не увійшли до статутного капіталу КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", але залишились на його балансі, згідно переліку, а саме вилучити із переліку житлові будинки по вул. Чкалова, 22, пр. Калініна, 23, вул. Мандриківська,147 у м. Дніпропетровську.
Наказ №12/10-29-УДМ від 09.09.2010р. "Про внесення змін до наказу від 13.03.2007р. №12/10-16-УДМ" було направлено на адресу Дніпропетровської міської ради 31.05.2011р.
Рішення Регіонального відділення Фонду державного майна по Дніпропетровській області про повернення об'єктів до державної власності, в установленому законом порядку не оскаржувалось.
Таким чином, оскільки спірні приміщення не увійшли до статутного капіталу Колективного виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод" під час приватизації державного майна останнім та не були передані до комунальної власності вони є об'єктами державної власності.
З матеріалів справи вбачається, що приміщення: № 64, розташоване на І-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147; №№ 32,33, розташовані у підвалі та на І поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, Чкалова, 22 та № 26 розташовані на І-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23 є нежитловими та не є допоміжними приміщеннями житлового будинку.
Згідно з інвентаризаційними справами спірних будинків, інформацією балансоутримувача цих будинків - Колективного виробничого підприємства "Дніпропетровський комбайновий завод", акту візуального обстеження об'єктів державної власності, які під час приватизації не увійшли до статутного фонду КВП "Дніпропетровський комбайновий завод", складеного представниками позивача та третьої особи, нежитлове приміщення № 64, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147 має площу - 106,6 м2 та використовується під розміщення КЖЄП-2 Жовтневого району; нежитлові приміщення № 32, 33, розташовані у підвалі та на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 22 мають загальну площу - 105,5 м2 , визначені як склад та магазин та були передані в оренду за договором оренди від 04.03.2011р. № 12/02-4320-ОД для використання під косметичний салон; нежитлові приміщення № 1, 26, розташовані на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23 мають загальну площу - 92,5 м2 та використовувалося для розміщення перукарні.
Статтею 4 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення). До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Статтею 1 Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що нежиле приміщення - приміщення, яке належить до житлового комплексу, але не відноситься до житлового фонду і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин.
Згідно з листом Комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" від 19.03.12р. №3703 та відповіддю на запит від 31.05.12р. №7415, наданими до Дніпропетровського апеляційного господарського суду, приміщення №1 на першому поверсі житлового будинку по пр.Калініна, 23 значиться як житлова квартира.
Судом першої інстанції не було встановлено статус приміщення №1 по пр.Калініна, 23, оскільки спірне приміщення входить до складу житлового фонду.
За таких обставин, спірні приміщення, крім кв.1 по пр.Калініна, 23, є нежилими приміщеннями, розташованими у житлових будинках, але не мають статусу житлового фонду. Крім того, вони не є допоміжними приміщеннями, отже можуть бути окремими об'єктами цивільно-правових відносин.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про управління об'єктами державної власності" № 185-У від 21.09.2006 року, управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб. Згідно з ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону, об'єктами управління державної власності, зокрема є: державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних фондів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій. Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону, суб'єктом управління об'єктами державної власності, зокрема є Фонд державного майна України, до повноважень, якого віднесено забезпечення захисту майнових прав держави на території України відповідно до законодавства.
За ст. 326 ЦК України, у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна.
Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В силу ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб, передбачений ст. 16 ЦК України.
Стаття 16 ЦК України при цьому визначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у такий спосіб захисту цивільних прав та інтересів, як визнання права.
За таких обставин, судова колегія вважає, що господарським судом Дніпропетровської області неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи стосовно приміщення №1 по пр. Калініна, 23. З цих підстав рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині визнання права власності на нежитлове приміщення №1, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23, загальною площею 41,3 кв.м, оскільки воно значиться квартирою.
В іншій частині позов є обґрунтованим, а тому правомірно задоволений судом першої інстанції. Судова колегія також вважає обґрунтованими висновки суду щодо відмови в позові до комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації".
Відповідно до ст. 103 ГПК України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати рішення повністю або частково і прийняти нове рішення. Відповідно до ст. 104 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія приходить до висновку, що рішення господарського суду має бути змінено.
Керуючись ст. ст. 101-104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.12р. у справі № 5005/3756/2011 - задовольнити частково.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 20.03.12р. у справі № 5005/3756/2011 - змінити.
Позов задовольнити частково.
Резолютивну частину рішення викласти в наступній редакції:
«Визнати за державою в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комсомольська,58, ЄДРПОУ 13467337) право державної власності на нежитлове приміщення № 64, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Мандриківська, 147, площею - 106,6 м2; нежитлові приміщення № 32, 33, розташовані у підвалі та на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Чкалова, 22, площею - 105,5 м2; нежитлове приміщення №26, розташоване на 1-ому поверсі житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. Калініна, 23, площею - 51,2 м2.
Стягнути з Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 75, ЄДРПОУ 26510514) 85,00грн. держмита в доход держбюджету (Управління державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, п/р 31118095700005), видати наказ.
Стягнути з Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 75, ЄДРПОУ 26510514) 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход держбюджету (Управління державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, п/р 31217264700005), видати наказ.
В решті позову відмовити.
В задоволенні позову до комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" - відмовити.»
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя Т.Г. Стрелець СуддяВ.Г. Головко Суддя О.В.Чус
Постанову виготовлено в повному обсязі 14.06.12р.