ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" березня 2012 р.Справа № 5013/193/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича проектно-технологічна фірма "Кран-Сервіс", Кіровоградська область, м. Олександрія
про стягнення 1110,20 грн
за участю представників сторін:
від прокуратури - помічник Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора Деревінська Олена Сергіївна, посвідчення № 835;
від позивача - ОСОБА_1, довіреність від 10.01.2012 № 04-4/119;
від відповідача - участі не приймали.
Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича проектно-технологічна фірма "Кран-Сервіс" шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування в розмірі 1110,20 грн.
Присутнім в судовому засіданні помічником прокурора позовні вимоги підтримано у повному обсязі, уточнено реквізити для стягнення шкоди.
Позивачем надано письмові пояснення від 21.03.2012 № 04-4/667, за змістом яких позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач участі уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та інших витребуваних документів до суду не подав.
При цьому, господарський суд враховує, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 12.03.2012 № 02974468.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 23.03.2012 проголошено вступну та резолютивну частини прийнятого рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них та досліджені в судовому засіданні докази, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Статтею 19 Господарського кодексу України визначено, що держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання. При цьому органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 № 136, відповідно до покладених на неї завдань у сфері охорони навколишнього природного середовища, інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів щодо наявності та дотримання умов виданих дозволів та права державної власності на води.
Державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області 18 - 20.01.2012 за наказом Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області від 17.01.2012 № 15, згідно з направленням на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 17.01.2012 № 20/12, на підставі повідомлення від 03.01.2012 № 13/10/23-10-53, з метою здійснення державного нагляду (контролю) у галузі охорони навколишнього природного середовища, брав участь у перевірці товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича проектно-технологічна фірма "Кран-Сервіс", яка проводилася Олександрійською об'єднаною державною податковою інспекцією, оформленої актом від 18 - 20.01.2012, в ході якої було встановлено, що для питних та санітарно-побутових потреб товариством, здійснюється забір води з свердловини глибиною 39 м, без дозволу на спеціальне водокористування.
За наслідками перевірки внесено припис від 20.01.2012, згідно з яким відповідача зобов'язано вжити заходів, що спрямовані на усунення порушень вимог чинного природоохоронного законодавства, зокрема, оформити дозвіл на спеціальне водокористування, у термін до 20.03.2012, який прийнято відповідачем до виконання.
Так, під час проведення перевірки встановлено, факт забору підземної води за допомогою водозабірної споруди - свердловини, без дозволу на спеціальне водокористування, у період з 18.11.2011 по 20.01.2012.
Об'єм підземної води забраний відповідачем з свердловини, за вище вказаний період склав 20 м.куб., що підтверджується довідкою від 20.01.2012 № 06 за підписом директора та завіреної печаткою.
У статті 1 Водного Кодексу України зазначено, що води - це усі води, що входять до складу природних ланок кругообігу води. Усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд. До водного фонду України належать: 1) поверхневі води: природні водойми (озера); водотоки (річки, струмки); штучні водойми (водосховища, ставки) і канали; інші водні об'єкти; 2) підземні води та джерела; 3) внутрішні морські води та територіальне море (ст. 3 Водного Кодексу України).
У відповідності до статті 6 Водного Кодексу України водні об'єкти є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Стаття 1 Водного кодексу України визначає водокористування як використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).
Відповідно до статті 46 Водного Кодексу України водокористування поділяють на загальне і спеціальне.
Спеціальне водокористування, згідно статті 48 Водного Кодексу України - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Згідно вимог статті 49 Водного Кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321. Цей дозвіл дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам на користування конкретними водними об'єктами в межах встановлених лімітів.
За пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного Кодексу України, відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (частина 1 статті 111 Водного Кодексу України).
Водні відносини в Україні регулюються Водним Кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства України.
Відповідно до статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Розрахунок розміру збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів проведено відповідно до формули 23 пункту 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, в редакції, що діє з 08.08.2011.
Ця Методика, згідно пункту 1.2 встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).
Згідно пункту 1.3 Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).
Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.
Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків (пункт 1.4 Методики).
Згідно пункту 9.1 Методики розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), грн, здійснюється за формулою: З = 100 х W х Тар, де
W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), м3;
Тар - розмір, грн/100 м3, аналогічний ставці збору за спеціальне використання води, встановленої статтею 325 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення (для морської води - розмір, грн/100 м3, аналогічний ставці збору за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої статтею 325 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення).
Пунктом 9.2 Методики передбачено, що фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою.
За розрахунком позивача, розмір збитків склав 1110,2 грн.
Держекоінспекцією, з метою досудового врегулювання спору на адресу відповідача 23.01.2012 за вих. № 10-8/200 була направлена претензія, яка залишена без розгляду. Збитки в добровільному порядку не погашено.
Згідно зі статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Отже, відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, підставами відповідальності за завдану майнову шкоду є склад цивільного правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправні дії (бездіяльність), вина особи, яка завдала шкоду, причинний зв'язок між протиправними діями та завданою шкодою.
За самовільне водокористування директора товариства ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу. Постанову про накладення адміністративного стягнення від 20.01.2012 № 000091 винесено на підставі ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення права державної власності на води у спосіб користування підземними водами без спеціального дозволу. У даному випадку штраф накладено на ОСОБА_3 як на посадову особу.
За повідомленою позивачем інформацією, зазначена постанова не оскаржувалась та, оскільки штраф у визначений термін не сплачено у добровільному порядку, направлена для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби Олександрійського міськрайонного управління юстиції, яким згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.03.2012 відкрито виконавче провадження з виконання постанови № 000091 від 20.01.2012.
Згідно статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем не надано доказів на підтвердження відсутності вини у заподіянні шкоди.
Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
За правилами статті 49 Господарського процесуального кодексу України, а також згідно положень Закону України "Про судовий збір", який набрав чинності з 01.11.2011, на відповідача у справі покладаються судові витрати стосовно сплати судового збору у сумі 1609,50 грн.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 44, 49, 75, 82, 84, 85, 86, 87, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича проектно-технологічна фірма "Кран-Сервіс" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Паризької Комуни, будинок 64-А, ідентифікаційний код 32412606) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 38037110) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 1110,2 грн, перерахувавши кошти на р/р 33118331700006 в УДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код одержувача 37944584, код бюджетної класифікації 24062100.
Наказ видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича проектно-технологічна фірма "Кран-Сервіс" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Паризької Комуни, будинок 64-А, ідентифікаційний код 32412606) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів: Управління Державної казначейської служби України у м. Кіровограді Кіровоградської області, банк: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код: 38037409, рахунок № 31211206783002, код 22030001) судовий збір у сумі 1609,50 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Рішення направити:
- товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича проектно-технологічна фірма "Кран-Сервіс" - 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Паризької Комуни, 64 А.
Суддя В.Г.Кабакова
Повне рішення складено 26.03.2012.