КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2012 р. Справа № 2a-1870/479/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державна податкова інспекція у м.Сумах про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
В січні 2012 року позивач, публічне акціонерне товариство «Сумбуд», звернувся до суду з адміністративним, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що на підставі акту № 4177/235/14017843/52 від 10.06.2011 року документальної невиїзної перевірки ПАТ «Сумбуд» з питань дотримання вимог податкового законодавства, відповідачем 25.06.2011 року винесені податкове повідомлення-рішення № 0000692305/0/51093 про донарахування 92 674, 04 грн. розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності всього на суму 92674,04 грн.,. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 грн., а всього 92 675, 04 грн. та податкове повідомленням-рішенням №0000682305/0/51091 про порушення підприємством пп.7.8.2. п.7.8 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" з урахуванням вимог ст.30 Закону України „Про акціонерні товариства" , в частині несплати авансового внеску з податку на прибуток в сумі 71 850,00 грн., за півріччя 2010 року, нарахованого на суму дивідендів, призначених для виплати за 2009 рік.
Позивач не погоджується з зазначеними рішеннями, просить визнати їх протиправними та скасувати, обгрунтовуючи тим, що при винесенні податкового повідомлення-рішення про донарахування орендної плати за земельні ділянки , відповідач невірно здійснив розрахунок, а саме ним не враховано вимоги порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів. При винесенні податкового повідомлення-рішення про збільшення платежу з податку на прибуток відповідачем відповідач також допустився помилки, застосувавши норми закону, які Конституційним Судом України визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідач проти позову заперечив, пояснив, що відповідно до ст.30 Закону України «Про акціонерні товариства» та п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» позивач повинен був в строк до 01.07.2010 року нарахувати і виплатити дивіденди грошовими коштами у розмірі не менше 30% чистого прибутку, отриманого у 2009 році або нерозподіленого прибутку та внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток з суми дивідендів.
Крім того, позивачем укладено з Сумською міською радою ряд договорів оренди земельних ділянок, по яких суб»єкт господарювання узгоджує та сплачує до бюджету орендну плату за землю. Розмір та умови внесення орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, проте річна сума платежу не може бути меншою за розмір, встановлений п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, а саме не менше трикратного розміру земельного податку. Однак, позивачем сплачувалась орендна плата у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідачем 25.06.2011 року винесені податкове повідомлення-рішення № 0000692305/0/51093 про донарахування 92 674, 04 грн. розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності всього на суму 92674,04 грн.,. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 грн., а всього 92 675, 04 грн. та податкове повідомленням-рішенням №0000682305/0/51091 про порушення підприємством пп.7.8.2. п.7.8 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" з урахуванням вимог ст.30 Закону України „Про акціонерні товариства" , в частині несплати авансового внеску з податку на прибуток в сумі 71 850,00 грн., за півріччя 2010 року, нарахованого на суму дивідендів, призначених для виплати за 2009 рік. ( а.с. 21,22).
Підставою для прийняття зазначених рішень стали викладені в акті перевірки ( а.с. 28-48) порушення, а саме сплата позивачем орендної плати за земельні ділянки у розмірі, меншому, ніж визначено п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, та не внесення до бюджету авансового внеску з податку на прибуток із суми дивідендів, котрі мали бути нараховані і виплачені до 01.07.2010 року грошовими коштами у розмірі не менше 30% чистого прибутку, отриманого у 2009 році або нерозподіленого прибутку.
Однак, з такими висновками і рішеннями податкового органу суд не може погодитись з огляду на таке.
Позивачем укладено з Сумською міською радою 12 договорів оренди земельних ділянок, розташованих на території м.Суми в різних місцях. ( а.с.49-81). Як вбачається зі змісту договорів, земельні ділянки надавались в оренду під будівництво.
За 2011 рік позивач узгодив податкові зобов’язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності відповідно до договорів в розмірі 1% та 2% відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в залежності від цільового використання ) землі громадського призначення, землі комерційного використання та ін.)
Відповідно до п.п.288.5.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, крім земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), податок обчислюється за ставкою у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Однак, відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбуду України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 N 18/15/21/11 (зареєстровано в Мін'юсті України 05.04.2006 за N 388/12262) , під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель. Згідно з п. 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки , ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою. Зокрема, при оцінюванні 1 м2 земельної ділянки населених пунктів ураховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (землі житлової забудови - 1,0, землі промисловості -1,2, землі комерційного використання - 2,5 тощо). Для земель, зайнятих поточним будівництвом, та земель, відведених під майбутнє будівництво, такий коефіцієнт становить 0,5.
З урахуванням викладеного, у разі якщо земельна ділянка перебуває на стадії будівництва або відведена під майбутнє будівництво, то до завершення будівництва, терміни якого визначено в проектній документації при проведенні нормативної грошової оцінки, застосовується коефіцієнт 0,5. Земельний податок за таку земельну ділянку обчислюється за ставками, визначеними ст. 274 та 275 ПКУ. Згідно ст. 286.1 ПКУ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до пп. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дані державного земельного кадастру - це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону. В договорах наданих позивачем визначено функціональне призначення земельних ділянок під майбутнє будівництво.
Проте, при обчисленні відповідачем розміру зобов’язання з орендної плати зазначені вимоги не враховані, відповідно розмір заборгованості обчислений невірно, а тому податкове повідомлення-рішення № 0000692305/0/51093 про донарахування 92 674, 04 грн. розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності всього на суму 92674,04 грн.,. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 грн., а всього 92 675, 04 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо податкове повідомлення-рішення №0000682305/0/51091 про порушення підприємством пп.7.8.2. п.7.8 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" з урахуванням вимог ст.30 Закону України „Про акціонерні товариства" , в частині несплати авансового внеску з податку на прибуток в сумі 71 850,00 грн., за півріччя 2010 року, нарахованого на суму дивідендів, призначених для виплати за 2009 рік, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.10 року та Законом України „Про деякі питання організації бюджетного процесу у 2010 році" від 03.12.2010 року були внесені зміни до Закону України „Про акціонерні товариства", зокрема ч. 1 ст.30 Закону України „Про акціонерні товариства" визначала, що дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами. Дивіденди виплачуються на акції, звіт про результати розміщення яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку.
Згідно із ч.2 ст.30 Закону України „Про акціонерні товариства" на період з 01.04.10 року по 01.04.11 року встановлено, що виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку, у строк не пізніше шести місяців після закінчення звітного року. Виплата дивідендів здійснюється господарським товариством з чистого прибутку у звітному році та/або нерозподіленого прибутку в розмірі не менше 30 відсотків. Розмір виплати дивідендів може бути збільшений за рішенням загальних зборів акціонерного товариства. У разі відсутності або недостатності чистого прибутку звітного року та нерозподіленого прибутку виплата дивідендів за привілейованими акціями здійснюється за рахунок резервного капіталу товариства.
Також, Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27.04.10 року внесені зміни до Закону України "Про господарські товариства" , зокрема до статті 15 та до статті 41, які викладені таким чином:
„ст. 15 - "Прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків та сплати обов'язкової суми дивідендів, залишається у повному розпорядженні товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрями його використання".
«ст. 41 - "д" затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії,порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами, визначення порядку покриття збитків».
Загальними зборами акціонерів ВАТ «Сумбуд» 20.04.2010 року прийняте рішення про затвердження річної фінансової звітності та про невиплату дивідендів за 2009 рік у зв’язку з погашенням збитків минулих років, заборгованістю по заробітній платі та відсутністю прибутку.
ДПІ в м. Суми виходячи з норм ст. 30 Закону України „Про акціонерні товариства» в редакції зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 27.04.10 року , Законом України від 03.12.10 року ) та п.7.8 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" зробило висновок про те, що ВАТ „Сумбуд " повинно було в строк до 01.07.10 року нарахувати і виплатити дивіденди грошовими коштами у розмірі не менше 30% чистого прибутку, отриманого у 2009 році, та/або нерозподіленого прибутку та внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток з суми дивідендів. Тобто, ВАТ „Сумбуд" повинно було до 01.07.10 нарахувати і виплатити дивіденди грошовими коштами у сумі 287400 грн. Проте перевіркою встановлено, що в термін до 01.07.10 нарахування і виплата дивідендів платником податків не проводилась.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 30 листопада 2010 року №22-рп/2010 визнані неконституційними зміни і доповнення, внесені Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік» від 27.04.2010 року до Закону України «Про акціонерні товариства. Відповідно на час проведення перевірки редакція ст.30 Закону України «Про акціонерні товариства» не містила обов’язку виплати дивідендів не менше 30 % з чистого прибутку, тому підстав для її застосування у 2011 році у відповідача не було. За таких обставин податкове повідомлення-рішення №0000682305/0/51091 про порушення підприємством пп.7.8.2. п.7.8 ст.7 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" з урахуванням вимог ст.30 Закону України „Про акціонерні товариства" , в частині несплати авансового внеску з податку на прибуток в сумі 71 850,00 грн., за півріччя 2010 року, нарахованого на суму дивідендів, призначених для виплати за 2009 рік на думку суду також є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити.
Визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Суми від 25.06.2011 року № 0000692305/0/51093 про збільшення суми грошового зобовязання відкритому акціонерному товариству "Сумбуд" за платежем з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 92675 грн. 04 коп. та № 0000682305/0/51091 про збільшення грошового зобовязання з податку на прибуток в сумі 89813 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 05 червня 2012 року.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М.Опімах