Постанова № 24688641, 07.06.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2012
Номер справи
2а/0570/5080/2012
Номер документу
24688641
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5080/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Ушенка С.В.,

при секретарі Проніні Д.С.,

за участю

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби до Приватного акціонерного товариства «Вестастрой» про стягнення грошових коштів з рахунків в установах банків, обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкової заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Вестастрой» про стягнення грошових коштів з рахунків в установах банків, обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкової заборгованості з податку на прибуток в сумі 5595 грн., земельного податку в сумі 2866,17 грн., з орендної плати за землю в сумі 41227,90 грн., комунального податку в сумі 50,93 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що ПрАТ «Вестастрой», на момент звернення до суду, має податковий борг, який утворився у зв'язку із несплатою податкового зобов'язання у зазначеному вище розмірі самостійно визначеного платником податків податковими деклараціями та податковими повідомленнями - рішеннями та пені.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги, з урахуванням наданих уточнень до позовної заяви, підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, та письмові докази в підтвердження своїх позовних вимог. Просить позов задовольнити в повному обсязі та стягнути з відповідача податкову заборгованість з податку на прибуток в сумі 14313,85 грн., земельного податку в сумі 3233,74 грн., з орендної плати за землю в сумі 50485,94 грн., комунального податку в сумі 50,93 грн.

Представник відповідача до судового засідання не прибув, про час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки не відомі, заяви про відкладення судового засідання або розгляду справи за його відсутністю не надходило.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Відповідно до приписів абз. 1-2 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до п.п. 41.1.1. п.41.1. ст. 41 Податкового кодексу України, - контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2. цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Органом стягнення, у відповідності до приписів п.п. 14.1.137. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, - органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Таким чином, позивач є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Приватне акціонерне товариство «Вестастрой» (ЄДРПОУ 30073921, 84301, м. Краматорськ, вул. Вознесенського, 25) зареєстровано Виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області як юридична особа, знаходиться на обліку у ДПІ у м. Краматорську з 11.08.1998 р. за № 88.

Як вбачається з матеріалів справи, за ПрАТ «Вестастрой» рахується податковий борг з податку на прибуток, який утворився на підставі податкової декларації від 03.05.2012р. № 9023637857, в якій самостійно обчислено податкове зобов'язання в сумі 9 597 грн. та податкової декларації від 07.02.2012р. № 9015313055, в якій самостійно обчислено податкове зобов'язання в сумі 22 747 грн.

З урахуванням часткового погашення за рахунок переплати у сумі 17152 грн. та часткової сплати у сумі 898 грн., сума податкового боргу з податку на прибуток становить 14294 грн.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток була нарахована пеня в сумі 19,85 грн., яка до теперішнього часу на сплачена.

Загальна сума податкового боргу з податку на прибуток складає 14313,85 грн.

Податковий борг з земельного податку утворився на підставі податкової декларації від 22.01.12 № 9000941024 на суму 367,57 грн. по строку сплати 30.03.2012 р., податкової декларації від 22.01.12 № 9000941024 на суму 367,57 грн. по строку сплати 30.04.2012 р., податкової декларації від 12.03.12 № 9005872571 на суму 2798,29 грн. по строку сплати 12.03.2012 р. та податкових повідомлень - рішень, а саме:

- № 00001011503 від 06.03.2012 р. на суму 73,52 грн. на підставі ст. 126 ПК України;

- № 00001011503 від 06.03.2012 р. на суму 294,25 грн. на підставі ст. 126 ПК України;

- № 0000941503 від 06.03.2012 р. на суму 170 грн., прийнятого на підставі акту перевірки № 595/15-3-30073921 від 23.02.2012 р.;

Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися, отже є узгодженими.

З урахуванням часткового погашення за рахунок переплати у сумі 837,46 грн., сума податкового боргу з земельного податку складає 3 233,74 грн.

Податковий борг з орендної плати за землі утворився на підставі податкової декларації від 22.01.12 № 9000940419 на суму 9258,04 грн. по строку сплати 30.03.2012 р., податкової декларації від 22.01.12 № 9000940419 на суму 9258,04 грн. по строку сплати 30.04.2012 р. та податкового повідомлення - рішення № 0000991503 від 06.03.2012 р. на суму 32147,38 грн. на підставі ст. 126 ПК України.

З урахуванням часткового погашення за рахунок сплати у сумі 911,39 грн., сума податкового боргу з орендної плати за землі становить 49 752,07 грн.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за землі була нарахована пеня в сумі 733,87 грн., яка до теперішнього часу на сплачена.

Загальна сума податкового боргу з податку на прибуток складає 50485,94 грн.

Податковий борг з комунального податку утворився на підставі податкового повідомлення - рішення № 0000951503 від 06.03.2012 р. на суму 79,54 грн. на підставі ст. 126 ПК України.

З урахуванням часткового погашення за рахунок переплати у сумі 28,61 грн., сума податкового боргу з комунального податку становить 50,93 грн.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 31.1 статті 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Статтею 32 передбачено, що зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки, розстрочки, податкового кредиту. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.

Відповідно до п.п. 36.1, 36.2 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок платника податків виникає за кожним податком та збором.

Зі змісту п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України вбачається, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до ст. 54 зазначеного Кодексу, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу, платник податків повинен самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Приписами Податкового кодексу України встановлений порядок обчислення плати за землю, строк плати за землю, відповідальність за порушення вимог цього кодексу.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Статтею 288 ПКУ передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).

Пунктом 309.2 статті 309 ПКУ встановлено, що платники податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.

Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Пунктом 129.3 цієї статті встановлено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Відповідно до п.п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України, - платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.

Станом на момент звернення до суду з поданням та розгляду справи судом податкове зобов'язання не сплачене відповідачем, а отже, є податковим боргом.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

З метою погашення податкового боргу відповідачу були відправлені податкові вимоги від 07.09.2009 року №1/409 та від 27.10.2009 р. № 2/461.

Однак, прийняті заходи не призвели до повного погашення суми податкового боргу. Відповідач не оспорював податкові вимоги.

Пунктом 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

У відповідності до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

П.п. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості у відповідача та вжиття заходів її стягнення.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку не оскаржувались та не скасована, доказів про сплату заборгованості суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області Державної податкової служби до Приватного акціонерного товариства «Вестастрой» про стягнення грошових коштів з рахунків в установах банків, обслуговуючих платника податків в рахунок погашення податкової заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне акціонерне товариство «Вестастрой» (ЄДРПОУ 30073921, 84301, м. Краматорськ, вул. Вознесенського, 25) на користь державного бюджету (р/р № 31110009700059, код платежу 3011021000, банк одержувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість з податку на прибуток в розмірі 14 313 (чотирнадцять тисяч триста тринадцять) грн. 85 коп.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне акціонерне товариство «Вестастрой» (ЄДРПОУ 30073921, 84301, м. Краматорськ, вул. Вознесенського, 25) на користь місцевого бюджету (р/р № 33210811700059, код платежу 5013051000, банк одержувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість по земельному податку в розмірі 3 233 (три тисячі двісті тридцять три) грн. 74 коп.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне акціонерне товариство «Вестастрой» (ЄДРПОУ 30073921, 84301, м. Краматорськ, вул. Вознесенського, 25) на користь місцевого бюджету (р/р № 33219812700059, код платежу 5013050200, банк одержувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість з орендної плати за земельну ділянку в розмірі 50 485 (п'ятдесят тисяч чотириста вісімдесят п'ять) грн. 94 коп.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне акціонерне товариство «Вестастрой» (ЄДРПОУ 30073921, 84301, м. Краматорськ, вул. Вознесенського, 25) на користь місцевого бюджету (р/р № 33214828700059, код платежу 5016010200, банк одержувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість по комунальному податку в розмірі 50 (п'ятдесят) грн. 93 коп.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 12.06.2012 р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 07.06.2012 р. в присутності представника позивача та приєднано до матеріалів справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ушенко С. В.