Постанова № 24688595, 08.06.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2012
Номер справи
2а/0570/5800/2012
Номер документу
24688595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2012 р. Справа № 2а/0570/5800/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 41 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучка В.М.

при секретарі Піскурєвій Ю.А.

за участю представників: позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 03.01.2012 року № 01-12/111), відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 14.03.2012 року № 129/10/10-013), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 10.05.2012 року.

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (далі - ДП «Донвуглереструктуризація», позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області (далі - Шахтарська ОДДПІ, відповідач) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 10.05.2012 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає неправомірними винесені відповідачем податкові повідомлення-рішення від 10.05.2012 року за №№ 0000661541-151, 0000701541-152, 0000691541-153, 0000681541-154, 0000671541-155, 0000651541-156, 0000641541-157, 0000741541-158, 0000631541-159, 0000711541-160 та 0000621541-162 про застосування ДП «Донвуглереструктуризація» штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з екологічного податку, оскільки підприємство фінансується за рахунок бюджетних коштів та має можливість сплачувати податки та інші загальнообов'язкові платежі, у тому числі екологічний податок, тільки у строки отримання виділених бюджетних асигнувань. У зв'язку з зазначеним позивач у судовому порядку просить скасувати зазначені податкові повідомлення-рішення.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідачем позовні вимоги не визнані, в матеріалах справи наявні заперечення на позов у яких зазначено про безпідставність заявлених позовних вимог. Заперечення обґрунтовані тим, що в ході проведення камеральних перевірок ДП «Донвуглереструктуризація» Шахтарською ОДПІ встановлено несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з екологічного податку згідно поданих позивачем до податкового органу податкових декларацій, чим порушено ч. 1 п. 57.1 ст. 57, п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України. Отже, відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України позивачу нараховано штрафні санкції, про що 10.05.2012 року виписані податкові повідомлення-рішення. ДП «Донвуглереструктуризація» зобов'язано сплачувати податки і збори у встановлені Податковим кодексом України строки незалежно від розроблених фінансових планів використання коштів та наявності фінансування. Таким чином, застосування до підприємства штрафних санкцій ґрунтуються на чинному законодавстві, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі (ЄДР) юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 03.07.2003 року за № 1 273120 0000 003437, про що свідчить виписка з ЄДР серії ААВ № 738343 від 08.05.2012 року. Ідентифікаційний код - 32442610, місцезнаходження - 86132, Донецька область, м. Макіївка, вул. Успенського, буд. 3-Б. Згідно довідки про взяття на податковий облік платника податків від 24.05.2012 року № 58/10/1-29-014-4 ДП «Донвуглереструктуризація» як основний платник податків перебуває на податковому обліку у Макіївської ОДПІ (Центрально-міського відділення). У Шахтарській ОДПІ з 21.08.2010 року перебуває на податковому обліку як платник окремих податків.

З матеріалів справи та пояснень сторін судом встановлено, що Шахтарською ОДПІ проведені камеральні перевірки податкової звітності ДП «Донвуглереструктуризація» по екологічному податку, про що складені акти та за результатами яких винесені податкові повідомлення-рішення:

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 298/15-1/32442610. Встановлено про затримку на 51 день з дня граничного терміну (19.02.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 9,25 грн. згідно податкової декларації екологічного податку за звітний податковий період - 4 квартал 2011 року (вх. № 9014598314 від 30.01.2012 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від суми простроченої оплати екологічного податку, яка склала 1,85 грн. (9,25 грн. х 20%), про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000671541-155;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 203/15-1/32442610. Встановлено про затримку на 51 день з дня граничного терміну (19.02.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 167,63 грн. згідно податкової декларації екологічного податку за звітний податковий період - 4 квартал 2011 року (вх. № 9014597599 від 30.01.2012 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від суми простроченої оплати екологічного податку, яка склала 33,53 грн. (167,63 грн. х 20%), про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000631541-159;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 202/15-1/32442610. Встановлено про затримку на: 602 дня з дня граничного терміну (19.08.2010 року) сплату екологічного податку у розмірі 104 092,07 грн., 510 днів з дня граничного терміну (19.11.2010 року) сплату екологічного податку у розмірі 255 135,59 грн., 418 днів з дня граничного терміну (19.02.2011 року) сплату екологічного податку у розмірі 202 836,44 грн. - згідно податкових декларацій екологічного податку (збору за забруднення навколишнього природного середовища) за звітний податковий період - за 1 півріччя 2010 року (вх. № 13322 від 06.08.2010 року), за 9 місяців 2010 року (вх. 19531 від 09.11.2010 року), за 2010 рік (вх. 25543 від 09.02.2011 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від загальної суми (562 064,10 грн.) простроченої оплати екологічного податку, яка склала 112 412,82 грн., про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000621541-162;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 212/15-1/32442610. Встановлено про затримку на 51 день з дня граничного терміну (19.02.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 2,30 грн. згідно податкової декларації екологічного податку за звітний податковий період - 4 квартал 2011 року (вх. № 9014591478 від 30.01.2012 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від суми простроченої оплати екологічного податку, яка склала 0,46 грн. (2,30 грн. х 20%), про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000711541-160;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 204/15-1/32442610. Встановлено про затримку на: 235 днів з дня граничного терміну (19.08.2011 року) сплату екологічного податку у розмірі 20 401,75 грн., 143 днів з дня граничного терміну (19.11.2011 року) сплату екологічного податку у розмірі 10 003,58 грн. - згідно податкових декларацій екологічного податку за звітний податковий період - за 2 квартал 2011 року та 3 квартал 2011 року. За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від загальної суми (30 405,33 грн.) простроченої оплати екологічного податку, яка склала 6 081,07 грн., про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000741541-158;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 205/15-1/32442610. Встановлено про затримку на 51 день з дня граничного терміну (19.02.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 5 652,05 грн. згідно податкової декларації екологічного податку за звітний податковий період - 4 квартал 2011 року (вх. № 9014597426 від 30.01.2012 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від суми простроченої оплати екологічного податку, яка склала 1 130,41 грн. (5 652,05 грн. х 20%), про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000641541-157;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 206/15-1/32442610. Встановлено про затримку на 51 день з дня граничного терміну (19.02.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 49,61 грн. згідно податкової декларації екологічного податку за звітний податковий період - 4 квартал 2011 року (вх. № 9014588286 від 30.01.2012 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від суми простроченої оплати екологічного податку, яка склала 9,92 грн. (49,61 грн. х 20%), про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000651541-156;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 209/15-1/32442610. Встановлено про затримку на 51 день з дня граничного терміну (19.02.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 22 470,70 грн. згідно податкової декларації екологічного податку за звітний податковий період - 4 квартал 2011 року (вх. № 9014597426 від 30.01.2012 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від суми простроченої оплати екологічного податку, яка склала 4 494,14 грн. (22 470,70 грн. х 20%), про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000681541-154;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 210/15-1/32442610. Встановлено про затримку на: 143 днів з дня граничного терміну (10.04.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 19 444,18 грн., 51 день з дня граничного терміну (10.04.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 14 212,65 грн. - згідно податкових декларацій екологічного податку за звітний податковий період - за 3 квартал 2011 року (вх. 9009622576 від 28.10.2011 року) та 4 квартал 2011 року (вх. 9014594728 від 30.01.2012 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від загальної суми (33 656,83 грн.) простроченої оплати екологічного податку, яка склала 6 731,37 грн., про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000691541-153;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 211/15-1/32442610. Встановлено про затримку на: 235 днів з дня граничного терміну (10.04.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 5 713,59 грн., 143 дня з дня граничного терміну (10.04.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 9 529,89 грн. - згідно податкових декларацій екологічного податку за звітний податковий період - за 2 квартал 2011 року (вх. 9005415317 від 26.07.2011 року) та 3 квартал 2011 року (вх. 9009622390 від 28.10.2011 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від загальної суми (15 243,48 грн.) простроченої оплати екологічного податку, яка склала 3 048,70 грн., про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000701541-152;

- акт камеральної перевірки від 19.04.2012 року № 207/15-1/32442610. Встановлено про затримку на: 326 днів з дня граничного терміну (10.04.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 12,37 грн., 235 днів з дня граничного терміну (10.04.2012 року) сплату екологічного податку у розмірі 5 626,37 грн. - згідно податкових декларацій екологічного податку за звітний податковий період - за 1 квартал 2011 року (вх. 13486 від 06.05.2011 року) та 2 квартал 2011 року (вх. 9005411978 від 26.07.2011 року). За результатами цього акту перевірки відповідачем затосовано позивачу штрафні санкції у розмірі 20% від загальної суми (5 638,74 грн.) простроченої оплати екологічного податку, яка склала 1 127,74 грн., про що винесене податкове повідомлення-рішення від 10.05.2012 року № 0000661541-151.

Як слідує з пояснення позивача, несвоєчасна сплата екологічного податку проводиться по мірі надходження бюджетних коштів, оскільки ДП «Донвуглереструктуризація» фінансується за рахунок Державного бюджету. Отже, позивач є виконавцем державних прогарм і проводить оплати в межах виділених асигнувань по мірі надходження коштів з державного бюджету. В підтвердження цього позивач надав до матеріалів справи виписки з рахунків ДП «Донвуглереструктуризація», довідку руху бюджетного фінансування у 2012 році по підприємству, витяг з програми виконання обсягів робіт та послуг з ліквідації шахт, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів за статтею «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості по Міненерговугілля на 2012 рік»

Також позивач зазначає, що платники податків відповідальні за порушення податкового законодавства. При цьому, у даному випадку, вини ДП «Донвуглереструктуризація» у несвоєчасній сплаті податків і зборів немає, тому застосування фінансової відповідальності неправомірно.

На підставі пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.

Так, п. 249.1 ст. 249 ПКУ встановлено, що суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку (крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу), податковими агентами (які визначені підпунктом 241.2.1 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу). У разі якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами забруднюючих речовин, такий платник зобов'язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини (п. 249.2 ст. 249 ПКУ).

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПКУ).

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Так, згідно п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З матеріалів справи судом встановлено, що граничні терміни сплати екологічного податку, який відповідач самостійно визначив в деклараціях з екологічного податку, сплинув, що підтверджено матеріалами справи, та позивачем не спростовано.

Отже, за порушення цих граничних термінів Шахтарською ОДПІ застосовано до ДП «Донвуглереструктуризація» штрафні санкції у розмірі, передбаченому вимогами п. 126.1 ст. 126 ПКУ.

З аналізу наведених норм суд зазначає, що податковим законодавством прямо встановлені строки подання податкової звітності по існуючим податкам, у тому числі - екологічному податку, а також строки оплати грошового зобов'язання по цим податкам, при цьому, будь-які виключення щодо визначених строків законодавством не надано.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що Шахтарською ОДПІ правомірно винесені податкові повідомлення-рішення від 10.05.2012 року за №№ 0000661541-151, 0000701541-152, 0000691541-153, 0000681541-154, 0000671541-155, 0000651541-156, 0000641541-157, 0000741541-158, 0000631541-159, 0000711541-160 та 0000621541-162 про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати екологічного податку, а тому позовні вимоги ДП «Донвуглереструктуризація» задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Згідно ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б доводили неправомірність актів чи дій відповідача згідно заявленому позову, позивач суду не надав, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат відповідача, суд їх не компенсує.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 10.05.2012 року - відмовити повністю.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 8 червня 2012 року. Повний текст постанови виготовлений 12 червня 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.