Постанова № 24673997, 29.05.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2012
Номер справи
2а-8867/11/2670
Номер документу
24673997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-8867/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Клименчук Н.М.

Суддя-доповідач: Троян Н.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"29" травня 2012 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Троян Н.М.,

суддів - Костюк Л.О., Твердохліб В.А.,

при секретарі - Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобудування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И Л А :

ДК «Укргазвидобудування»НАК «Нафтогаз України»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000832301/11018 від 03.06.2011р. та №0000842301/11019 від 03.06.2011р.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 листопада 2011 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 03.06.2011 року № 0000832301/11018 та податкове повідомлення-рішення від 03.06.2011 року № 0000832301/11019.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 листопада 2011 року та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог,посилаючись на порушення норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали адміністративної справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Львові по роботі з великими платниками податків проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ГПУ «Львівгазвидобування»ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»за період з 01.10.2009р. по 31.12.2010р.

За результатами перевірки складено акт від 06.05.2011р. №2439/23-2/25560533, яким встановлено порушення позивачем п.2. Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11.06.2005р., п.3,4,15 «Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999р. №115 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння»зі змінами та доповненнями пунктом 4 Розділу II Прикінцевих положень Закону України від 03.06.2008р. № 309-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 1,11 Закону України від 12.07.2001р. № 2665-ІІІ «Про нафту і газ»(надалі по тексту Закон №2665-ІІІ), «Временная инструкция по применению Классификации запасов месторождений и прогнозних ресурсов природних нефтяных битумов», затвердженої ДКЗ СРСР 15.03.1985р., пп.4 п. 11 постанови КМУ від 17.06.2009р. №608 «Про затвердження Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами».

На підставі Акту перевірки податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення №0000832301/11018 від 03.06.2011р. та №0000842301/11019 від 03.06.2011р.

Судом першої інстанції встановлено, що податкове повідомлення-рішення №0000842301/11019 від 03.06.2011р. прийнято відповідачем у зв'язку з порушення позивачем п. 3,4,15 «Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999р. №115 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння»зі змінами та доповненнями пунктом 4 Розділу II Прикінцевих положень Закону України від 03.06.2008р. №309-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. ст. 1,11 Закону України від 12.07.2001р. №2665-ІІІ «Про нафту і газ», «Временная инструкция по применению Классификации запасов месторождений и прогнозних ресурсов природних нефтяных битумов», затвердженої ДКЗ СРСР 15.03.1985р., пп.4 п. 11 постанови КМУ від 17.06.2009р. №608 «Про затвердження Порядку надання у 2009 році спеціальних дозволів на користування надрами»з огляду на наступне.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що прийняте податкове повідомлення-рішення від 03.06.2011р. № 0000842301/11019 протиправне та є таким, що підлягає скасуванню, а висновки відповідача про заниження позивачем зобов'язань зі збору за геологорозвідувальні роботи загальну суму 175 922,73 грн. є безпідставними.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступних обставин справи.

Відповідно до ст.19 Кодексу про надра України надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно з правилами ст.14 Кодексу про надра України - надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Згідно зі ст.16 Кодексу про надра України спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами, та інвесторам, з якими укладено угоду про розподіл продукції. Надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби. У разі виконання окремих видів робіт, пов'язаних з користуванням надрами, особами, не зазначеними у спеціальному дозволі, відповідальність за виконання умов, передбачених спеціальними дозволами, несе суб'єкт, що отримав спеціальний дозвіл. Щодо окремих видів користування надрами чи окремих користувачів надр можуть встановлюватись певні обмеження, передбачені законодавством України.

Таким чином, на кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки Мінприроди надається окремий дозвіл.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи ,відповідно до заключення ІГГГК НАН України (2008р.) за результатами досліджень 4 проб продукції з карпатій-юрських відкладів Орховицького родовища, пластовий флюїд віднесено до бітуму класу мальт.

Висновком ДП УкрНДІНП «МАСМА»встановлено, що виконані ними дослідження проб продукції із карпатій-юрських відкладів Орховицького родовища та порівняння результатів з властивостями природних бітумів мальт згідно «Временная инструкция по применению Классификации запасов месторождений и прогнозних ресурсов природних нефтяних битумов», затвердженої ДКЗ СРСР 15.03.1985р., вказують, що даний пластовий флюїд є перспективною сировиною для виготовлення бітумів різного призначення (відноситься до бітумінозної нафти) та дають можливість віднесення його до природних бітумів-мальт. З нього методом дистиляції (вихід не менше 63-73 % мас. на вихідну нафту) можна отримати дистиляційний бітум з температурою розм'якшення в межах 39-52 °С.

23.12.2008р. Державною комісією по запасах корисних копалин України апробовано запаси пластового флюїду карпатій юрських відкладів Орховицького родовища як запаси нафтового бітуму з його використанням в якості сировини для виготовлення дорожніх бітумів (протокол №1669). ДК «Укргазвидобування»НАК „Нафтогаз України" отримала спеціальний дозвіл №2492 від 05.07.2004р. на користування надрами з метою геологічного вивчення, у т.ч. ДПР Орховицького родовища. Термін дії дозволу до 05.07.2014р. В отриманому дозволі на геологічне вивчення у тому числі дослідно-промислову розробку Орховицького родовища видами корисних копалин зазначено - газ природній, газ, розчинений в нафті, нафтовий бітум.

Відповідно до п.1 ст.24 Кодексу про надра України користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано.

ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», видобуваючи нафтовий бітум, використовує надра відповідно до цілей, для яких їх було надано, а отже, діє в порядку, встановленому нормами чинного законодавства України.

Судом першої інстанції зазначено, стосовно твердження відповідача про те, що корисна копалина, як нафтовий бітум не зазначена в переліку корисних копалин загальнодержавного значення.

В Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. №827, не зазначено, що даний перелік є вичерпним.

Окрім того, п.1.1 «Тимчасової інструкції по застосуванню класифікації запасів і прогнозних природних ресурсів нафтових бітумів», затвердженої ДКЗ СРСР 15.03.1985р. встановлено, що природні нафтові бітуми це корисні копалини органічного походження з первинною вуглеводневою основою, генетично представляють собою природні похідні нафт, що залягають в надрах в твердому, вязкому і вязко-пластичному стані. Наказом Мінприроди №376 від 01.08.2007р. дію «Тимчасової інструкції по застосуванню класифікації запасів і прогнозних природних ресурсів нафтових бітумів», затвердженої ДКЗ СРСР 15.03.1985р. продовжено до 2012 року.

З 01.01.2009р. нафтовий бітум Орховицького родовища обліковується у Державному балансі запасів корисних копалин України.

Отже, нафтовий бітум є корисною копалиною, а позивач здійснює видобуток нафтового бітуму з Орховицького родовища відповідно до вимог чинного законодавства України та спеціального дозволу №2492 від 05.07.2004р. на користування надрами.

Згідно з п.1 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою КМУ №115 від 29.01.1999р. цим Порядком встановлюються єдині правила обчислення і справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. Збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння.

Відповідо з п.3 Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою КМУ №115 від 29.01.1999р. нормативи збору за виконані геологорозвідувальні роботи встановлюються окремо для кожного виду корисних копалин чи групи близьких за призначенням корисних копалин у гривнях до одиниці видобутку чи погашення у надрах запасів корисних копалин згідно з додатком.

Як вбачається з додатку до Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою КМУ №115 від 29.01.1999р. встановлено норматив до одиниці погашення запасів корисних копалин, зокрема бітуми - 0,4 за тонну.

Суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що на виконання Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженого постановою КМУ №115 від 29.01.1999р. позивач нараховував збір за геологорозвідувальні роботи за видобутий нафтовий бітум, а отже, ДК «Укргазвидобудування»НАК «Нафтогаз України»діяв з дотримання норм чинного законодавства України.

Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомленя-рішеня №0000832301/11018 від 03.06.2011р. виходячи з наступних обставин справи.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Львові прийняте податкове повідомлення-рішення від 03.06.2011 року № 0000832301/11018, яким встановлено порушення позивачем п.2. Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11.06.2005р., та визначено податкове зобов'язання зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ ДК «Укргазвидобування»у сумі 3904 330,63 грн.: 3 123464,50 грн. (основний платіж), 780866,13 грн. (штрафні санкції) згідно пп.54.3.2, пп.54.3 ст.54, п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України та податкове повідомлення-рішення від 03.06.2011р.

Перевіркою повноти визначення збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 встановлено його заниження всього у сумі 3 123 464,50грн., в тому числі за жовтень 2009року в сумі 182 706,08грн.,за листопад 2009року в сумі 181 410,86грн.,за грудень 2009року в сумі 186 527,38грн., за січень 2010року в сумі 191 732,71грн., за лютий 2010року в сумі 171 277,46грн., за березень 2010року в сумі 230 937,79грн., за квітень 2010року в сумі 201 751,14грн., за травень 2010року в сумі 200 590,59грн., за червень 2010року в сумі 197 391,28грн., за липень 2010року в сумі 206 285,76грн., за серпень 2010року в сумі 233 591,74грн., за вересень 2010року в сумі 219 374,37грн., за жовтень 2010року в сумі 234 148,64грн., за листопад 2010року в сумі 238 075,03грн., за грудень 2010року в сумі 247 663,67грн.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянтом зазначено, що ГПУ «Львівгазвидобування» природний газ власного видобутку передає апарату управління ДК «Украгазвидобування», за виключенням природного газу для виробничо-технологічних, власних потреб, природного газу, що передається іншим філіям Компанії для забезпечення їх власних потреб, сировини для виробництва скрапленого газу, сирого природного газу та природного газу, видобутого в результаті спільної діяльності. Обсяги природного газу для виробничо-технологічних, власних потреб наведені в Балансах фактичного надходження та реалізації природного газу (помісячно), які затверджені начальником ГПУ «Львівгазвидобування».

Перевіркою встановлено, що ГПУ «Львівгазвидобування»не нараховувало та не сплачувало до бюджету збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, який був використаний на власні та виробничо-технологічні потреби ГПУ «Львівгазвидобування»не нараховувало та не сплачувало до бюджету збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, який був використаний на власні та виробничо-технологічні потреби протягом 4 кварталу 2009року та 2010 рік.

У відповідності до п.2 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою КМУ №422 від 11 червня 2005р. із змінами та доповненнями, об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання -передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу.

Платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, яків провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Споживачами є такі категорії: населення,бюджетні організації,підприємства комунальної теплоенергетики ,теплові електростанції,електроцентралі та котельні суб»єктів господарювання,в тому числі блочні (модульні) котельні,інші суб»єкти господарювання , та їх відокремлені підрозділи ,які використовують природний газ для виробництва товарів та надання послуг,на інші власні потреби.

Оскільки, ГПУ «Львівгазвидобування»безпосередньо споживає (використовує) на власні потреби (технологічні, виробничі та інші) частину видобутого газу та частину передає для споживання (використання) на власні потреби іншим підрозділам ДК «Укргазвидобування», об'єктом обчислення збору є саме такі об'єми газу.

Таким чином, податкові зобов'язання зі збору виникають та виконуються, у випадках, коли нафтогазовидобувний (газовидобувний) відокремлений підрозділ безпосередньо споживає (використовує) на власні потреби (технологічні, виробничі та інші) видобутий газ або передає для споживання (використання) на власні потреби (технологічні, виробничі та інші) будь-якому іншому відокремленому підрозділу, з відповідним відображенням обігу природного газу в документах бухгалтерському облікуй таких відокремлених підрозділів.

Власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами, у тому числі його відокремлені підрозділи, як платники збору при визначенні податкових зобов'язань зі збору враховують обсяги газу власного видобутку, використаного на власні потреби, та граничний рівень цін на природний газ на відповідний період, що в установленому законодавством порядку, затверджений для промислових споживачів, до яких і належать нафтогазовидобувні підприємства.

Облік обсягів спожитого природного газу на власні потреби здійснюється за обліковими документами ,які передбачені відповідним наказом про облікову політику нафтогазовидобувного підприємства.

Постановами НКРЕ затверджується граничний рівень цін на природний газ (тариф).

Постановами НКРЕ України, затверджено граничний рівень цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб"єктів господарювання без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу (грн. за 1000 м3).

Розмір збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ встановлений п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 №359, зі змінами та оповненнями, з 01.05.2009 - у розмірі 2%.

У зв'язку з тим, що ГПУ «Львівгазвидобування»як структурний підрозділ ДК «Укргазвидобування»належить до нафтогазовидобувної галузі, при розрахунку об'єкту збору необхідно застосовувати граничний рівень цін на природний газ на відповідний період, затверджений для промислових споживачів.

Колегія суддів звертає увагу на ті обставини, що ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2011р. залишено без змін рішення Харківського окружного адміністративниго суду від 12.01.2011 р. у справі № 2а-10443/10/2070 за аналогічним позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтоаз Україна»в особі газопромислового управління «Шебелінкогазвидобування»до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправними та скасування податкових рішень-повідомлень, згідно з яким визнано правомірними прийняті податкові повідомлення рішення податковим органом ,у зв»язку з тим ,що відокремлені підрозділи позивача є споживачами природного газу ,а об»єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі відпущеному відокремленим підрозділам для власного споживання.

Приймаючи до уваги викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що відокремлені підрозділи позивача є споживачами природного газу, а об'єм обчислення збору є вартість природного газу в обсязі відпущеному відокремленим підрозділам для власного споживання у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, з урахуванням відповідного тарифу, а тому зобов'язані сплачувати збір у вигляді цільової надбавки на природний газ.

Таким чином в порушення п.2. Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №442 від 11.06.2005р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Львові прийняте податкове повідомлення-рішення від 03.06.2011 року № 0000832301/11018 відповідає дійсним обставинам справи та нормам законодавства.

Відповідно до вимог ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову, якою відмовити в позові.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку про порушенням судом норм матеріального права, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справ, а тому є всі підстави для скасування рішення в частині визнання недійсним податкового повідомлення рішення від 03.06.2011 року №0000832301/11018 від 02.06.2011,у зв»язку з чим підлягає частковому задоволенню апеляційна скарга податкового органу.

Керуючись ст.ст., 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 листопада 2011 року скасувати в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 03.06.2011 року №0000832301/11018, прийнявши в цій частині нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 листопада 2011 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 05.06.2012 року.

Головуючий суддя Троян Н.М.

Судді: Твердохліб В.А.

Костюк Л.О.