Постанова № 24666350, 11.06.2012, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.06.2012
Номер справи
1715/5324/12
Номер документу
24666350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1715/5324/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2012 року

Рівненський міський суд Рівненської області у складі :

головуючого судді Рогозіна С.В.,

при секретарі Кулик Т.М.

з участю представника позивача Липка Д.В.

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу адміністративного провадження за позовом Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплаченої субсидії,

в с т а н о в и в :

Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплаченої субсидії в сумі 1638.30 гривень. В позовній заяві вказує на те, що відповідно до поданої заяви, відповідачу була призначена житлова субсидія, за адресою АДРЕСА_1, на термін з 01.11.2010 p. по 30.04.2011 р.

Перевіркою, проведеною працівниками управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, виявлено, що у володінні ОСОБА_4, перебуває інше житло (квартира), загальною площею 83,7 м. кв., розташоване за адресою: АДРЕСА_2. Дана інформація підтверджується довідкою КП Рівненське МБТ1 від 28.12.2011 року № 3127.

Дані обставини не узгоджуються з п. 5 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 зі змінами та доповненнями

У володінні (користуванні) відповідача перебуває два житлових приміщення, сума загальних площ яких складає 145,8 м. кв. = (62,1 м. кв. + 83,7 м. кв.), що більше встановленої норми володіння (користування) загальною площею житла для зареєстрованих за місцем проживання в двох житлах осіб: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 (норма володіння житлом на зареєстрованих членів сім'ї становить 84,0 м. кв. = (1 x 21,0 м. кв.) + 10,5 м. кв. + ( 2 x 21,0 м .кв.) + 10,5 м. кв.

Наявність у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та більше ніж одного автомобіля, транспортного засобу (механізму) декларується під час подання заяви про призначення субсидії.

При поданні заяви та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги 28.08.2010 року Відповідачем було зазначена інформація лише про перебування у володінні сім»ї Відповідача одного житлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 62,1 м. кв.

Оскільки Відповідачем було задекларовано неповну та недостовірну інформацію, це призвело до надміру нарахованої житлової субсидії за період з 01.11.2010 p. по 30.04.2011 p. на загальну суму 1638 грн. 30 коп.

Своїм підписом у заяві на отримання житлової субсидії відповідач підтверджувала, що всі надані відомості про доходи є повними і точними з усвідомленням того, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за чинним законодавством України.

Листом № 08-887 від 03.02.2012 p., відповідачу було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано в термін до 10.03.2012 р. внести на рахунок управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому суму надміру наданої субсидії в розмірі 1638 грн. 30 коп.

Представник управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому Липко Д.В. в судовому засіданні позов підтримав і просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_4 на користь позивача надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій в сумі 1638 грн. 30 коп.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав і просить суд в позові відмовити. На заперечення позовних вимог посилається на те, що відповідач є його матір'ю і особою похилого віку, яка має поганий стан здоров'я. Він доглядає за хворою матір'ю і ніде не працює. ОСОБА_4 звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому з заявою про надання їй субсидії і отримала відмову. Після чого написала заяву голові обласної державної адміністрації в Рівненській області та отримала відповідь на свою заяву від Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації. В якій було вказано, що її особову справу переглянуто та рішенням комісії з питань призначення усіх видів соціальної допомоги (протокол № 22 від 01.11.2010 р.) призначено житлову субсидію на опалювальний період 2010/2011 р. на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

Вважає, що позовні вимоги позивача є безпідставними, оскільки житлова субсидія була призначена ОСОБА_4 законно.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає, оскільки позовні вимоги є недоведеними.

Судом встановлено, що відповідачу відповідно до поданої заяви, була призначена житлова субсидія, за адресою АДРЕСА_1, на термін з 01.11.2010 p. по 30.04.2011 р.

Перевіркою, проведеною працівниками управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, виявлено, що у володінні ОСОБА_4, перебуває інше житло (квартира), загальною площею 83,7 м. кв., розташоване за адресою: АДРЕСА_2. Дана інформація підтверджується довідкою КП Рівненське МБТІ від 28.12.2011 року № 3127.

Вказані дані, на думку позивача, свідчать про декларування відповідачем неповної та недостовірної інформації про наявність нерухомого майна, яке перебувало у власності або володінні членів сім'ї відповідача, що тягне за собою наслідком повернення суми надміру сплаченої житлової субсидії на підставі п. 20 Положення.

З таким висновком суд погодитися не може і вважає його безпідставним. Відповідно до п. 20 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 із змінами та доповненнями «Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого поданню громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку».

Судом встановлено, що після подачі ОСОБА_4 заяви про надання субсидії від 30.08.2010 року та оформлення всіх документів, Управлінням праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому було відмовлено у наданні субсидії, оскільки платежі за житлово-комунальні послуги не перевищували 10 % доходу.

25.10.2010 року ОСОБА_4 звернулась з заявою до голови комісії з питань надання всіх видів соціальних допомог та до голови обласної державної адміністрації в Рівненській області. Головне управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_4 надало відповідь № 04-О-573 від 30.11.2010 року. В якій було вказано, що згідно з інформацією управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, вона є пенсіонеркою, учасником війни, проживає в квартирі загальною площею 62,1 кв. м., є власником двох житлових приміщень.

30.08.2010 р. вона звернулись в управління за призначенням житлової субсидії. Їй відмовлено в призначенні субсидії у зв'язку з тим, що сума обов'язкового відсотку платежу (для її сім'ї 10 %) перевищує платежі за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2010 р. № 861, управлінням праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, її особову справу переглянуто та рішенням комісії з питань призначення усіх видів соціальної допомоги (протокол № 22 від 01.11.2010р.) призначено житлову субсидію на опалювальний період 2010/2011 р. на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

З дослідженого в судовому засіданні протоколу № 22 засідання комісії Рівненського міськвиконкому з питань призначення усіх видів соціальної допомоги від 01.11.2010 року вбачається, що п. 1.1.85 ОСОБА_4 призначено житлову субсидію з 01.10.2010 року на загальну площу житла -62,1 кв. м.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно п. п. 4 п. 5 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власник (співвласник) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу). Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб іншого житлового приміщення (будинку) та більше ніж одного автомобіля, транспортного засобу (механізму) декларується під час подання заяви про призначення субсидії.

Згідно п. 5-1 Положення виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій органи праці та соціального захисту населення можуть призначати субсидії, як виняток, у разі наявності умов, зазначених у пункті 5 цього Положення. Рішення про призначення (непризначення) субсидії в таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Форма акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї затверджується Мінсоцполітики.

На переконання суду рішення позивача Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому про стягнення з ОСОБА_4 виплаченої субсидії є передчасним та таким, що не ґрунтується на фактичних обставинах справи.

З матеріалів справи вбачається, що житлова субсидія ОСОБА_4 була призначена згідно протоколу № 22 засідання комісії Рівненського міськвиконкому з питань призначення усіх видів соціальної допомоги від 01.11.2010 року на підставі п. 5-1 "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", як виняток.

Суд вважає, що при наявності рішення комісії з питань призначення усіх видів соціальної допомоги про надання житлової субсидії, якою встановлено винятковість обставин при яких надається житлова субсидія, яке ніким не скасовано, Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому немає права вимагати від ОСОБА_4 стягнення надміру виплаченої субсидії.

На підставі вище викладеного, керуючись ст. 19, 64 Конституції України, "Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 із змінами та доповненнями, ст. ст. 11, 17, 18, 71, 121, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплаченої субсидії - відмовити за недоведеністю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15.06.2012 року.

Суддя С.В.Рогозін