Постанова № 24659145, 15.06.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.06.2012
Номер справи
617/7793/12
Номер документу
24659145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/7793/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій відповідача протиправними, перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни»" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати дії УПФУ в Овруцькому районі щодо виплати їй щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком неправомірними, стягнути з відповідача на її користь недовиплачену щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни передбачену ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни» за 2006-2009 роки у розмірі 5132.10 грн.

Ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 13.02.2012 року справу направлено на новий розгляд за правилами КАС України.

Позивачем ставиться питання про проведення стягнення за 2006-2009 роки.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позов подано до суду 14.06.2010 року. Ухвалою від 10.05.2012 року визнано причину пропуску строку звернення до суду за період з 01.07.2007 року по 31.12.2009 року поважною. Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій неправомірними, про перерахунок та виплату коштів відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни» за період з 1.01.2006 року по 30.06.2007 року залишити без розгляду.

Відповідач заперечень не надіслав.

Суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

ОСОБА_1 має статус дитини війни та перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, де отримує підвищення до пенсії як дитині війни згідно довідки №1381//02 від 10.04.2010 року в такому розмірі : з 1 січня 2008 року - 47 грн., з 1 квітня 2008 року - 48,10 грн., з 1 липня 2008 року - 48,20 грн., з 1 жовтня 2008 року - 49,80 грн. по даний час.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Постановою КМ України № 530 від 28.05.08 визначено конкретні розміри підвищення до пенсії, які вказані в довідці відповідача.

Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік" дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було обмежено. Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувались в меншому ніж визначено Законом розмірі, і лише інвалідам.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік" були визнані неконституційними, таким чином виплата підвищень дітям війни в повному обсязі відновлюється з моменту визнання вищевказаних положень неконституційними.

Положення частини 3 статті 28 закону №1058-ІV, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.

Даної правової позиції дотримується і Верховний Суд України, що підтверджується його висновком, викладеним в Постанові Судової палати в адміністративних справах ВСУ від 12.10.2008 року у справі №61-699/08.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив : з 1 липня 2007 року - 406 грн., з 1 жовтня 2007 року - 411 грн., з 1 квітня 2008 року - 481 грн., з 1 липня 2008 року - 482 грн., з 1 жовтня 2008 року - 498 грн., з 1 листопада 2009 року - 573 грн., з 01 січня 2010 року - 695 грн.

Відповідно до Законів України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, була зупинена, однак 9.07.2007 року Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п. 30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України" та п.3 резолютивної частини даного Рішення Суду вищевказаний п. 30 ст.71 Закону, що стосується неможливості застосування мінімальної заробітної плати, втратив чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність.

Крім того, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими було виключено прив'язку до мінімальної заробітної плати, і які були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, вказане рішення зворотної дії в часі не має.

На підставі викладеного вимоги передбачені ст. 6 позивача не підлягають задоволенню за безпідставністю за період з 01.01.2006 року по 21.05.2008 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема,

принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та ніші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Оскільки в 2007, 2009 та 2010 бюджетних роках Кабінетом Міністрів України не приймалося постанов про визначення розмірів спірних коштів виходячи з можливостей бюджету на відповідний рік, а в 2008 році рішенням Конституційного Суду України делеговане Кабінету Міністрів України таке повноваження визнано неконституційним, то суд вважає неможливим застосування постанов Кабінету Міністрів України, що прийняті до 2007 року та прийнятих в 2008 році.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.2000 року, №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

На час розгляду справи змінилася норма ст.105 КАС України, яка встановлює вимоги до позову, відповідно до яких може бути проведено стягнення лише шкоди, а тому позов підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідачів вчинити певні дії, а саме провести нарахування та виплату коштів.

Суд також враховує, що розмір доплат і компенсацій згідно Порядку та Положення повинен розраховуватися відповідачами, а не судом, а тому точну суму не донараховних коштів суд не визначає і вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при здійсненні нарахувань та виплат коштів за період з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року, передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни ", діяв всупереч Закону, тому його дії слід визнати протиправними.

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачами доплат не відповідає кратному розміру мінімальної пенсії за віком, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України „Про соціальний захист дітей війни ", підлягає задоволенню в межах наданих доказів.

Від сплати судового збору сторони звільнені : позивач згідно п.18 ст.4, відповідачі - п.7 та п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині визначення ОСОБА_1 розміру державної соціальної допомоги дітям війни за ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року в розмірі меншому ніж 30% мінімальної пенсії за віком протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 державної соціальної допомоги як дитині війни за період 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року в розмірі, визначеному ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що дорівнює 30 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ", "Про Державний бюджет України на 2009 рік", щомісячно з урахуванням фактично здійснених виплат.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суду протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. С. Невмержицький