справа № 0539/287/2012
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 2-100/2012
12.06.2012
Першотравневий районний суд
Донецької області
в складі:
головуючого - судді ТРЕГУБЕНКО С .В .
при секретарі ПАВЛІЧЕВОЇ А .І .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Мангуш цивільну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Донецькобленерго"
до
ОСОБА_1
ОСОБА_2
про
стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію,
ВСТАНОВИВ:
Відповідачці ОСОБА_1, яка проживає за адресою АДРЕСА_1, надана електрична енергія для споживання.
Оскільки відповідачка своєчасно сплату за спожиту електроенергію не здійснює і станом на 23.01.2012 року заборгованість за спожиту електричну енергію складає 701 гривню 05 копійок, яку вона до теперішнього часу не сплатила, тому позивач змушений звернутися до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за спожиту електричну енергію.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги позивача підтримала в повному обсязі і просить суд стягнути з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які є подружжям та проживають за однією адресою, заборгованість за спожиту електроенергію з 01.01.2010 року по 08.11.2011 року у розмірі 701 гривня 05 копійок та судовий збір, вказавши на таке. Відповідно до діючого законодавства, пільги пенсіонерам з числа працівників міліції фактично встановлюються та надаються не ПАТ «Донецькобленерго», а державою в особі органів праці та соціального захисту населення. При цьому, ці пільги надаються виключно за рахунок державного бюджету, а не за рахунок власних коштів підприємства-енергопостачальника. В даному випадку ПАТ «Донецькобленерго», як енергопостачальник, приймає у цьому участь, але лише як підприємство, якому управління праці та соціального захисту населення повинні компенсувати відповідні витрати за надані послуги пільговій частині населення. Тобто ПАТ «Донецькобленерго»фактично не вирішує питання щодо встановлення та надання пільг громадянам. Це питання знаходиться у виключній компетенції держави, в даному випадку в особі управлінь праці та соціального захисту населення.
Відповідачка ОСОБА_1 позовні вимоги позивача не визнала, бо її чоловік, як пенсіонер МВС України має пільги.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги позивача також не визнав, оскільки він є пенсіонером МВС України і йому та членам його сім*ї, на підставі Закону України «Про міліцію», надана 50% знижка по сплаті за споживчу електроенергію. При цьому не заперечує, що заборгованість слід рахувати не з 01.01.2010 року, а з 14 червня 2011 року і вона повинна складати лише 114 гривень 86 копійок.
Суд, вислухавши представника позивача, відповідачів, дослідивши докази, що є у матеріалах цивільної справи, приходить до наступного.
Відповідачці ОСОБА_1 була надана електрична енергія для споживання(а.с.3).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знаходяться в зареєстрованому шлюбі(а.с.76), проживають однією сім*єю за адресою АДРЕСА_1(а.с.74, 77-78).
ОСОБА_2 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України (а.с.75).
Таким чином, відповідачами по справі є ОСОБА_2 та ОСОБА_1.
Згідно положень ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію»працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Зазначена стаття Закону також встановлює, що за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Відповідно до розрахунку, який було надано до суду відповідачем ОСОБА_2 і який був зроблений, з його ініціативи, компетентною особою Приазовських електричних мереж, заборгованість за електроенергію становить 639 гривень 60 копійок(а.с.79-81).
Тому, суд приймає до уваги саме заборгованість у сумі 639 гривень 60 копійок, а не 701 гривню 05 коійок.
П.П.19, 42 Правил користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №1357 від 26 липня 1999 року, встановлено, що розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами(цінами) для населення на підставі показань приладів обліку. Споживач електричної енергії зобов*язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов Правил.
Пунктом 68 Закону України від 28 грудня 2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»в ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію»були внесені зміни, доповнено «в межах норм, встановлених законодавством».
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зазначені зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними).
У зв*язку з цим, на теперішній час(в тому числі і на спірний період січень 2010 року-листопад 2011 року) діючою є норма ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію»в первинній редакції Закону від 20 грудня 1990 року.
Однак положення ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію»мають застосовуватися у сукупності з нормами інших законів.
Так, згідно ст.9 Закону України від 05 жовтня 2000 рок «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам.
Враховуючи, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»прийнятий пізніше у часі стосовно Закону України «Про міліцію», тому певна суперечність в положеннях цих законів повинна бути розв*язана за рахунок застосування загальновизнаних прийомів тлумачення законодавчих норм, а саме надання переваги нормі, яку прийнято пізніше.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 01 серпня 1996 року встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень щодо категорій пільговиків.
Фінансування витрат, пов*язаних з реалізацією вказаних положень, здійснюється за рахунок коштів Державного і місцевого бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету.
Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04 березня 2002 року(зі змінами та доповненнями).
Відповідно до вказаного порядку, управління праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів місцевих бюджетів, ведуть облік осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою і здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих пільговим категоріям громадян.
Міністерство фінансів України згідно із Законом України «Про Державний бюджет України»на відповідний рік визначається головним розпорядником коштів державного бюджету, спрямованих на надання пільг громадянам.
Джерелом фінансування наданих пільг є виключно субвенція з державного бюджету.
За таких підстав, враховуючи, що між сторонами склалися договірні правовідносини, а діючим законодавством передбачено надання пільг лише в певних об*ємах, з відповідачів на користь ПАТ "Донецькобленерго" необхідно стягнути заборгованіть за споживчу електроенергію у сумі 639 гривень 60 копійок.
Задоволення позову не порушує права відповідачів на пільгу, яка передбачена ч.4 ст.22 Закону Україну «Про міліцію», оскільки цією нормою не встановлений порядок реалізації цієї пільги. Порядок її надання закріплений зазначеною вище постановою Кабінету Міністрів України, яка не суперечить нормам закону і не позбавляє працівників міліції права на соціальний захист.
Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року також стосується регулювання та умов надання пільг, компенсацій і гарантій, а не порядку їх надання. У цьому рішенні Конституційний Суд зробив висновок про те, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об*єктивних причин це створює противоріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони(абз.3, 4 п.п.5.4 п. мотивувальної частини).
Крім того, з відповідачів на користь позивача необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212 -215 ЦПК України", Правилами користування електричною енергією для населення", ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію», суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Приватного акціонерного товариства "Донецькобленерго" до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію-задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Приватного акціонерного товариства "Донецькобленерго" заборгованість за спожиту електроенергію у сумі 639 гривень 60 копійок(р/р260333051294 ОПЕРВ у філії Донецького обласного управління ВАТ «Ощадбанк»МФО 335106 ЄДРПОУ 00131096) та судовий збір у розмірі по 107 гривень 30 копійок з кожного(р/р 2600530114502 в Маріупольському відділені №8013 ВАТ «ДОБУ»м.Маріуполь МФО 394200 ЄДРПОУ 00131096), а всього 854(вісімсот п*ятьдесят чотири)гривні 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Донецької області в місті Маріуполі через Першотравневий районний суд.
Суддя С.В. Трегубенко