2-а/512/630/12
512/2278/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2012 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
судді Андреєва В.В.,
при секретарі Пілюгіній Г.Ю.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дзержинська позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до Відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Донецької області, про визнання дій незаконними, -
ВСТАНОВИВ :
21 лютого 2012р. до суду звернулось з позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області (надалі УПФУ в м.Дзержинську) до Відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції (надалі відділу ДВС м.Дзержинська), в якому ставлять питання про визнання дій державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №2а-6658 від 18.01.2012р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобовязання УПФУ в м.Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, як «Дитині війни»за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. з урахуванням фактично виплачених сум, відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», незаконними.
На доведеність позову вказали, що 17.02.2012 року до УПФУ в м.Дзержинську надійшла постанова заступника начальника відділу ДВС м.Дзержинська ОСОБА_2 від 27.01.2012р. ВП №30907656, згідно якої було відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-6658 від 18.01.2012р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобов'язання УПФУ в м. Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, як «Дитині війни»за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011 року з урахуванням фактично виплачених сум, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
УПФУ в м.Дзержинську з вищевказаною постановою не погоджується та вважає її незаконною, винесеною з порушенням норм матеріального права з наступних причин:
14.06.2011р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесения змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким встановлено, що у 2011р. норми і положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання цього Закону Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №745 від 06.07.2011 року, в якій врегульовані окремі питания стосовно захисту соціальних прав громадян, в тому числі тих осіб, на яких поширюється правовий статус дітей війни, в межах наявного фінансового ресурсу.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Бюджетным кодексом України від 08.07.2010р. №2456, (далі - Бюджетний кодекс) встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за
наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення, джерелом фінансування яких е державний бюджет, визначаються законом про Державний бюджет (ст.23). Для проведення виплат пенсіонерам даної категорії в розмірах, визначених рішеннями суду кошти в державному бюджеті не передбачені.
Відповідно до ст.73 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058 (далі - Закон № 1058) кошти Пенсійного фонду використовуються на виплату видатків, передбачених цим Законом. Використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом заборонено.
Відповідно до п.9 Положения про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. 3384/201 кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплати пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України та використовуюється виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Відповідно до ч.12 Прикінцевих положень Закону №1058 органи ПФУ є органами виконавчої влади, тобто бюджетними установами (ст.2 Бюджетного Кодексу).
Пунктом 2 ст.З Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ
виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом
Міністрів України порядку.
Враховуючи наведене, дії органу ДВС по примусовому виконанню рішень судів про проведення нарахування і виплати щомісячної доплати до пенсії як «Дитині війни»відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»без виділення на вказані цілі відповідних асигнувань з державного бюджету, є незаконними і такими, що протирічать нормам чинного законодавства, а також - спонуканням органів виконавчої влади до вчинення дій з нецільового використання бюджетних коштів (ст.116 Бюджетного Кодексу).
Відповідно до ч.1 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Представник УПФУ в м.Дзержинську ОСОБА_3 письмовою заявою вимоги підтримала і просила розглянути справу у її відсутності.
Представник відділу ДВС в м.Дзержинську ОСОБА_2 письмовою заявою позов не визнала, просила розглянути справу у її відсутність і надала заперечення згідно яких: з поданим адміністративним позовом УПФУ в м.Дзержинську щодо визнання дій державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження незаконними, відділ ДВС в м.Дзержинську не погоджується на підставі наступного:
Виконавчий лист № 2а-6658 від 18.01.2012 року, виданий Дзержинським міським судом Донецької області, суд вирішив зобов'язати УПФУ в м. Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як «Дитині війни»за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. включно, відповідно до вимог ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактичних сум підвищення, який надійшов на виконання 27.01.2012р.
Того ж дня на підставі ст.ст.17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження»державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, так як виконавчий документ відповідає вимогам ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», та була надіслана сторонам для відома, та надано боржнику строк для добровільного виконання вищевказаного рішення суду.
Відповдно до вимог ст.20 Закону України «Про виконавче провадження»встановлює місце виконання рішення та зазначає, що виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити
певні дії, провадиться державним виконавцем за місцем здійснення таких дій, то виконання рішень судів про зобов'язання органів УПФУ Донецької області провести перерахунок пенсії на користь фізичних осіб повинно здійснюватися за місцем проведення таких дій, тобто в даному випадку - за місцем знаходження боржника, зазначеного у виконавчому документі.
Також зазначають що у виконавчому листі 2а-6658 від 18.01.2012 року, виданому Дзержинським міським судом Донецької області, суд вирішив зобов'язати УПФУ в м.Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії як «Дитині війни»за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. включно, відповідно до вимог ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактичних сум підвищення, чітко зазначено боржника, а саме зобовязати УПФУ у м.Дзержинську, а ні як зазначено в адміністративному позові УПФУ у м.Дзержинську посилаючись на п.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження»рішення про стягнення коштів з - Державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органом Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Так в судовому засіданні встановлено, що 27.01.2012р. постановою серії ВП №30907656, було відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-6658 від 18.01.2012р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобов'язання УПФУ в м. Дзержинську здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, як «Дитині війни»(а.с.2).
Позивач УПФУ в м.Дзержинську вважає незаконними такі дії державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження по стягненню на корить ОСОБА_1 перерахованих сум соціальної допомоги, тому що бюджетом не заплановані такі виплати, а також стягнення коштів з бюджетних установ, якою є УПФУ в м.Дзержинську, виконуються органами Державного казначейства України, а не відділом ДВС в м.Дзержинську.
Вирішуючи спір судом прийняті до уваги положення Закону України «Про виконавче провадження», а саме:
статті 1, яка визначає, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню;
статті 2, згідно якої визначені органи і посадові особи, які здійснюють примусове виконання рішень та провадять окремі виконавчі дії:
згідно частини 1 визначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України;
згідно частини 2 визначено, що примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу";
згідно частини 3 визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення, або у разі виконання зведеного виконавчого провадження у встановленому Міністерством юстиції України порядку можуть утворюватися виконавчі групи ...;
згідно частини 4 визначено, що до участі у примусовому виконанні рішень можуть залучатися інші органи, установи, організації і посадові особи провадять окремі виконавчі дії у випадках, передбачених законом, у тому числі відповідно до статті 5 цього Закону, на вимогу чи за дорученням державного виконавця;
стаття 3, яка визначає виконання рішень іншими органами, а саме:
згідно частини 1, у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються податковими органами, банками та іншими фінансовими установами. Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами;
згідно частини 2, рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
згідно частини 3, органи, установи, організації та особи, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не є органами примусового виконання, крім органів та посадових осіб, які виконують рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності.
Суд не може погодитися з трактуванням позивачем ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», про те що примусове стягнення з УПФУ в м.Дзержинску повинно провадити Державне казначейство України, а не відділ ДВС в м.Дзержинську, тому що згідно положень цього Закону прямо визначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу і що до участі у примусовому виконанні рішень можуть залучатися інші органи, визначені у статті 3 Закону в тому числі і Державне казначейство України.
Тому суд доходить висновку, що відділом ДВС в мДзержинську на підставі вимог статей 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження»правомірно відкрите виконавче провадження про стягнення на користь ОСОБА_1, а тому в позові слід відмовити.
Керуючись ст..ст.1, 2, 3, 4, 17, 19, 20, 25 Закону України Про виконавче провадження , ст.ст.11, 71, 86, 102, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
У позові Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області до Відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Донецької області, про визнання дій державного виконавця щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом №2а-6658 від 18.01.2012р., виданого Дзержинським міським судом Донецької області, про зобовязання Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську
здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, як «Дитині війни»за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. з урахуванням фактично виплачених сум, відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», незаконними, відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Адміністративного апеляційного суду Донецької області через суд міста Дзержинська протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: