ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 35/394
29.08.08
За позовом Київського національного університету внутрішніх справ
до 1) Київської міської ради
2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним
Суддя Літвінова М.С.
Представники:
від позивача: Проценко О.М. –предст. за дов. б/н від 27.06.2008р.
Будім І.В. –предст. за дов. б/н від 07.06.2008р.
від відповідача-1: не з’явились
від відповідача-2: Рогожинська І.В. –предст. за дов. №06-34/36110 від 02.11.2007р.
В судовому засіданні 29.08.2008р. на підставі ч.2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, за згодою представників позивача та відповідача-2, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Київського національного університету внутрішніх справ до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання за позивачем права на оренду земельної ділянки площею 0,43 га, кадастровий № 8 000 000 000:72:246:0036, розташовану на вул. Солом'янській, 20-а в Солом'янському районі м. Києва згідно з проектом відведення та Висновками, які містяться в ньому, який погоджений в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради №457/1867 від 15.07.2004р. «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»; визнання земельної ділянки площею 0,43 га, кадастровий № 8 000 000 000:72:246:0036, розташовану на вул. Солом'янській, 20-а в Солом'янському районі м. Києва такою, що передана з моменту набрання чинності судовим рішенням на умовах, визначених договором оренди, а договір оренди земельної ділянки площею 43,0 га, розташованої на вул. Солом'янській, 20-а в Солом'янському районі м. Києва - укладеним між позивачем та відповідачем-1 в редакції, яка відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі», Типовому договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. № 220; зобов'язання відповідача-2 зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, між орендодавцем - Київською міською радою та орендарем - Київським національним університетом внутрішніх справ, в установленому порядку та стягнення судових витрат.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.08.2008р. порушено провадження у справі № 35/394, розгляд справи призначений на 18.08.2008р.
15.08.2008р. через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва від представника позивача надійшли клопотання про виправлення неточностей у позовній заяві та клопотання про приєднання документів до матеріалів справи.
До початку судового засідання 18.08.2008р. через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача-1 надійшов відзив на позов із зазначенням в останньому клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача-1.
В судовому засіданні 18.08.2008р. представник позивача надав документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі № 35/394 від 06.08.2008р.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні 18.08.2008р. надав відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в позові повністю.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.08.2008р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи було відкладено на 29.08.2008р.
29.08.2008р. через Відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли додаткові пояснення по справі.
В судовому засіданні 29.08.2008р. представник позивача підтримав позов та просив суд задовольнити заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні 29.08.2008р. представник відповідача-2 проти позову заперечував та просив суд відмовити в задоволенні останнього повністю.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, оглянувши в судовому засіданні оригінали документів, копії яких знаходяться в матеріалах справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл. селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною п'ятою ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Київський національний університет внутрішніх справ (далі –позивач) отримав дозвіл Київської міської державної адміністрації на знесення будівлі гуртожитку Київського національного університету внутрішніх справ та на будівництво нового багатоповерхового житлового будинку за адресою: вул. Солом'янська, 20-а у Солом'янському районі міста Києва (розпорядження КМДА №1807 від 29.09.2005 року).
На виконання зазначених вище вимог законодавства, а також Рішення Київради від 26.06.2003р. №512/672, яким був затверджений Порядок надання в користування земельних ділянок в м. Києві, позивач звернувся до Київської міської ради (далі –відповідач-1) з клопотанням №К-3815 від 22.02.2005р. про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки на вул. Солом'янській, 20-а у Солом'янському районі м. Києва (копія клопотання наявна в матеріалах справи).
На підставі вказаного клопотання Київським міським головою була надана згода на розроблення проекту відведення земельної ділянки на вул. Солом'янській, 20-а у Солом'янському районі м. Києва, з огляду на яку позивач замовив Товариству з обмеженою відповідальністю «ГЕОМЕТІКС-ПЛЮС»розробку Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
За результатами виконаної роботи Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕОМЕТІКС-ПЛЮС»виготовило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу на вул. Солом'янській, 20-а в Солом'янському районі м. Києва.
Відповідно до ч.6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки був погоджений позивачем із Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища КМДА, Державним санітарним лікарем м. Києва, Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві, Державною службою охорони культурної спадщини Міністерства культури і туризму України, Головним управлінням земельних ресурсів КМДА, Солом'янською районною в м. Києві державною адміністрацією, про що свідчать позитивні висновки, що знаходяться в матеріалах справи.
Крім цього, на виконання вимог чинного законодавства України позивач отримав згоду землекористувача - Міністерства освіти і науки України (лист №1/11-6181 від 13.08.2007р.), в якій останній просить припинити право користування та передати частину земельної ділянки площею 0,06 га, яка надавалася в користування Київському технікуму менеджменту транспортного будування, в користування Київському національному університету внутрішніх справ.
Згідно із Законом України «Про державну експертизу землевпорядної документації»Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу на вул. Солом'янській, 20-а у Солом'янському районі м. Києва було погоджено Головним управлінням земельних ресурсів у м. Києві, про що свідчить позитивний Висновок державної експертизи землевпорядної документації №281/09-28 від 14.12.2007 року.
У відповідності до вимог ст. 23 Рішення Київської міської ради «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»проект Рішення «Про передачу Київському національному університету внутрішніх справ земельної ділянки на вул. Солом'янській, 20-а у Солом'янському районі м. Києва»було схвалено Постійною комісією Київради з питань земельних відносин (Витяг з Протоколу № 63 засідання постійної комісії з питань земельних ресурсів від 29.01.2008 року) та Постійною комісією з питань містобудування та архітектури (Витяг з Протоколу від 04.02.2008 року).
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем було дотримано виконано вимоги Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі»та рішення Київради від 26.06.2003р. №512/672 щодо оформлення земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України. Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 181 Господарського кодексу України встановлено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
Згідно з пунктом 2 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
На виконання вимог вказаної норми, 15.07.2008 року позивач надіслав до Київської міської ради договір оренди земельної ділянки на вул. Солом'янській, 20-а у Солом'янському районі м. Києва.
Частиною третьою статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повергає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Однак, у встановлені строки договір оренди земельної ділянки відповідачем-1 не підписаний та не повернутий позивачу із зауваженнями.
Як вбачається з матеріалів справи, проект договору оренди земельної ділянки, який був надісланий відповідачу-1, відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовому договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
У відповідності до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до статей 20, 21 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після отримання висновку землевпорядної експертизи, подається землевпорядною організацією до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) для підготовки проекту рішення Київської міської ради.
Згідно з п.3.12 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого Рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 року №182/342. Головне управління земельних ресурсів є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові та готує і подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, а також подає свої висновки, зокрема з питань розпорядження землями в межах міста Києва та надання земельних ділянок в користування.
За результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Київському національному університету внутрішніх справ Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) погодило зазначений проект землеустрою, і забезпечило підготовку проекту відповідного рішення Київської міської ради.
Відповідно до ст. 24 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, що затверджене Рішенням від 15.07.2004р. №457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»встановлено, що проект рішення Київради після ухвалення постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування висновку з цього питання відповідно до Регламенту Київради подається до президії Київради для внесення на розгляд на найближчому пленарному засіданні Київради.
Згідно з п.34 частини першої ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.
Згідно частини першої ст. 20 Закону України «Про оренду землі»укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Згідно з Положенням про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також відповідно до Рішення Київради від 29.05.2003 року №433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві»Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту „з” ст. 9 та пункту „є” ст. 184 Земельного кодексу України.
Окрім того, суд вважає за необхідне наголосити на наступному.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 року внесено відповідні зміни та доповнення до законодавчих актів України, зокрема тих, які регулюють земельні відносини.
Відповідно до Земельного кодексу України, зокрема, статті 124 цього Кодексу, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Частиною 1 статті 16 Закону України «Про оренду землі»(зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 року) встановлено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).
Однак земельним законодавством, до внесення відповідних змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 року, встановлювався інший порядок набуття права оренди на земельні ділянки. Зокрема, ст. 124 Земельного кодексу України в редакції, яка була чинною на момент отримання відповідних дозволів позивачем, визначала порядок передачі земельних ділянок в оренду, згідно з якою передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється па підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 6 Закону України «Про оренду землі»в редакції Закону, яка діяла на момент отримання позивачем згоди Київської міської державної адміністрації на будівництво нового багатоповерхового житлового будинку на спірній земельній ділянці, встановлено, що Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та іншими законами України і договором оренди землі.
Отже, вищезазначені законодавчі норми не встановлювали обов'язкової вимоги щодо проведення конкурсу для укладення договору оренди земельних ділянок.
Судом встановлено, що відносини з приводу оренди земельної ділянки виникли між позивачем та відповідачем-1 до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 року.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент подачі позивачем клопотання про відведення земельної ділянки в оренду і підготовки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки законодавством не встановлювалася обов'язкова вимога щодо проведення конкурсу (аукціону) для укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснювалася на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки без проведення конкурсу, оскільки право на отримання земельної ділянки в оренду набувалося в загальному порядку відповідно до норм законодавства України.
За таких обставин, підстави для проведення аукціону, як передумови укладення договору оренди землі між позивачем та відповідачем-1, відсутні, оскільки закон зворотної сили не має, тому і не розповсюджується на ті правовідносини, які виникли до його прийняття.
Крім того, пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008р. Кабінету Міністрів України доручено визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 01 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачі доказів на спростування обставин, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях до неї, не надали.
З огляду на вищевикладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача-1.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 26, 33, 42, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 6, 16, 20 Закону України „Про оренду землі”, ст. ст. 9, 116, 123-126, 184 Земельного кодексу України, ст. ст. 181, 187 Господарського кодексу України, ст. ст. 32, 33, 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за Київським національним університетом внутрішніх справ право на оренду земельної ділянки площею 0,43 га, кадастровий номер 8 000 000 000:72:246:0036, розташованої на вул. Солом'янській, 20-а в Солом'янському районі м. Києва згідно з проектом відведення та висновками, які містяться в ньому, який погоджений в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради №457/1867 року від 15.07.2004 року «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві».
3. Вважати укладеним договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,43 га, кадастровий номер 8 000 000 000:72:246:003-6, розташованої на вул. Солом'янській, 20-а в Солом'янському районі м. Києва між Київським національним університетом внутрішніх справ (03035, м. Київ. вул. Солом’янська, 20-а, код ЄДРПОУ 08751177) та Київською міською радою (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) для будівництва житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями та підземним паркінгом в редакції, яка підписана Київським національним університетом внутрішніх справ України та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовому договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004р. №220, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і висновкам, які в ньому містяться та переданою дану земельну ділянку на умовах визначених зазначеним нижче договором, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених договором:
„ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) - далі у тексті - „Орендодавець", в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України ,,Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та Київський національний університет внутрішніх справ (м. Київ. Солом'янська площа, 1, зареєстрований Солом'янською районною у місті Києві державною адміністрацією - Свідоцтво про державну реєстрацію від 27.01.1992 р. за № 1 073 105 0001 008702) - далі у тексті - „Орендар", в особі ректора Мойсеева Євгена Миколайовича, який діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті - Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1. Орендодавець, передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) Земельну ділянку (далі - об'єкт оренди або Земельна ділянка), визначену цим Договором.
2. Об'єкт оренди
2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування - вул. Солом'янська, 20-а у Солом'янському районі м. Києва;
- розмір –0,43 (нуль цілих сорок три сотих) га, (загальний розмір згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки);
- цільове призначення - для будівництва житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями та підземним паркінгом;
- кадастровий номер - 8 000 000 000: 72 : 246 : 0036.
2.2.. Нормативна грошова оцінка - Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 5 (п'ять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 (три) відсотка від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за Земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору,
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем, звітного (податкового) місяця на рахунок відповідного УДК
4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору.
4.7. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.8. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.9. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.10 Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання
Земельної ділянки
5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар.
5.2. Сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі Земельної ділянки в оренду
6.1. Передача Земельної ділянки здійснюється за Актом приймання-передачі об'єкти оренди в день державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення Земельної ділянки
7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим. у якому він одержав її в оренду .
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої Земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8. Права та обов'язки Сторін
8. 1. Орендодавець миє право вимагати від Орендаря:
- використання Земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плити;
- дострокового розірвання цього Договору;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі нестриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у ризі розірвання цього Договору.
8.2. Орендодавець зобов’язаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати Земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продасться;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Земельною ділянкою;
- передати в користування Земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар мис право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства України;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар миє за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;
- переважне право на купівлю Земельної ділянки у ризі її продажу.
8.4. Орендар зобов'язаний:
- приступити до використання Земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі Земельної ділянки та державної реєстрації Договору;
- завершити забудову Земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;
- використовувати Земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плиту;
- при зміні функціонального використання об'єкта нерухомості, що розташований на Земельній ділянці, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку Земельної ділянки або її чистини з урахуванням зазначених змін та після одержання цього витягу передати його до податкового органу за місцем розташування Земельної ділянки;
- письмово повідомити Орендодавця про відчуження об'єктів (їх чистин), що розташовані на Земельній ділянці та належать Орендарю, на протязі десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання Земельної ділянки. У випадку, якщо Орендар має наміри припинити право користування Земельною ділянкою (її чистиною), цей Договір розривається за згодою сторін (або до цього Договору вносяться відповідні зміни) з моменту укладання Договору оренди Земельної ділянки з новим власником об'єктів, які були відчужені;
- Забезпечити вільний доступ до Земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання, після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;
- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища №09-9113 від 31.08.2007 р., Дочірнього підприємства "Інститут генерального плану міста Києва ВАТ "Київпроект" №379 від 13.02.2007р., Київської міської санепідстанції №7227 від 13.09.2007р. Державного управління екології та природних ресурсів №6 від 31.01.2006р. та Головного управління охорони культурної спадщини №22-664/35 від 16.03.2006р;
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах Земельної ділянки;
- Земельну ділянку в межах червоних ліній використовувати з обмеженнями відповідно до вимог містобудівного законодавства;
- проектом будівництва житлового комплексу передбачити місця постійного зберігання автотранспорту (крім відкритих автостоянок) у кількості, не меншій за одне машиномісце на колені дві квартири в цьому комплексі;
- питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 р. №271/431 "Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва;
- передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 7% загальної площі житлового комплексу (крім службової) на підставі пункту 36 рішення Київської міської ради від 28.12.2006 № 531/588 "Про бюджет міста Києва на 2007 рік";
- у складі проекту будівництва виконати розрахунки щодо забезпеченості населення об'єктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я тощо) і передбачити їх розміщення та будівництво одночасно із спорудженням житлового комплексу;
- сплатити до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва на розвиток житлового будівництва до моменту здачі в експлуатацію збудованої житлової площі кошти в розмірі 5% витрат з будівництва загальної площі цього житлового комплексу, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Державним комітетом України з будівництва та архітектури для міста Києва станом на 1 січня року, в якому проводиться оплата, на підставі пункту 84 рішення Київської міської ради від 28.12.2006 № 531/588 "Про бюджет міста Києва на 2007рік";
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди Земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.
8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10. Страхування об'єктів оренди
10.1. Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.
11.3. Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строку, па який його було укладено;
- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та Орендаря;
- ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір притіняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує Земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови земельної ділянки, встановлених п.8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування. Земельною ділянкою третім особам;
11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.
11 .6. Розірвання цього Договору в односторонньому порядку забороняється.
11.7. Поновлення Договору:
- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві Земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві Земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9 Перехід права власності на орендовану Земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів
12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством України.
12.2. У разі невиконання орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний за рішенням суду.
12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда земельної ділянки
13.1. Орендар має право передати Земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі Земельної ділянки або їх частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3. Умови договору суборенди Земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1. Витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням цього договору, сплачує Орендар.
14.2. Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), один - для зберігання у Київському міському нотаріальному архіві.
14.3. Невід'ємною частиною цього Договору є:
- план Земельної ділянки;
- кадастровий план Земельної ділянки;
- акт визначення меж Земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі Земельної ділянки.
15. Місцезнаходження, реквізити та підписи сторін.
Орендодавець: Орендар:
Київська міська рада Київський національний університет
внутрішніх справ
01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36 03035, м. Київ, Солом’янська площа, 1
р/р №35416001001642 в УДК м. Києва, р/р №35221005003191
МФО 820019, код ЄДРПОУ 22883141 МФО 820172 ОПЕРУДК України,
код ЄДРПОУ 08751177
Київський міський голова Ректор
_____Л.М. Черновецький _____Є.М. Мойсеєв
4. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (00101, м. Київ. вул. Хрещатик, 32-А, код 26199097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, між орендодавцем - Київською міської радою та орендарем –Київським національним університетом внутрішніх справ, у встановленому законодавством України порядку.
5. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, р/р №35416001001642 в УДК м. Києва, МФО 820019, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Київського національного університету внутрішніх справ (03035, м. Київ. вул. Солом’янська, 20-а, р/р №35221005003191, МФО 820172, ОПЕРУ ДК України, код ЄДРПОУ 08751177) 85,00 грн. (вісімдесят п'ять гривень 00 коп.) державного мита та 118,00 грн. (сто вісімнадцять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
7. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.Є.Літвінова
Дата підписання
повного тексту рішення: 04.09.2008 року