ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 3/294
04.11.08
За позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі
Державного комітету України із земельних ресурсів
До Київської міської ради
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Спільне українсько-британське підприємство у вигляді закритого
акціонерного товариства «Савона»(третя особа 1)
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської
ради (Київської міської державної адміністрації) (третя особа 2)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
Житлово-будівельний кооператив «Дельфін»(третя особа 3)
Про визнання недійсним та скасування п. 25 рішення від 15.04.2004 № 183/1393
Суддя Сівакова В.В.
Представники:
Від прокуратури Кравченко Н.М. –старший прокурор відділу
Від позивача не з’явились
Від відповідача Шадевська Ж.Е.–по дов. № 225-КР-731 від 18.08.2008
Від третьої особи 1 Левицький В.А. –по дов. № б/н від 01.08.2008
Від третьої особи 2 не з’явились
Від третьої особи 3 Бірюкова О.М. –по дов. № б/н від 22.06.2008
У засіданні брали участь
СУТЬ СПОРУ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів про визнання недійсним та скасування п. 25 рішення Київської міської ради № 183/1293 від 15.04.2004 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею», яким затверджено проект відведення земельної ділянки спільному українсько-британському підприємству у вигляді закритого акціонерного товариства «Савона»для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафімовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва та передано спільному українсько-британському підприємству у вигляді закритого акціонерного товариства «Савона»в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку площею 0,24 га для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на
вул. Серафімовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.
Позивач в судове засідання не з’явився, вимог суду викладених в ухвалі про порушення провадження у справі від 29.07.2008 та ухвалах від 12.08.2008, від 21.08.2008 не виконав.
Відповідач у письмових відзивах проти позову заперечує з огляду на наступне. Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України Київській міській раді належить право розпорядження землями територіальної громади м. Києва, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності. Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад. Надання земельних ділянок у користування у м. Києві здійснюється у відповідності з Земельним кодексом України, рішенням Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672 «Про порядок надання земельних ділянок у користування у м. Києві», рішенням Київської міської ради № 313/1747 від 14.03.2002 «Про затвердження порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві». Юридична особа, яка зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування із земель комунальної власності, звертається із відповідним клопотанням до Київської міської ради. Подані клопотання про передачу земельної ділянки, розглядаються Київською міською радою у місячний термін, після чого надається згода на складання проекту відведення земельної ділянки. До Київської міської ради надійшло клопотання ЗАТ «Савона»про одержання земельної ділянки та була надана згода на складання проекту відведення земельної ділянки по вул. Серафімовича, 3. Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України для оформлення права користування земельною ділянкою є обов'язковою стадією: розроблення та погодження проекту відведення земельної ділянки із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини. Проект відведення земельної ділянки ЗАТ «Савона»по вул. Серафімовича, 3 м. Києва був розроблений та погоджений з усіма відповідними службами. Так, в проекті містяться висновки Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 03.03.2004 № 19-1889 та від 17.06.2003 № 19-608, висновок Київської міської санепідемстанції від 07.03.2003 № 1458, висновок Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 26.03.2003 № 08-8-20/1527, висновок Управління охорони пам'яток, історії, культури та історичного середовища Київської міської державної адміністрації від 19.02.2003 № 690, висновок Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 10.04.2003 № 5-14-1625/4, висновок Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації від 26.02.2004 № 03-56/260-В. Розглянувши поданий проект відведення земельних ділянок Київською міською радою прийнято рішення від 15.04.2004 № 183/1393 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею». Тобто, Київська міська рада прийняла зазначене рішення на підставі поданого проекту відведення земельних ділянок, як того вимагає Земельний кодекс України. Заступник прокурора м. Києва звертаючись до суду обґрунтовує, що позивачем по даній справі є Державний комітет України із земельних ресурсів України. Однак, до повноважень Державного комітету України із земельних ресурсів України не відноситься регулювання земельних відносин, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування. При цьому, заступником прокурора м. Києва в позові не наведено жодної обставини та не надано доказів, яким чином п. 25 рішення Київської міської ради від 15.04.2004 № 183/1393 порушує права Державного комітету України із земельних ресурсів. Зазначає, що проект відведення земельної ділянки СП «Савона»для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва одержав позитивний висновок державної землевпорядної експертизи № 5059, складений Головним управлінням земельних ресурсів, що відповідає вимогами ст. 123 Земельного кодексу України, наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 11.03.1997 № 39, положенням рішень Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672 та № 313/1747 від 14.03.2002. Земельна ділянка на вул. Серафимовича, 3 м. Києва належала до земель запасу житлової і громадської забудови і не входила до зони охорони пам'яток, історичних ареалів населених місць, тому висновок Управління охорони пам'яток історії, культури та історичного середовища № 690 від 19.02.2003 перепогодженню не підлягає. Щодо посилань заступника прокурора на відсутність у проекті землеустрою висновку Інституту «Київгенплан»АТ «Київпроект», то проект відведення земельної ділянки відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України містить відповідні погодження із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини. Включення до проекту відведення земельної ділянки висновків інших організацій чинним законодавством не передбачено. Необхідність отримати позитивний висновок Інституту «Київгенплан»АТ «Київпроект»передбачена в містобудівних обмеженнях та обтяженнях землекористування висновку головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 17.06.2003 № 19/608, і врахована при прийнятті оскаржуваного рішення, підпунктом 25.1.5 якого СП «Савона»зобов'язано виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 17.06.2003 № 19-608, головного державного санітарного лікаря м. Києва від 07.03.2003 № 1458. Висновок заступника прокурора про нібито необхідність долучення до клопотання про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки копії рішення про погодження місця розташування об'єкта; копії генерального плану будівництва об'єкта; копії погодженого буд генплану відповідно до рішення Київської міської ради від 04.03.1999 № 148/249 «Про затвердження Порядку надання земельних ділянок та оформлення права користування землею юридичним особам в м. Києві»вважає помилковим. Пунктом 2 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, прийнятого 25.10.2001 передбачено, що клопотання і заяви щодо відведення земельних ділянок, не вирішені на момент введення в дію цього Кодексу, реалізуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції у порядку та з додержанням вимог цього Кодексу. Таким чином, клопотання СП «Савона»щодо відведення земельної ділянки по вул. Серафимовича, 3 розглядалося в межах вимог ст. 123 Земельного кодексу України. Зазначає, що рішення Київської міської ради від 04.03.99 № 148/249 було скасовано рішенням Київської міської ради № 313/1747 від 14.03.02 «Про затвердження Порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві», згідно з яким розроблявся і погоджувався проект відведення земельної ділянки по вул. Серафимовича, 3 СП «Савона». Наявність копії генерального плану будівництва об'єкта, копії погодженого будгенплану не визнана обов'язковою та не передбачена ні ст. 123 Земельного кодексу України, ні жодним іншим нормативним актом. Крім того, рішенням Київської міської ради від 02.10.2001 № 42/1476 було погоджено СП «Савона»місце розташування торговельних павільйонів на землях міської забудови орієнтовною площею 0,09 га на вул. Серафимовича, 3. Погодження місця розташування об'єкта не є підставою для укладення договору оренди, оскільки надання земельних ділянок у користування юридичним особам здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про надання в користування земельної ділянки за проектами відведення цих ділянок, розробленими і погодженими на замовлення зацікавлених осіб організаціями, які мають спеціальні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у відповідності з ст.ст. 116, 123, 124 Земельного кодексу України та ч.3 ст. 36 рішення Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672. Вважає, що Київська міська рада діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. З огляду на викладене просить в позові відмовити в повному обсязі.
Третя особа 1 у письмових поясненнях зазначає наступне. Листом-дозволом № 225-КР-606/2 від 28.01.2002 Київська міська рада надіслала клопотання СП «Савона»до Київського міського управління земельних ресурсів для оформлення в установленому порядку, вказавши, що СП «Савона» надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки відповідно до рішення Київської міської ради від 04.03.1999 № 148/249. 01.01.2002 вступив в силу новий Земельний Кодекс України 2001 року. Таким чином, клопотання СП «Савона»було подано в день коли був чинний ЗК України 1990, (24.12.2001) а вирішене воно було Київською міською радою в новому році (28.01.2002), тобто в день коли вже був чинний ЗК України 2001. Зазначає, що відповідно до п. 2 Перехідних положень ЗК України 2001 року клопотання і заяви щодо відведення земельних ділянок, не вирішені на момент введення і дію цього Кодексу, реалізуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції у порядку та з додержанням вимог цього Кодексу. ЗК України 2001 року не передбачає як це було встановлено у ЗК України 1990 року що до клопотання про надання дозволу на розробку проекту відведення додаються копія генерального плану будівництва або інші графічні матеріали, що обґрунтовують розмір намічуваної для відведення площі, титульний список або довідка про фінансування будівництва, проект рекультивації земель, інші матеріали. Отже, вказані документи на час вирішення клопотання не були обов'язковими при подачі вказаного клопотання, а тому і положення п. п. 4.14 рішення Київської міської ради від 04.03.1999 № 148/249 щодо їх подання разом з клопотанням не повинні застосовуватись оскільки вони суперечать ЗК України 2001 року. Зазначає, що рішення Київської міської ради від 04.03.1999 № 148/249 діяло до березня 2002 року, тобто близько 3 місяців після подачі клопотання СП «Савона»і втратило чинність з прийняттям рішення Київської міської ради від 14.03.2002 № 313/1747 «Про затвердження Порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві», яким також не передбачено подання разом з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки копій рішення про погодження місця розташування об'єкта, генерального плану будівництва об'єкта та погодженого будгенплану. Вважає, що відведення земельної ділянки СП «Савона»було здійснено у повній відповідності до ЗК України 2001 року (який і слід застосовувати в даному випадку) та рішення Київської міської ради від 14.03.2002 № 313/1747. Щодо різних площ, зазначених у рішенні Київради про від 02.10.2001 № 42/1476 про погодження СП «Савона»місця розташування об'єктів на яке є посилання в клопотанні підприємства та фактично відведеної земельної ділянки, то дана обставина відображена у пояснювальній записці до проекту відведення. Зокрема відповідно до пояснювальної записки до проекту відведення СП «Савона»погоджено місце розташування 0,09 га а площа 0,24 га обґрунтовується перед проектними пропозиціями. Щодо посилань Прокуратури м. Києва на той факт, що у висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища № 19-608 від 17.062003 вказано про необхідність отримати позитивний висновок Інституту «Київгенплан»АТ «Київпроект»та відсутність такого висновку в матеріалах проекту відведення зазначає що відповідно до п. 2 Перехідних положень Рішення Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672 «Про порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві»отримання такого висновку не є обов'язковим і здійснюється за бажанням зацікавленої особи. Більше того, такий висновок був наданий ДП «Інститут «Київгенплану»АТ «Київпроект»і міститься в матеріалах справи. Стосовно посилань Прокуратури м. Києва на те, що термін дії листа-погодження Управління охорони пам'яток історії, культури та історичного середовища № 690 від 19.02.2003 становить один рік і минув на дату прийняття спірного рішення, а відтак проект землеустрою не погоджений вказаним органом зазначає наступне. Чинним ЗК України та іншим законодавством не передбачено терміни чи строки чинності листів-погоджень до проекту відведення земельних ділянок, а так само не передбачено повноваження відповідних органів встановлювати такі терміни чи строки. Тому зазначення у згаданому листі, що термін його дії один рік з дня реєстрації не має значення і не породжує жодних юридичних наслідків. Щодо питань землевпорядної експертизи слід звернути увагу, що в матеріалах справи міститься позитивний висновок державної землевпорядної експертизи № 5059 наданий Головним управлінням земельних ресурсів КМДА. Відповідно до перехідних положень рішення Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672 «Про порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві»до прийняття відповідно до ст. 186 Земельного кодексу України закону України щодо здійснення державної експертизи такі функції виконує Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Таким чином, наведені обставини спростовують посилання Прокуратури м. Києва на відсутність висновку та на те, що вказаний висновок наданий не уповноваженим на це органом. Додатково відмічає, що законодавством, яке діяло в той період не було визначено виключної компетенції того чи іншого органу щодо здійснення землевпорядної експертизи. Вважає, що 15.04.2007 сплив строк позовної давності, оскільки рішення Київської міської ради № 183/1393 було оприлюднене 15.04.2004 з ним вільно можна було ознайомитись через офіційні ресурси. Оскільки третьою особою заявлено про застосування позовної давності просить в позові відмовити.
Третя особа 2 в судове засідання не з’явилась, вимог суду викладених в ухвалах від
Однак, 03.09.2008 до канцелярії суду подана заява за підписом представника Головного управління земельних ресурсів Ю. Кузьменкової, в якій третя особа 2 зазначає, що позовні вимоги не відносяться до повноважень та не зачіпають прав та інтересів Головного управління земельних ресурсів, а тому Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) просить слухати справу без участі свого представника.
Третя особа 3 в письмових поясненнях позов підтримує з наступних підстав. Відповідно до п. 2.2. рішення № 313/747 проект відведення земельної ділянки складається після отримання згоди Київської міської ради на розробку проекту відведення конкретної земельної ділянки із зазначенням розміру, місця розташування та призначення. Згоди Київської міської ради на розробку проекту відведення земельної ділянки розміром 0,24 га для будівництва експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями за адресою вул. Серафимовича, 3 в матеріалах справи немає. В порушення п.2.4. рішення Київської міської ради від 14.03.2002 № 313/747 «Порядок набуття права на землю юридичними особами та громадянами у м. Києві»«Матеріал обґрунтування»не містить земельної кадастрової інформації. Немає інформації про допустимі види забудови відповідно до генерального плану розвитку міста. В порушення п.2.9. рішення Київської міської ради від 14.03.2002 № 313/747 «Порядок набуття права на землю юридичними особами та громадянами у м. Києві»«Матеріал обґрунтування»не містить позитивного висновку державної землевпорядної експертизи управління земельних ресурсів. Необхідність отримай висновку державної землевпорядної експертизи передбачена в ст. 123 Земельного кодексу України. В листі №25/12 від 21.12.2001 СП «Савона»просить надати дозвіл на 2 земельні ділянки за адресою Серафимовича 3 та Серафимовича 11. Тобто місце розташування земельної ділянки не конкретизоване. В листі за № 25/12 від 21.12.2001 СП «Савона»посилається на рішення Київської міської ради № 42/1476 від 02.10.2001 про погодження місця розташування об'єктів, яким погоджено СП «Савона»місце розташування торгівельних павільйонів на земельних ділянках: 0,09 га по вул. Серафімовича, 3; 0,01 га по вул. Серафімовича, 11. Листа клопотання про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки в розмірі 0,24 га для будівництва експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення і офісними приміщеннями за адресою вул. Серафимовича, 3 в матеріалах справи немає. Відповідно немає і рішення Київської міської ради про погодження місця розташування об'єкту на земельній ділянці в розмірі 0,24 га для будівництва експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення і офісними приміщеннями за адресою вул. Серафимовнча, 3. Відповідно до п. 4.14 рішення Київської міської ради від 04.03.1999 № 148/249 яким затверджено «Порядок надання земельних ділянок та оформлення права користування землею юридичним особам в м. Кієві»до клопотання додаються: - копія рішення про погодження місця розташування об’єкта, - копія генерального плану будівництва об'єкта, - копія погодженого будгенплану. (п. 4.10) Дані документи подаються при необхідності вибору ділянок під об'єкти, які не передбачені генеральним планом та проектом забудови міста. Даних документів зацікавленою особою не було подано. Згода Київської міської ради надана на розробку проекту відведення СП «Савона» земельної ділянки в розмірі 0,09 га по вул. Серафимовича 3, або 0,01 га по вул. Серафимовича 11. Згоди Київської міської ради надана на розробку проекту відведення СП «Савона»земельної ділянки в розмірі 0,24 га по вул. Серафимовича 3 для будівництва експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями немає. Відповідно до п. 4.15 рішення від 04.03.1999 № 148/249 тільки при наявності копії рішення про погодження місця розташування об’єкта, копії генерального плану будівництва об'єкта, копії погодженого будгенплану надається згода (дозвіл) на складання проекту відведення земельної ділянки. Київська міська рада видала дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки виданий в порушення власного рішення від 04.03.1999 № 148/249. Як підстава для проектування зазначено доручення Київської міської ради від січня 2002 року № 225-КР-606 яким надана згода на розробку проекту відведення СП «Савона»земельної ділянки в розмірі 0,09 га по вул. Серафимовича 3, або 0,01 га по вул. Серафімовича, 11. Тобто, доручення Київської міської ради на розробку проекту відведення СП «Савона»земельної ділянки в розмірі 0,24 га по вул. Серафнмовича 3 для будівництва експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення і офісними приміщеннями немає. СП «Савона»вийшов за надані йому повноваження та самостійно визначив розмір земельної ділянки без її погодження з Київською міською радою. Відповідно до вимог ст.29 ЗУ «Про землеустрій»документація із землеустрою розробляється на основі завдання на розробку відповідного виду документації. Так як доручення Київської міської ради на розробку проекту відведення СП «Савона»земельної ділянки в розмірі 0,24 га по вул. Серафімовича, 3 для будівництва експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями немає, то замовник та ТОВ «Топос»вишли за межі наданих ним повноважень, самостійно визначивши розмір та межі ділянки, що суперечить ст. 29 ЗУ «Про землеустрій». Цікаво що висновок Головного управління містобудування архітектури та дизайну міського середовища від 17.06.2003 № 19-608 зроблений на доручення КМДА від 28.03.2002 № 7948 висновок від 03.03.2004 №19-1889 зроблений на доручення КМДА від 23.03.2001 № 7948 доручення КМДА віл 28.03.2002 № 7948 а також доручення КМДА від 23.03.2001 № 7948 (225) в матеріалах справи немає. Головне управління містобудування архітектури та дизайну міського середовища не заперечувало проти відведення земельної ділянки при умові що межі земельної ділянки будуть визначені на підставі містобудівного обґрунтування розробленого і погодженого у встановленому порядку. Містобудівного обґрунтування про визначення меж земельної ділянки в розмірі 0,24 га за адресою вул. Серафімовича, 3 немає. Відповідно до постанови КМУ від 25.03.1993 № 224 в Києві був розроблений та затверджений містобудівний кадастр. Дані містобудівного кадастру використовуються суб'єктами містобудування при вирішенні питань розміщення, проектування, будівництва об'єктів житлово-цивільного, виробничого, комунального та іншого призначення та при регулюванні земельних відносин на відповідних територіях. Містобудівний кадастр містить інформацію про межі та площі окремих земельних ділянок, їхній правовий режим та якість. Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про планування і забудову територій»рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу)і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури. Рішення Київської міської ради 15.04.2004 № 183/1393 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею порушує ДБН Б.І- 3- 97 «Склад, зміст, порядок розробки, погодження та затвердження генеральних планів міських населених пунктів», де прямо сказано, що зміни (які плануються) не повинні погіршувати існуючу ситуацію. Також взагалі не виконується ДБН Б1.1.-4- 2002 «Порядок розробки містобудівних обґрунтувань і внесення змін до містобудівної документації», де чітко передбачено обов’язкове розроблення та погодження містобудівного обґрунтування. Містобудівного обґрунтування, де визначалися межі земельної ділянки в матеріалах справи відсутні, та за поясненням представника ЗАТ «Савона»не розроблялися. В матеріалах справи є 2 висновки Головного управління містобудування архітектури та дизайну міського середовища від 17.06.2003 №19-608 та від 03.03.2004 №19-1889 які були вже отримані після погодження з головним державним санітарним лікарем. Висновок державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 26.03.2003 № 08-8-20/1527 приймався на підставі: - позитивного висновку щодо відведення ТОВ «Сучасні будівельні технології»земельної ділянки для будівництва багатофункціонального комплексу по проспекту Перемоги для будинку № 9 в Шевченківському районі міста Києва, - позитивного висновку ГУ містобудування та архітектури КМДА від 27.12.2002 № 18-3863 - позитивного висновку МіськСЕС від 07.03.2003 № 1458. - позитивного висновку Держуправління екобезпеки в м. Києві № 853 (без дати) яким начебто погоджено місце розташування павільйонів. Жодного з вищевказаних документів немає, а більшість взагалі немає відношення до земельної ділянки 0,24 га по вул. Серафимовича, 3. Висновок, який зроблений на підставі невідповідних документів не повинен був прийматися до уваги КМДА при винесенні рішення про виділення земельної ділянки СП «Савона». Вважає, що висновок управління охорони пам’яток історії та культури та історичного середовища № 690 від 19.02.2003 втратив свою юридичну силу 19.02.2004. На момент отримання погоджувального висновку та винесення рішення КМР від 15.04.2004 дане погодження втратило свою юридичну силу, термін його дії не був продовжений. Новий висновок не був отриманий у висновку Головного управління земельних ресурсів від 26.02.2004 підпис особи не відповідає прізвищу зазначеної під текстом посадової особи. Київська міська рада не провела громадського обговорення проекту вилучення землі та її відведення СП «Савона»для будівництва блоку громадського призначення з офісними приміщеннями, чим порушила ст. 48 ЗУ «Про землеустрій». Просить позов задовольнити.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 25 рішення № 183/1393 від 15.04.04 (далі –рішення № 183/1393) Київська міська рада:
- затвердила проект відведення земельної ділянки спільному українсько-британському підприємству у вигляді закритого акціонерного товариства «Савона»(далі –ЗАТ «Савона») для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва;
- передала ЗАТ «Савона», за умови виконання пункту 25.1 цього рішення, в короткострокову оренду строком на 5 років земельну ділянку площею 0,24 га для будівництва експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.
Відповідно до частини першої, третьої статті 124 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2004, чинної на момент прийняття рішення № 183/1393), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Статтею 123 Земельного кодексу України (в редакції від 01.01.2004) встановлено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
В матеріалах справи знаходиться проект відведення земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва, розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю «Топос».
Як вбачається із вказаного проекту відведення, листом від 21.12.2001 № 25/12 ЗАТ «Савона»звернулося до Київського міського голови із заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок за адресами: вул. Серафимовича, 3 та вул. Серафимовича, 11 на підставі рішення Київської міської ради від 02.10.2001 № 42/1476 (далі –рішення № 42/1476).
На час звернення ЗАТ «Савона»із зазначеним клопотанням був чинним Земельний кодекс України в редакції від 08.06.2000 (прийнятий 18.12.1990).
Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України в редакції від 08.06.2000 (прийнятий 18.12.1990), до відання сільських, селищних і міських районного підпорядкування Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території, зокрема, віднесено передачу земельних ділянок у власність, надання їх у користування, в тому числі на умовах оренди, у порядку, встановленому статтями 17 і 19 цього Кодексу.
Згідно статті 17 Земельного кодексу України в редакції від 08.06.2000 (прийнятий 18.12.1990), міська Рада народних депутатів надає земельні ділянки (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) для будь-яких потреб у межах міста, за проектами відведення цих ділянок.
При цьому, статтею 17 Земельного кодексу України в редакції від 08.06.2000 (прийнятий 18.12.1990) встановлено, що підприємство, установа, організація та громадяни, заінтересовані в одержанні земельних ділянок, звертаються з відповідним клопотанням (громадянин з заявою) до місцевої Ради народних депутатів, яка має право надавати земельні ділянки. До клопотання додаються: копія генерального плану будівництва або інші графічні матеріали, що обґрунтовують розмір намічуваної для відведення площі, титульний список або довідка про фінансування будівництва, проект рекультивації земель, інші матеріали. Відповідна місцева Рада народних депутатів розглядає клопотання (заяву) у строк не більше місяця, дає дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки і одночасно повідомляє про це Раду народних депутатів, на території якої розташована намічувана для відведення земельна ділянка. Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель.
Розділом 4 Порядку надання земельних ділянок та оформлення права користування землею юридичним особам в м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 04.03.1999 № 148/249 (яке було чинним на момент звернення ЗАТ «Савона»із клопотанням від 21.12.2001 № 25/12) (далі –Порядок від 04.03.1999) було встановлено, що відведенню земельної ділянки, у наданні якої зацікавлена юридична особа, передує підготовка матеріалів попереднього погодження місця розташування об'єкта, що здійснюється на підставі відповідного рішення Київської міської ради.
Пунктом 17 рішення № 42/1476 було погоджено ЗАТ «Савона»місце розташування торговельних павільйонів у Дніпровському районі м. Києва на землях міської забудови, з них: орієнтовною площею 0,09 - на вул. Серафимовича, 3, орієнтовною площею 0,01 га –на вул. Серафимовича, 11.
Відповідно до пункту 4.15 Порядку від 04.03.1999, згідно з рішенням Київської міської ради про погодження місця розташування об'єкта, Київський міський голова або його заступник надають замовнику дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки, який направляється до Київського міського управління земельних ресурсів для опрацювання.
Враховуючи вище викладене та зважаючи на матеріали проекту відведення, наявного у матеріалах справи, на підставі клопотання ЗАТ «Савона»від 21.12.2001 № 25/12, листом від 28.01.2002 № 225-КР-606/2, заступником міського голови було надано згоду ЗАТ «Савона»на розроблення проекту відведення земельних ділянок, розташованих за адресами: вул. Серафимовича, 3 площею 0,09 га та вул. Серафимовича, 11 площею 0,01 га, для розміщення торговельних павільйонів.
01 січня 2002 року набрав чинності Земельний кодекс України, прийнятий 25.10.2001, пунктом 2 Перехідних положень якого було визначено, що клопотання і заяви щодо відведення земельних ділянок, не вирішені на момент введення в дію цього Кодексу, реалізуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції у порядку та з додержанням вимог цього Кодексу.
Отже, вищевказана згода заступника міського голови від 28.01.2002 № 225-КР-606/2 на розроблення проекту відведення зазначених земельних ділянок підлягала реалізації у відповідності до положень Земельного кодексу України (від 25.10.2001).
Частиною третьою статті 124 Земельного кодексу України (від 25.10.2001) встановлено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Статтею 123 Земельного кодексу України (від 25.10.2001) визначено, що надання земельних ділянок юридичним особам у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок, згоду на розроблення яких надає відповідна міська рада на підставі заяви зацікавленої, в одержанні земельної ділянки, особи.
Відповідно до пункту 4.16. Порядку від 04.03.1999, розробку проектів відведень земельних ділянок і перенесення їх меж в натуру (на місцевість) здійснюють за погодженням з Київським міським управлінням земельних ресурсів державні чи інші землевпорядні організації, при цьому, невід'ємною частиною договору з замовником є завдання Київського міського управління земельних ресурсів на виготовлення проекту відведення.
В наявному у матеріалах справи проекті відведення знаходиться завдання на складання проекту відведення земельної ділянки ЗАТ «Савона»площею 0,24 га у довгострокову оренду на 25 років для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва, наданого на підставі доручення Київської міської ради від 28.01.2002 № 225-КР-606/2.
Однак, як було встановлено вище судом, Київська міська рада дорученням від 28.01.2002 № 225-КР-606/2 надала згоду на розроблення проекту відведення щодо земельної ділянки площею 0,09, розташованої на вул. Серафимовича, 3 та площею 0,01 га, розташованої на вул. Серафимовича, 11 для розміщення торговельних павільйонів.
В матеріали справи не надано доказів наявності згоди чи доручення Київської міської ради ЗАТ «Савона»на складання проекту відведення земельної ділянки площею 0,24 га, розташованої на вул. Серафимовича, 3 для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що наявний у матеріалах справи проект відведення земельної ділянки площею 0,24 га ЗАТ «Савона»у довгострокову оренду на 25 років для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва було розроблено з порушенням вимог статті 123 Земельного кодексу України (від 25.10.2001, враховуючи наступні зміни), оскільки згода на його розроблення Київською міською радою не надавалася.
Положеннями частини шостої статті 123 Земельного кодексу України (від 25.10.2001, з наступними змінами) передбачено єдину підставу для прийняття міською радою рішення про надання земельної ділянки у користування, зокрема, наявність проекту відведення земельної ділянки, який пройшов державну землевпорядну експертизу та погоджений із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини.
Як вбачається з вищевказаного проекту відведення земельної ділянки, його було розроблено Товариством з обмеженою відповідальністю «Топос»у 2003 році.
На момент розроблення зазначеного проекту відведення у місті Києві були чинними положення Порядку набуття права на землю юридичними особами та громадянами у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 14.03.2002 № 313/1747, в редакції від 19.12.2004 (далі – Порядок № 313/1747).
Згідно пункту 1.5. Порядку № 313/1747, за наявності негативних висновків Головного управління містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації, відповідного органу охорони культурної спадщини, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві, міської санітарно-епідеміологічної станції щодо надання земельних ділянок в постійне користування, передачі їх в оренду та у власність, оформлення права користування землею остаточне рішення з цих питань приймається на пленарному засіданні Київської міської ради.
У вказаному проекті відведення наявні: лист Управління охорони пам’яток історії, культури та історичного середовища від 19.02.03 № 690, лист Головного державного санітарного лікаря від 07.03.2003 № 1458, лист Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 26.03.2003 № 08-8-20/1527, лист Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації від 10.04.2003 № 5-14-1625/4, висновок Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 17.06.2003 № 19-608, висновок Головного управління земельних ресурсів від 26.02.2004 № 03-56/260, висновок Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 23.03.2004 № 19-1889.
Як вбачаться із вказаних листів і висновків:
- Управління охорони пам’яток історії, культури та історичного середовища у своєму листі від 19.02.2003 № 690 зазначило, що не заперечує проти надання ЗАТ «Савона»земельної ділянки для будівництва та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями за адресою: вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва.
- Головний державний санітарний лікар у своєму листі від 07.03.2003 № 1458 зазначив, що не заперечує проти відведення земельної ділянки ЗАТ «Савона»для будівництва, обслуговування та експлуатації блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва .
- Державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві своїм листом від 26.03.2003 № 08-8-20/1527 не заперечило проти відведення земельної ділянки ЗАТ «Савона» для будівництва та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва, в межах, які будуть визначені технічним звітом по встановленню зовнішніх меж землекористування.
- Дніпровська районна у м. Києві державної адміністрації своїм листом від 10.04.03 № 5-14-1625/4 не заперечила проти надання ЗАТ «Савона»земельної ділянки для будівництва та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва.
- Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища у своєму висновку від 17.06.2003 № 19-608 вказало, що не заперечує проти розроблення проекту відведення земельної ділянки ЗАТ «Савона»для будівництва блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва та зазначило на необхідність погодження проекту відведення земельної ділянки у Головкиївархітектурі відповідності до статтей 123, 124 Земельного кодексу України.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про те, що станом на червень 2003 року, зокрема, на дату прийняття Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища висновку від 17.06.2003 № 19-608, проект відведення земельної ділянки площею 0,24 га, розташованої за адресою: вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва, для будівництва, обслуговування та експлуатації блоку громадського призначення з офісними приміщеннями, був відсутній, отже, Управління охорони пам’яток історії, культури та історичного середовища листом від 19.02.03 № 690, Головний державний санітарний лікар листом від 07.03.2003 № 1458, Державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві листом від 26.03.2003 № 08-8-20/1527, Дніпровська районна у м. Києві державної адміністрації листом від 10.04.2003 № 5-14-1625/4, у порядку статті 123 Земельного кодексу України (від 25.10.2001) не погоджували проект відведення земельної ділянки площею 0,24 га для будівництва, обслуговування та експлуатації блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва.
Згідно висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 23.03.2004 № 19-1889 та висновку Головного управління земельних ресурсів від 26.02.2004 № 03-56/260, ЗАТ «Савона»погоджено проект відведення земельної ділянки площею 0,24 га для будівництва, обслуговування та експлуатації блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва.
В матеріалах справи відсутні висновки чи погодження проекту відведення земельної ділянки 0,24 га для будівництва, обслуговування та експлуатації блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва, Управлінням охорони пам’яток історії, культури та історичного середовища, Головним державним санітарним лікарем, Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що Київська міська рада прийняла рішення № 183/1393 за відсутності погодженого у встановленому порядку проекту відведення земельної ділянки.
Також, у матеріали справи надано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи № 5059, без дати, за підписом Начальника управління координації та експертизи Головного управління земельних ресурсів.
Частиною третьою статті 186 Земельного кодексу України (від 25.10.2001) визначено, що проект землеустрою підлягає державній експертизі, яка здійснюється органом по земельних ресурсах відповідно до закону.
Пунктом 3 Перехідних положень Порядку надання земельних ділянок у користування в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672, визначено, що до прийняття відповідно до статті 186 Земельного кодексу України, закону України щодо здійснення державної експертизи такі функції виконує Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Разом з тим, підпунктом 13 пункту 4 Типового положення про Київське та Севастопольське міське управління земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 930, який має вищу юридичну силу, ніж вказане вище рішення Київської міської ради, до компетенції Київського міського управління земельних ресурсів Держкомзема віднесено повноваження щодо проведення державної землевпорядної експертизи проектів землеустрою.
Згідно з пунктом 3.7 Положення про здійснення державної землевпорядної експертизи, затвердженого наказом Держкомзему від 11.03.1997 № 39, зареєстрованого у Мін’юсті 12.05.1997 за № 171/1975 (чинного на момент розроблення вказаного проекту відведення та надання вказаних вище висновків і листів, в тому числі, і висновку державної землевпорядної експертизи, та який також має вищу юридичну силу, ніж вказане вище рішення Київської міської ради), висновки набувають правового статусу державної землевпорядної експертизи після затвердження їх відповідно керівництвом Держкомзему України, Держкомзему Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських управлінь земельних ресурсів.
З наданого в матеріали справи позитивного висновку державної землевпорядної експертизи № 5059, без дати, вбачаться, що керівництво Київського міського управління земельних ресурсів його не затверджувало, отже, правового статусу висновку державної землевпорядної експертизи він не набув.
Таким чином, у суду відсутні підстави вважати, що була проведена державна землевпорядна експертиза проекту відведення земельної ділянки площею 0,24 га для будівництва, обслуговування та експлуатації блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва.
Твердження прокуратури м. Києва про невідповідність рішення № 183/1393 вимогам статтей 12, 13 Закону України «Про планування і забудову територій», статтям 17, 19 Закону України «Про основи містобудування»та статтям 39, 42, 184 Земельного кодексу України суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
Закон України «Про планування і забудову територій»встановлює правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій і спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів.
Закон України «Про основи містобудування»визначає правові, економічні, соціальні та організаційні засади містобудівної діяльності в Україні і спрямований на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, раціонального природокористування та збереження культурної спадщини.
Стаття 20 Закону України «Про основи містобудування»чітко вказує на те, що регулювання земельних відносин у містобудуванні здійснюється відповідно до земельного законодавства.
Статтями 3, 4 Земельного кодексу України (від 25.10.2001) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин.
Таким чином, Закони України «Про планування і забудову територій»і «Про основи містобудування»не регулюють земельні відносини і не встановлюють підстав та порядку надання земельних ділянок у власність чи користування; вимоги зазначених нормативних актів повинні бути дотримані лише при використанні земель міської і громадської забудови, тобто при безпосередньому проектуванні і здійсненні будівництва на земельній ділянці, а не при наданні земель такої категорії у користування чи у власність.
Крім того, до матеріалів справи надано детальний план місця розташування земельної ділянки площею 0,24 га на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва, затверджений Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, відповідає вимогам статтей 12, 13 Закону України «Про планування і забудову територій»та статей 17, 19 Закону України «Про основи містобудування».
Суд не приймає до уваги посилання Прокуратури міста Києва на те, що вищевказаний проект відведення слід було погодити з Інститутом «Київгенплан»АТ «Київпроект», оскільки, земельним законодавством не передбачено обов’язковості погодження проекту відведення із вказаними установами, крім того, в матеріалах справи наявний лист ДП «Інституту Київгенплан»АТ «Київпроект»від 20.09.04 № 1954, яким погоджено відведення земельної ділянки ЗАТ «Савона»на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва, що також узгоджується з пунктом 2 Перехідних положень Порядку надання земельних ділянок у користування в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 26.06.2003 № 512/672.
Щодо заяви ЗАТ «Савона»про застосування строку позовної давності суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Стаття 257 Цивільного кодексу України встановлює загальний строк позовної давності тривалістю у три роки.
Відповідно до частини першої статті 261 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Рішення № 183/1393 було прийнято 15.04.2004, а тому строк позовної давності сплинув 15.04.2007.
Оскаржене по даній справі рішення № 183/1393 не має нормативно-правового характеру та носить індивідуально-правовий характер, оскільки стосується прав та обов’язків конкретно вказаних у рішенні суб’єктів, а тому не підлягає обов’язковій публікації зважаючи на положення статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідач та ЗАТ «Савона»в матеріали справи не надали доказів публікації рішення № 183/1393 у засобах масової інформації.
У зв’язку з вище викладеним, суд приймає до уваги заяву прокуратури м. Києва про поновлення строку позовної давності, оскільки за відсутності обов’язковості публікації рішення № 183/1393 Прокуратура м. Києва пропустила строк для звернення до суду із поважних причин. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, про наявність існування рішення № 183/1393 Прокуратурі м. Києва стало відомо за наслідками перевірки, проведеної за заявою Бірюкової О.М. від 05.05.2008.
Частина п’ята статті 267 Цивільного кодексу України зазначає, що якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.
Стаття 33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Київська міська рада, Головне управління земельних ресурсів та ЗАТ «Савона»не надали суду доказів погодження проекту відведення земельної ділянки площею 0,24 га для будівництва, обслуговування та експлуатації блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафимовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва у відповідності до вимог частини шостої статті 123 Земельного кодексу України (від 25.10.01), а також доказів наявності висновку державної землевпорядної експертизи вказаного проекту відведення.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З вищевикладеного вбачаться, що Київська міська рада прийняла рішення № 183/1393 з порушенням вимог земельного законодавства України, отже позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача в доход державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним та скасувати пункт 25 рішення Київської міської ради від 15.04.2004 № 183/1393 «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею», яким затверджено проект відведення земельної ділянки спільному українсько-британському підприємству у вигляді закритого акціонерного товариства «Савона»для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафімовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва та передано спільному українсько-британському підприємству у вигляді закритого акціонерного товариства «Савона»в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку площею 0,24 га для будівництва, експлуатації та обслуговування блоку громадського призначення з офісними приміщеннями на вул. Серафімовича, 3 у Дніпровському районі м. Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.
3. Стягнути з Київської міської ради (01001 м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті державного мита.
4. Стягнути з Київської міської ради (01001 м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу до спеціального фонду Державного бюджету по КЕКД 22050000 «Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах».
Суддя
В.В. Сівакова