Постанова № 24608832, 14.05.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.05.2012
Номер справи
2а-2535/12/2670
Номер документу
24608832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 травня 2012 року № 2а-2535/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Стелтекс-Троєщина" до Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.09.2011р. №0001580703 за участю представників сторін:

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось ТОВ «Стелтекс-Троєщина»з позовом до ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.09.2011 р. № 0001580703.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у порушення норм податкового законодавства України було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення на загальну суму 153870 грн.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність прийнятого рішення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Стелтекс-Троєщина»(код ЄДРПОУ 36149000) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за квітень, травень 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки № 132/07-03/36149000 від 15.08.2011р.

Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено неправомірність заявленої суми бюджетного відшкодування з ПДВ за квітень 2011 року на суму 99907 грн. та за травень 2011 року на суму 53961 грн.

На підставі висновків зазначеного акту перевірки, ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.09.2011р. № 0001580703, яким зменшено суму бюджетного відшкодування (заявленого на розрахунковий рахунок) з ПДВ на 153868 грн., а також застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2 грн.

Позивач не погодившись з вказаним податковим повідомленням -рішення від 02.09.2011р. № 0001580703 оскаржив його в адміністративному порядку до ДПА у м. Києві, за результатами розгляду даної скарги прийнято рішення №11072/10/25-114 від 21.11.2011, яким податкове повідомлення-рішення ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС від 02.09.2011р. № 0001580703 скасоване в частині 1,0 грн. штрафної санкції, а в іншій частині -залишене без змін.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Як вбачається з Акту перевірки, підставою для висновку відповідача про порушення ТОВ «Стелтекс-Троєщина»п.п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України стала встановлена ним на підставі ч. 2 ст. 228 ЦК України нікчемність правочину, який здійснювався від імені ТОВ «Стелтекс-Троєщина»із ЗАТ «Квадрат Україна»в частині продовження будівництва Торговельного центру, розташованого за адресою м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 91/29/А (без продовження договору оренди земельної ділянки ЗАТ «Квадрат Україна»), а також оприбуткування його на баланс, як таких, не спричиняють реального настання правових наслідків та суперечить інтересам держави та суспільства.

Згідно з ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

При цьому суд зазначає, що вчинення платником податків дій, що мають своїм результатом одержання податкової вигоди (звільнення від оподаткування, зменшення бази або ставки оподаткування, одержання права на залік або відшкодування податку на додану вартість тощо), саме по собі не означає, що відповідні правочини були вчинені з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства.

Тому, для встановлення факту вчинення правочину з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, зокрема, з метою ухилення від сплати податків, необхідно встановити необґрунтованість отриманої платником податків податкової вигоди, наприклад, внаслідок її виникнення не у зв'язку із здійсненням реальної підприємницької або іншої економічної діяльності.

Оскільки наслідки в податковому обліку платника створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, то факт виконання поставки товару входить до предмету доказування у справі. Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 31.03.2011 у справі №К-12509/08.

Як видно з матеріалів справи, між ТОВ «Стелтекс-Троєщина»та ЗАТ «Квадрат-Україна»був укладений інвестиційний договір від 07.11.2008р., відповідно до якого ЗАТ «Квадрат-Україна»(Забудовник) зобов'язалось побудувати для ТОВ «Стелтекс-Троєщина»(Інвестор) торговельний комплекс за адресою: м. Київ вул. Оноре де Бальзака 91/29-А. На час укладання інвестиційного договору земельна ділянка, розташована в м. Києві по вул. Оноре де Бальзака 91/29-А площею 4409 кв.м., з кадастровим номером 8000000000:62:092:0018, була виділена Київською міською радою для будівництва, експлуатації та обслуговування Торговельного комплексу, про що був укладений договір оренди земельної ділянки від 03 жовтня 2005 року строком на 5 років.

05.11.2010 р. Інспекцією державного архітектурного-будівельного контролю у м. Києві був виданий сертифікат відповідності КВ000445, яким було засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта - торговельного комплексу по вул. Оноре де Бальзака, 91/29-А у Деснянському районі м. Києва, загальною площею 5215,6 кв.м. проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, та підтверджує його готовність до експлуатації.

23.12.2010 р. збудований Торговельний центр, розташований за адресою: м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 91/29/А, відповідно до Акту приймання-передачі був переданий ЗАТ «Квадрат Україна»до ТОВ «Стелтекс-Троєщина», у зв'язку з чим ТОВ «Стелтекс-Троєщина»31.12.2010 облікувало вказаний Торговельний центр згідно з Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів на рахунок 10 «основні засоби».

Таким чином, судом встановлено, що будівництво Торговельного центру, розташованого за адресою м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 9/29/А, а також оприбуткування його в подальшому на баланс, були спрямовані на здійснення передбаченої законодавством підприємницької діяльності, наявність у ТОВ «Стелтекс-Троєщина»та його контрагентів умислу на вчинення відповідних дій з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, відповідачем не доведено, натомість факт здійснення вказаних операцій сторонами на заперечується, а тому зазначені правочини не можуть розглядатись як нікчемні з мотивів їх завідомої суперечності інтересам держави і суспільства відповідно до ст. 228 ЦК України.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Враховуючи викладене, формування позивачем податкового кредиту з податку на додану вартість відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України за рахунок будівництва основних фондів у вигляді Торговельного центру, розташованого за адресою м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 9/29/А, за висновком суду, є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства. Відтак, викладений в Акті перевірки висновок ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС про порушення ТОВ «Стелтекс-Троєщина»п.п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України є необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсним обставинами справи, а винесені на його підставі спірне податкове повідомлення-рішення №0008792302 від 05.12.2011-безпідставним та неправомірним.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним спірного рішення з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелтекс-Троєщина»задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби № 0001580703 від 02.09.2011 р.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.К. Каракашьян