Постанова № 24608586, 21.05.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2012
Номер справи
2а/2370/1099/2012
Номер документу
24608586
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2012 року Справа № 2а/2370/1099/2012

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Руденко А.В.,

при секретарі -Чемерин І.В.,

за участю:

прокурора -Пампущенко Ю. В.,

представника позивача -ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача -ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Рітейл К»про стягнення заборгованості з фінансових санкцій у сумі 1700 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Черкаси звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Рітейл К»про стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на ті обставини, що відповідач, в порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», надавав послуги з перевезення небезпечного вантажу без ліцензійної картки. Вказане порушення встановлене при проведенні посадовими особами територіального управління Головавтотрансінспекції у Миколаївській області перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт №162971 від 18.11.2009р. За вчинене правопорушення постановою керівника територіального управління Головавтотрансінспекції у Черкаській області до відповідача були застосовані фінансові санкції у сумі 1700 грн. У зв'язку з їх несплатою у добровільному порядку прокурор просив стягнути зазначену суму в судовому порядку.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, свої заперечення обґрунтував незгодою з постановою про застосування фінансових санкцій. На думку позивача, посадові особи територіального управління Головавтотрансінспекції в Миколаївській області порушили порядок проведення перевірки, оскільки не повідомили відповідача про її проведення у визначений законодавством в 10-денний термін, у відсутність завдання на проведення перевірки, та не відібрали пояснення у водія транспортного засобу. Крім цього, постанова про застосування фінансових санкцій прийнята керівником територіального управління Головавтотрансінспекції у Черкаській області з перевищенням повноважень, оскільки позивач на підтвердження цих повноважень не надав положення про територіальне управління та довіреність на керівника. Також позивачем пропущено строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України.

Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до витягу з ЄДР станом на 27.03.2012р. товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Рітейл К»зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради як юридична особа, ідентифікаційний номер 33978503.

Державними інспекторами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Миколаївській області було проведено перевірку транспортного засобу марки КРАЗ, державний номер НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_3, за результатами якої складено акт від 18.11.2009р. №162971. В ході перевірки встановлено, що вказаний автомобіль разом з причепом та цистерною знаходиться в оренді ТОВ «Торговий дім «Рітейл К»на підставі договору оренди № 18/03-2009 від 18.03.2009р., укладеного з МП ТОВ «Век», та на підставі подорожнього листа №735482 від 01.10.2009р., виписаного відповідачем, згідно з товарно-транспортною накладною №274564 від 18.11.2009р. надавав послуги з перевезення небезпечного вантажу (бензину) з м. Миколаєва (відправник вантажу МП «ПТФ») в м. Одесу (отримувач вантажу ТОВ «Укрнафтобуд 2009) без ліцензійної картки.

Акт перевірки надісланий відповідачу 11.12.2009р., що підтверджується листом №24/1-02-2050 від 09.12.2009р. та списком згрупованих внутрішніх поштових відправлень від 11.12.2009р.

На підставі вказаного акта перевірки територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Черкаській області 21.12.2009р. було прийнято постанову №086342, якою на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 1700 грн.

Вказана постанова надіслана відповідачу 29.12.2009р., що підтверджується листом №086342 від 21.12.2009р. та списком згрупованих внутрішніх почтових відправлень від 29.12.2009р.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що відповідач отримав постанову про застосування фінансових санкцій №086342 від 21.12.2009р. разом з ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі від 05.04.20102р., з вказаною постановою не погоджується, на час розгляду справи постанову до суду не оскаржив, однак має намір оскаржити її, клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні для подання адміністративного позову про скасування постанови не заявив.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт"від 05.04.2001р. № 2344-III (у подальшому - Закон № 2344).

Відповідно до статті 33 вказаного Закону автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Статтею 34 вказаного Закону визначено, що автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Статтею 48 вказаного Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що при здійсненні вантажних перевезень юридичною особою водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, а саме: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійну картку, дорожній лист, товарно-транспортну накладну або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Статтею 60 Закону № 2344 передбачено, що за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, накладається штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004р. №1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.

Пунктом 4 вказаного Положення передбачено, що Головавтотрансінспекція здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.12.2005р. № 888 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.12.2005р. за №1573/11853 територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворюються відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004р. №1190, мають печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України.

Пунктом 5 вказаного Положення визначено, що територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті здійснюють державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезень пасажирів і вантажів; дотриманням вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до пункту 3 вказаного Положення територіальні управління у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства транспорту та зв'язку України і Головавтотрансінспекції, цим Положенням та іншими нормативними актами.

Відповідно до пункту 9 вказаного Положення начальник територіального управління у відповідному регіоні діє на підставі цього Положення.

Процедура здійснення державного контролю на автомобільному транспорті передбачена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567.

Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку територіальні органи Головавтотрансінспекції є органами державного контролю.

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.

Пунктом 21 вказаного Порядку передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Згідно з пунктом 37 вказаного Порядку керівник органу державного контролю та його заступник мають право накладати на суб'єктів господарювання та громадян, у тому числі на посадових осіб, стягнення відповідно до законодавства.

Пунктами 25, 26 та 27 вказаного Порядку передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення; справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання; про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням; у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі; за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.

Згідно з пунктами 28 та 29 вказаного Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову; у разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Беручи до уваги, що відповідач постанову про застосування фінансових санкцій на час розгляду справи у судовому порядку не оскаржив, фінансові санкції у сумі 1700 грн. у добровільному порядку не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд відкидає посилання відповідача на порушення строку звернення до суду, оскільки питання про поновлення строку звернення до суду вирішено судом при відкритті провадження у адміністративній справі.

Суд також відкидає посилання відповідача на порушення порядку проведення перевірки та перевищення повноважень керівником територіального управління Головавтотрансінспекції у Черкаській області, оскільки вказані обставини відповідно до ст. 138 КАС України відносяться до предмету доказування у справі про визнання протиправним та скасування постанови про застосування фінансових санкцій.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Торговийдім «Рітейл К» (18015, м. Черкаси, вул. Маршала Красовського, 8, ідентифікаційний код 33978503) в доход бюджету через територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області (18006, м. Черкаси, бульв. Шевченка, 389) фінансові санкції в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлений 28 травня 2012 року.

Суддя А.В. Руденко