КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2012 року Справа № 1170/2а-1539/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Кармазиної Т.М.,
за участю секретаря -Сириці І.О.,
за участю представників:
позивача -Поліщук О.М.,
відповідача -Омелькіна О.М., Слюсара О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства адміністративно-господарські санкції у розмірі 46213 грн. 34 коп. та пеню у розмірі 212 грн. 52 коп..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем своєчасно подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік, але, в порушення Закону Укра їни „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", самостійно не сплачено, у встановлений законодавством строк, адміністративно-господарські санкції. У зв'язку з чим за Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро-Кіровоград" рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 46213 грн. 34 коп. та пені у розмірі 212 грн. 52 коп..
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з наведених підстав.
Представники відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти позовних вимог, посилалися на те, що до Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", як до правонаступника Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства, в результаті реорганізації останнього, перешли всі його права та обов'язки стосовно всіх кредиторів і боржників, які зазначено в передавальному акті, який затверджено рішенням Знам'янської міської ради Кіровоградської області від 30.03.2012р.. Однак, в даному акті зобов'язання Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства перед позивачем не містяться. Що, на думку відповідача, означає, що Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" не є правонаступником Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства по зобов'язанням, за якими пред'явлено даний позов.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Знам'янське міське виробниче управління водоканалізаційного господарства перебувало на обліку в Кіровоградському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, яке в своїй діяльності використовувало найману працю.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців юридичну особу - Знам'янське міське виробниче управління водоканалізаційного господарства, станом на 02.04.2012р., припинено (а.с.60-61).
Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград", є правонаступником прав і обов'язків Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства, зареєстрованого виконавчим комітетом Знам'янської міської ради Кіровоградської області від 03.12.1997р., реорганізованого шляхом приєднання до Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" згідно з рішенням Знам'янської міської ради Кіровоградської області від 24.06.2011р. №274 та рішенням Кіровоградської обласної ради від 23.09.2011р. №189 (а.с.29-31, 32-33, 47-59).
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" не є правонаступником Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства по зобов'язанням, за якими пред'явлено даний позов, з наступних підстав.
Відповідно до ст.104 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі статтею 59 Господарського кодексу України та статтею 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації припиняється. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Таким чином, враховуючи наявність в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 02.04.2012р., запису про припинення Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства, а також те, що правонаступником останнього є Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград", суд дійшов висновку, що всі права і обов'язки Знам'янського міського виробничого управління водоканалізаційного господарства належать Обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград".
Крім того, відповідно до п.3 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70, для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці, та виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, подають (надсилають) також копію довідки про включення їх до реєстру неприбуткових установ, виданої органом державної податкової служби (далі - довідка). Новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих. Роботодавець, у якого змінилося найменування чи місцезнаходження юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові чи місце реєстрації проживання фізичної особи - підприємця, подає заяву, виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і копію довідки протягом десяти робочих днів після державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи чи зміни прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця.
Знам'янським міським виробничим управлінням водоканалізаційного господарства не дотримано вимог вищезазначеної норми.
Відповідно до ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991, №875-XII (далі за текстом -Закон №875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ч.1 ст.18 Закону №875-XII).
Згідно ч.3 ст.18 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 20 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Судом встановлено, що середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2011 році складала 23106,67 грн. (2079600 грн. (фонд оплати праці) / 90 (середньооблікова кількість штатних працівників)) = 23106,67 грн., що самостійно визначено Знам'янським міським виробничим управлінням водоканалізаційного господарства у звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, поданому останнім до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.5).
Відповідно до п.3.3 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політи ки України від 29.12.2004р. №338, у рядку 03 звіту відображається кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених підпри ємством, відповідно до нормативу робочих місць для забез печення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за 2011 рік, форма № 10-ПІ вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві в 2011 році - 90 осіб та виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст.19 Закону №875-XII, у відповідача мало бути працевлаштовано чотири інваліди.
При цьому, відповідно до розділу 2 зазначеного звіту на підприємстві протягом 2011 року працювало два інваліди.
До того ж, суд зазначає, що Знам'янським міським виробничим управлінням водоканалізаційного господарства самостійно подано звіт до Фонду та визначено суму адміністративно-господарських санкцій. (а.с.5)
Доказів подання відповідачем до компетентного органу -центру зайнятості звітності щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів у відповідності до ст.20 Закону України „Про зайнятість населення", ст.3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій", затвердженої Наказом міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005р., протягом 2011 року суду не надано.
Будь-які фактичні дані, які б свідчили про створення відповідачем протягом 2011 року двох робочих місць для працевлаштування інваліда, відповідно до вимог ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відсутні.
Згідно п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність нарахування Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, у зв'язку з порушенням відповідачем ст.19 Закону №875-XII, адміністративно-господарських санкцій в розмірі 46213 грн. 34 коп..
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати.
Згідно Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007р. №223, порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діє на момент подання позовної заяви, за кожний календарний день прострочення.
Сума пені, що виникла у зв'язку з порушенням відповідачем термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, становить 212 грн. 52 коп..
Зважаючи на викладене, сума заборгованості Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" по сплаті адміністративно-господарських санкцій становить 46213 грн. 34 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 212 грн. 52 коп..
Доказів сплати відповідачем даної заборгованості суду не надано.
На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними та допустимими доказами, та підлягають задоволенню.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (код ЄДРПОУ: 03346822) на користь Державного бюджету України, в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (код ЄДРПОУ:22217312) адміністративно-господарські санкції у розмірі 46213 (сорок шість тисяч двісті тринадцять) грн. 34 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій в сумі 212 (двісті дванадцять) грн. 52 коп..
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено - 12.06.2012р..
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина