Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2012 року Справа № 1170/2а-1598/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого -судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Кіровограді о 14 год. 10 хв. адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді до Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 11 про стягнення заборгованості у розмірі 17173,47 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (далі за текстом - УПФУ в м. Кіровограді) звернулось в суд з адміністративним позовом до Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 11 (далі за текстом -КРЕП № 11), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 17173,47 грн.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що 18.01.2011 року, позивачем, стосовно відповідача прийнято рішення № 148 про застосування фінансових санкцій на загальну суму 17173,47 грн., із них штраф у розмірі 3870,50 грн., та нарахована пеня у розмірі 13302,97 грн.
Відповідач оскаржив зазначене рішення до Кіровоградського окружного адміністративного суду, однак постановою від 07.06.2011 у справі за адміністративним позовом Комунального ремонтно -експлуатаційного підприємства №11 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про скасування рішення від 18.01.2011 року №148, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Враховуючи те, що протягом строку, встановленого п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України, до суду не надійшло заперечення відповідача проти позову або ж його заява про визнання позову, суд вважає необхідним провести розгляду справи за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши письмові докази, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважає, що адміністративний позов належить задовольнити.
Право звернення до адміністративного суду позивача як суб'єкта владних повноважень із позовом про стягнення недоїмки по страхових внесках передбачено ст.64 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2, у зв'язку з чим, суд вважає даний позов прийнятним до розгляду.
Судом встановлено, що КРЕП № 11 зареєстровано як юридична особа 10 липня 1998 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, ідентифікаційний код 23224392, (а.с. 6) і відповідно до поданої заяви перебуває на спрощеній системі оподаткування (а.с. 5).
18.01.2011 року начальником УПФУ в м. Кіровограді прийнято рішення №148 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, про стягнення штрафу в розмірі 3870,50 грн. та нарахування пені в розмірі 13302,97 грн. за період з 28.12.2010 по 18.01.2011 року (а.с. 8).
Згідно ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції статті, чинної на час виникнення правовідносин) Пенсійний фонд є органом, який провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовлює документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Статтею 5 вказаного Закону (в редакції статті, чинної на час виникнення правовідносин) встановлено, що він регулює правовідносини між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначаються, зокрема, платники страхових внесків, їх права і обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків.
Відповідно до ст. ст. 14, 15 того ж Закону (в редакції статті, чинної на час виникнення правовідносин) страхувальниками і платникам страхових внесків, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарські податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону; колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), - для осіб, зазначених у пункті 2 статті 11 цього Закону.
Обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески визначений п. 6 ч. 2 ст. 17 вказаного Закону.
Відповідно до п. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку встановленому цим Законом. (в редакції статті, чинної на час виникнення правовідносин)
Згідно п. 6 та п. 12 ст. 20 вказаного Закону (в редакції статті, чинної на час виникнення правовідносин), страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Згідно ч.2 ч.3, ч.15 ст.106 вказаного Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Відповідно до пункту 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:
а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;
б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;
в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.
У випадку а) вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки. У випадку б) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.
У відповідності до п. 4 ч. 9 ст. 106 вказаного Закону (в редакції статті, чинної на час виникнення правовідносин) виконавчі органи Пенсійного фонду за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків застосовують до страхувальників фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць за який донараховано ці суми.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;
Відповідачем заборгованість у встановленому порядку не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України підставами для звільнення від доказування є обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
07.06.2011 постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі за позовом Комунального ремонтно -експлуатаційного підприємства №11 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про скасування рішення від 18.01.2011 року №148, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Згідно довідки начальника відділу документального забезпечення суду, зазначена постанова, станом на 09.04.2012 набрала законної сили (а.с. 14).
Враховуючи досліджені обставини справи, а також те, що є рішення суду, якими КРЕП № 11 відмовлено у скасуванні рішення від 18.01.2011 року №148, суд дійшов висновку, що у відповідача наявна заборгованість зі сплати фінансової санкції та пені у розмірі 17173,47 грн., а тому позовні вимоги слід задовольнити.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладено та керуючись ст.ст. 94, 158 - 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Комунального ремонтно-експлуатаційного підприємства № 11, вул. Червонозорівська, 17, м. Кіровоград, код ЄДРПОУ 23224392, р/р 26008100368, МФО 351629 ВАТ «Мегабанк», на користь управління Пенсійного фонду в м. Кіровограді, р/р 256073011226, МФО 323475 в Облуправлінні Ощадбанку, код ЄДРПОУ 20650088 заборгованість по штрафних санкціях та пені в сумі 17173 гривень 47 коп. (сімнадцять тисяч сто сімдесят три гривні 47 коп.).
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанову піддати негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -впродовж десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду А.В. Сагун