ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2012 р. Справа № 2а/0470/4367/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЖукової Є.О. при секретаріБерднику С.О. за участю: прокурора представника позивача представника відповідача Стаценка М.О. Хижниченка Є.Л. Скрипніка М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об`єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Комсервіс" про стягнення заборгованості у сумі 5 674,06грн.
ВСТАНОВИВ:
11 квітня 2012р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, в якому позивач просить стягнути з рахунків у банках та за рахунок готівки обслуговуючих комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс» (код ЄДРПОУ 20255564) на користь державного бюджету податкову заборгованість з податку за землю в розмірі 5 674,06грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2012 року провадження по справі було відкрито, справа була призначена до судового розгляду та явка сторін у судове засідання була визнана обов`язковою.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Під час проведення перевірки відповідача Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби було встановлено, що КП ДМР «Комсервіс» має заборгованість по земельному податку у сумі 5 674,06грн.(основний платіж - 3 468,12грн., пеня - 2 205,94грн.).
05.11.2001р. позивачем було сформовано першу податкову вимогу №1/56 на суму 198,06грн., яка 27.11.2011р. повернулась до податкової служби з довідкою ДП «Укрпошта» про неможливість вручення одержувачу. Другу податкову вимогу №2/4 позивачем було сформовано 08.01.2002р. на суму 8 779,72грн., яку 11.01.2002р. поштою особисто отримав директор підприємства.
На даний час сума заборгованості відповідачем сплачена не була.
Прокурор підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив задовольнити позов за викладених у ньому підстав.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити за викладених у ньому підстав.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія розпорядження від 03.05.2012р.; копія наказу від 28.01.2010р.; копія наказу від 23.02.2012р.; копія наказу від 25.11.2011р.; копія виписки з ЄДР; копія витягу з ЄДРПОУ; копія довідки з ЄДРПОУ; копія довідки про суми податкового боргу станом на 21.02.2012р.; копія листа від 06.05.2011р.; копія рішення від 31.03.2011р.; копія статуту КП «Комсервіс»; копія рішення №1а від 13.01.2003р.; копія корінця першої податкової вимоги №1/56 від 05.11.2001р.; копія поштового повідомлення; копія корінця другої податкової вимоги від 02.01.2002р.; копія податкового рахунку земельного податку за 2009р., 2010р., 2011р.; копія службової записки від 01.03.2012р.; копія листа від 26.04.2012р.; копія звернення від 22.05.2012р.; копія графіку погашення заборгованості КП ДМР «Комсервіс»; копія листа від 26.03.2012р.; копія платіжного доручення від 21.03.2012р.; копія платіжного доручення від 18.05.2012р.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.
Правовідносини сторін щодо сплати податків і зборів регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996р. за № 254к/96-ВР, Закону України від 21.12.2000р. № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, який був чинний на момент виникнення зазначених правовідносин, Закону України «Про державну податкову службу в Україні», а також нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010р. за № 2755- VI.
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 31.03.2011р. №90-06/VI було змінено найменування комунального підприємства плодоовочевої торгівлі «Боскугай» на комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс» та визнано його правонаступником майнових та юридичних прав і обов'язків КППТ «Боскугай».
04 квітня 2012 року прокуратурою Заводського району м.Дніпродзержинська спільно з Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області було проведено перевірку додержання податкового законодавства комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс» у сфері своєчасності сплати земельного податку за 2009-2011р.р.
Під час перевірки було встановлено, що КП ДМР «Комсервіс» має заборгованість по земельному податку у сумі 5 674,06грн.
Згідно податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік від 30.01.2009р. №22205 щомісячна сума податку до сплати складає 95,23грн. Під час перевірки податкового періоду 2009 року було виявлено ненадходження коштів від підприємства в рахунок погашення земельного податку, згідно вказаної вище декларації, за періоди з лютого по грудень 2009 року.
Згідно податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік від 29.01.2010р. №44435 щомісячна сума податку до сплати складає 100,86грн. Під час перевірки податкового періоду 2010 року було виявлено ненадходження коштів від підприємства в рахунок погашення земельного податку, згідно вказаної вище декларації, за податкові періоди з січня по грудень 2010 року.
Згідно податкового розрахунку земельного податку на 2011 рік від 28.01.2011р. №3838 щомісячна сума податку до сплати складає 100,86грн. Під час перевірки податкового періоду 2011 року було виявлено ненадходження коштів від підприємства в рахунок погашення земельного податку, згідно вказаної декларації, за податкові періоди з січня по грудень 2011 року.
05 листопада 2001р. було сформовано першу податкову вимогу №1/56 на суму 198,06грн., яка 27.11.2011р. повернулась до податкової служби з довідкою ДП «Укрпошта» про неможливість вручення одержувачу. Другу податкову вимогу №2/4 було сформовано 08.01.2002р. на суму 8 779,72грн., яку 11.01.2002р. поштою особисто отримав директор підприємства.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 р №2755-VI, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 46.1 ст.46 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно із ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Стаття 57 Податкового кодексу України визначає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При несплаті зобов`язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України, становить сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Згідно ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання у встановлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
Відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов`язані нарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Відповідно до п.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України, пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з п.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми податкового боргу у випадках, порядку і розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Як передбачено пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст.269 Податкового кодексу України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а згідно із змістом статті 270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
В порушення вищезазначеної норми Податкового кодексу України, боржником не була сплачена узгоджена сума грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки і визначена у відповідних деклараціях за 2009р., 2010р., 2011р., копії яких містяться в матеріалах справи.
При цьому представник відповідача, визнавши заявлений адміністративний позов у повному обсязі, пояснив несплату земельного податку в сумі 5 674,06грн. до Державного бюджету України скрутним фінансовим становищем комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс».
Відповідно до пп. 20.1.1 та пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У відповідності до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, згідно зі ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Що ж стосується вимог позивача про стягнення належної комунальному підприємству Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс» готівки, то суд доходить висновку про те, що в цій частині вимог заявленого адміністративного позову слід відмовити виходячи з наступного.
Пунктом 95.2 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податків податкової вимоги.
Пунктом 95.3 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України визначено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. При цьому стягнення готівкових коштів здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 року №1244, визначено, що вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України.
Тобто, виходячи з аналізу вищевказаних норм статті 95 Податкового кодексу України, стягнення з платника податків готівкових коштів, які належать такому платнику податків, здійснюється працівниками органу ДПІ у ході виконання рішення суду про стягнення коштів з рахунків платника податків, яке набрало законної сили та не може бути обрано способом захисту порушеного права у судовому порядку з урахуванням повноважень органів державної податкової служби, встановлених ст.20 Податкового кодексу України.
За таких підстав, суд вважає, що адміністративний позов прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс» про стягнення податкового боргу у сумі 5 674,06грн. є таким, що підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс» про стягнення податкового боргу у сумі 5 674,06грн. - задовольнити частково.
Стягнути з комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Комсервіс» (код ЄДРПОУ 20255564) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, в рахунок погашення податкового боргу на користь державного бюджету податкову заборгованість: по земельному податку в розмірі 5 674(п'ять тисяч шістсот сімдесят чотири)грн.06коп. на розрахунковий рахунок №33218811700013, код платежу 13050100, одержувач: відділення Державного казначейства в м.Дніпродзержинську, код ЄДРПОУ 24232324, назва банку - УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012)
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 25 травня 2012 року
Суддя Є.О. Жукова