Головуючий у 1 інстанції - Горпенюк О.А.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2012 року справа №2а/1270/2437/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Нікуліна О.А.
суддів: Губської Л.В., Жаботинської С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області, Головного управління державної казначейської служби України в Луганській області про стягнення сплаченого збору в сумі 5475,00 грн., -
В С Т А Н О В И В :
У січні 2012 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області, Головного управління державної казначейської служби України в Луганській області про стягнення сплаченого збору в сумі 5475,00 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2012 року адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області, Головного управління державної казначейської служби України в Луганській області про стягнення сплаченого збору в сумі 5475,00 грн. задоволено повністю, а саме:
стягнуто з Державного бюджету м. Красний Луч на користь ОСОБА_2 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5475,00 (п'ять тисяч чотириста сімдесят п'ять грн. 00 коп.) гривень, який згідно квитанції від 08.12.2011 року сплачений до Державного бюджету м. Красний Луч отримувач платежу 24140300, код 24046797, МФО 804013, рахунок отримувача НОМЕР_3 при здійсненні правочину купівлі-продажу автомобіля.
З постановою суду першої інстанції не погодився перший відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
19 листопада 2011 року між ТОВ «АВТО " ПРЕМ'ЕР» (продавець) з однієї сторони та ОСОБА_2 (покупець) з другої сторони укладено договір купівлі продажу автомобіля «Ford Mondeo », двигун НОМЕР_2, кузов № НОМЕР_1, видано довідку - рахунок № серії ДПІ 175941.
На підтвердження укладення договору купівлі - продажу автомобіля «Ford Mondeo», двигун НОМЕР_2, кузов № НОМЕР_1, видано довідку - рахунок № серії ДПІ 175941 (а.с. 6).
Для реєстрації транспортного засобу в органах ДАІ позивач 08.12.2011 року сплатив збір до пенсійного фонду з відчуження автомобіля на відповідний рахунок у розмірі 5475,00 грн., про що свідчить квитанція від 08.12.2011 (а.с. 5).
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 26.06.1997 року № 400/97 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", у п.7 ст.1 якого зазначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Згідно п. 6 ст. 2 Закону України від 26.06.1997 р. № 400/97 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, є вартість легкового автомобілю.
Відповідно до ст. 4 цього Закону для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставка збору у розмірі 3 відсотки від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 6 статті 2 цього Закону.
Статтею 3 Закону встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до п. 1 "Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 р. № 1740 визначено, що цей порядок регулює питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно п.12 вищезазначеного "Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
Вказаною нормою визначено поняття відчуження автомобілів для сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, та суб'єкти сплати збору, а саме підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі.
Відповідно до п.п. 13-15 цього Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість. Органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати ,- збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачуються платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, за місці реєстрації легкового автомобіля.
Постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року №1740 на даний час є чинної ніким не скасованою.
Згідно ст. 655 Цивільного Кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 19 листопада 2011 року автомобіля «Ford Mondeo », двигун НОМЕР_2, кузов № НОМЕР_1, між ТОВ «АВТО ПРЕМ'ЕР» та позивачем виникли правовідносини щодо відчуження майна, при яких право власності на автомобіль перейшло від продавця до покупця.
У п.7 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що пенсійний збір сплачується при відчуженні майна, а не при купівлі автомобілів. Позивач згідно договору купівлі - продажу від 19 листопада 2011 року, не відчужував, а купив транспортний засіб «Ford Mondeo », двигун НОМЕР_2, кузов № НОМЕР_1.
Відповідно до п. 15 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 03.11.1998р. №1740, суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкритті в Управліннях державного казначейства в Автономній республіці Крим, областях, м.Києві та М.Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.
Вищезазначеним Законом передбачена сплата збору лише при відчуженні автомобіля, а не при його купівлі (придбанні). За таких обставин позивач не є платником збору з відчуження автомобіля, тому необгрунтовано сплачені кошти в сумі 5475,00 грн. грн.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2012 року - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів О.А.Нікулін
Л.В.Губська
С.В.Жаботинська