Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2012 року справа №2а/0570/3750/2012
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Юрко І.В., Блохіна А.А., розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року у справі № 2а/0570/3750/2012 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», відокремленого підрозділу Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 по шахті «№ 9 Капітальна» за період з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року у сумі 49967,93 гривень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач 27.03.2012 року звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги нормами частини 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі Інструкція).
Зазначив, що державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого підрозділу Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є правонаступником ліквідованої шахти «№ 9 Капітальна», тому і повинно відшкодовувати зазначені у позові витрати органу Пенсійного фонду.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що управління не згодне, оскільки судом першої інстанції порушені норми матеріального права, не в повній мірі з'ясовані обставини справи. Апелянт посилається на доводи, викладені в позовній заяві та вказує, що ці доводи не були враховані судом першої інстанції. Критики судового рішення апеляційна скарга не містить.
Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
За нормами частини першої пункту другого статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: 2) неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що наказом Міністра палива та енергетики України від 24 травня 2001 року № 235 визначено заходи щодо ліквідації державного підприємства «Шахта «№ 9 Капітальна». В ньому зазначено, що компанію «Укрвуглереструктуризація» призначено підприємством по виконанню робіт з фізичної ліквідації підприємства, а також їй доручено прийняти згідно з затвердженим Мінпаливенерго розподільчим балансом підприємства на баланс компанії кредиторську заборгованість шахти з заробітної плати; заборгованість з відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівників; компенсацію втраченого заробітку; заборгованість щодо забезпечення працівників і окремих категорій населення побутовим вугіллям, основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації та необхідні для виконання робіт з фізичної ліквідації, а також заборгованість за виконані роботи у відповідності до проекту ліквідації шахти (а.с. 6).
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 5 червня 2003 року № 280 компанії «Укрвуглереструктуризація» та «Вуглеторфрустректуризація» реорганізовано шляхом злиття та створення на їх базі об'єднання - об'єднана дирекція «Укрвуглеторфреструктуризація». У складі останньої створені об'єднання, зокрема, ДП «Донвуглереструктуризація», яка відповідно до п. 9.1 наказу є правонаступником майнових прав та обов'язків ДП «Укрвуглереструктуризація» згідно з розподільчим балансом (а.с. 7).
Відповідно до наказу об'єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» від 01 жовтня 2003 року № 2 Пролетарську дирекцію з ліквідації шахт включено в склад ДП Донецька обласна дирекція «Донвуглереструктуризація» з 01 жовтня 2003 року.
Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 21 квітня 2004 року № 32 виведено із складу об'єднання державні підприємства, зокрема, «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вуглевидобувних та вугледобувних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація»).
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29 грудня 2007 року № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» (а.с. 8-9). Пунктом 3 наказу припинено діяльність, зокрема, державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація») шляхом реорганізації та приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 15 лютого 2008 року № 8 припинена діяльність ДП «Донецької обласної дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» (а.с. 11-12).
У складі Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» наказом від 29 лютого 2008 року № 10 створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт як відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», до складу якої включено 23 шахти, в тому числі і шахта № 9 «Капітальна» (а.с. 10).
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02 квітня 2010 року № 99 припинено реорганізацію ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом приєднання до нього, зокрема, ДП «Донвуглереструктуризація» (а.с. 13-14). Припинено діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації поділу на державні підприємства: ДП «Донвуглереструктуризація», ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» та ДП «Центрально-Західна Компанія «Вуглетрфреструктуризація». Пунктом 9 вказаного наказу визначено, що вказані підприємства є правонаступниками всіх прав та обовязків, пов»язаних з діяльністю ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», згідно з розподільчими балансами.
Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» від 14 квітня 2010 року № 2 змінена структура управління, створений відокремлений підрозділ із самостійним балансом без права юридичної особи «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» (а.с. 15).
Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 32442610, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 16, 18).
Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» включена до ЄДРПОУ за № 37112156 без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 17), перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.
Наказом Мінвуглепрому України від 12 травня 2010 року № 140 затверджено рішення засідання постійно діючої комісії (ПДК) з охорони праці та промислової безпеки, пунктом 30 якого затверджено перелік підприємств, що додається, згідно з яким закріплено шахти, що ліквідуються та ліквідовані за рішенням Кабінету Міністрів України, за відповідними діючими державними підприємствами для вирішення питань, пов'язаних з розслідуванням причин виникнення професійних захворювань у колишніх працівників вугільних підприємств, ліквідованих без правонаступника.
До вказаного переліку внесена «шахта № 9 Капітальна».
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема: працівники зайняті повний робочий день на роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «а» ст. 13 Закону), за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць (пункт «б» ст. 13 Закону) та інші (пункти «в» - «з» ст. 13 Закону).
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 січня 2004 року.
Відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» постановою правління Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року № 21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі Інструкція № 21-1). Інструкція набрала чинності 27 січня 2004 року.
Згідно з п.п. 6.8 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п.п. 6.10. п. 6 Інструкції відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Передача платниками страхових внесків своїх обов'язків із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування третім особам, крім випадків, передбачених законодавством, забороняється.
З 1 січня 2011 року п. 7 ст. 106 Закону № 1058 втратив чинність у звьязку з набранням чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ч. 3 ст. 25 якого містить аналогічні положення щодо сплати недоїмки при ліквідації страхувальника.
Між тим вказані положення стосуються недоїмки зі страхових внесків та до спірних правовідносин застосуванню не підлягають.
Відповідно до п. 6.3. Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду (фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій) вносять правонаступники.
Відповідно до спеціальних норм права ст.ст. 1 3 Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами» від 17.01.1997 № 10/97-ВP заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються, по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.
Заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.
Задоволення вимог інших кредиторів здійснюється у порядку, передбаченому законодавством України.
Порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939, і згідно з п. 9 вказаного Порядку ліквідаційна комісія відповідно до законодавства здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепромом розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації. Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Мінвуглепромом. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позовну вимогу про стягнення з відповідача коштів на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам ліквідованих вугледобувних та вуглепереробних підприємств (шахт), позивач обґрунтовував тим, що відповідач є їх правонаступником.
Між тим, вказану позовну вимогу позивач не довів доказів на її підтвердження суду не надав.
Так, ні в наказах про ліквідацію підприємств (шахт), ні в статуті ДП «Донвуглереструктуризація», не зазначено про правонаступництво.
У вказаній постанові Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 280 «Про хід структурної перебудови вугільної промисловості», в додатку № 1 до якої є Перелік шахт і розрізів торфодобувних підприємств, що підлягають закриттю, зазначена, зокрема, шахта № 9 «Капітальна».
Відповідно до норм цивільного права правонаступництво відбувається при злитті, приєднанні, поділі, перетворенні (реорганізації) юридичної особи, а при ліквідації - юридична особа припиняє свою діяльність без правонаступництва.
З огляду на наведене, відповідач не є правонаступником ліквідованої шахти, тому не може відповідати по зобовьязанням шахти № 9 «Капітальна» перед Пенсійним фондом України, які не охоплюються процедурою фізичної ліквідації, а отже, обовьязок відшкодування витрат на виплату і доставку таких пенсій у нього відсутній.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька у справі № 2а/0570/3750/2012 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року у справі № 2а/0570/3750/2012 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі міста Донецька до державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», відокремленого підрозділу Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 по шахті «№ 9 Капітальна» за період з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року у сумі 49967,93 грн. - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Міронова Г.М.
Судді Судді Юрко І.В.
Блохін А.А.