Ухвала суду № 24578901, 29.05.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
29.05.2012
Номер справи
к-29750/09-с
Номер документу
24578901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2012 року м. Київ К-29750/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.

суддів: Карася О.В.

Маринчак Н.Є.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області

на постанову Господарського суду Черкаської області від 07 квітня 2008 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2009 року

у справі № 07/106а

за позовом Приватного підприємства «Торговий дім «Троянда»

до Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області,

Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області,

Фінансового управління Смілянської міської ради

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Черкаської області від 07 квітня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2009 року, позов Приватного підприємства «Торговий дім «Троянда»(далі -позивач) до Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області (далі -відповідач-1), Головного управління Державного казначейства України в Черкаській області (далі -відповідач-2) та Фінансового управління Смілянської міської ради (далі -відповідач-3) задоволено повністю. Визнано нечинним податкове повідомлення-рішення № 0008521501/0 від 10 грудня 2007 року. Стягнуто з бюджету м. Сміла через ГУДК України в Черкаській області на користь ПП «Торговий дім «Троянда»3 535,65 грн. надміру сплаченої орендної плати за землю. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПП «Торговий дім «Троянда»38,76 грн. витрат по оплаті судового збору.

Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями у справі, відповідач-1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з підстав порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Господарського суду Черкаської області від 07 квітня 2008 року, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2009 року та прийняти нове рішення -про відмову в позові повністю. Також, відповідачем-1 ставиться питання про покладення відшкодування судових витрат на позивача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що, між позивачем та Смілянською міською радою укладено договір оренди землі № 040677800079 від 03 квітня 2006 року, відповідно до умов якого Смілянська міська рада зобов'язалась передати позивачу, а останній прийняти в оренду строком до 01 січня 2016 року земельну ділянку площею 0,0476 га по вул. Б. Хмельницького, 36, м. Сміла.

При цьому, зазначеним договором зобов'язано ПП «Торговий дім «Троянда»здійснювати плату за користування земельною ділянкою з 23 грудня 2005 року, тобто з дня прийняття рішення № 31-7/ІV Смілянською міською радою, оскільки, тільки з цього часу земельну ділянку, на якій знаходиться магазин позивача, вилучено в іншого землекористувача -Відкритого акціонерного товариства «Смілянський електромеханічний завод ім. Т.Г. Шевченка» та передано ПП «Торговий дім «Троянда».

Також, пунктом 9 вказаного договору визначено, що розмір орендної плати складає 3 149,79 грн. на рік.

Крім того судами встановлено, що в період з 25 травня 2005 року по 27 грудня 2005 року відповідно до платіжних доручень, в яких визначено призначення платежу -оренда землі за квітень -листопад 2005 року, позивачем помилково перераховано до місцевого бюджету м. Сміла суму в розмірі 2 313,84 грн.

Також, в період з 26 січня 2006 року по 29 січня 2007 року позивачем відповідно до платіжних доручень перераховано до місцевого бюджету м. Сміла суму орендної плати за землю в розмірі 4 634,08 грн.

Крім того, відповідачем-1 проведено невиїзну документальну перевірку податкового розрахунку орендної плати за землю за 2005 рік ПП «Торговий дім «Троянда», за результатами якої складено акт № 1956/15-025/14184073 від 03 грудня 2007 року.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем-1 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008521501/0 від 10 грудня 2007 року, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 2 204,83 грн. (2 099,84 грн. -основний платіж, 104,99 грн. -штрафні (фінансові) санкції).

Перевіркою встановлено порушення позивачем статей 13, 19 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю»в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі -Закон № 2535-XII), оскільки, сума орендної плати за землю за квітень -травень 2005 року складає 2 362,32 грн., що на 2 099,84 грн. більше від нарахованої позивачем суми за поданим 02 листопада 2007 року уточнюючим податковим розрахунком орендної плати за землю за квітень - грудень 2005 року.

В свою чергу, у зв'язку з помилково та надміру сплаченими сумами орендної плати за землю до місцевого бюджету, позивач звернувся до Смілянської ОДПІ Черкаської області із заявами про надання висновків щодо повернення зазначених сум, однак відповідачем-1 висновки про повернення помилково та надміру сплачених до місцевого бюджету сум надано не було, у зв'язку з чим вказані суми не повернуто позивачу з місцевого бюджету.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.

Відповідно до статті 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Пунктом 2 статті 41 Закону України від 25 березня 2005 року № 2505-IV «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік»та деяких інших законодавчих актів України»орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з частиною 2 статті 78 Бюджетного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державне казначейство України веде облік всіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів стягнення, погодженим з відповідними фінансовими органами, здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

Відповідно до пунктів 4, 5, 6, 9 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03 лютого 2005 року № 58/78/22 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню.

Повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати.

Заява подається платником податку до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів зарахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені.

Орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, дійшли вірного висновку, що нарахування ПП «Торговий дім «Троянда»суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2005 рік на загальну суму 2 204,83 грн. суперечить вимогам статті 13 Закону № 2535-XII, відповідно до якої підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

За наведених обставин, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування постанови Господарського суду Черкаської області від 07 квітня 2008 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2009 року.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області відхилити, а постанову Господарського суду Черкаської області від 07 квітня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Рибченко А.О.

Судді Карась О.В.

Маринчак Н.Є.