Постанова № 24576832, 15.05.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2012
Номер справи
4671/12/2070
Номер документу
24576832
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 травня 2012 р. № 2-а- 4671/12/2070 Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Кузьменко Ю.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби до Первинної профспілкової організації Будівельно-монтажне управління "Балакліягазбуд" простягнення податкового боргу , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом. в якому просив суд стягнути з Первинної профспілкової організації Будівельно-монтажного управління "Балакліягазбуд"суму податкового боргу по податку на прибуток у розмірі 1701, 00 грн. та зазначити у виконавчому листі наступний рахунок для перерахування належних до стягнення сум: р/р 31110009700021, одержувач: УДКС України у Балаклійському районі, код банку одержувача: 38059663, в установі банку: ГУ ДКС України у Харківській області, МФО 851011.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Первинна профспілкова організація Будівельно - монтажне управління "Балакліягазбуд" перебуває на обліку як платник податків та зборів (обов'язкових платежів) в Державній податковій інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби та має податковий борг перед бюджетом у сумі 1701,00 грн.. Зазначений борг виник внаслідок прийнятих податковою інспекцією податкових повідомлень - рішень, а саме:

- № 0000731501/0 від 01.04.2010 року, відповідно до якого відповідача зобов`язано сплатити штраф по податку на прибуток в сумі 510 грн.;

- № 0001371501/0 від 03.06.2010 року, відповідно до якого платника податків зобов`язано сплатити штраф по податку на прибуток в сумі 170,00 грн .;

- № 0004941501 від 09.12.2011 року, згідно до якого платника зобов`язано сплатити штраф по податку на прибуток в сумі 1,0 грн.;

- № 0000301501 від 14.02.2012 року, відповідно до якого відповідача по справі зобов`язано сплатити штраф по податку на прибуток (доходи) приватних підприємств в сумі 1020 грн..

У зв'язку з несплатою податкових зобов'язань у встановлені строки, ДПІ у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби направлено відповідачу поштою першу податкову вимогу від 20.04.2010 року № 1/38 та другу податкову вимогу від 31.05.2010 року № 2/75. Оскільки здійснені позивачем заходи по стягненню податкового боргу платника податків не призвели до погашення податкового боргу, ДПІ звернулась з даним позовом до суду та просила суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Представник позивача про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, до суду надав заяву, в якій просив розглядати справи без участі представника інспекції (а.с. 41).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений в порядку передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України, конверт з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання" повернувся до суду (а.с. 57 - 62 ).

Оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а завданням адміністративного судочинства України згідно з ч.1 ст.2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і неухильне дотримання судом вимог даної норми процесуального закону є обов'язковим в кожній адміністративній справі, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

За матеріалами справи відповідач - Первинна профспілкова організація Будівельно - монтажне управління "Балакліягазбуд", пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації, отримав Свідоцтво № 5, видане Балаклійським районним управлінням юстиції про державну реєстрацію об`єднань громадян від 28.02.2000 року (а.с. 24 - 31).

З 20.03.2000 року за № 303, як платник податків узятий на облік до ДПІ у Балаклійському районі, що підтверджується довідкою від 24.01.2012 року № 12 (а.с.10).

Пунктом 30 статті 2 Бюджетного Кодексу України податкові органи визначені як органи стягнення, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.

Також, однією із функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих державних податкових інспекцій є подача до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетами і державними цільовими фондами за рахунок їх майна (п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").

Відповідно до п.п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Як вбачається із матеріалів справи, Державною податкової інспекцією у Балаклійському районі Харківської області ДПС були проведені невиїзні документальні перевірки з питань неподання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами за 2006 - 2009 роки, результати яких оформлені актами перевірки № 1518/16-016/25849498 від 21.05.2010 року (а.с. 43) та № 265/15-016/25849498 від 22.03.2010 року (а.с.45).

За висновками вказаних актів перевірки, податковим органом були встановлені порушення відповідачем по справі: п.п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами(зі змінами та доповненнями)", а саме: не подання податкової звітності про використання коштів неприбутковими установами та організаціями.

На підставі зазначених актів перевірки ДПІ винесені податкові повідомлення -рішення: № 0001371501/1 від 03.06.2010 року (а.с. 15) та № 0000731501/0 від 01.04.2010 року (а.с 12), відповідно до яких відповідача зобов`язано сплатити штраф по податку на прибуток в сумі 680 грн.

Оглянувши вказані податкові повідомлення - рішення, суд зазначає, що дані податкові повідомлення - рішення за змістом, формою та підставами винесення, узгоджуються з компетенцією органів державної податкової служби України, яка встановлена Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та Законом України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", Законом України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а за способом реалізації наданих податковим органам владних повноважень узгоджується з порядком, який визначений Інструкцією про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затверджено наказом ДПА України від 17.03.2001р. №110, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.03.2001р. за №268/5459; далі за текстом -Інструкція) та Порядком направлення органами податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджено наказом ДПА України від 21.06.2001р. №253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за № 567/5758; далі за текстом - Порядок).

Вищевказані податкові повідомлення - рішення були направлені податковим органом на юридичну адресу платника податку рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштових відправлень (а.с.14, 16). У зв`язку із неможливістю їх вручення відповідачу, податкові повідомлення - рішення № 0001371501/1 від 03.06.2010 року (а.с. 15) та № 0000731501/0 від 01.04.2010 року (а.с 12), було розміщено податковим органом на дошці податкових оголошень (повідомлень), про що свідчать акти про неможливість вручення податкових повідомлень - рішень з податку на прибуток № 166/15-016/25849498 від 07.04.2010 року (а.с.13) та № 318/15-016/25849498 від 11.06.2010 року (а.с. 17).

Також, фахівцями Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області були проведені камеральні перевірки щодо не подання податкової звітності про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за період 2010 року та 4 квартал 2011 року.

За результатами перевірки складені акти: № 739/15-016/25849498 від 26.10.2011 року (а.с. 47) та № 44/15-016/25849498, яким зафіксовані порушення підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 розділу II, пункту 203.1 статті 203 розділу V Податкового кодексу України, а саме: не подання податкової звітності в строки, передбачені законодавством.

На підставі вищевказаних актів перевірки, податковим органом винесені податкові повідомлення - рішення № 0004941501 від 09.12.2011 року (а.с. 18) та № 0000301501 від 14.02.2012 року, відповідно до якого відповідача по справі зобов`язано сплатити штраф по податку на прибуток (доходи) приватних підприємств в сумі 1020 грн. (а.с. 19).

Суд дослідивши, вищезазначені податкові повідомлення - рішення, суд також дійшов висновку, що дані рішення узгоджується з компетенцією органів державної податкової служби України, яка встановлена Податковим кодексом України.

Вищевказані податкові повідомлення - рішення були направлені податковим органом на юридичну адресу платника податку рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштових відправлень (а.с.14, 16), проте не вручені платнику у зв`язку із незнаходженням платника податків за юридичною адресою (а.с. 20, 22).

Щодо нарахування штрафних санкцій за не подання податкової звітності про використання коштів неприбутковими установами за 2006, 2007, 2008 та 2009 року в розмірі 170, 00 грн., суд вважає за необхідне застосувати норми Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-III (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Так, підпунктом 4.1.4 ст. 4 вищевказаного Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до припису п.17.1.1. ст. 17 вищевказаного Закону України платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Суд зазначає, що при визначенні податкового зобов'язання та нарахуванні штрафних санкцій за неподання податкової звітності про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за період 2010 року та 4 кварталу 2011 року податковий орган правомірно застосував норми Податкового кодексу України.

Згідно п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України (далі Кодексу) податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Відповідно до п.57.1. ст. 57 вищевказаного кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

П.п.20.1.28 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено право керівника державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Відповідно до довідки наданої податковим органом, судом встановлено, що загальний борг відповідача перед бюджетом в сумі складає 1701,00 грн. ( а.с. 9).

Відповідно до п.п. 6.2.1 п 6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-III (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)", у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов`язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Матеріалами справи підтверджено факт надіслання податковим органом першої податкової вимоги № 1/38 від 20.04.2010 року (а.с. 32) та другої податкової вимоги № 2/75 від 31.05.2010 року (а. с. 33), у зв'язку з неможливістю вручення податкових вимог складено акти про причини неможливості вручення податкових вимог № 22 від 29.04.2010 року та № 48 від 07.06.2010 року (а.с. 32, 33 на зворотному боці аркушів).

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

З витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, наявного в матеріалах справи, вбачається, що 08.07.2010 року начальником податкової інспекції було прийнято рішення № 72/24-037 про застосування заходів погашення податкового боргу за рахунок стягнення його активів (а.с.34).

Станом на момент розгляду справи у суді, доказів погашення податкового боргу перед бюджетом в сумі 1701,00 грн. відповідачем не надано, відсутність вказаного боргу належними доказами останнім не спростовані.

Дослідивши зібрані по справі докази за правилами ст.86 КАС України, суд доходить висновку, що вимога позивача про стягнення спірної суми заборгованості підлягає задоволенню, бо доведена матеріалами справи, адже обумовлені ст.ст. 37 та 38 Податкового кодексу України підстави припинення податкового обов'язку у спірних правовідносинах відсутні.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 1701грн. або доказів оскарження боргу у порядку, передбаченому законодавством України, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби до Первинної профспілкової організації Будівельно-монтажне управління "Балакліягазбуд" про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з Первинної профспілкової організації Будівельно-монтажне управління "Балакліягазбуд" (місцезнаходження: ву. Свердлова, буд. 29, м. Балаклія, Харківська область, 64200) суму податкового боргу по податку на прибуток у розмірі 1701 (одну тисячу сімсот одну гривню) грн. та зазначити у виконавчому листі наступний рахунок для перерахування належних до стягнення сум: р/р 31110009700021, одержувач: УДКС України у Балаклійському районі, код банку одержувача: 38059663, в установі банку: ГУ ДКС України у Харківській області, МФО 851011.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні -з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Панченко