Постанова № 24575558, 07.06.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2012
Номер справи
2а/1270/3689/2012
Номер документу
24575558
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 червня 2012 року Справа № 2а/1270/3689/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Ковальової Т.І.

при секретарі Ворошило О.Є.

в присутності сторін:

від позивача - Королько Л.О.

від відповідача - Фірсюк О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» (Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС») про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 12131,43 грн., -

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» (Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС») про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 12131,43 грн.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» є структурним підрозділом Державного підприємства «Луганськвугілля» без права юридичної особи та є суб'єктом підприємницької діяльності. Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» зареєстрований в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області як платник податків з 14.11.2003 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 12.11.2010 року № 608/155/29-031.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання у відповідача утворився податковий борг перед бюджетом зі збору за водокористування в сумі 12131,43 грн., у тому числі 11315,70 грн. відповідно до податкового розрахунку зі збору за водокористування від 02.02.2012 року № 204, термін сплати - 19.02.2012 року та 815,73 грн. - пеня нарахована за порушення термінів погашення податкового боргу.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду письмове заперечення, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідач здійснював проплату, але позивач зараховував ці кошти у рахунок попереднього боргу не звертаючи уваги на призначення платежу (а.с.25,26).

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» є структурним підрозділом Державного підприємства «Луганськвугілля» без права юридичної особи та є суб'єктом підприємницької діяльності. Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» зареєстрований в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області як платник податків з 14.11.2003 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 12.11.2010 року № 608/155/29-031 (а.с.5-11).

У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання у відповідача утворився податковий борг перед бюджетом зі збору за водокористування в сумі 12131,43 грн., у тому числі 11315,70 грн. відповідно до податкового розрахунку зі збору за водокористування від 02.02.2012 року № 21294, термін сплати - 19.02.2012 року та 815,73 грн. - пеня нарахована за порушення термінів погашення податкового боргу (а.с.12-15).

Державна податкова інспекція в Лутугинському районів Луганської області до відповідача відповідно до п.п.6.2.3 п. 6.2 ст. 6 ЗУ № 2181, норми якого діяли на час виникнення податкового боргу, застосовані відповідні заходи щодо стягнення податкового боргу : направлені перша та друга податкові вимоги, відповідно від 05.08.2004 року № 1\71 була направлена відповідачеві 28.08.2004 року та від 27.09.2004 року № 2\36 була направлена відповідачу 29.09.2004 року (а.с.16,17).

Наявність податкового боргу у відповідача підтверджується також карткою платника (а.с.42-51).

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

У п.46.1 ст. 46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України).

Розділом \/І Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані зі збором за спеціальне використання води.

Відповідно до ст. 323 Податкового кодексу України платниками збору є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Стаття 328 Податкового кодексу України передбачає порядок сплати збору, де п.п. 328.1-328.4 ст. 328 зазначено, що базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Податкова декларація за спеціальне використання води для потреб водного транспорту за перший квартал не подається.

Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Збір за спеціальне використання води для потреб водного транспорту за перший квартал не сплачується.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем самостійно було подано до ДПІ в Лутугинському районі податкову декларацію збору за використання води від 02.02.2012 року № 21294 на суму 12635,88 грн. - термін сплати 19.02.2012 року (а.с.12-17).

Однак, у встановлений законом строк ДП "Луганськвугілля" суму податкового зобов'язання зі збору за використання води в повному обсязі не сплатило, внаслідок чого утворився податковий борг у загальній сумі 12131,43 грн., з яких основного боргу - 11315,70 грн., нарахована пеня - 815,73 грн.(а.с.41).

Посилання відповідача на те, що він здійснював проплату, але позивач зараховував ці кошти у рахунок попереднього боргу не звертаючи уваги на призначення платежу, суд не бере до уваги, оскільки згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня

надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Відповідачу були направлені перша та друга податкові вимоги, відповідно від 05.08.2004 року № 1\71 була направлена відповідачеві 28.08.2004 року та від 27.09.2004 року № 2\36 була направлена відповідачу 29.09.2004 року, тобто 60 днів з моменту надіслання минуло. Відповідачем вищезазначені вимоги не оскаржені, не скасовані та є такими, що підлягають виконанню.

Сума податкового боргу відповідачем добровільно не сплачена.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» (Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС») про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 12131,43 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323, місце знаходження : 91000, м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1-в) (Відокремлений підрозділ «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» - код ЄДРПОУ 26447678, місцезнаходження : 92015, Луганська область, вул. Кірова ) кошти в сумі 12131,43 грн. (дванадцять тисяч сто тридцять одна гривня сорок три копійки) за податковим боргом зі збору за водокористування, з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих боржника.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 12 червня 2012 року.

СуддяТ.І. Ковальова