Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 травня 2012 року Справа № 2а/1270/3997/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Тихонова І.В.
при секретарі: Калашникові Д.О.
за участю сторін:
представника позивача: Морозов П. В.
представник відповідача: Алексанян Ю. О. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 2 248 610,73 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
22 травня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 2 248 610,73 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державне підприємство «Антрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 30.04.2003р., про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за № 04051885Ю0010158.
ДП «Антрацит», ідентифікаційний код 32226065, є юридичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Управління статистики в Антрацитівському районі №100 від 23.01.2006р.
Зазначене підприємство взяте на податковий облік в органах державної податкової служби 21.05.2003р. за №03/05-11 та перебуває на обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганськ, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 10.03.2011 р. №40/29-011 та є платником окремих видів податків у Антрацитівській ОДПІ
Відповідач станом на 20.05.2012 року в порушення законодавства допустив податковий борг в сумі 2 248 610,73 грн.
Податковим органом були прийняті всі передбачені законодавством заходи, однак до цього часу податковий борг відповідачем не сплачений. На підставі чого позивач просив суд стягнути з державного підприємства «Антрацит» за рахунок активів платника податку податковий борг в сумі 2 248 610,73 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, просив суд розстрочити термін виконання постанови на 60 календарних місяців, починаючи з 01.06.2012 року по 31.12.2012 року включно рівними частинами щомісячно у сумі 1 000,00 грн., з 01.01.2013 року по 30.04.2017 року включно рівними частинами щомісячно у сумі 42 294,54 грн., а в останньому місяці (травень 2017 року) - 42 294,65 грн.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст.14 ПК України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Платник податків відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 263.11.1 п.263.11 ст.263 Податкового кодексу України, платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Відповідно до п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Судом встановлено, що ДП «Антрацит» самостійно було подано до Антрацитівської ОДПІ податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин:
- №9024344722 від 07.02.12р., яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 340 537, 40 грн.;
- №9024420289 від 07.05.12р., яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 1 420, 95 грн.;
- №9024582854 від 07.05.12р., яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 1 649 819, 38 грн.
Згідно п.263.12. ст.263 Податкового кодексу України, платник протягом десяти
календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за
податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Відповідно до п.250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, платники екологічного податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації:
250.2.1. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів;
250.2.2. за паливо, реалізоване податковими агентами, - за місцем перебування такого податкового агента на податковому обліку в органах державної податкової служби;
250.2.3. за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів понад установлений особливими умовами ліцензії строк - за місцем перебування платника на податковому обліку в органах державної податкової служби.
Судом встановлено, що ДП «Антрацит» самостійно було подано до Антрацитівської ОДПІ податкові декларації екологічного податку:
- №9024543135 від 07.05.12р. по Кріпенській с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 59 926, 28 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 34 830,26 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 19 167,85 грн., за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах - 5 928,17 грн.;
- №9024543130 від 07.05.12р. по Дубівській с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 11 296,49 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 11 296, 49 грн.;
- №9024543316 від 07.05.12р. по Рафайлівській с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 171 010,48 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 40 509,29 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 32 694,02 грн., за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах - 97 807,17 грн.;
- №9024543321 від 07.05.12р. по м. Антрацит, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі - 14 599,75 грн., в т.ч. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 12 858,64 грн., за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах - 1 741,11 грн.
Згідно з п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Станом на 21.05.2012 року сума узгодженого державним підприємством «Антрацит», але не сплаченого у термін 20.05.2012 року грошового зобов'язання складає - 2 248 610,73 грн. та включає:
- суму податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2012 року у розмірі - 1 991 777,73 грн., що підтверджується податковими розрахунками № 9024344722 від 07.05.12р., № 9024420289 від 07.05.12р., № 9024582854 від 07.05.12р.
- суму податкового боргу з екологічного податку за 1 квартал 2012 року у розмірі -256 833 грн., що підтверджується податковими деклараціями № 9024543321 від 07.05.12р., № 9024543316 від 07.05.12р., № 9024543130 від 07.05.12р., № 9024543135 від 07.05.12р.
Відповідно до п.п. 6.2.3, п.6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ 05.10.2001р. направлено до ДП «Антрацит» першу податкову вимогу № 1/36, яку отримав головний бухгалтер підприємства.
Друга податкова вимога № 2/194 була направлена до платника податків 08.11.2001р. та отримана того ж дня головним бухгалтером ДП «Антрацит».
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст .95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки сума податкового боргу в розмірі 2 248 610,73 грн. відповідачем до теперішнього часу не сплачена, тому позовні вимоги податкового органу щодо стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на кошти з рахунків платника є законними та обґрунтованими.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Зважаючи на важке фінансове становище відповідача, що підтверджується довідками про заборгованість підприємства, та значну суму податкового боргу, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на 60 календарних місяців, починаючи з 01.06.2012 року по 31.12.2012 року включно рівними частинами щомісячно у сумі 1 000,00 грн., з 01.01.2013 року по 30.04.2017 року включно рівними частинами щомісячно у сумі 42 294,54 грн., а травні 2017 року - 42 294,65 грн.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до державного підприємства «Антрацит» про стягнення податкового боргу у сумі 2 248 610,73 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит» суму податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі - 1 991 777,73 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33110366700010, код платежу 13030100, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит»суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Кріпенській с/раді у розмірі -34 830,26 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33119362700015, код платежу 19010101, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач -Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит» суму податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Кріпенській с/раді у розмірі -19 167, 85 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33118363700015, код платежу 19010201, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит» суму податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Кріпенській с/раді у розмірі -5 928,17 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 331117364700015, код платежу 19010301, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит» суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Дубівській с/раді у розмірі -11 296,49 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33111362700013, код платежу 19010101, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач -Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит» суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Рафайлівській с/раді у розмірі - 40 509,29 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33110362700100, код платежу 19010101, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач -Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит» суму податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Рафайлівській с/раді у розмірі -32 694,02 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33119363700100, код платежу 19010201, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит»суму податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Рафайлівській с/раді у розмірі -97 807,17 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33118364700100, код платежу 19010301, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит»суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по м. Антрацит у розмірі -12 858,64 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33114362700010, код платежу 19010101, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач -Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Стягнути з державного підприємства «Антрацит»суму податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по м. Антрацит у розмірі -1 741,11 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують на користь Державного бюджету України на р/р 33112364700010, код платежу 19010301, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкового боргу з державного підприємства «Антрацит»у сумі 2 248 610,73 грн. строком на 60 календарних місяців, починаючи з 01.06.2012 року по 31.12.2012 року включно рівними частинами щомісячно у сумі 1 000,00 грн., з 01.01.2013 року по 30.04.2017 року включно рівними частинами щомісячно у сумі 42 294,54 грн., а в травні 2017 року -42 294,65 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяІ.В.Тихонов