Дата документу 11.06.2012
Справа № 815\8081\2012
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«11»червня 2012 року м. Мелітополь Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого -судді Урупи І.В., при секретарі -Захаровій І.І
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мелітополі Запорізької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача такими, що були здійснені без урахування вимог ст.152 Конституції України, ст.268, ст.1175 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахунку раніше призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язати відповідача усунути порушення та провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов'язати відповідача виплатити відповідно до положення ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з вересня 2011 року по квітень 2012 року, зобов'язати відповідача призначити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Зобов'язати відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Ухвалою судді від 16 травня 2012 року відкрито провадження по справі про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11.11.2011 року.
В судове засідання позивачка не з'явилася, від неї надійшла заява в якій вона просить слухати справу у її відсутність, на позові наполягає.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, від нього надійшла заява в якій просить слухати справу у їх відсутність, позов не визнав. В своїх запереченнях посилається на те, що згідно з наказом ТОВ «Злагода»№ 13 від 01.09.2011 року, з заявою ОСОБА_1 від 25.11.2011 року та рішенням від 02.12.2011 року про призначення допомоги сім'ям з дітьми (ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1), була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 02.09.2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 130,00 грн. щомісячно. 24.02.2012 року позивачка звернулася до управління з заявою за призначенням допомоги з урахування доходів. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан сім'ї. Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми, ОСОБА_1 призначено допомогу з 01.02.2012 року по 31.07.2012 року. З 01.02.2012 року по 31.03.2012 року у розмірі 71,68 грн. + 130,00 грн., з 01.04.2012 року по 30.06.2012 року у розмірі 92,68 грн. + 130,00 грн., з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року у розмірі 100,68 грн. + 130,00 грн. Вищезазначена допомога була призначена відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»від 21.11.2008 року № 2812 та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», допомога виплачується у розмірах, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50%, з 1 січня 2009 року -75%, 1 січня 2010 року -100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130,00 грн. Загальна сума допомоги, яка нарахована позивачці з 01.02.2012 року по 31.07.2012 року складає 1432,08 грн., тому, її ствердження, що вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. є безпідставним.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підставах.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і матір'ю в свідоцтві вказана позивачка /а.с. 10/.
Позивачка є особою, на яку поширюється дія ст.13 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21 листопада 1992 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме: до ч. 1 ст. 15 «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
У розділі VIII прикінцевого положення вищезазначеного Закону вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року -50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), деякі пункти розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». При цьому пункт 23 щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», таким, що не відповідає Конституції України, не визнаний.
Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах необхідно застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
01.01.2008 р. набрали чинності зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»№ 2811 від 21.11.1992 р., відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. В 2011 році та 2012 роках допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
З урахуванням викладеного, суд вважає необґрунтованими доводи позивачки, оскільки вказані норми Закону № 2811 не скасовувались та не конституційними не визнавались. Позивачці призначена та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, передбачених діючим законодавством.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, з огляду на викладене позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 2,4,5,11,17-19,69-71,104,158,159,161,162,163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: