УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2012 р.Справа № 1615/2а-7775/12
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Катунова В.В. , Ральченка І.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 23.01.2012р. по справі № 1615/2а-7775/12
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
17.10.2011 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, в якому просив:
- визнати неправомірним здійснення Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області (код ЄДРПОУ 05385878) виплати в 2011 році у зменшених розмірах мені, як інваліду війни II групи та інваліду II групи у зв'язку із захворюваннями, пов'язаними з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та щорічної допомоги на оздоровлення.
- зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області (код ЄДРПОУ 05385878):
- здійснити дії по перерахунку виплаченої мені у 2011 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з передбаченого частиною п'ятою статті 13 Закону України від 22.10.1993 року №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону №367-ХІУ від 25.12.1998 року) та частиною першою статті 28 Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону від 23.12.2004 року №2291 -IV) розміру восьми мінімальних пенсій за віком;
- здійснити дії по перерахунку виплаченої мені у 2011 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи з передбаченого абзацом другим частини четвертої статті 48 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону №230/96-ВР від 06.06.1996 року) розміру п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати;
- здійснити дії по виплаті незаконно недоплачених мені у 2011 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням фактично проведених виплат.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 23.01.2012 р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо невиплати в 2011 році ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги, що передбачена ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити дії по перерахунку виплаченої ОСОБА_1 у 2011 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, виходячи з передбаченого ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розміру восьми мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійсни ти дії по виплаті недоплаченої ОСОБА_1 у 2011 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.
Визнано протиправною бездіяльність "Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області щодо невиплати ОСОБА_1 в 2011 році в повному обсязі щорічної допомоги на оздоровлення, що передбачена ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області здійснити дії по перерахунку виплаченої ОСОБА_1 в 2011 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із передбаченого абз.2 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області здійснити дії по виплаті недоплаченої ОСОБА_1 в 2011 році щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із передбаченого абз.2 ч.4 ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в іншій частині - відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції приписів Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Постанови Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011 року «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції дійшов висновку про незаконність дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області з приводу нарахування та виплати позивачеві щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на отримання щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік.
Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має 2 групу інвалідності та віднесений до І категорії, що підтверджується копіями посвідчення серії НОМЕР_2 с, серії НОМЕР_3 та має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно вимог частин 1 і 2 статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.4 ст. 48 Закону України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) щорічна допомога на оздоровлення виплачується інвалідам 2 групи в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (ч. 7 ст. 48 Закону).
Наявність таких прав у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів вважає, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення позивачеві застосуванню підлягають ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008), а не постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, підстави для невиплати позивачеві щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) в 2011 році були відсутні, зміни у зазначену статтю не вносились, а тому колегія суддів дійшла висновку щодо необґрунтованої відмови відповідача у виплаті щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за період 2011 року.
Враховуючи те, що щорічна допомога на оздоровлення за 2011 рік була виплачена відповідачем у розмірі меншому, ніж визначено ч .4 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008), наявні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення, відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням отриманих виплат.
Крім того, судовим розглядом встановлено, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 4). Позивачу встановлено 2 групу інвалідності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня інвалідам війни 2 групи, яким є позивач по справі, виплачується разова грошова допомога у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч.ч. 3 та 4 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Таким чином, враховуючи ст.ст. 46, 64 Конституції України, ч.ч.3, 4 ст.8 КАС України та положення ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", яка є чинною на час виникнення між сторонами спірних правовідносин та встановлює позивачеві право на соціальний захист щодо отримання щорічної допомоги у розмірі кратному до мінімальної пенсії за віком, колегія суддів вважає, що вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача нарахувати та сплатити щорічну допомогу до 5 травня за 2011рік у розмірі встановленому зазначеними законами підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.
Зі змісту ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Таким чином, законодавчо визначено лише розмір мінімальної пенсії за віком, яка призначена особам, згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З урахуванням положення ч. 7 ст. 9 КАС України, колегія суддів, вважає, що у зв'язку з відсутністю закону, який регулює спірні правовідносини, а саме, розмір мінімальної пенсії за віком, який застосовується при обчисленні розміру щорічної разової допомоги до 5 травня, необхідно застосувати норми закону, який регулює подібні правовідносини, а саме ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Прожитковий мінімум визначається Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік.
Колегія суддів зазначає, що певний розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня вже визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", право встановлювати та змінювати розмір допомоги до 5 травня зазначеним Законом України Кабінету Міністрів України не надано, а тому не може змінюватися нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому ніж це визначено ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на одержання щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік відповідно до розмірів, передбачених ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат та щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у відповідності до розмірів, передбачених ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 23.01.2012р. по справі № 1615/2а-7775/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Рєзнікова С.С.Судді Катунов В.В. Ральченко І.М.